Konto osobiste – czy warto mieć i gdzie znaleźć najlepszą ofertę?

W Polsce ponad 80% dorosłych ma swoje konto osobiste w banku, ale wciąż niektórzy nie decydują się na otwarcie rachunku. Warto jednak zastanowić się nad bezpieczeństwem swoich finansów i ułatwieniem zakupów online. Czy warto mieć konto bankowe? A jeśli tak, to w którym banku najlepiej je założyć?
 Konto osobiste – czy warto mieć i gdzie znaleźć najlepszą ofertę?

Czym jest konto osobiste?

Konto osobiste to inaczej ROR, czyli rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Jest to coś na kształt wirtualnego portfela, w którym można przechowywać swoje pieniądze oraz dowolnie nimi dysponować. Konto da się otworzyć w każdym banku. To właśnie na nie trafiają wtedy m.in. wypłaty czy inne świadczenia właściciela. Może on również wpłacać gotówkę na rachunek za pośrednictwem kasy w placówce lub wpłatomatu.

Kiedy ma się konto osobiste, można wykonywać z niego przelewy, a także przyjmować je od innych. Uzyskuje się przypisaną do rachunku kartę płatniczą, której używa się podczas finalizacji zakupów w sklepach stacjonarnych i online. Ciekawą opcją jest zlecanie przelewów stałych, które pomagają w regularnym płaceniu rachunków. Za pomocą karty da się zawsze wypłacić gotówkę z bankomatów w Polsce i nie tylko. Ponadto w zależności od wybranej oferty można np. odkładać część środków na różnego rodzaju cele.

Gdzie szukać ofert dotyczących kont osobistych?

Każdy, kto zastanawia się nad otwarciem konta osobistego lub przeniesieniem rachunku do innego banku, powinien przeczytać ranking kont osobistych – marzec 2023. Zestawienie składa się z najkorzystniejszych aktualnie ofert na rynku polskiej bankowości. Przy każdej propozycji znajduje się informacja na temat tego, ile kosztuje miesięczne utrzymanie konta, użytkowanie karty czy wypłaty z bankomatów.

Zwykle koszty te podane są w zakresach np. od 0 do 5 zł. Oznacza to, że obciążenie zależy od konkretnej sytuacji. Najczęściej jest tak, że za kartę debetową płacą ci, którzy jej nie używają. Jeśli jednak dokonają w miesiącu określoną liczbę płatności, to mogą posługiwać się nią za darmo. Podobnie jest w przypadku utrzymywania rachunku. Za spełnienie określonych wymagań takich jak np. określona wysokość wpływów miesięcznych, również zwalnia się klienta z opłaty. Cena wypłaty gotówki z bankomatów może wynosić kilka złotych, jeśli korzysta się np. z urządzenia innego banku.

Ważnym aspektem podczas wybierania oferty dla siebie jest bonus, jaki można otrzymać za dołączenie do grona klientów danej placówki bankowej. Usługodawcy, aby zachęcić klientów do współpracy, prześcigają się w oferowaniu nagród za spełnienie konkretnych warunków. Może to być np. korzystanie z aplikacji mobilnej, uzyskiwanie kilka miesięcy z rzędu określonych wpływów czy wykonywanie określonej liczby płatności BLIKIEM. W ten sposób można pozyskać niekiedy nawet 600 złotych dodatkowej gotówki do dowolnego wykorzystania.

Informacja o maksymalnym możliwym bonusie znajduje się w rankingu na stronie Bankiera. Tuż obok niej widnieje natomiast przycisk „Dalej”, za którego pomocą można przenieść się od razu na stronę internetową banku i otworzyć swój rachunek osobisty.

Po co zakładać sobie konto osobiste?

Konto osobiste zakłada się przede wszystkim po to, aby zapewnić bezpieczeństwo swoim finansom. Zabezpieczenia bankowe są najskuteczniejszym sposobem na chronienie oszczędności i sprawdzają się zdecydowanie lepiej niż trzymanie gotówki w domu. Poza tym pracodawcy przelewają na konta wynagrodzenia swoim pracownikom. To najprostszy i najbezpieczniejszy sposób otrzymywania wypłaty.

Rachunek osobisty przydaje się podczas robienia zakupów przez internet. Dzięki nowoczesnym metodom płatności można uiścić koszty zamówienia online. Zazwyczaj opcja zapłaty za pobraniem jest nieco droższa. Konto pozwala na monitorowanie wszystkich swoich wydatków i pozyskiwanie dowodów na realizacje danych transakcji. Niektórzy wykorzystują rachunek również jako sposób na przewalutowanie swoich pieniędzy po atrakcyjnym kursie. Poza tym jedynie właściciele rachunków mają możliwość płacenia za zakupy kartami debetowymi.

Kto może mieć konto osobiste?

Konto osobiste może założyć każda osoba pełnoletnia bez konieczności dostarczenia żadnej zgody. Młodzież powyżej 13. roku życia także jest w stanie prowadzić rachunek, ale potrzebuje oświadczenia rodzica lub opiekuna prawnego. Poza tym na otwarcie konta decydują się przedsiębiorcy, którzy oddzielają w ten sposób pieniądze prywatne od tych należących do firmy.

Ze względu na zróżnicowane grono klientów i ich potrzeby istnieją różne oferty na otwarcie rachunków. Placówki bankowe często oferują np. konta dla młodych, które pozwalają cieszyć się dodatkowymi benefitami w ramach prowadzenia konta. Każdy może zakładać dowolną liczbę kont w zależności od tego, jakie ma potrzeby. Nie trzeba ograniczać się do bycia klientem jednego banku.

Konto osobiste – czy warto?

Niezależnie od wysokości swoich zarobków czy wieku warto zdecydować się na założenie konta osobistego. Daje ono przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa i chroni pieniądze przed kradzieżą. Przechowywanie gotówki w domu to narażanie się na spore straty w razie odwiedzin złodzieja. Poza tym rachunek osobisty pozwala na łatwe dysponowanie środkami. Dostępność bankowości internetowej oraz karta płatnicza dają spore możliwości w zakresie wykonywania przelewów, płacenia w sklepach stacjonarnych czy online.

Dawniej, aby zapłacić rachunek za prąd czy wodę, trzeba było udać się na pocztę. Dziś wszystko można zrobić samodzielnie np. przy wykorzystaniu aplikacji mobilnej. W ten sposób oszczędza się mnóstwo czasu na dojazd czy stanie w kolejkach. Jeśli chodzi o konto dla młodych, to jest to dla nich dobry sposób na odkładanie pieniędzy na przyszłość. Mogą być one wykorzystane później np. w okresie studiów czy do realizacji innych planów.

Prowadzenie rachunku osobistego nie jest kosztowne, więc tym bardziej warto się nim zainteresować. Przed wybraniem konkretnego banku należy zapoznać się szczegółowo ze wszystkimi ofertami i zdecydować się na tę, która najlepiej wpisuje się w oczekiwania danego klienta.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wybory 2023: Tak chcą głosować Polacy. Zobacz najnowszy sondaż z ostatniej chwili
Wybory 2023: Tak chcą głosować Polacy. Zobacz najnowszy sondaż

Z najnowszego badania pracowni Social Changes przeprowadzonego na zlecenie portalu wPolityce.pl wynika, że gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość. Wciąż o wejście do Sejmu drży Trzecia Droga, która balansuje na granicy progu wyborczego. 

USA: Spiker Izby Reprezentantów Kevin McCarthy odwołany. To pierwszy taki przypadek w historii z ostatniej chwili
USA: Spiker Izby Reprezentantów Kevin McCarthy odwołany. To pierwszy taki przypadek w historii

Izba Reprezentantów zagłosowała we wtorek za pozbawieniem funkcji spikera Izby Kevina McCarthy'ego, doprowadzając do wakatu na tym stanowisku. Jest to pierwszy taki przypadek w historii USA.

To szokujące. Premier nie przebiera w słowach po wypowiedzi kandydatki KO do Sejmu z ostatniej chwili
"To szokujące". Premier nie przebiera w słowach po wypowiedzi kandydatki KO do Sejmu

Nasz rząd realizuje wielkie projekty atomowe, bo to od nich zależy bezpieczeństwo energetyczne Polski. Niestety, kandydatka KO do Sejmu Urszula Zielińska już dzisiaj chce rewidować umowę ze Stanami Zjednoczonymi ws. budowy elektrowni jądrowej w Polsce - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Węgierski MSZ: różne podejścia do wojny na Ukrainie nie wykluczają współpracy z Polską w innych obszarach z ostatniej chwili
Węgierski MSZ: różne podejścia do wojny na Ukrainie nie wykluczają współpracy z Polską w innych obszarach

Różne podejścia Polski i Węgier do wojny na Ukrainie w żaden sposób nie wykluczają współpracy w innych obszarach, takich jak sprzeciw wobec nielegalnej imigracji i obowiązkowych kwot czy obrona rodziny oraz wartości chrześcijańskich – powiedział minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto w długim wywiadzie udzielonym dziennikowi „Magyar Nemzet”.

„1,2 mln logowań komórek do BTS” na Marszu Miliona Serc? Znany dziennikarz tłumaczy z ostatniej chwili
„1,2 mln logowań komórek do BTS” na Marszu Miliona Serc? Znany dziennikarz tłumaczy

1,2 mln zalogowań do BTS-ów komórek spoza Warszawy w dniu marszu to oczywisty fejk. Wrzucony do sieci przez kogoś kto liczy na to, że ludzie nie mają wiedzy jak działają sieci komórkowe – tłumaczy w mediach społecznościowych dziennikarz śledczy Krzysztof M. Kaźmierczak, autor wielu artykułów dot. śmierci Jarosława Ziętary, obecnie dziennikarz magazynu reporterów „Telekurier”.

Morawiecki: Donald Tusk jest politycznym mężem Angeli Merkel z ostatniej chwili
Morawiecki: Donald Tusk jest politycznym mężem Angeli Merkel

Partia Donalda Tuska głosuje w Brukseli za przyspieszeniem przyjęcia paktu migracyjnego. Gdyby rzeczywiście byli przeciwko nielegalnej imigracji, to zagłosowaliby przeciwko. Tusk jest politycznym mężem Angeli Merkel – powiedział we wtorek, na opublikowanym na Facebooku filmie, premier Mateusz Morawiecki.

Niemcy kontratakują. Biorą kraj po kraju. Decydująca batalia w Polsce z ostatniej chwili
Niemcy kontratakują. Biorą kraj po kraju. Decydująca batalia w Polsce

Nikt już nie pamięta międzynarodowej potężnej krytyki pod adresem Niemiec za ich politykę przed inwazją Rosji na Ukrainę i przez pierwszy przeszło rok toczącej się wojny. Stawiany wtedy do kąta Berlin wrócił do gry. Nie tylko w Kijowie. Warto zwrócić uwagę na odzyskiwanie przez Niemcy wpływów politycznych w krajach Europy Środkowej i na Bałkanach.

Zbezczeszczono groby Polaków na Białorusi z ostatniej chwili
Zbezczeszczono groby Polaków na Białorusi

W Kuropatach na obrzeżach stolicy Białorusi Mińska, gdzie znajdują się masowe groby ofiar represji z czasów stalinowskich, zbezczeszczono krzyże represjonowanych Polaków – informuje portal katolik.life.

Węgierska europoseł oburzona: To jest nie do przyjęcia, to próba wpłynięcia na wybory w Polsce z ostatniej chwili
Węgierska europoseł oburzona: To jest nie do przyjęcia, to próba wpłynięcia na wybory w Polsce

–  To jest nie do przyjęcia. Próba wpłynięcia na wybory w Polsce. Są pewne zasady demokracji i suwerenności krajowej – twierdzi węgierska europoseł Kinga Gal.

Żenujące bliboardy Owsiaka: Jest reakcja WOŚP z ostatniej chwili
Żenujące bliboardy Owsiaka: Jest reakcja WOŚP

Billboardy WOŚP, które pojawiły się w ostatnich dniach na ulicach wprawiły w osłupienie wiele osób.

REKLAMA

Konto osobiste – czy warto mieć i gdzie znaleźć najlepszą ofertę?

W Polsce ponad 80% dorosłych ma swoje konto osobiste w banku, ale wciąż niektórzy nie decydują się na otwarcie rachunku. Warto jednak zastanowić się nad bezpieczeństwem swoich finansów i ułatwieniem zakupów online. Czy warto mieć konto bankowe? A jeśli tak, to w którym banku najlepiej je założyć?
 Konto osobiste – czy warto mieć i gdzie znaleźć najlepszą ofertę?

Czym jest konto osobiste?

Konto osobiste to inaczej ROR, czyli rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Jest to coś na kształt wirtualnego portfela, w którym można przechowywać swoje pieniądze oraz dowolnie nimi dysponować. Konto da się otworzyć w każdym banku. To właśnie na nie trafiają wtedy m.in. wypłaty czy inne świadczenia właściciela. Może on również wpłacać gotówkę na rachunek za pośrednictwem kasy w placówce lub wpłatomatu.

Kiedy ma się konto osobiste, można wykonywać z niego przelewy, a także przyjmować je od innych. Uzyskuje się przypisaną do rachunku kartę płatniczą, której używa się podczas finalizacji zakupów w sklepach stacjonarnych i online. Ciekawą opcją jest zlecanie przelewów stałych, które pomagają w regularnym płaceniu rachunków. Za pomocą karty da się zawsze wypłacić gotówkę z bankomatów w Polsce i nie tylko. Ponadto w zależności od wybranej oferty można np. odkładać część środków na różnego rodzaju cele.

Gdzie szukać ofert dotyczących kont osobistych?

Każdy, kto zastanawia się nad otwarciem konta osobistego lub przeniesieniem rachunku do innego banku, powinien przeczytać ranking kont osobistych – marzec 2023. Zestawienie składa się z najkorzystniejszych aktualnie ofert na rynku polskiej bankowości. Przy każdej propozycji znajduje się informacja na temat tego, ile kosztuje miesięczne utrzymanie konta, użytkowanie karty czy wypłaty z bankomatów.

Zwykle koszty te podane są w zakresach np. od 0 do 5 zł. Oznacza to, że obciążenie zależy od konkretnej sytuacji. Najczęściej jest tak, że za kartę debetową płacą ci, którzy jej nie używają. Jeśli jednak dokonają w miesiącu określoną liczbę płatności, to mogą posługiwać się nią za darmo. Podobnie jest w przypadku utrzymywania rachunku. Za spełnienie określonych wymagań takich jak np. określona wysokość wpływów miesięcznych, również zwalnia się klienta z opłaty. Cena wypłaty gotówki z bankomatów może wynosić kilka złotych, jeśli korzysta się np. z urządzenia innego banku.

Ważnym aspektem podczas wybierania oferty dla siebie jest bonus, jaki można otrzymać za dołączenie do grona klientów danej placówki bankowej. Usługodawcy, aby zachęcić klientów do współpracy, prześcigają się w oferowaniu nagród za spełnienie konkretnych warunków. Może to być np. korzystanie z aplikacji mobilnej, uzyskiwanie kilka miesięcy z rzędu określonych wpływów czy wykonywanie określonej liczby płatności BLIKIEM. W ten sposób można pozyskać niekiedy nawet 600 złotych dodatkowej gotówki do dowolnego wykorzystania.

Informacja o maksymalnym możliwym bonusie znajduje się w rankingu na stronie Bankiera. Tuż obok niej widnieje natomiast przycisk „Dalej”, za którego pomocą można przenieść się od razu na stronę internetową banku i otworzyć swój rachunek osobisty.

Po co zakładać sobie konto osobiste?

Konto osobiste zakłada się przede wszystkim po to, aby zapewnić bezpieczeństwo swoim finansom. Zabezpieczenia bankowe są najskuteczniejszym sposobem na chronienie oszczędności i sprawdzają się zdecydowanie lepiej niż trzymanie gotówki w domu. Poza tym pracodawcy przelewają na konta wynagrodzenia swoim pracownikom. To najprostszy i najbezpieczniejszy sposób otrzymywania wypłaty.

Rachunek osobisty przydaje się podczas robienia zakupów przez internet. Dzięki nowoczesnym metodom płatności można uiścić koszty zamówienia online. Zazwyczaj opcja zapłaty za pobraniem jest nieco droższa. Konto pozwala na monitorowanie wszystkich swoich wydatków i pozyskiwanie dowodów na realizacje danych transakcji. Niektórzy wykorzystują rachunek również jako sposób na przewalutowanie swoich pieniędzy po atrakcyjnym kursie. Poza tym jedynie właściciele rachunków mają możliwość płacenia za zakupy kartami debetowymi.

Kto może mieć konto osobiste?

Konto osobiste może założyć każda osoba pełnoletnia bez konieczności dostarczenia żadnej zgody. Młodzież powyżej 13. roku życia także jest w stanie prowadzić rachunek, ale potrzebuje oświadczenia rodzica lub opiekuna prawnego. Poza tym na otwarcie konta decydują się przedsiębiorcy, którzy oddzielają w ten sposób pieniądze prywatne od tych należących do firmy.

Ze względu na zróżnicowane grono klientów i ich potrzeby istnieją różne oferty na otwarcie rachunków. Placówki bankowe często oferują np. konta dla młodych, które pozwalają cieszyć się dodatkowymi benefitami w ramach prowadzenia konta. Każdy może zakładać dowolną liczbę kont w zależności od tego, jakie ma potrzeby. Nie trzeba ograniczać się do bycia klientem jednego banku.

Konto osobiste – czy warto?

Niezależnie od wysokości swoich zarobków czy wieku warto zdecydować się na założenie konta osobistego. Daje ono przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa i chroni pieniądze przed kradzieżą. Przechowywanie gotówki w domu to narażanie się na spore straty w razie odwiedzin złodzieja. Poza tym rachunek osobisty pozwala na łatwe dysponowanie środkami. Dostępność bankowości internetowej oraz karta płatnicza dają spore możliwości w zakresie wykonywania przelewów, płacenia w sklepach stacjonarnych czy online.

Dawniej, aby zapłacić rachunek za prąd czy wodę, trzeba było udać się na pocztę. Dziś wszystko można zrobić samodzielnie np. przy wykorzystaniu aplikacji mobilnej. W ten sposób oszczędza się mnóstwo czasu na dojazd czy stanie w kolejkach. Jeśli chodzi o konto dla młodych, to jest to dla nich dobry sposób na odkładanie pieniędzy na przyszłość. Mogą być one wykorzystane później np. w okresie studiów czy do realizacji innych planów.

Prowadzenie rachunku osobistego nie jest kosztowne, więc tym bardziej warto się nim zainteresować. Przed wybraniem konkretnego banku należy zapoznać się szczegółowo ze wszystkimi ofertami i zdecydować się na tę, która najlepiej wpisuje się w oczekiwania danego klienta.

 Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe