[Nasz paronat] Papieski Festyn Rodzinny w Elblągu
– 24 lata tem 250 tys. ludzi witało Jana Pawła II na płycie lotniska elbląskiego aeroklubu. Pamiętamy ołtarz w kształcie kopca, niesamowitą atmosferę. To były ważne chwile dla naszego miasta oraz oczywiście elbląskiej „Solidarności”. W ostatnich miesiącach miał miejsce atak na Jana Pawła II, szczególnie w mediach lewicowych, dało to nam impuls do zainicjowania tego wydarzenia. Pogoda dopisuje, frekwencja jest niezła, wykonawcy spisują się znakomicie, jesteśmy bardzo zadowoleni z przebiegu imprezy. Zaraz po imprezie zabieramy się za pracę nad Walnym Zjazdem Delegatów, które odbędą się 17 czerwca w Elblągu. Do najważniejszych wyzwań na nabjbliższą kadencję będzie budowanie struktur, szczególnie do ludzi młodych. Należy znaleźć sposoby na dotarcie do ludzi młodych, myślę, że to wyzwanie dla wielu regionów
– powiedział w rozmowie z „TS” Grzegorz Adamowicz, przewodniczący elbląskiej „Solidarności”.
Festyn otworzył biskup diecezji elbląskiej Jacek Jezierski, w imprezie uczestniczyli liczni elblązanie, w tym członkowie „Solidarności”, a jedenym z gości był pochodzący z okolic Elbląga minister Andrzej Śliwka, z Ministerstwa Aktywów Państwowych. W trakcie Festynu wystąpili: dzieci i młodzież Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu, dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Św. Franciszka z Asyżu w Elbląg oraz z Zespołu Szkoł im Władysława Jagiełły w Kurzętniku, zespół szantowy Żeglarze Portowi, wykonujący pieśni patriotyczne Norbert Smoła Smoliński, Patrycja Moneta, uczestniczka The Voice Kids, zespół coutrowy Droga na Ostrołęke. Gwiazdą wieczoru był zespół Papa Dance.
Warto przypomnieć, że nabożeństwo czerwcowe w 1999 r. w Elblągu poprowadził kardynał Józef Glemb, ówczesny Prymas Polski. Jan Paweł II podczas homilii mówił:
„Pozdrawiam cały młody Kościół elbląski, który w sposób szczególny związany jest z postacią św. Wojciecha. Niedaleko stąd bowiem – jak głosi tradycja – oddał życie za Chrystusa w Świętym Gaju. Śmierć tego męczennika wydaje w ciągu historii obfite owoce świętości na tej ziemi. Pragnę wspomnieć w tym miejscu bł. Dorotę z Mątów, żonę i matkę dziewięciorga dzieci, a także służebnicę Bożą Reginę Protmann, założycielkę zgromadzenia sióstr św. Katarzyny. W poczet błogosławionych ma zostać również włączony syn tej ziemi, ks. Władysław Demski, który oddał swoje życie w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen, broniąc publicznie krzyża znieważonego świętokradzko przez oprawców. Wy przejęliście niejako to wspaniałe duchowe dziedzictwo i trzeba, byście je chronili, rozwijali i na tym fundamencie wiary budowali przyszłość tej ziemi i Kościoła elbląskiego. (…) Przyszliśmy tu dzisiaj, aby poprzez to nabożeństwo kontemplować miłość Pana Jezusa. Jego współczującą dobroć dla każdego człowieka. Kontemplować Jego Serce gorejące miłością do Ojca, w pełności Ducha Świętego. Chrystus, który nas miłuje, ukazuje nam swe Serce jako źródło życia i świętości, jako źródło naszego odkupienia.
Partnerami Festynu byli: Fundacja PZU, Fundacja PKO BP, Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu, Polskie Porty Lotnicze SA, Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna SA, Instytut Pamięci Narodowej oddział w Gdańsku, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Aeroklub Elbląg, Komenda Miejska Policji w Elblągu, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu, Cleaner, Dogmat, 16. Pomorska Dywizja Zmechanizowana, 22 Baza Lotnictwa Taktycznego w Malborku.
Patroni medialni: TVP 3, TV Trwam, „Tygodnik Solidarność”, Info Elbląg.