Posłowie komentują ponowny wybór Ursuli von der Leyen. "Bardzo zła decyzja"

Europosłowie skomentowali ponowny wybór Ursuli von der Leyen na stanowisko szefowej Komisji Europejskiej.
Ursula von der Leyen Posłowie komentują ponowny wybór Ursuli von der Leyen.
Ursula von der Leyen / PAP/EPA.

Poprosiliśmy nowych przedstawicieli Polski w Parlamencie Europejskim o komentarz do decyzji PE o ponownym wybraniu na szefową Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.

Tobiasz Bocheński 

To bardzo zła decyzja PE dlatego, że jest to rozgrzeszenie przez większość europosłów błędnej polityki, która była prowadzona przez panią komisarz von der Leyen w ciągu ostatnich pięciu lat. To oznacza to, że nie ma rozliczeń za Zielony Ład, nie ma rozliczeń za nieprawidłowości w czasie pandemii, nie ma rozliczeń za błędną politykę zagraniczną przed atakiem Putina na Rosję. Zatem widzimy, że Unia Europejska będzie dalej podążała za tym samym kursem albo nawet się w nim pogrąży

- stwierdził Tobiasz Bocheński z Prawa i Sprawiedliwości. 

Europoseł PiS zauważył także, że Ursula von der Leyen jest zwolenniczką pogłębiania federalizacji. - Jest to w rzeczywistości centralizacja i zabranie uprawnień państwom narodowym. Zatem myślę, że czeka nas czas pełen turbulencji i protestów podobnych do tych, jakie widzieliśmy w Polsce, we Francji czy w Hiszpanii, gdzie na ulicę wychodzili rolnicy - ocenił. 

Na pytanie o szanse przeciwstawianie się takiemu kierunkowi, chociażby w kwestii polityki Zielonego Ładu pozostałym ugrupowaniom, które nie poparły dzisiaj tej kandydatury, Tobiasz Bocheński odpowiedział: "Wydaje mi się, że szanse są spore, dlatego, że widzimy po wynikach wyborów kolejnych w państwach europejskich i po wynikach eurowyborów, że sympatia przesuwa się na prawą stronę, jeżeli chodzi o wyborców w Europie i z tą wolą będą musiały się liczyć zarówno komisja, jak i państwa członkowskie".

Czytaj także: Jacek Ozdoba: Ursula von der Leyen jest osobą, która przyśpieszy kryzysy europejskie

Czytaj także: Polska nie jest im nic winna: przywrócenie podwyższonych emerytur agentom PRL to nagradzanie zła

Kamila Gasiuk-Pihowicz

Odmienne zdanie zaprezentowała Kamila Gasiuk-Pihowicz, przedstawicielka Kolacji Obywatelskiej: “Trzeba podkreślić jedną kwestię, a mianowicie to, że to jest bardzo dobra wiadomość dla Polski, bo ta kandydatura to jest po prostu gwarancja takiego stabilnego przywództwa Unii i to w takim świecie, który jest coraz bardziej niestabilny. Jest to nasza kandydatka, więc przyjmujemy też ten wynik z dużą satysfakcją.

Kamila Gasiuk-Pichowicz odniosła się też do dzisiejszego wystąpienia Usuli von der Leyen przed głosowaniem:

“Priorytety, które przedstawiała ona w swoim wystąpieniu, a powiedziała wprost, że Unia Europejska musi inwestować więcej w bezpieczeństwo, w obronę, bo nasza wolność i nasze bezpieczeństwo jest zagrożone, że chce stworzenia Unii na rzecz obronności, budowy jednolitego rynku obronnego, a to wszystko to jest przecież w interesie Polski. Tutaj interes Polski jest po prostu tożsamy z interesem europejskim. Inny taki ważny punkt z przemówienia von der Leyen to ochrona granic. I tutaj granica z państwem członkowskim, granica Unii takie padły dokładnie słowa i von der Leyen obiecała, że komisja będzie robiła absolutnie wszystko, by wzmocnić jej ochronę”.

Posłanka zauważyła też, że ponownie wybrana przewodnicząca może mieć wpływ na pogłębianie się procesów demokratyzacji w Unii Europejskiej: “Dla mnie też osobiście są ważne słowa, o których mówiła, że będzie pracowała nad takim mechanizmem, który nazywa europejską tarczą demokracji, który będzie miał chronić kraje członkowskie przed ingerencją z zewnątrz w procesy demokratyczne z dezinformacją na przykład.

Anna Bryłka 

Zdecydowanie źle dzisiejszy wybór von der Leyen ocenia Anna Bryłka z Konfederacji: “To głosowanie i ten wynik jest bardzo złą informacją dla Polski i dla Polaków. Na pewno smutne jest to, że Pani von der Leyen przyszła z głosami polskich posłów do Parlamentu Europejskiego. Wszystkie problemy, które my sygnalizowaliśmy w czasie kampanii wyborczej, w żaden sposób nie zostały rozwiązane - nie ma żadnej w ogóle zmiany tej polityki, która była prowadzona przez von der Leyen w ostatnich pięciu latach. Dlaczego o tym mówię? Dlatego, że dzisiaj opublikowała Pani von der Leyen jako kandydatka jeszcze wtedy na tą funkcję szefa Komisji Europejskiej swoje wytyczne na te najbliższe pięć lat. No i tam oczywiście znalazły się zapisy dotyczące tego, że trzeba będzie ograniczyć o 90% emisji w 2040 roku, że będzie trzeba zrealizować wszystkie założenia paktu o migracyjnego, że nie było tam żadnego ustosunkowania się do tego, że przecież Europejski Zielony Ład wzbudził tak masowe protesty rolnicze w całej Europie. I nie ma żadnego kroku wstecz. Jest po prostu prosta kontynuacja tej polityki, która była dotychczas”.

Anna Bryłka odniosła się również do zapowiedzi związanych ze zmianami traktatowymi:

“Najważniejsza informacja jest taka, że Pani von der Leyen jest zwolennikiem zmiany traktatów i rozszerzenia Unii Europejskiej. To jest również złą informacją niestety dla Polski i dla Polaków”. Na pytanie o zapowiedzi dotyczące budowania wspólnej polityki obronności, eurodeputowana skrytykowała takie pomysły: “Pani von der Leyen zaproponowała powołanie Komisarza do Straż Obronności. My to też od początku krytykowaliśmy. Znaczy Unia Europejska nie została nigdy powołana do tego, żeby być sojuszem o charakterze militarnym, o charakterze obronnym.W pewien sposób powiela się tutaj te funkcje, które ma dzisiaj NATO. No i cóż, to jest po prostu... Będzie też powołany Komisarz do Spraw Mieszkalnictwa. To jest kolejny obszar, w którym Unia Europejska próbuje zawłaszczać sobie kolejne kompetencje”.


 

POLECANE
Nowy przywilej władzy. Ministrowie nie poniosą konsekwencji z ostatniej chwili
Nowy przywilej władzy. Ministrowie nie poniosą konsekwencji

Rząd Donalda Tuska zamierza złożyć kontrowersyjny projekt ustawy. Wysocy rangą urzędnicy nie będą musieli zgłaszać darowizny, jeśli ta nie przekroczy 1075 zł.

Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat pilne
Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

Straż Graniczna regularnie publikuje raporty dotyczące wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej.

Będzie naprawdę niebezpiecznie. IMGW wydał ostrzeżenia z ostatniej chwili
Będzie naprawdę niebezpiecznie. IMGW wydał ostrzeżenia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w środę wieczorem wydał ostrzeżenia I i II stopnia przed silnym wiatrem dla północnych części woj. zachodniopomorskiego i pomorskiego. Prognozowany jest wiatr osiągający w porywach do 100 km/h. Ostrzeżenia będą obowiązywać od czwartku do soboty.

Wybory prezydenckie w USA. Trump przybył na wiec śmieciarką z ostatniej chwili
Wybory prezydenckie w USA. Trump przybył na wiec śmieciarką

Donald Trump w trakcie swojej kampanii wyborczej wpadał na wiele intrygujących pomysłów. Jednym nich było "sprzedawanie" frytek w sieci McDonald's. Teraz na swój sposób odpowiedział na słowa prezydenta USA Joe Bidena.

Zapad 2025. Białoruskie manewry przy granicy z Polską z ostatniej chwili
Zapad 2025. Białoruskie manewry przy granicy z Polską

We wrześniu przyszłego roku Białoruś zamierza przeprowadzić ćwiczenia wojskowe z udziałem wojsk z krajów należących do Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym. 

Zandberg: Jesteśmy gotowi wystawić swojego kandydata w wyborach prezydenckich polityka
Zandberg: Jesteśmy gotowi wystawić swojego kandydata w wyborach prezydenckich

Lider Razem Adrian Zandberg zadeklarował w rozmowie z "Super Expressem", że wystawienie kandydata w wyborach prezydenckich przez jego ugrupowanie jest sprawą oczywistą. Uchylił się od odpowiedzi, czy sam będzie kandydował.

Twórca Red is Bad już w Polsce. Noc spędził na dołku z ostatniej chwili
Twórca Red is Bad już w Polsce. Noc spędził "na dołku"

Po północy agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego przewieźli zatrzymanego Pawła S. do Katowic - przekazał w czwartek Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy MSWiA.

TVN uderza w Szymona Hołownię: Nieudany projekt gorące
TVN uderza w Szymona Hołownię: "Nieudany projekt"

TVN24 wyemitował reportaż Marka Osiecimskiego - "Hamlet bez scenariusza". Materiał uderza w byłą gwiazdę TVN, obecnie lidera Polski 2050 Szymona Hołownię.

Ważne zmiany w ustawie o rencie socjalnej. Jest decyzja Andrzeja Dudy z ostatniej chwili
Ważne zmiany w ustawie o rencie socjalnej. Jest decyzja Andrzeja Dudy

Jak podaje Kancelaria Prezydenta RP w środę wieczorem, 29 października 2024 r. Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisał Ustawę z dnia 27 września 2024 r. o zmianie ustawy o rencie socjalnej oraz niektórych innych ustaw.

UE nakłada cła na chińskie auta elektryczne. Jest odpowiedź Pekinu z ostatniej chwili
UE nakłada cła na chińskie auta elektryczne. Jest odpowiedź Pekinu

Resort handlu w Pekinie poinformował w środę, że "nie akceptuje" decyzji UE o nałożeniu wysokich ceł na produkowane w Chinach samochody elektryczne i złoży skargę do Światowej Organizacji Handlu. Taryfy celne w wysokości od 7,8 do 35,3 proc. na e-auta produkowane w Chinach zaczęły obowiązywać o północy z wtorku na środę.

REKLAMA

Posłowie komentują ponowny wybór Ursuli von der Leyen. "Bardzo zła decyzja"

Europosłowie skomentowali ponowny wybór Ursuli von der Leyen na stanowisko szefowej Komisji Europejskiej.
Ursula von der Leyen Posłowie komentują ponowny wybór Ursuli von der Leyen.
Ursula von der Leyen / PAP/EPA.

Poprosiliśmy nowych przedstawicieli Polski w Parlamencie Europejskim o komentarz do decyzji PE o ponownym wybraniu na szefową Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.

Tobiasz Bocheński 

To bardzo zła decyzja PE dlatego, że jest to rozgrzeszenie przez większość europosłów błędnej polityki, która była prowadzona przez panią komisarz von der Leyen w ciągu ostatnich pięciu lat. To oznacza to, że nie ma rozliczeń za Zielony Ład, nie ma rozliczeń za nieprawidłowości w czasie pandemii, nie ma rozliczeń za błędną politykę zagraniczną przed atakiem Putina na Rosję. Zatem widzimy, że Unia Europejska będzie dalej podążała za tym samym kursem albo nawet się w nim pogrąży

- stwierdził Tobiasz Bocheński z Prawa i Sprawiedliwości. 

Europoseł PiS zauważył także, że Ursula von der Leyen jest zwolenniczką pogłębiania federalizacji. - Jest to w rzeczywistości centralizacja i zabranie uprawnień państwom narodowym. Zatem myślę, że czeka nas czas pełen turbulencji i protestów podobnych do tych, jakie widzieliśmy w Polsce, we Francji czy w Hiszpanii, gdzie na ulicę wychodzili rolnicy - ocenił. 

Na pytanie o szanse przeciwstawianie się takiemu kierunkowi, chociażby w kwestii polityki Zielonego Ładu pozostałym ugrupowaniom, które nie poparły dzisiaj tej kandydatury, Tobiasz Bocheński odpowiedział: "Wydaje mi się, że szanse są spore, dlatego, że widzimy po wynikach wyborów kolejnych w państwach europejskich i po wynikach eurowyborów, że sympatia przesuwa się na prawą stronę, jeżeli chodzi o wyborców w Europie i z tą wolą będą musiały się liczyć zarówno komisja, jak i państwa członkowskie".

Czytaj także: Jacek Ozdoba: Ursula von der Leyen jest osobą, która przyśpieszy kryzysy europejskie

Czytaj także: Polska nie jest im nic winna: przywrócenie podwyższonych emerytur agentom PRL to nagradzanie zła

Kamila Gasiuk-Pihowicz

Odmienne zdanie zaprezentowała Kamila Gasiuk-Pihowicz, przedstawicielka Kolacji Obywatelskiej: “Trzeba podkreślić jedną kwestię, a mianowicie to, że to jest bardzo dobra wiadomość dla Polski, bo ta kandydatura to jest po prostu gwarancja takiego stabilnego przywództwa Unii i to w takim świecie, który jest coraz bardziej niestabilny. Jest to nasza kandydatka, więc przyjmujemy też ten wynik z dużą satysfakcją.

Kamila Gasiuk-Pichowicz odniosła się też do dzisiejszego wystąpienia Usuli von der Leyen przed głosowaniem:

“Priorytety, które przedstawiała ona w swoim wystąpieniu, a powiedziała wprost, że Unia Europejska musi inwestować więcej w bezpieczeństwo, w obronę, bo nasza wolność i nasze bezpieczeństwo jest zagrożone, że chce stworzenia Unii na rzecz obronności, budowy jednolitego rynku obronnego, a to wszystko to jest przecież w interesie Polski. Tutaj interes Polski jest po prostu tożsamy z interesem europejskim. Inny taki ważny punkt z przemówienia von der Leyen to ochrona granic. I tutaj granica z państwem członkowskim, granica Unii takie padły dokładnie słowa i von der Leyen obiecała, że komisja będzie robiła absolutnie wszystko, by wzmocnić jej ochronę”.

Posłanka zauważyła też, że ponownie wybrana przewodnicząca może mieć wpływ na pogłębianie się procesów demokratyzacji w Unii Europejskiej: “Dla mnie też osobiście są ważne słowa, o których mówiła, że będzie pracowała nad takim mechanizmem, który nazywa europejską tarczą demokracji, który będzie miał chronić kraje członkowskie przed ingerencją z zewnątrz w procesy demokratyczne z dezinformacją na przykład.

Anna Bryłka 

Zdecydowanie źle dzisiejszy wybór von der Leyen ocenia Anna Bryłka z Konfederacji: “To głosowanie i ten wynik jest bardzo złą informacją dla Polski i dla Polaków. Na pewno smutne jest to, że Pani von der Leyen przyszła z głosami polskich posłów do Parlamentu Europejskiego. Wszystkie problemy, które my sygnalizowaliśmy w czasie kampanii wyborczej, w żaden sposób nie zostały rozwiązane - nie ma żadnej w ogóle zmiany tej polityki, która była prowadzona przez von der Leyen w ostatnich pięciu latach. Dlaczego o tym mówię? Dlatego, że dzisiaj opublikowała Pani von der Leyen jako kandydatka jeszcze wtedy na tą funkcję szefa Komisji Europejskiej swoje wytyczne na te najbliższe pięć lat. No i tam oczywiście znalazły się zapisy dotyczące tego, że trzeba będzie ograniczyć o 90% emisji w 2040 roku, że będzie trzeba zrealizować wszystkie założenia paktu o migracyjnego, że nie było tam żadnego ustosunkowania się do tego, że przecież Europejski Zielony Ład wzbudził tak masowe protesty rolnicze w całej Europie. I nie ma żadnego kroku wstecz. Jest po prostu prosta kontynuacja tej polityki, która była dotychczas”.

Anna Bryłka odniosła się również do zapowiedzi związanych ze zmianami traktatowymi:

“Najważniejsza informacja jest taka, że Pani von der Leyen jest zwolennikiem zmiany traktatów i rozszerzenia Unii Europejskiej. To jest również złą informacją niestety dla Polski i dla Polaków”. Na pytanie o zapowiedzi dotyczące budowania wspólnej polityki obronności, eurodeputowana skrytykowała takie pomysły: “Pani von der Leyen zaproponowała powołanie Komisarza do Straż Obronności. My to też od początku krytykowaliśmy. Znaczy Unia Europejska nie została nigdy powołana do tego, żeby być sojuszem o charakterze militarnym, o charakterze obronnym.W pewien sposób powiela się tutaj te funkcje, które ma dzisiaj NATO. No i cóż, to jest po prostu... Będzie też powołany Komisarz do Spraw Mieszkalnictwa. To jest kolejny obszar, w którym Unia Europejska próbuje zawłaszczać sobie kolejne kompetencje”.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe