Wielka Brytania: hormonalna antykoncepcja grozi depresją i rakiem piersi

Stosowanie pigułki antykoncepcyjnej zwiększa ryzyko wystąpienia depresji u kobiet nawet o 130 procent - donoszą najnowsze badania. Ponadto każdy rodzaj antykoncepcji hormonalnej zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi – pisze The Catholic Herald. Także aborcja przyczynia się do rozwoju raka piersi.
zdjęcie poglądowe Wielka Brytania: hormonalna antykoncepcja grozi depresją i rakiem piersi
zdjęcie poglądowe / pixabay/prolicsomepl

Depresja

Studium opublikowane w czasopiśmie Epidemiology and Psychiatric Sciences, wydawanym przez Cambridge University Press, wykazało również, że ryzyko wystąpienia trwałego problemu z depresją było najwyższe wśród kobiet, które stosowały pigułkę od najmłodszych lat. Zwiększone ryzyko zapadnięcia na tę chorobę było również wysokie szczególnie w pierwszych dwóch latach przyjmowania doustnego środka antykoncepcyjnego. Badanie obejmowało analizę danych pobranych od urodzenia do menopauzy od ponad ćwierć miliona kobiet z biobanku Zjednoczonego Królestwa.

Naukowcy byli w stanie określić, w jaki sposób stosowanie złożonej pigułki antykoncepcyjnej mogło odpowiadać nie tylko pierwszym diagnozom depresji, ale także kiedy użytkowniczki po raz pierwszy doświadczyły objawów depresji. Odkryto, że kobiety, które zaczęły stosować pigułkę w wieku nastoletnim, miały o 130 procent wyższą częstość występowania objawów tej choroby. Z kolei u kobiet, które zaczęły stosować pigułkę w wieku 20 lat lub starszych, ryzyko wystąpienia depresji wzrosło o 92 procent.

Therese Johansson z Uniwersytetu Uppsala w Szwecji, autorka badania, powiedziała: „Silny wpływ pigułek antykoncepcyjnych na nastolatki można przypisać zmianom hormonalnym spowodowanym dojrzewaniem”.

Badanie wykazało, że ryzyko depresji u dorosłych kobiet, które przestały stosować pigułkę, spadło po dwóch latach. Okazało się jednak, że ryzyko tej choroby pozostawało niezmiennie wysokie wśród kobiet, które zaczęły stosować pigułkę w wieku nastoletnim. Badanie pojawiło się zaledwie kilka miesięcy po tym, jak naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego odkryli, że każdy rodzaj antykoncepcji hormonalnej zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi.

Naukowcy wcześniej powiązali złożoną pigułkę antykoncepcyjną - która składa się z estrogenu i progestagenu - z 20-procentowym wzrostem zachorowań na tę chorobę, podczas gdy podobne wysokie wskaźniki zidentyfikowano w przypadku spirali i implantów antykoncepcyjnych.

Rak piersi

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Oxfordu wykazało jednak, że nawet nowa generacja hormonalnych środków antykoncepcyjnych może być równie niebezpieczna. Zespół przeanalizował dane ponad 9 000 kobiet w wieku od 20 do 49 lat, u których rozwinął się inwazyjny rak piersi i porównał ich styl życia z 18 000 kobiet, u których choroba nie wystąpiła. Okazało się, że kobiety, które stosowały pigułkę zawierającą wyłącznie progestagen, najnowszą generację doustnych środków antykoncepcyjnych, również miały zwiększone ryzyko zachorowania na raka piersi o 20 do 30 procent. Po zaprzestaniu przyjmowania pigułki ryzyko rozwoju choroby stopniowo spadało, zgodnie z wynikami opublikowanymi w czasopiśmie Plos Medicine.

W 2020 roku około 3,2 miliona kobiet w Anglii stosowało pigułkę złożoną i podobna liczba stosowała pigułkę zawierającą wyłącznie progestagen. Oprócz pigułki, badania na całym świecie wykazały również, że aborcja przyczynia się do rozwoju raka piersi. Naukowcy stwierdzili, że rak był spowodowany wysokim poziomem estradiolu, hormonu, który stymuluje wzrost piersi podczas ciąży. Wpływ tego hormonu jest zminimalizowany u kobiet, które donosiły ciążę, ale pozostaje na niebezpiecznym poziomie u tych, które przerwały ciążę.

Od 1971 roku nastąpił 80-procentowy wzrost zachorowań na raka piersi, podczas gdy liczba aborcji wzrosła z 18 000 do ponad 200 000 rocznie.

Kościół a antykoncepcja

Kościół katolicki zawsze zabraniał stosowania antykoncepcji, zwłaszcza w encyklice papieża Pawła VI z 1968 roku Humanae Vitae, o regulacji poczęć. Św. Paweł VI zawarł w swojej encyklice apel do naukowców, aby określili sposoby pomocy parom małżeńskim w regulowaniu ich płodności bez oddzielania prokreacyjnych i jednoczących aspektów aktu małżeńskiego.

Od tego czasu opracowano wiele metod naturalnego planowania rodziny, takich jak metoda owulacji Billingsa. Żadna z nich nie ma działania antykoncepcyjnego, lecz polega na dokładnym określeniu dni płodnych w cyklu rozrodczym kobiety i powstrzymaniu się wówczas od współżycia w celu uniknięcia ciąży.

Większość z nich nie wiąże się z jakimikolwiek kosztami, jest przyjazna dla środowiska, bardziej skuteczna niż jakikolwiek środek antykoncepcyjny, gdy jest stosowana prawidłowo i pozbawiona wszelkich skutków ubocznych i zagrożeń dla zdrowia. Z kolei pary starające się o poczęcie dziecka mogą wykorzystać tę metodę do określenia najbardziej odpowiedniego czasu na zajście w ciążę.

st (KAI) / Londyn


 

POLECANE
Tusk planuje znów oszukać Polaków. Znamienne słowa Jarosława Kaczyńskiego ws. polskich żołnierzy na Ukrainie z ostatniej chwili
"Tusk planuje znów oszukać Polaków". Znamienne słowa Jarosława Kaczyńskiego ws. polskich żołnierzy na Ukrainie

"Na użycie Sił Zbrojnych poza granicami państwa niezbędna jest zgoda prezydenta. Tylko Karol Nawrocki gwarantuje, że jej nie będzie" – pisze na platformie X prezes PiS Jarosław Kaczyński, komentując zaskakującą wypowiedź gen. Keitha Kellogga ws. misji pokojowej na Ukrainie.

Zabrze: Kandydat na prezydenta Rumunii George Simion przybył na wiec Karola Nawrockiego z ostatniej chwili
Zabrze: Kandydat na prezydenta Rumunii George Simion przybył na wiec Karola Nawrockiego

Kandydat na prezydenta Rumunii George Simion zachęcał we wtorek w Zabrzu do głosowania na Karola Nawrockiego. Popierany przez PiS obywatelski kandydat podczas wiecu gratulował też mieszkańcom Zabrza, że w niedzielnym referendum odwołali popieraną przez KO prezydent miasta.

Ważny komunikat dla mieszkańców Gdyni z ostatniej chwili
Ważny komunikat dla mieszkańców Gdyni

Ważna wiadomość dla mieszkańców Gdyni i wszystkich, którym leży na sercu lokalne dziedzictwo. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję ministra kultury, która wcześniej skreśliła historyczne korty i stadion przy ul. Ejsmonda z listy zabytków. Sprawa wraca do ponownego rozpatrzenia.

Arabia Saudyjska: Podpisano umowę na zakup uzbrojenia z USA za 142 mld dolarów Wiadomości
Arabia Saudyjska: Podpisano umowę na zakup uzbrojenia z USA za 142 mld dolarów

Arabia Saudyjska podpisała we wtorek umowę na zakup od USA uzbrojenia za blisko 142 mld dolarów - poinformował Biały Dom.

Wybory prezydenta w Rumunii. Zaskakujące wyniki sondażu z ostatniej chwili
Wybory prezydenta w Rumunii. Zaskakujące wyniki sondażu

Lider prawicowej AUR George Simion i proeuropejski burmistrz Bukaresztu Nicosur Dan mają równe poparcie przed drugą turą wyborów prezydenckich 18 maja - wynika z sondażu firmy AtlasIntel. Analitycy zauważają jednak, że badanie nie uwzględnia diaspory, wśród której przewagę ma Simion.

Polscy żołnierze na Ukrainie? Prowadzone są rozmowy z ostatniej chwili
Polscy żołnierze na Ukrainie? "Prowadzone są rozmowy"

"USA prowadzą rozmowy z Polską o wysłaniu żołnierzy na zachodnią Ukrainę" – donosi branżowy serwis zajmujący się tematyką obronną Defence24.pl we wtorek po południu.

Witkoff i Kellogg wezmą udział w ewentualnych rozmowach pokojowych w Stambule z ostatniej chwili
Witkoff i Kellogg wezmą udział w ewentualnych rozmowach pokojowych w Stambule

Wysocy rangą przedstawiciele Białego Domu, Steve Witkoff i Keith Kellogg, udadzą się do Stambułu, gdzie w czwartek mają wziąć udział w ewentualnych ukraińsko-rosyjskich negocjacji pokojowych – podał we wtorek Reuters, powołując się na trzy źródła zaznajomione z planami.

Atak na kampusie UW. Nowe informacje ws. Mieszka R. Wiadomości
Atak na kampusie UW. Nowe informacje ws. Mieszka R.

Na temat Mieszka R., studenta, który w bestialski sposób zamordował pracownice UW, opinie wydają kolejni psycholodzy i psychiatrzy. Biegły sądowy Jerzy Pobocha nie wyklucza, że w przypadku tego zabójcy nie było żadnych sygnałów świadczących o chorobie. - Wystarczy nawet niewielka ilość jakichś dopalaczy, narkotyków, czy alkoholu, by wyzwolić tak silną psychozę - przyznaje dr Pobocha.

Papież Leon XIV przed wizytą na Ukrainie zatrzyma się w Polsce z ostatniej chwili
Papież Leon XIV przed wizytą na Ukrainie zatrzyma się w Polsce

Włoski dziennik "La Repubblica" poinformował we wtorek, że jedną z pierwszych podróży zagranicznych papieża Leona XIV będzie wizyta na Ukrainie. Były rzecznik MSZ Łukasz Jasina podkreśla, że podróż na Ukrainę przebiega przez Rzeszów, zatem świeżo wybrany następca św. Piotra na pewno zatrzyma się także w Polsce. "Zobaczymy, czy Episkopat załatwi więcej" – dodaje Jasina. 

Opublikowano nagranie z Dorotą Wysocką-Schnepf przed debatą w TVP w likwidacji. Coś chyba poszło nie tak Wiadomości
Opublikowano nagranie z Dorotą Wysocką-Schnepf przed debatą w TVP w likwidacji. Coś chyba poszło nie tak

W poniedziałek 12 maja na antenie TVP odbyła się ostatnia przed pierwszą turą wyborów prezydenckich debata. Wydarzenie miało miejsce w siedzibie Telewizji Polskiej, a prowadzącą, ku zaskoczeniu większości kandydatów, okazała się być Dorota Wysocka-Schnepf, której wybór do tej funkcji spotkał się wcześniej z ostrym sprzeciwem 8 z 11 sztabów wyborczych.

REKLAMA

Wielka Brytania: hormonalna antykoncepcja grozi depresją i rakiem piersi

Stosowanie pigułki antykoncepcyjnej zwiększa ryzyko wystąpienia depresji u kobiet nawet o 130 procent - donoszą najnowsze badania. Ponadto każdy rodzaj antykoncepcji hormonalnej zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi – pisze The Catholic Herald. Także aborcja przyczynia się do rozwoju raka piersi.
zdjęcie poglądowe Wielka Brytania: hormonalna antykoncepcja grozi depresją i rakiem piersi
zdjęcie poglądowe / pixabay/prolicsomepl

Depresja

Studium opublikowane w czasopiśmie Epidemiology and Psychiatric Sciences, wydawanym przez Cambridge University Press, wykazało również, że ryzyko wystąpienia trwałego problemu z depresją było najwyższe wśród kobiet, które stosowały pigułkę od najmłodszych lat. Zwiększone ryzyko zapadnięcia na tę chorobę było również wysokie szczególnie w pierwszych dwóch latach przyjmowania doustnego środka antykoncepcyjnego. Badanie obejmowało analizę danych pobranych od urodzenia do menopauzy od ponad ćwierć miliona kobiet z biobanku Zjednoczonego Królestwa.

Naukowcy byli w stanie określić, w jaki sposób stosowanie złożonej pigułki antykoncepcyjnej mogło odpowiadać nie tylko pierwszym diagnozom depresji, ale także kiedy użytkowniczki po raz pierwszy doświadczyły objawów depresji. Odkryto, że kobiety, które zaczęły stosować pigułkę w wieku nastoletnim, miały o 130 procent wyższą częstość występowania objawów tej choroby. Z kolei u kobiet, które zaczęły stosować pigułkę w wieku 20 lat lub starszych, ryzyko wystąpienia depresji wzrosło o 92 procent.

Therese Johansson z Uniwersytetu Uppsala w Szwecji, autorka badania, powiedziała: „Silny wpływ pigułek antykoncepcyjnych na nastolatki można przypisać zmianom hormonalnym spowodowanym dojrzewaniem”.

Badanie wykazało, że ryzyko depresji u dorosłych kobiet, które przestały stosować pigułkę, spadło po dwóch latach. Okazało się jednak, że ryzyko tej choroby pozostawało niezmiennie wysokie wśród kobiet, które zaczęły stosować pigułkę w wieku nastoletnim. Badanie pojawiło się zaledwie kilka miesięcy po tym, jak naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego odkryli, że każdy rodzaj antykoncepcji hormonalnej zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi.

Naukowcy wcześniej powiązali złożoną pigułkę antykoncepcyjną - która składa się z estrogenu i progestagenu - z 20-procentowym wzrostem zachorowań na tę chorobę, podczas gdy podobne wysokie wskaźniki zidentyfikowano w przypadku spirali i implantów antykoncepcyjnych.

Rak piersi

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Oxfordu wykazało jednak, że nawet nowa generacja hormonalnych środków antykoncepcyjnych może być równie niebezpieczna. Zespół przeanalizował dane ponad 9 000 kobiet w wieku od 20 do 49 lat, u których rozwinął się inwazyjny rak piersi i porównał ich styl życia z 18 000 kobiet, u których choroba nie wystąpiła. Okazało się, że kobiety, które stosowały pigułkę zawierającą wyłącznie progestagen, najnowszą generację doustnych środków antykoncepcyjnych, również miały zwiększone ryzyko zachorowania na raka piersi o 20 do 30 procent. Po zaprzestaniu przyjmowania pigułki ryzyko rozwoju choroby stopniowo spadało, zgodnie z wynikami opublikowanymi w czasopiśmie Plos Medicine.

W 2020 roku około 3,2 miliona kobiet w Anglii stosowało pigułkę złożoną i podobna liczba stosowała pigułkę zawierającą wyłącznie progestagen. Oprócz pigułki, badania na całym świecie wykazały również, że aborcja przyczynia się do rozwoju raka piersi. Naukowcy stwierdzili, że rak był spowodowany wysokim poziomem estradiolu, hormonu, który stymuluje wzrost piersi podczas ciąży. Wpływ tego hormonu jest zminimalizowany u kobiet, które donosiły ciążę, ale pozostaje na niebezpiecznym poziomie u tych, które przerwały ciążę.

Od 1971 roku nastąpił 80-procentowy wzrost zachorowań na raka piersi, podczas gdy liczba aborcji wzrosła z 18 000 do ponad 200 000 rocznie.

Kościół a antykoncepcja

Kościół katolicki zawsze zabraniał stosowania antykoncepcji, zwłaszcza w encyklice papieża Pawła VI z 1968 roku Humanae Vitae, o regulacji poczęć. Św. Paweł VI zawarł w swojej encyklice apel do naukowców, aby określili sposoby pomocy parom małżeńskim w regulowaniu ich płodności bez oddzielania prokreacyjnych i jednoczących aspektów aktu małżeńskiego.

Od tego czasu opracowano wiele metod naturalnego planowania rodziny, takich jak metoda owulacji Billingsa. Żadna z nich nie ma działania antykoncepcyjnego, lecz polega na dokładnym określeniu dni płodnych w cyklu rozrodczym kobiety i powstrzymaniu się wówczas od współżycia w celu uniknięcia ciąży.

Większość z nich nie wiąże się z jakimikolwiek kosztami, jest przyjazna dla środowiska, bardziej skuteczna niż jakikolwiek środek antykoncepcyjny, gdy jest stosowana prawidłowo i pozbawiona wszelkich skutków ubocznych i zagrożeń dla zdrowia. Z kolei pary starające się o poczęcie dziecka mogą wykorzystać tę metodę do określenia najbardziej odpowiedniego czasu na zajście w ciążę.

st (KAI) / Londyn



 

Polecane
Emerytury
Stażowe