Konto osobiste – czy warto mieć i gdzie znaleźć najlepszą ofertę?

W Polsce ponad 80% dorosłych ma swoje konto osobiste w banku, ale wciąż niektórzy nie decydują się na otwarcie rachunku. Warto jednak zastanowić się nad bezpieczeństwem swoich finansów i ułatwieniem zakupów online. Czy warto mieć konto bankowe? A jeśli tak, to w którym banku najlepiej je założyć?
 Konto osobiste – czy warto mieć i gdzie znaleźć najlepszą ofertę?

Czym jest konto osobiste?

Konto osobiste to inaczej ROR, czyli rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Jest to coś na kształt wirtualnego portfela, w którym można przechowywać swoje pieniądze oraz dowolnie nimi dysponować. Konto da się otworzyć w każdym banku. To właśnie na nie trafiają wtedy m.in. wypłaty czy inne świadczenia właściciela. Może on również wpłacać gotówkę na rachunek za pośrednictwem kasy w placówce lub wpłatomatu.

Kiedy ma się konto osobiste, można wykonywać z niego przelewy, a także przyjmować je od innych. Uzyskuje się przypisaną do rachunku kartę płatniczą, której używa się podczas finalizacji zakupów w sklepach stacjonarnych i online. Ciekawą opcją jest zlecanie przelewów stałych, które pomagają w regularnym płaceniu rachunków. Za pomocą karty da się zawsze wypłacić gotówkę z bankomatów w Polsce i nie tylko. Ponadto w zależności od wybranej oferty można np. odkładać część środków na różnego rodzaju cele.

Gdzie szukać ofert dotyczących kont osobistych?

Każdy, kto zastanawia się nad otwarciem konta osobistego lub przeniesieniem rachunku do innego banku, powinien przeczytać ranking kont osobistych – marzec 2023. Zestawienie składa się z najkorzystniejszych aktualnie ofert na rynku polskiej bankowości. Przy każdej propozycji znajduje się informacja na temat tego, ile kosztuje miesięczne utrzymanie konta, użytkowanie karty czy wypłaty z bankomatów.

Zwykle koszty te podane są w zakresach np. od 0 do 5 zł. Oznacza to, że obciążenie zależy od konkretnej sytuacji. Najczęściej jest tak, że za kartę debetową płacą ci, którzy jej nie używają. Jeśli jednak dokonają w miesiącu określoną liczbę płatności, to mogą posługiwać się nią za darmo. Podobnie jest w przypadku utrzymywania rachunku. Za spełnienie określonych wymagań takich jak np. określona wysokość wpływów miesięcznych, również zwalnia się klienta z opłaty. Cena wypłaty gotówki z bankomatów może wynosić kilka złotych, jeśli korzysta się np. z urządzenia innego banku.

Ważnym aspektem podczas wybierania oferty dla siebie jest bonus, jaki można otrzymać za dołączenie do grona klientów danej placówki bankowej. Usługodawcy, aby zachęcić klientów do współpracy, prześcigają się w oferowaniu nagród za spełnienie konkretnych warunków. Może to być np. korzystanie z aplikacji mobilnej, uzyskiwanie kilka miesięcy z rzędu określonych wpływów czy wykonywanie określonej liczby płatności BLIKIEM. W ten sposób można pozyskać niekiedy nawet 600 złotych dodatkowej gotówki do dowolnego wykorzystania.

Informacja o maksymalnym możliwym bonusie znajduje się w rankingu na stronie Bankiera. Tuż obok niej widnieje natomiast przycisk „Dalej”, za którego pomocą można przenieść się od razu na stronę internetową banku i otworzyć swój rachunek osobisty.

Po co zakładać sobie konto osobiste?

Konto osobiste zakłada się przede wszystkim po to, aby zapewnić bezpieczeństwo swoim finansom. Zabezpieczenia bankowe są najskuteczniejszym sposobem na chronienie oszczędności i sprawdzają się zdecydowanie lepiej niż trzymanie gotówki w domu. Poza tym pracodawcy przelewają na konta wynagrodzenia swoim pracownikom. To najprostszy i najbezpieczniejszy sposób otrzymywania wypłaty.

Rachunek osobisty przydaje się podczas robienia zakupów przez internet. Dzięki nowoczesnym metodom płatności można uiścić koszty zamówienia online. Zazwyczaj opcja zapłaty za pobraniem jest nieco droższa. Konto pozwala na monitorowanie wszystkich swoich wydatków i pozyskiwanie dowodów na realizacje danych transakcji. Niektórzy wykorzystują rachunek również jako sposób na przewalutowanie swoich pieniędzy po atrakcyjnym kursie. Poza tym jedynie właściciele rachunków mają możliwość płacenia za zakupy kartami debetowymi.

Kto może mieć konto osobiste?

Konto osobiste może założyć każda osoba pełnoletnia bez konieczności dostarczenia żadnej zgody. Młodzież powyżej 13. roku życia także jest w stanie prowadzić rachunek, ale potrzebuje oświadczenia rodzica lub opiekuna prawnego. Poza tym na otwarcie konta decydują się przedsiębiorcy, którzy oddzielają w ten sposób pieniądze prywatne od tych należących do firmy.

Ze względu na zróżnicowane grono klientów i ich potrzeby istnieją różne oferty na otwarcie rachunków. Placówki bankowe często oferują np. konta dla młodych, które pozwalają cieszyć się dodatkowymi benefitami w ramach prowadzenia konta. Każdy może zakładać dowolną liczbę kont w zależności od tego, jakie ma potrzeby. Nie trzeba ograniczać się do bycia klientem jednego banku.

Konto osobiste – czy warto?

Niezależnie od wysokości swoich zarobków czy wieku warto zdecydować się na założenie konta osobistego. Daje ono przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa i chroni pieniądze przed kradzieżą. Przechowywanie gotówki w domu to narażanie się na spore straty w razie odwiedzin złodzieja. Poza tym rachunek osobisty pozwala na łatwe dysponowanie środkami. Dostępność bankowości internetowej oraz karta płatnicza dają spore możliwości w zakresie wykonywania przelewów, płacenia w sklepach stacjonarnych czy online.

Dawniej, aby zapłacić rachunek za prąd czy wodę, trzeba było udać się na pocztę. Dziś wszystko można zrobić samodzielnie np. przy wykorzystaniu aplikacji mobilnej. W ten sposób oszczędza się mnóstwo czasu na dojazd czy stanie w kolejkach. Jeśli chodzi o konto dla młodych, to jest to dla nich dobry sposób na odkładanie pieniędzy na przyszłość. Mogą być one wykorzystane później np. w okresie studiów czy do realizacji innych planów.

Prowadzenie rachunku osobistego nie jest kosztowne, więc tym bardziej warto się nim zainteresować. Przed wybraniem konkretnego banku należy zapoznać się szczegółowo ze wszystkimi ofertami i zdecydować się na tę, która najlepiej wpisuje się w oczekiwania danego klienta.

 


 

POLECANE
Nie żyje 37-letni pięściarz. Zmarł po przegranej walce Wiadomości
Nie żyje 37-letni pięściarz. Zmarł po przegranej walce

Z USA napłynęły wstrząsające wiadomości. 37-letni bokser Pedro Antonio „Tony” Rodriguez został znaleziony martwy w swoim hotelowym pokoju, zaledwie kilka godzin po przegranej walce. Wystąpił na gali bokserskiej w Phoenix, w amerykańskim stanie Arizona, gdzie jego przeciwnikiem był Phillip Vella.

Niepokojące informacje z banków u sąsiadów. Znikają pieniądze z prywatnych kont z ostatniej chwili
Niepokojące informacje z banków u sąsiadów. Znikają pieniądze z prywatnych kont

W trzech największych bankach na Białorusi doszło do poważnej awarii systemu. Chodzi o Belarusbank, Belagroprombank oraz Belinvestbank. Ich klienci z przerażeniem patrzą na stan swoich kont, z których zniknęły pieniądze. 

Przepraszam. Emocjonalny wpis Ewy Chodakowskiej Wiadomości
"Przepraszam". Emocjonalny wpis Ewy Chodakowskiej

Ewa Chodakowska znalazła się w ogniu krytyki po tym, jak wzięła udział w promocji pakietu badań diagnostycznych dla kobiet z podejrzeniem endometriozy. Zestaw przygotowała firma Diagnostyka, a jego koszt wynosił ponad 1500 zł. Po licznych głosach sprzeciwu ze strony lekarzy, którzy zakwestionowali przydatność oferowanych badań, oferta została wycofana, a trenerka opublikowała publiczne przeprosiny.

Ostra wymiana zdań nt. polityki migracyjnej w Bundestagu. Jest pan kłamliwym kanclerzem z ostatniej chwili
Ostra wymiana zdań nt. polityki migracyjnej w Bundestagu. "Jest pan kłamliwym kanclerzem"

Kanclerz Niemiec Friedrich Merz chwalił się w środę w Bundestagu polityką migracyjną swojego rządu. – Wyznaczyliśmy wstępny kurs na trwałe ograniczenie nieuregulowanej migracji – mówił. Ostra riposta przyszła z największej opozycyjnej partii – AfD. Jej liderka Alice Weidel nazwała Merza "kłamliwym kanclerzem" i opisała dzisiejsze Niemcy jako kraj z "agresywnie postępującą islamizacją". 

Nowy raport Komisji Europejskiej nt. praworządności w Polsce. Kwestia mediów tylko u nas
Nowy raport Komisji Europejskiej nt. praworządności w Polsce. Kwestia mediów

W swoim najnowszym raporcie na temat praworządności w Polsce Komisja Europejska jest tylko w połowie zadowolona z postępów, które osiągnął polski rząd od 13. grudnia 2023 roku w zakresie wolności mediów.

Rekonstrukcja rządu. To planuje Tusk z ostatniej chwili
Rekonstrukcja rządu. To planuje Tusk

Po przegranych w kiepskim stylu wyborach prezydenckich Donald Tusk chwyta się ostatniej wizerunkowej deski ratunku – rekonstrukcji rządu, która ma przynieść "nową jakość". Według nieoficjalnych informacji zmiany mają być głębokie i dotyczyć likwidacji niektórych ministerstw i powołania nowych resortów.

Pilny komunikat PKP PLK. Reagują na burze pilne
Pilny komunikat PKP PLK. Reagują na burze

W związku z ostrzeżeniami meteorologicznymi dotyczącymi gwałtownych burz i porywistych wiatrów PKP PLK SA wydały komunikat.

Wyciek gazu przy szpitalu, zagrożeni pacjenci ewakuowani. Służby: Poważna sytuacja z ostatniej chwili
Wyciek gazu przy szpitalu, zagrożeni pacjenci ewakuowani. Służby: Poważna sytuacja

Pacjenci jednego z bloków szpitala powiatowego św. Łukasza w Bolesławcu musieli zostać ewakuowani. Powodem niespodziewanej akcji był wyciek gazu. Awaria była spowodowana robotami budowlanymi. Na miejsce przybyło dziewięć zastępów straży pożarnej, pogotowie gazowe oraz policja. Służby przyznała, że sytuacja była poważna. 

Komunikat IMGW ws. najbliższych opadów deszczu z ostatniej chwili
Komunikat IMGW ws. najbliższych opadów deszczu

Wszystkie ostrzeżenia IMGW przed intensywnymi opadami deszczu będą obowiązywały najpóźniej do czwartku do godz. 20.00. W województwach objętych ostrzeżeniami III stopnia suma opadów może wynieść do 140 mm.

Nowa kampania nękania. Policja weszła do siedziby Zjednoczenia Narodowego z ostatniej chwili
"Nowa kampania nękania". Policja weszła do siedziby Zjednoczenia Narodowego

Szef francuskiej prawicowej partii Zjednoczenie Narodowe (RN) Jordan Bardella poinformował, że siedziba ugrupowania została przeszukana w środę przez policję.

REKLAMA

Konto osobiste – czy warto mieć i gdzie znaleźć najlepszą ofertę?

W Polsce ponad 80% dorosłych ma swoje konto osobiste w banku, ale wciąż niektórzy nie decydują się na otwarcie rachunku. Warto jednak zastanowić się nad bezpieczeństwem swoich finansów i ułatwieniem zakupów online. Czy warto mieć konto bankowe? A jeśli tak, to w którym banku najlepiej je założyć?
 Konto osobiste – czy warto mieć i gdzie znaleźć najlepszą ofertę?

Czym jest konto osobiste?

Konto osobiste to inaczej ROR, czyli rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Jest to coś na kształt wirtualnego portfela, w którym można przechowywać swoje pieniądze oraz dowolnie nimi dysponować. Konto da się otworzyć w każdym banku. To właśnie na nie trafiają wtedy m.in. wypłaty czy inne świadczenia właściciela. Może on również wpłacać gotówkę na rachunek za pośrednictwem kasy w placówce lub wpłatomatu.

Kiedy ma się konto osobiste, można wykonywać z niego przelewy, a także przyjmować je od innych. Uzyskuje się przypisaną do rachunku kartę płatniczą, której używa się podczas finalizacji zakupów w sklepach stacjonarnych i online. Ciekawą opcją jest zlecanie przelewów stałych, które pomagają w regularnym płaceniu rachunków. Za pomocą karty da się zawsze wypłacić gotówkę z bankomatów w Polsce i nie tylko. Ponadto w zależności od wybranej oferty można np. odkładać część środków na różnego rodzaju cele.

Gdzie szukać ofert dotyczących kont osobistych?

Każdy, kto zastanawia się nad otwarciem konta osobistego lub przeniesieniem rachunku do innego banku, powinien przeczytać ranking kont osobistych – marzec 2023. Zestawienie składa się z najkorzystniejszych aktualnie ofert na rynku polskiej bankowości. Przy każdej propozycji znajduje się informacja na temat tego, ile kosztuje miesięczne utrzymanie konta, użytkowanie karty czy wypłaty z bankomatów.

Zwykle koszty te podane są w zakresach np. od 0 do 5 zł. Oznacza to, że obciążenie zależy od konkretnej sytuacji. Najczęściej jest tak, że za kartę debetową płacą ci, którzy jej nie używają. Jeśli jednak dokonają w miesiącu określoną liczbę płatności, to mogą posługiwać się nią za darmo. Podobnie jest w przypadku utrzymywania rachunku. Za spełnienie określonych wymagań takich jak np. określona wysokość wpływów miesięcznych, również zwalnia się klienta z opłaty. Cena wypłaty gotówki z bankomatów może wynosić kilka złotych, jeśli korzysta się np. z urządzenia innego banku.

Ważnym aspektem podczas wybierania oferty dla siebie jest bonus, jaki można otrzymać za dołączenie do grona klientów danej placówki bankowej. Usługodawcy, aby zachęcić klientów do współpracy, prześcigają się w oferowaniu nagród za spełnienie konkretnych warunków. Może to być np. korzystanie z aplikacji mobilnej, uzyskiwanie kilka miesięcy z rzędu określonych wpływów czy wykonywanie określonej liczby płatności BLIKIEM. W ten sposób można pozyskać niekiedy nawet 600 złotych dodatkowej gotówki do dowolnego wykorzystania.

Informacja o maksymalnym możliwym bonusie znajduje się w rankingu na stronie Bankiera. Tuż obok niej widnieje natomiast przycisk „Dalej”, za którego pomocą można przenieść się od razu na stronę internetową banku i otworzyć swój rachunek osobisty.

Po co zakładać sobie konto osobiste?

Konto osobiste zakłada się przede wszystkim po to, aby zapewnić bezpieczeństwo swoim finansom. Zabezpieczenia bankowe są najskuteczniejszym sposobem na chronienie oszczędności i sprawdzają się zdecydowanie lepiej niż trzymanie gotówki w domu. Poza tym pracodawcy przelewają na konta wynagrodzenia swoim pracownikom. To najprostszy i najbezpieczniejszy sposób otrzymywania wypłaty.

Rachunek osobisty przydaje się podczas robienia zakupów przez internet. Dzięki nowoczesnym metodom płatności można uiścić koszty zamówienia online. Zazwyczaj opcja zapłaty za pobraniem jest nieco droższa. Konto pozwala na monitorowanie wszystkich swoich wydatków i pozyskiwanie dowodów na realizacje danych transakcji. Niektórzy wykorzystują rachunek również jako sposób na przewalutowanie swoich pieniędzy po atrakcyjnym kursie. Poza tym jedynie właściciele rachunków mają możliwość płacenia za zakupy kartami debetowymi.

Kto może mieć konto osobiste?

Konto osobiste może założyć każda osoba pełnoletnia bez konieczności dostarczenia żadnej zgody. Młodzież powyżej 13. roku życia także jest w stanie prowadzić rachunek, ale potrzebuje oświadczenia rodzica lub opiekuna prawnego. Poza tym na otwarcie konta decydują się przedsiębiorcy, którzy oddzielają w ten sposób pieniądze prywatne od tych należących do firmy.

Ze względu na zróżnicowane grono klientów i ich potrzeby istnieją różne oferty na otwarcie rachunków. Placówki bankowe często oferują np. konta dla młodych, które pozwalają cieszyć się dodatkowymi benefitami w ramach prowadzenia konta. Każdy może zakładać dowolną liczbę kont w zależności od tego, jakie ma potrzeby. Nie trzeba ograniczać się do bycia klientem jednego banku.

Konto osobiste – czy warto?

Niezależnie od wysokości swoich zarobków czy wieku warto zdecydować się na założenie konta osobistego. Daje ono przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa i chroni pieniądze przed kradzieżą. Przechowywanie gotówki w domu to narażanie się na spore straty w razie odwiedzin złodzieja. Poza tym rachunek osobisty pozwala na łatwe dysponowanie środkami. Dostępność bankowości internetowej oraz karta płatnicza dają spore możliwości w zakresie wykonywania przelewów, płacenia w sklepach stacjonarnych czy online.

Dawniej, aby zapłacić rachunek za prąd czy wodę, trzeba było udać się na pocztę. Dziś wszystko można zrobić samodzielnie np. przy wykorzystaniu aplikacji mobilnej. W ten sposób oszczędza się mnóstwo czasu na dojazd czy stanie w kolejkach. Jeśli chodzi o konto dla młodych, to jest to dla nich dobry sposób na odkładanie pieniędzy na przyszłość. Mogą być one wykorzystane później np. w okresie studiów czy do realizacji innych planów.

Prowadzenie rachunku osobistego nie jest kosztowne, więc tym bardziej warto się nim zainteresować. Przed wybraniem konkretnego banku należy zapoznać się szczegółowo ze wszystkimi ofertami i zdecydować się na tę, która najlepiej wpisuje się w oczekiwania danego klienta.

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe