Konto osobiste – czy warto mieć i gdzie znaleźć najlepszą ofertę?

W Polsce ponad 80% dorosłych ma swoje konto osobiste w banku, ale wciąż niektórzy nie decydują się na otwarcie rachunku. Warto jednak zastanowić się nad bezpieczeństwem swoich finansów i ułatwieniem zakupów online. Czy warto mieć konto bankowe? A jeśli tak, to w którym banku najlepiej je założyć?
 Konto osobiste – czy warto mieć i gdzie znaleźć najlepszą ofertę?

Czym jest konto osobiste?

Konto osobiste to inaczej ROR, czyli rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Jest to coś na kształt wirtualnego portfela, w którym można przechowywać swoje pieniądze oraz dowolnie nimi dysponować. Konto da się otworzyć w każdym banku. To właśnie na nie trafiają wtedy m.in. wypłaty czy inne świadczenia właściciela. Może on również wpłacać gotówkę na rachunek za pośrednictwem kasy w placówce lub wpłatomatu.

Kiedy ma się konto osobiste, można wykonywać z niego przelewy, a także przyjmować je od innych. Uzyskuje się przypisaną do rachunku kartę płatniczą, której używa się podczas finalizacji zakupów w sklepach stacjonarnych i online. Ciekawą opcją jest zlecanie przelewów stałych, które pomagają w regularnym płaceniu rachunków. Za pomocą karty da się zawsze wypłacić gotówkę z bankomatów w Polsce i nie tylko. Ponadto w zależności od wybranej oferty można np. odkładać część środków na różnego rodzaju cele.

Gdzie szukać ofert dotyczących kont osobistych?

Każdy, kto zastanawia się nad otwarciem konta osobistego lub przeniesieniem rachunku do innego banku, powinien przeczytać ranking kont osobistych – marzec 2023. Zestawienie składa się z najkorzystniejszych aktualnie ofert na rynku polskiej bankowości. Przy każdej propozycji znajduje się informacja na temat tego, ile kosztuje miesięczne utrzymanie konta, użytkowanie karty czy wypłaty z bankomatów.

Zwykle koszty te podane są w zakresach np. od 0 do 5 zł. Oznacza to, że obciążenie zależy od konkretnej sytuacji. Najczęściej jest tak, że za kartę debetową płacą ci, którzy jej nie używają. Jeśli jednak dokonają w miesiącu określoną liczbę płatności, to mogą posługiwać się nią za darmo. Podobnie jest w przypadku utrzymywania rachunku. Za spełnienie określonych wymagań takich jak np. określona wysokość wpływów miesięcznych, również zwalnia się klienta z opłaty. Cena wypłaty gotówki z bankomatów może wynosić kilka złotych, jeśli korzysta się np. z urządzenia innego banku.

Ważnym aspektem podczas wybierania oferty dla siebie jest bonus, jaki można otrzymać za dołączenie do grona klientów danej placówki bankowej. Usługodawcy, aby zachęcić klientów do współpracy, prześcigają się w oferowaniu nagród za spełnienie konkretnych warunków. Może to być np. korzystanie z aplikacji mobilnej, uzyskiwanie kilka miesięcy z rzędu określonych wpływów czy wykonywanie określonej liczby płatności BLIKIEM. W ten sposób można pozyskać niekiedy nawet 600 złotych dodatkowej gotówki do dowolnego wykorzystania.

Informacja o maksymalnym możliwym bonusie znajduje się w rankingu na stronie Bankiera. Tuż obok niej widnieje natomiast przycisk „Dalej”, za którego pomocą można przenieść się od razu na stronę internetową banku i otworzyć swój rachunek osobisty.

Po co zakładać sobie konto osobiste?

Konto osobiste zakłada się przede wszystkim po to, aby zapewnić bezpieczeństwo swoim finansom. Zabezpieczenia bankowe są najskuteczniejszym sposobem na chronienie oszczędności i sprawdzają się zdecydowanie lepiej niż trzymanie gotówki w domu. Poza tym pracodawcy przelewają na konta wynagrodzenia swoim pracownikom. To najprostszy i najbezpieczniejszy sposób otrzymywania wypłaty.

Rachunek osobisty przydaje się podczas robienia zakupów przez internet. Dzięki nowoczesnym metodom płatności można uiścić koszty zamówienia online. Zazwyczaj opcja zapłaty za pobraniem jest nieco droższa. Konto pozwala na monitorowanie wszystkich swoich wydatków i pozyskiwanie dowodów na realizacje danych transakcji. Niektórzy wykorzystują rachunek również jako sposób na przewalutowanie swoich pieniędzy po atrakcyjnym kursie. Poza tym jedynie właściciele rachunków mają możliwość płacenia za zakupy kartami debetowymi.

Kto może mieć konto osobiste?

Konto osobiste może założyć każda osoba pełnoletnia bez konieczności dostarczenia żadnej zgody. Młodzież powyżej 13. roku życia także jest w stanie prowadzić rachunek, ale potrzebuje oświadczenia rodzica lub opiekuna prawnego. Poza tym na otwarcie konta decydują się przedsiębiorcy, którzy oddzielają w ten sposób pieniądze prywatne od tych należących do firmy.

Ze względu na zróżnicowane grono klientów i ich potrzeby istnieją różne oferty na otwarcie rachunków. Placówki bankowe często oferują np. konta dla młodych, które pozwalają cieszyć się dodatkowymi benefitami w ramach prowadzenia konta. Każdy może zakładać dowolną liczbę kont w zależności od tego, jakie ma potrzeby. Nie trzeba ograniczać się do bycia klientem jednego banku.

Konto osobiste – czy warto?

Niezależnie od wysokości swoich zarobków czy wieku warto zdecydować się na założenie konta osobistego. Daje ono przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa i chroni pieniądze przed kradzieżą. Przechowywanie gotówki w domu to narażanie się na spore straty w razie odwiedzin złodzieja. Poza tym rachunek osobisty pozwala na łatwe dysponowanie środkami. Dostępność bankowości internetowej oraz karta płatnicza dają spore możliwości w zakresie wykonywania przelewów, płacenia w sklepach stacjonarnych czy online.

Dawniej, aby zapłacić rachunek za prąd czy wodę, trzeba było udać się na pocztę. Dziś wszystko można zrobić samodzielnie np. przy wykorzystaniu aplikacji mobilnej. W ten sposób oszczędza się mnóstwo czasu na dojazd czy stanie w kolejkach. Jeśli chodzi o konto dla młodych, to jest to dla nich dobry sposób na odkładanie pieniędzy na przyszłość. Mogą być one wykorzystane później np. w okresie studiów czy do realizacji innych planów.

Prowadzenie rachunku osobistego nie jest kosztowne, więc tym bardziej warto się nim zainteresować. Przed wybraniem konkretnego banku należy zapoznać się szczegółowo ze wszystkimi ofertami i zdecydować się na tę, która najlepiej wpisuje się w oczekiwania danego klienta.

 


 

POLECANE
11 lipca 1943 roku przyszli po nich Ukraińcy z widłami, siekierami i butelkami z benzyną tylko u nas
11 lipca 1943 roku przyszli po nich Ukraińcy z widłami, siekierami i butelkami z benzyną

Dzień 11 lipca 2025 roku jest obchodzony w Polsce jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.

Pracował w żłobku, promował gender, okazał się pedofilem tylko u nas
Pracował w żłobku, promował gender, okazał się pedofilem

Kolejny aktywista gender okazał się pedofilem. Tym razem mężczyzna, którego zatrzymała już policja, zatrudnił się w żłobku, a dodatkowych ofiar szukał w internecie. Wśród rodziców budził zaufanie – podobno nikt nie podejrzewał go o tak straszne zbrodnie.

Szczyt Trump-Putin. Sekretarz stanu USA mówi wprost z ostatniej chwili
Szczyt Trump-Putin. Sekretarz stanu USA mówi wprost

Sekretarz stanu USA Marco Rubio poinformował w czwartek, że dotychczas nie zaplanowano spotkania prezydentów Stanów Zjednoczonych i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina.

Polski geniusz dał sztucznej inteligencji wzrok gorące
Polski geniusz dał sztucznej inteligencji wzrok

Drodzy Państwo, dzielę się piękną historią. Polak, Piotr Bojanowski został dyrektorem ds. naukowych i kieruje pracami nad fundamentalnym rozwojem AI w jednym z najważniejszych laboratoriów AI na Ziemi – Laboratorium FAIR w Paryżu.

Tusk: Nie przewiduję stanowiska wicepremiera dla Polski 2050 z ostatniej chwili
Tusk: Nie przewiduję stanowiska wicepremiera dla Polski 2050

Premier Donald Tusk w ramach rekonstrukcji rządu nie przewiduje stanowiska wicepremiera dla Polski 2050. Jak dodał, do rekonstrukcji rządu dojdzie między 22 a 25 lipca, ale na pewno nie 22 lipca.

Muzeum Polskie w Rapperswilu zamieniono w restaurację z ostatniej chwili
Muzeum Polskie w Rapperswilu zamieniono w restaurację

Muzeum Polskie w Rapperswilu od 2022 roku nie ma siedziby. W hotelu Schwanen, gdzie miało przenieść się muzeum, zamieniono na restaurację. Bezcenne zbiory czekają w magazynach.

Grafzero: Prawdziwa historia Jeffreya Watersa i jego ojców Jul Łyskawa - recenzja z ostatniej chwili
Grafzero: "Prawdziwa historia Jeffreya Watersa i jego ojców" Jul Łyskawa - recenzja

Paszport Polityki, nominacja do Nike, Nagroda Literacka miasta stołecznego Warszawy - prawdziwy deszcz nagród dla Jula Łyskawy za jego niezwykły debiut powieściowy - "Prawdziwa historia Jeffreya Watersa i jego ojców". Czy było warto? O tym Grafzero vlog literacki.

Iga Świątek awansowała do finału Wimbledonu z ostatniej chwili
Iga Świątek awansowała do finału Wimbledonu

Rozstawiona z numerem ósmym Iga Świątek wygrała ze Szwajcarką Belindą Bencic 6:2, 6:0 w półfinale Wimbledonu. Polska tenisistka po raz pierwszy awansowała do finału tej imprezy. Jej rywalką w walce o szósty tytuł wielkoszlemowy będzie Amerykanka Amanda Anisimova.

Republika czy TVN24? Są wyniki oglądalności z ostatniej chwili
Republika czy TVN24? Są wyniki oglądalności

Telewizja Republika notuje rekordowe 7,18 proc. udziału w rynku w czerwcu 2025 roku, wyprzedzając TVN24 i Telewizję wPolsce24 – informuje portal Wirtualne Media.

ABW odebrała dostęp do informacji niejawnych Szatkowskiemu. Jest odpowiedź z ostatniej chwili
ABW odebrała dostęp do informacji niejawnych Szatkowskiemu. Jest odpowiedź

Były ambasador przy NATO Tomasz Szatkowski po rocznej kontroli ABW stracił certyfikaty bezpieczeństwa. Szatkowski zapowiada odwołania do sądu.

REKLAMA

Konto osobiste – czy warto mieć i gdzie znaleźć najlepszą ofertę?

W Polsce ponad 80% dorosłych ma swoje konto osobiste w banku, ale wciąż niektórzy nie decydują się na otwarcie rachunku. Warto jednak zastanowić się nad bezpieczeństwem swoich finansów i ułatwieniem zakupów online. Czy warto mieć konto bankowe? A jeśli tak, to w którym banku najlepiej je założyć?
 Konto osobiste – czy warto mieć i gdzie znaleźć najlepszą ofertę?

Czym jest konto osobiste?

Konto osobiste to inaczej ROR, czyli rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Jest to coś na kształt wirtualnego portfela, w którym można przechowywać swoje pieniądze oraz dowolnie nimi dysponować. Konto da się otworzyć w każdym banku. To właśnie na nie trafiają wtedy m.in. wypłaty czy inne świadczenia właściciela. Może on również wpłacać gotówkę na rachunek za pośrednictwem kasy w placówce lub wpłatomatu.

Kiedy ma się konto osobiste, można wykonywać z niego przelewy, a także przyjmować je od innych. Uzyskuje się przypisaną do rachunku kartę płatniczą, której używa się podczas finalizacji zakupów w sklepach stacjonarnych i online. Ciekawą opcją jest zlecanie przelewów stałych, które pomagają w regularnym płaceniu rachunków. Za pomocą karty da się zawsze wypłacić gotówkę z bankomatów w Polsce i nie tylko. Ponadto w zależności od wybranej oferty można np. odkładać część środków na różnego rodzaju cele.

Gdzie szukać ofert dotyczących kont osobistych?

Każdy, kto zastanawia się nad otwarciem konta osobistego lub przeniesieniem rachunku do innego banku, powinien przeczytać ranking kont osobistych – marzec 2023. Zestawienie składa się z najkorzystniejszych aktualnie ofert na rynku polskiej bankowości. Przy każdej propozycji znajduje się informacja na temat tego, ile kosztuje miesięczne utrzymanie konta, użytkowanie karty czy wypłaty z bankomatów.

Zwykle koszty te podane są w zakresach np. od 0 do 5 zł. Oznacza to, że obciążenie zależy od konkretnej sytuacji. Najczęściej jest tak, że za kartę debetową płacą ci, którzy jej nie używają. Jeśli jednak dokonają w miesiącu określoną liczbę płatności, to mogą posługiwać się nią za darmo. Podobnie jest w przypadku utrzymywania rachunku. Za spełnienie określonych wymagań takich jak np. określona wysokość wpływów miesięcznych, również zwalnia się klienta z opłaty. Cena wypłaty gotówki z bankomatów może wynosić kilka złotych, jeśli korzysta się np. z urządzenia innego banku.

Ważnym aspektem podczas wybierania oferty dla siebie jest bonus, jaki można otrzymać za dołączenie do grona klientów danej placówki bankowej. Usługodawcy, aby zachęcić klientów do współpracy, prześcigają się w oferowaniu nagród za spełnienie konkretnych warunków. Może to być np. korzystanie z aplikacji mobilnej, uzyskiwanie kilka miesięcy z rzędu określonych wpływów czy wykonywanie określonej liczby płatności BLIKIEM. W ten sposób można pozyskać niekiedy nawet 600 złotych dodatkowej gotówki do dowolnego wykorzystania.

Informacja o maksymalnym możliwym bonusie znajduje się w rankingu na stronie Bankiera. Tuż obok niej widnieje natomiast przycisk „Dalej”, za którego pomocą można przenieść się od razu na stronę internetową banku i otworzyć swój rachunek osobisty.

Po co zakładać sobie konto osobiste?

Konto osobiste zakłada się przede wszystkim po to, aby zapewnić bezpieczeństwo swoim finansom. Zabezpieczenia bankowe są najskuteczniejszym sposobem na chronienie oszczędności i sprawdzają się zdecydowanie lepiej niż trzymanie gotówki w domu. Poza tym pracodawcy przelewają na konta wynagrodzenia swoim pracownikom. To najprostszy i najbezpieczniejszy sposób otrzymywania wypłaty.

Rachunek osobisty przydaje się podczas robienia zakupów przez internet. Dzięki nowoczesnym metodom płatności można uiścić koszty zamówienia online. Zazwyczaj opcja zapłaty za pobraniem jest nieco droższa. Konto pozwala na monitorowanie wszystkich swoich wydatków i pozyskiwanie dowodów na realizacje danych transakcji. Niektórzy wykorzystują rachunek również jako sposób na przewalutowanie swoich pieniędzy po atrakcyjnym kursie. Poza tym jedynie właściciele rachunków mają możliwość płacenia za zakupy kartami debetowymi.

Kto może mieć konto osobiste?

Konto osobiste może założyć każda osoba pełnoletnia bez konieczności dostarczenia żadnej zgody. Młodzież powyżej 13. roku życia także jest w stanie prowadzić rachunek, ale potrzebuje oświadczenia rodzica lub opiekuna prawnego. Poza tym na otwarcie konta decydują się przedsiębiorcy, którzy oddzielają w ten sposób pieniądze prywatne od tych należących do firmy.

Ze względu na zróżnicowane grono klientów i ich potrzeby istnieją różne oferty na otwarcie rachunków. Placówki bankowe często oferują np. konta dla młodych, które pozwalają cieszyć się dodatkowymi benefitami w ramach prowadzenia konta. Każdy może zakładać dowolną liczbę kont w zależności od tego, jakie ma potrzeby. Nie trzeba ograniczać się do bycia klientem jednego banku.

Konto osobiste – czy warto?

Niezależnie od wysokości swoich zarobków czy wieku warto zdecydować się na założenie konta osobistego. Daje ono przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa i chroni pieniądze przed kradzieżą. Przechowywanie gotówki w domu to narażanie się na spore straty w razie odwiedzin złodzieja. Poza tym rachunek osobisty pozwala na łatwe dysponowanie środkami. Dostępność bankowości internetowej oraz karta płatnicza dają spore możliwości w zakresie wykonywania przelewów, płacenia w sklepach stacjonarnych czy online.

Dawniej, aby zapłacić rachunek za prąd czy wodę, trzeba było udać się na pocztę. Dziś wszystko można zrobić samodzielnie np. przy wykorzystaniu aplikacji mobilnej. W ten sposób oszczędza się mnóstwo czasu na dojazd czy stanie w kolejkach. Jeśli chodzi o konto dla młodych, to jest to dla nich dobry sposób na odkładanie pieniędzy na przyszłość. Mogą być one wykorzystane później np. w okresie studiów czy do realizacji innych planów.

Prowadzenie rachunku osobistego nie jest kosztowne, więc tym bardziej warto się nim zainteresować. Przed wybraniem konkretnego banku należy zapoznać się szczegółowo ze wszystkimi ofertami i zdecydować się na tę, która najlepiej wpisuje się w oczekiwania danego klienta.

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe