PGE mówi Stop manipulacji. Ceny energii w Polsce poniżej europejskiej średniej

"Stop manipulacji” – pod taką nazwą wystartowała nowa kampania PGE Polskiej Grupy Energetycznej, której celem jest przeciwdziałanie dezinformacji w sprawie cen energii. Wedle danych Agencji Rynku Energii polskie gospodarstwa domowe cieszą się niższymi cenami prądu niżeli wynosi średnia europejska. Korzystna różnica w cenie to zasługa Rządowej Tarczy solidarnościowej i polskich spółek energetycznych, takich jak PGE.
Średnie ceny energii w Europie są wyższe niż w Polsce PGE mówi Stop manipulacji. Ceny energii w Polsce poniżej europejskiej średniej
Średnie ceny energii w Europie są wyższe niż w Polsce / fot. Pixabay.com

Artykuł powstał we współpracy z PGE Polska Grupa Energetyczna SA

Ceny prądu w Polsce należą do najniższych w Europie

Z powodu kryzysu energetycznego spowodowanego wojną na Ukrainie i w następstwie gwałtownego wzrostu cen surowców na światowych rynkach, rządu państw europejskich podjęły decyzję o zamrożeniu cen energii. I tak na przykład, wedle danych Agencji Rynku Energii, najwyższe limity cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych są we Włoszech (491 Euro/MWh), Holandii (484 Euro) oraz Austrii (480 Euro), a najniższe w Chorwacji (98 Euro), Słowenii (107 Euro), Łotwie (145 Euro).
Przy średniej wyliczonej dla kilkunastu europejskich państw kształtującej się na poziomie 256 Euro za megawatogodzinę, Polska zajmuje znacznie niższą pozycję z ceną 185 Euro/MWh.

Warto jednak zaznaczyć, że w większości polskie gospodarstwa domowe mieszczące się w rocznym limicie od 2-3 tys. kWh, płacą jedynie 110 Euro/MWh. Co więcej, sytuacja ta ulegnie poprawie, bowiem zgodnie z zapowiedziami rządu, jeszcze w tym roku nastąpi zwiększenie wspomnianych limitów.

W odpowiedzi na pojawiające się w przestrzeni publicznej nieprawdziwe informacje o rzekomo wysokich cenach za prąd w Polsce na tle UE, PGE Polska Grupa Energetyczna rozpoczęła trwającą od 8 do 28 sierpnia kampanię “Stop manipulacji”.


Coraz częściej rozpowszechniane są wprowadzające w błąd przekazy o rzekomo wysokich cenach energii w Polsce. Kampania edukacyjna PGE „Stop manipulacji!” ma za cel zapewnić powszechny dostęp do rzetelnych informacji, opartych na danych i źródłach z oficjalnych europejskich analiz, zweryfikowanych przez ekspertów Agencji Rynku Energii. Jest to nasza reakcja na zmanipulowane informacje. Podkreślam, że rachunki odbiorców są i pozostaną niskie dzięki rządowej Tarczy Solidarnościowej, wspieranej przez polskich sprzedawców energii

– zapewnił Prezes Polskiej Grupy Energetycznej, Wojciech Dąbrowski.

Mrożenie cen energii

Niskie ceny prądu to zasługa zarówno spółek energetycznych, jak i działań rządu. Obowiązująca od stycznia 2023 roku Rządowa Tarcza Solidarnościowa chroni portfele milionów Polaków poprzez mrożenie cen prądu wedle cen z ubiegłego roku dla następujących limitów: 2000 kWh dla gospodarstw domowych; 2600 kWh dla osób z niepełnosprawnościami; 3000 kWh dla rodzin wielodzietnych (z Kartą Dużej Rodziny) i gospodarstw rolnych. Zamrożone na poziomie taryf z 2022 roku zostały także stawki opłat za dostawy energii. To jednak nie koniec.

W lipcu br. rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku. Zgodnie z jej zapisami, limity, przy których cena prądu pozostanie zamrożona ulegną podwyższeniu i będą wynosić: dla gospodarstw domowych 3000 kWh, dla rodzin z osobą niepełnosprawną 3600 kWh, a dla rolników i posiadaczy Karty Dużej Rodziny 4000 kWh. Dzięki nowym, wyższym limitom, Polacy zaoszczędzą w tym roku nawet 1000 złotych więcej.
Do obniżenia rachunków za prąd dla Polaków w znaczący sposób przyczyniły się także spółki skarbu państwa, które pokrywają różnice pomiędzy kosztem wytworzenia a finalną ceną energii. I tak na przykład do końca tego roku PGE Polska Grupa Energetyczna przeznaczy na ten cel aż 10 mld złotych wpłacając środki na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny.

Dzięki wsparciu rządu i polskich firm energetycznych, rachunki za prąd w Polsce należą do jednych z najniższych w Europie. Polacy płacą za energię znacząco poniżej średniej dla całego kontynentu, a w porównaniu z niektórymi państwami, ceny w Polsce są niższe nawet kilkakrotnie

– podkreślił prezes zarządu PGE, Wojciech Dąbrowski.

Warto dodać, że ceny energii zostały zamrożone także dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, a także instytucji samorządowych i publicznych oraz odbiorców wrażliwych. Obecny limit wynosi w tym przypadku 785 zł/MWh netto, a wedle nowych przepisów od października br. będzie to już tylko 693 zł/MWh netto.

Artykuł powstał we współpracy z PGE Polska Grupa Energetyczna SA


 

POLECANE
Potężne uderzenie w kieszenie Polaków. Drastyczny wzrost rachunków w 2025 roku z ostatniej chwili
Potężne uderzenie w kieszenie Polaków. Drastyczny wzrost rachunków w 2025 roku

Rok 2025 może okazać się finansowym wyzwaniem dla wielu Polaków. Jak wynika z badania Krajowego Rejestru Długów, aż 80% rodaków spodziewa się wzrostu rachunków i opłat. Najbardziej drastyczne podwyżki mogą dotknąć ogrzewania, a także innych podstawowych kosztów życia.

To już oficjalnie. Wiemy, kto będzie kandydatem PiS z ostatniej chwili
To już oficjalnie. Wiemy, kto będzie kandydatem PiS

Rozpoczęła się konwencja z udziałem m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, w trakcie której ogłoszono decyzję dotyczącą poparcia bezpartyjnego kandydata na prezydenta.

Drwiący wpis Tuska. Jest riposta PiS z ostatniej chwili
Drwiący wpis Tuska. Jest riposta PiS

W niedzielę, w krakowskiej Hali "Sokół", Prawo i Sprawiedliwość ogłosi swojego kandydata na prezydenta podczas wydarzenia określanego jako "spotkanie obywatelskie". Choć oficjalne nazwisko nie padło, według wielu doniesień medialnych to Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, ma otrzymać poparcie partii Jarosława Kaczyńskiego. Proces wyłaniania kandydata był jednak burzliwy, a decyzję podjęto po długich negocjacjach.

Jaka pogoda nas czeka? IMGW wydał nowy komunikat z ostatniej chwili
Jaka pogoda nas czeka? IMGW wydał nowy komunikat

Synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Ewa Łapińska poinformowała, że w niedzielę niemal w całej Polsce będzie pochmurnie. Kolejne dni przyniosą stopniową poprawę pogody; będzie coraz więcej przejaśnień i rozpogodzeń, choć niewykluczone są także miejscowe, silne porywy wiatru i gołoledź.

Niemcy planują sprowadzenie nowej fali wykwalifikowanych imigrantów tylko u nas
Niemcy planują sprowadzenie nowej fali wykwalifikowanych imigrantów

Niemieckie ministerstwo spraw zagranicznych prognozuje wydanie około 200 000 wiz w celu zatrudnienia w Niemczech. To stanowi wzrost o ponad dziesięć procent w porównaniu z rokiem poprzednim.

Najgroźniejszy rywal Trzaskowskiego? Ekspert wskazał problem z ostatniej chwili
Najgroźniejszy rywal Trzaskowskiego? Ekspert wskazał problem

Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta, rozpoczął kampanię z mocnym poparciem swojej partii. W prawyborach zdobył aż 74% głosów, pokonując Radosława Sikorskiego. - Jestem przekonany, że wychodzimy z tych prawyborów wzmocnieni. Mam bardzo mocny mandat, dużo determinacji i odwagi, by wygrać z PiS-em. Zachowywaliśmy się w czasie tej kampanii po rycersku, co daje mi ogromną energię na dalszą walkę - komentował swoją przewagę Trzaskowski.

Prof. Boštjan M. Turk: Huragan Trump i brukselska mgła tylko u nas
Prof. Boštjan M. Turk: Huragan Trump i brukselska mgła

Zwycięstwo Trumpa jest logiczną konsekwencją ostatnich wydarzeń. Potwierdziło to podobne wydarzenie w Europie 9 czerwca 2024 r., podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego. Przy tej okazji wyborcy wymierzyli prawdziwy policzek partiom neosocjalistycznym, które broniły takich kwestii jak niekontrolowana migracja, zielona transformacja i kwestie LGBT.

Wybrałam najtrudniejszą opcję. Doda wydała oświadczenie z ostatniej chwili
"Wybrałam najtrudniejszą opcję". Doda wydała oświadczenie

Doda, jedna z największych gwiazd polskiego show-biznesu, zabrała głos na Instagramie. Piosenkarka postanowiła poruszyć temat hejtu.

Niemcy: płonie ośrodek dla imigrantów. Trwa akcja służb z ostatniej chwili
Niemcy: płonie ośrodek dla imigrantów. Trwa akcja służb

Poważny pożar w centralnym ośrodku dla imigrantów w mieście Vogelsang w Eifel. Zatrzymano 35-latka podejrzanego o dokonanie podpalenia.

Nigdy więcej tak nie mów. Burza w Pałacu Buckingham z ostatniej chwili
"Nigdy więcej tak nie mów". Burza w Pałacu Buckingham

Relacje między księciem Harrym a jego ojcem, królem Karolem III, od dawna pozostają napięte. W szczególności wydarzenia z 8 września 2022 roku, gdy rodzina królewska żegnała królową Elżbietę II, ujawniły poważny konflikt wśród arystokratów. 

REKLAMA

PGE mówi Stop manipulacji. Ceny energii w Polsce poniżej europejskiej średniej

"Stop manipulacji” – pod taką nazwą wystartowała nowa kampania PGE Polskiej Grupy Energetycznej, której celem jest przeciwdziałanie dezinformacji w sprawie cen energii. Wedle danych Agencji Rynku Energii polskie gospodarstwa domowe cieszą się niższymi cenami prądu niżeli wynosi średnia europejska. Korzystna różnica w cenie to zasługa Rządowej Tarczy solidarnościowej i polskich spółek energetycznych, takich jak PGE.
Średnie ceny energii w Europie są wyższe niż w Polsce PGE mówi Stop manipulacji. Ceny energii w Polsce poniżej europejskiej średniej
Średnie ceny energii w Europie są wyższe niż w Polsce / fot. Pixabay.com

Artykuł powstał we współpracy z PGE Polska Grupa Energetyczna SA

Ceny prądu w Polsce należą do najniższych w Europie

Z powodu kryzysu energetycznego spowodowanego wojną na Ukrainie i w następstwie gwałtownego wzrostu cen surowców na światowych rynkach, rządu państw europejskich podjęły decyzję o zamrożeniu cen energii. I tak na przykład, wedle danych Agencji Rynku Energii, najwyższe limity cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych są we Włoszech (491 Euro/MWh), Holandii (484 Euro) oraz Austrii (480 Euro), a najniższe w Chorwacji (98 Euro), Słowenii (107 Euro), Łotwie (145 Euro).
Przy średniej wyliczonej dla kilkunastu europejskich państw kształtującej się na poziomie 256 Euro za megawatogodzinę, Polska zajmuje znacznie niższą pozycję z ceną 185 Euro/MWh.

Warto jednak zaznaczyć, że w większości polskie gospodarstwa domowe mieszczące się w rocznym limicie od 2-3 tys. kWh, płacą jedynie 110 Euro/MWh. Co więcej, sytuacja ta ulegnie poprawie, bowiem zgodnie z zapowiedziami rządu, jeszcze w tym roku nastąpi zwiększenie wspomnianych limitów.

W odpowiedzi na pojawiające się w przestrzeni publicznej nieprawdziwe informacje o rzekomo wysokich cenach za prąd w Polsce na tle UE, PGE Polska Grupa Energetyczna rozpoczęła trwającą od 8 do 28 sierpnia kampanię “Stop manipulacji”.


Coraz częściej rozpowszechniane są wprowadzające w błąd przekazy o rzekomo wysokich cenach energii w Polsce. Kampania edukacyjna PGE „Stop manipulacji!” ma za cel zapewnić powszechny dostęp do rzetelnych informacji, opartych na danych i źródłach z oficjalnych europejskich analiz, zweryfikowanych przez ekspertów Agencji Rynku Energii. Jest to nasza reakcja na zmanipulowane informacje. Podkreślam, że rachunki odbiorców są i pozostaną niskie dzięki rządowej Tarczy Solidarnościowej, wspieranej przez polskich sprzedawców energii

– zapewnił Prezes Polskiej Grupy Energetycznej, Wojciech Dąbrowski.

Mrożenie cen energii

Niskie ceny prądu to zasługa zarówno spółek energetycznych, jak i działań rządu. Obowiązująca od stycznia 2023 roku Rządowa Tarcza Solidarnościowa chroni portfele milionów Polaków poprzez mrożenie cen prądu wedle cen z ubiegłego roku dla następujących limitów: 2000 kWh dla gospodarstw domowych; 2600 kWh dla osób z niepełnosprawnościami; 3000 kWh dla rodzin wielodzietnych (z Kartą Dużej Rodziny) i gospodarstw rolnych. Zamrożone na poziomie taryf z 2022 roku zostały także stawki opłat za dostawy energii. To jednak nie koniec.

W lipcu br. rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku. Zgodnie z jej zapisami, limity, przy których cena prądu pozostanie zamrożona ulegną podwyższeniu i będą wynosić: dla gospodarstw domowych 3000 kWh, dla rodzin z osobą niepełnosprawną 3600 kWh, a dla rolników i posiadaczy Karty Dużej Rodziny 4000 kWh. Dzięki nowym, wyższym limitom, Polacy zaoszczędzą w tym roku nawet 1000 złotych więcej.
Do obniżenia rachunków za prąd dla Polaków w znaczący sposób przyczyniły się także spółki skarbu państwa, które pokrywają różnice pomiędzy kosztem wytworzenia a finalną ceną energii. I tak na przykład do końca tego roku PGE Polska Grupa Energetyczna przeznaczy na ten cel aż 10 mld złotych wpłacając środki na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny.

Dzięki wsparciu rządu i polskich firm energetycznych, rachunki za prąd w Polsce należą do jednych z najniższych w Europie. Polacy płacą za energię znacząco poniżej średniej dla całego kontynentu, a w porównaniu z niektórymi państwami, ceny w Polsce są niższe nawet kilkakrotnie

– podkreślił prezes zarządu PGE, Wojciech Dąbrowski.

Warto dodać, że ceny energii zostały zamrożone także dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, a także instytucji samorządowych i publicznych oraz odbiorców wrażliwych. Obecny limit wynosi w tym przypadku 785 zł/MWh netto, a wedle nowych przepisów od października br. będzie to już tylko 693 zł/MWh netto.

Artykuł powstał we współpracy z PGE Polska Grupa Energetyczna SA



 

Polecane
Emerytury
Stażowe