"Tylko w Chrystusie możliwa jest wolność". Wyjątkowy koncert Miastu i Światu - muzyczne uwielbienie na warszawskiej Starówce

18 czerwca o godz. 19.00 na placu Zamkowym w Warszawie już po raz drugi wybrzmi muzyczne dziękczynienie za wolność i pokojowe przemiany w Polsce i Europie inspirowane przesłaniem św. Jana Pawła II. Koncert ponad 100-osobowego zespołu wykonawców pod hasłem Miastu i Światu poprowadzą doświadczeni kompozytorzy: Hubert Kowalski, Leopold “Poldek” Twardowski oraz Piotr Pałka.
/ miastuiswiatu.pl, fot. Gabriel Piętka

Otwarte spotkanie muzyczne jest finałem VIII edycji rekolekcji i warsztatów muzycznych pn. Muzykolekcje o Kościele, odbywających się w terminach 9-11 oraz 16-18 czerwca 2023 roku w parafii św. Jakuba Apostoła na warszawskiej Ochocie. Idea koncertu, jako formy wieńczącej wysiłek pracy warsztatowej dużej grupy muzyków, jest rozwijana począwszy od roku 2017.


To Duch Święty jest tutaj reżyserem. On w nas stwarza myśli, pragnienia i w tym roku po raz kolejny nas wyrzuca z tego naszego "Jakubowego Wieczernika". Ta parafia na Ochocie - Święty Jakub - to jest miejsce wspaniałe. To jest taki nasz duchowy dom. Ale Duch Święty mówi: “Idźcie dalej. To zbyt mało, że tutaj jesteście. Chcę was gdzie indziej”. I my za tym głosem idziemy do centrum stolicy, do serca tego "miasta niezłomnego". Do serca Warszawy, jakim jest Stare Miasto - Plac Zamkowy. Tam będzie wielka scena i uwielbienie dla Pana Jezusa

- mówi duchowy opiekun inicjatywy i jeden z jej współorganizatorów, ks. Grzegorz Demczyszak.

 

Koncert tematyką nawiązuje do pięciokrotnej obecności papieża św. Jana Pawła II w Warszawie, w tym szczególnie do jego nauczania, przywracającego godność i nadzieję, inspirującego do pokojowych przemian, które przyniosły wolność Polsce i dużej części Europy.


Tylko w Chrystusie jest możliwa wolność. My tej wolności szukamy często tam, gdzie jest niewola. Udajemy, że jesteśmy wolni, ale tak naprawdę nie dostrzegamy kajdan, które nosimy i jeszcze nakładamy innym kajdany, nawet Ojczyźnie nakładamy kajdany. Właśnie dlatego zgromadzimy się na pl. Zamkowym, żeby tak, jak Jan Paweł II modlić się: “Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi.” Odnowi, czyli uwolni

- podkreśla Leopold Twardowski, jeden z dyrygentów.


W 2023 roku koncert przypada w 40. rocznicę obecności Ojca Świętego w Warszawie. W 1983 r. papieskie orędzie o Pokoju i Nadziei umocniło Polaków w dramatycznych okolicznościach stanu wojennego. Słowa św. Jana Pawła II wzywające do solidarności i odbudowy wspólnoty społecznej, poszanowania godności ludzkiej, postawy miłosierdzia oraz dialogu, a nade wszystko do przeciwstawienia się lękowi poprzez indywidualną odnowę serca i otwarcie na Bożą miłość, stają się szczególnie aktualne także teraz, wobec trwającej wciąż wojny za naszą wschodnią granicą.


Koncert poprowadzą Hubert Kowalski, Leopold Twardowski i Piotr Pałka. To doświadczeni kompozytorzy, dyrygenci i aranżerzy obecni w przestrzeni muzyki chrześcijańskiej w Polsce od ponad 20 lat. Związani z projektami takimi jak obchody Jubileuszu 1050. Rocznicy Chrztu Polski na stadionie INEA w Poznaniu, spotkaniami papieskimi na błoniach w Krakowie czy koncertami Jednego Serca Jednego Ducha w Rzeszowie. Wykonawcami koncertu będą uczestnicy Muzykolekcji oraz zaproszeni przyjaciele – zawodowi muzycy chrześcijańscy z różnych wspólnot w Warszawie i Polsce.


Koncert Miastu i Światu poprzedzi spotkanie ze świadkami pontyfikatu i pielgrzymek Ojca Świętego pt. „Św. Jan Paweł II – nauczyciel wolności”. Podczas rozmowy, którą poprowadzi dziennikarka radiowa i telewizyjna, Ewa Pietrzak, zaproszeni goście opowiedzą o przesłaniu i kulisach pielgrzymki papieskiej do Polski w 1983 r., ale przede wszystkim podzielą się tym, jak ich samych dotykało i do dziś inspiruje orędzie św. Jana Pawła II. W spotkaniu wezmą udział zarówno historycy i badacze dziedzictwa papieża Polaka, jak i inne osoby, dla których jest on ważnym punktem odniesienia i autorytetem, m.in. s. Barbara Cholewa SJK, Agnieszka Jackowska, senator Jan Maria Jackowski, Wincenty Pipka, prof. Paweł Skibiński, Katarzyna Wasilewska, dr Małgorzata Żaryn oraz prof. Jan Żaryn. Rozmowa odbędzie się w godz. 17.00-18.30 na scenie na pl. Zamkowym.


Więcej informacji na temat koncertu: miastuiswiatu.pl

Link do wydarzenia na Fb: Koncert Miastu i Światu 2023 | Facebook


Organizatorem Koncertu Miastu i Światu jest Stowarzyszenie Diakonia Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Warszawskiej oraz Schola akademicka św. Jakuba, a współorganizatorem Samorząd Województwa Mazowieckiego.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
PO wypowie umowę z Amerykanami na elektrownie jądrową? Premier zabiera głos z ostatniej chwili
PO wypowie umowę z Amerykanami na elektrownie jądrową? Premier zabiera głos

Nasz rząd realizuje wielkie projekty atomowe, bo to od nich zależy bezpieczeństwo energetyczne Polski. Niestety, kandydatka KO do Sejmu Urszula Zielińska już dzisiaj chce rewidować umowę ze Stanami Zjednoczonymi ws. budowy elektrowni jądrowej w Polsce - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Węgierski MSZ: różne podejścia do wojny na Ukrainie nie wykluczają współpracy z Polską w innych obszarach z ostatniej chwili
Węgierski MSZ: różne podejścia do wojny na Ukrainie nie wykluczają współpracy z Polską w innych obszarach

Różne podejścia Polski i Węgier do wojny na Ukrainie w żaden sposób nie wykluczają współpracy w innych obszarach, takich jak sprzeciw wobec nielegalnej imigracji i obowiązkowych kwot czy obrona rodziny oraz wartości chrześcijańskich – powiedział minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto w długim wywiadzie udzielonym dziennikowi „Magyar Nemzet”.

„1,2 mln logowań komórek do BTS” na Marszu Miliona Serc? Znany dziennikarz tłumaczy z ostatniej chwili
„1,2 mln logowań komórek do BTS” na Marszu Miliona Serc? Znany dziennikarz tłumaczy

1,2 mln zalogowań do BTS-ów komórek spoza Warszawy w dniu marszu to oczywisty fejk. Wrzucony do sieci przez kogoś kto liczy na to, że ludzie nie mają wiedzy jak działają sieci komórkowe – tłumaczy w mediach społecznościowych dziennikarz śledczy Krzysztof M. Kaźmierczak, autor wielu artykułów dot. śmierci Jarosława Ziętary, obecnie dziennikarz magazynu reporterów „Telekurier”.

Morawiecki: Donald Tusk jest politycznym mężem Angeli Merkel z ostatniej chwili
Morawiecki: Donald Tusk jest politycznym mężem Angeli Merkel

Partia Donalda Tuska głosuje w Brukseli za przyspieszeniem przyjęcia paktu migracyjnego. Gdyby rzeczywiście byli przeciwko nielegalnej imigracji, to zagłosowaliby przeciwko. Tusk jest politycznym mężem Angeli Merkel – powiedział we wtorek, na opublikowanym na Facebooku filmie, premier Mateusz Morawiecki.

Niemcy kontratakują. Biorą kraj po kraju. Decydująca batalia w Polsce z ostatniej chwili
Niemcy kontratakują. Biorą kraj po kraju. Decydująca batalia w Polsce

Nikt już nie pamięta międzynarodowej potężnej krytyki pod adresem Niemiec za ich politykę przed inwazją Rosji na Ukrainę i przez pierwszy przeszło rok toczącej się wojny. Stawiany wtedy do kąta Berlin wrócił do gry. Nie tylko w Kijowie. Warto zwrócić uwagę na odzyskiwanie przez Niemcy wpływów politycznych w krajach Europy Środkowej i na Bałkanach.

Zbezczeszczono groby Polaków na Białorusi z ostatniej chwili
Zbezczeszczono groby Polaków na Białorusi

W Kuropatach na obrzeżach stolicy Białorusi Mińska, gdzie znajdują się masowe groby ofiar represji z czasów stalinowskich, zbezczeszczono krzyże represjonowanych Polaków – informuje portal katolik.life.

Węgierska europoseł oburzona: To jest nie do przyjęcia, to próba wpłynięcia na wybory w Polsce z ostatniej chwili
Węgierska europoseł oburzona: To jest nie do przyjęcia, to próba wpłynięcia na wybory w Polsce

–  To jest nie do przyjęcia. Próba wpłynięcia na wybory w Polsce. Są pewne zasady demokracji i suwerenności krajowej – twierdzi węgierska europoseł Kinga Gal.

Żenujące bliboardy Owsiaka: Jest reakcja WOŚP z ostatniej chwili
Żenujące bliboardy Owsiaka: Jest reakcja WOŚP

Billboardy WOŚP, które pojawiły się w ostatnich dniach na ulicach wprawiły w osłupienie wiele osób.

Niemcy chcą się „zjednoczyć” z częścią polskiego terytorium? Skandaliczna grafika SPD z ostatniej chwili
Niemcy chcą się „zjednoczyć” z częścią polskiego terytorium? Skandaliczna grafika SPD

„«Zjednoczenie Niemiec zostało osiągnięte, ale jeszcze nie jest doskonałe. Razem nad tym pracujemy» w połączeniu ze strzałkami na Polskę, daje nam komentarze, czy E. Steinbach nie powinna zapisać się do SPD” – komentuje grafikę opublikowaną przez niemiecką SPD Patrycja Anna Tepper, analityk w Instytucie Zachodnim.

Europoseł z Irlandii nie wytrzymała: Nie podoba mi się, że PE wykorzystuje się, by ingerować w wybory w Polsce z ostatniej chwili
Europoseł z Irlandii nie wytrzymała: Nie podoba mi się, że PE wykorzystuje się, by ingerować w wybory w Polsce

– Dzisiejsza debata sprawia, że czuję się niekomfortowo. Mamy porozumienie, by nie robić debat, które mogą wpływać na wyniki wyborów parlamentarnych. Jesteśmy niecałe dwa tygodnie przed wyborami w Polsce i odbywamy taką debatę – mówiła we wtorek w Europarlamencie irlandzka, lewicowa europoseł Clare Daly.

REKLAMA

"Tylko w Chrystusie możliwa jest wolność". Wyjątkowy koncert Miastu i Światu - muzyczne uwielbienie na warszawskiej Starówce

18 czerwca o godz. 19.00 na placu Zamkowym w Warszawie już po raz drugi wybrzmi muzyczne dziękczynienie za wolność i pokojowe przemiany w Polsce i Europie inspirowane przesłaniem św. Jana Pawła II. Koncert ponad 100-osobowego zespołu wykonawców pod hasłem Miastu i Światu poprowadzą doświadczeni kompozytorzy: Hubert Kowalski, Leopold “Poldek” Twardowski oraz Piotr Pałka.
/ miastuiswiatu.pl, fot. Gabriel Piętka

Otwarte spotkanie muzyczne jest finałem VIII edycji rekolekcji i warsztatów muzycznych pn. Muzykolekcje o Kościele, odbywających się w terminach 9-11 oraz 16-18 czerwca 2023 roku w parafii św. Jakuba Apostoła na warszawskiej Ochocie. Idea koncertu, jako formy wieńczącej wysiłek pracy warsztatowej dużej grupy muzyków, jest rozwijana począwszy od roku 2017.


To Duch Święty jest tutaj reżyserem. On w nas stwarza myśli, pragnienia i w tym roku po raz kolejny nas wyrzuca z tego naszego "Jakubowego Wieczernika". Ta parafia na Ochocie - Święty Jakub - to jest miejsce wspaniałe. To jest taki nasz duchowy dom. Ale Duch Święty mówi: “Idźcie dalej. To zbyt mało, że tutaj jesteście. Chcę was gdzie indziej”. I my za tym głosem idziemy do centrum stolicy, do serca tego "miasta niezłomnego". Do serca Warszawy, jakim jest Stare Miasto - Plac Zamkowy. Tam będzie wielka scena i uwielbienie dla Pana Jezusa

- mówi duchowy opiekun inicjatywy i jeden z jej współorganizatorów, ks. Grzegorz Demczyszak.

 

Koncert tematyką nawiązuje do pięciokrotnej obecności papieża św. Jana Pawła II w Warszawie, w tym szczególnie do jego nauczania, przywracającego godność i nadzieję, inspirującego do pokojowych przemian, które przyniosły wolność Polsce i dużej części Europy.


Tylko w Chrystusie jest możliwa wolność. My tej wolności szukamy często tam, gdzie jest niewola. Udajemy, że jesteśmy wolni, ale tak naprawdę nie dostrzegamy kajdan, które nosimy i jeszcze nakładamy innym kajdany, nawet Ojczyźnie nakładamy kajdany. Właśnie dlatego zgromadzimy się na pl. Zamkowym, żeby tak, jak Jan Paweł II modlić się: “Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi.” Odnowi, czyli uwolni

- podkreśla Leopold Twardowski, jeden z dyrygentów.


W 2023 roku koncert przypada w 40. rocznicę obecności Ojca Świętego w Warszawie. W 1983 r. papieskie orędzie o Pokoju i Nadziei umocniło Polaków w dramatycznych okolicznościach stanu wojennego. Słowa św. Jana Pawła II wzywające do solidarności i odbudowy wspólnoty społecznej, poszanowania godności ludzkiej, postawy miłosierdzia oraz dialogu, a nade wszystko do przeciwstawienia się lękowi poprzez indywidualną odnowę serca i otwarcie na Bożą miłość, stają się szczególnie aktualne także teraz, wobec trwającej wciąż wojny za naszą wschodnią granicą.


Koncert poprowadzą Hubert Kowalski, Leopold Twardowski i Piotr Pałka. To doświadczeni kompozytorzy, dyrygenci i aranżerzy obecni w przestrzeni muzyki chrześcijańskiej w Polsce od ponad 20 lat. Związani z projektami takimi jak obchody Jubileuszu 1050. Rocznicy Chrztu Polski na stadionie INEA w Poznaniu, spotkaniami papieskimi na błoniach w Krakowie czy koncertami Jednego Serca Jednego Ducha w Rzeszowie. Wykonawcami koncertu będą uczestnicy Muzykolekcji oraz zaproszeni przyjaciele – zawodowi muzycy chrześcijańscy z różnych wspólnot w Warszawie i Polsce.


Koncert Miastu i Światu poprzedzi spotkanie ze świadkami pontyfikatu i pielgrzymek Ojca Świętego pt. „Św. Jan Paweł II – nauczyciel wolności”. Podczas rozmowy, którą poprowadzi dziennikarka radiowa i telewizyjna, Ewa Pietrzak, zaproszeni goście opowiedzą o przesłaniu i kulisach pielgrzymki papieskiej do Polski w 1983 r., ale przede wszystkim podzielą się tym, jak ich samych dotykało i do dziś inspiruje orędzie św. Jana Pawła II. W spotkaniu wezmą udział zarówno historycy i badacze dziedzictwa papieża Polaka, jak i inne osoby, dla których jest on ważnym punktem odniesienia i autorytetem, m.in. s. Barbara Cholewa SJK, Agnieszka Jackowska, senator Jan Maria Jackowski, Wincenty Pipka, prof. Paweł Skibiński, Katarzyna Wasilewska, dr Małgorzata Żaryn oraz prof. Jan Żaryn. Rozmowa odbędzie się w godz. 17.00-18.30 na scenie na pl. Zamkowym.


Więcej informacji na temat koncertu: miastuiswiatu.pl

Link do wydarzenia na Fb: Koncert Miastu i Światu 2023 | Facebook


Organizatorem Koncertu Miastu i Światu jest Stowarzyszenie Diakonia Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Warszawskiej oraz Schola akademicka św. Jakuba, a współorganizatorem Samorząd Województwa Mazowieckiego.

 



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe