Suwerenność państw podstawą ich bezpieczeństwa – międzynarodowa konferencja Ordo Iuris i Heritage Foundation

Organy Unii Europejskiej kontynuują prace nad reformą traktatów unijnych. Wprowadzenie planowanych zmian doprowadzi do daleko idącego ograniczenia suwerenności krajów członkowskich. Temu tematowi poświęcona była międzynarodowa konferencja „Na progu państwa Europa. Gospodarka, obronność, ideologia i ochrona suwerenności w perspektywie transatlantyckiej”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Instytut Ordo Iuris, we współpracy z Heritage Foundation – amerykańskim think tankiem, jednym z najbardziej wpływowych ośrodków myśli konserwatywnej na świecie. W konferencji wzięli udział politycy, naukowcy, działacze społeczni i publicyści z Polski, Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch, Bułgarii, Słowacji, Rumunii, Węgier, Chorwacji i USA. Paneliści poruszyli zagadnienia, takie jak polityka klimatyczna, transatlantycka współpraca gospodarcza, bezpieczeństwo i obronność, zagrożenia wynikające z wprowadzania ideologii gender do polityki społecznej, a także budowanie relacji międzynarodowych z poszanowaniem suwerenności. Konferencja miała miejsce w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Warszawie. Po konferencji jej uczestnicy spotkali się, aby rozmawiać o projekcie zmiany traktatów Unii Europejskiej przegłosowany jesienią ub.r. przez Parlament Europejski i omówić wspólne działania, mające na celu informowania o planowanych zmianach społeczeństw krajów członkowskich.
Flaga Polski. Ilustracja poglądowa Suwerenność państw podstawą ich bezpieczeństwa – międzynarodowa konferencja Ordo Iuris i Heritage Foundation
Flaga Polski. Ilustracja poglądowa / Pixabay.com

Zmiany przechodzą bez echa

Procedowana reforma traktatów unijnych idzie w kierunku znacznego uszczuplenia kompetencji poszczególnych państw w kluczowych obszarach, takich jak obronność, polityka społeczna, ochrona zdrowia czy gospodarka. Dużym krokiem w tę stronę była przyjęta w listopadzie 2023 r. rezolucja Parlamentu Europejskiego w sprawie propozycji zmian traktatowych. Tej kwestii poświęcony został raport Ordo Iuris.

O zmianach w Unii z perspektywy europejskiej i amerykańskiej rozmawiali uczestnicy konferencji Ordo Iuris i Heritage Foundation. Wydarzenie otworzyli liderzy obu organizacji – adw. Jerzy Kwaśniewski i James Carafano. Prezes Ordo Iuris zaznaczył, że prace nad reformą traktatów nie cieszą się dużym zainteresowaniem w Unii Europejskiej, mimo że, jak zaznaczył, „jesteśmy o krok przed wyrzuceniem całej władzy państwowej do śmietnika”. James Carafano mówił o toczącej się walce wyborczej w Stanach Zjednoczonych, która niewątpliwie będzie miała wpływ na to, co się będzie działo w Europie.  Jak jednak podkreślił, niezależnie od wyniku nadchodzących wyborów prezydenckich i do Kongresu w jego kraju, wierzy w to, że relacje i współpraca między środowiskami konserwatywnymi po obu stronach Atlantyku będą się tylko wzmacniały.

Ograniczanie suwerenności pod pozorem walki o klimat

Pierwszy panel konferencji był poświęcony polityce klimatycznej USA i UE oraz konkurencyjności transatlantyckiej w globalnej gospodarce. Wzięli w nim udział Joe Gorgan – były dyrektor Rady Polityki Wewnętrznej Stanów Zjednoczonych i asystent prezydenta Donalda Trumpa, Raphaël Audouard z Francji – dyrektor Fundacji Patrioci dla Europy, działającej przy grupie o tej samej nazwie w Parlamencie Europejskim, Ricardo Ruiz de la Serna – dyrektor ds. badań i szkoleń w Fundacji Disenso w Hiszpanii oraz poseł Konfederacji Krzysztof Mulawa, wiceprzewodniczący Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych. Dyskusję moderowała Amerykanka Ellen Kryger Fantini, redaktor zarządzający „The European Conservative”. Paneliści dyskutowali m.in. o unijnym Zielonym Ładzie. Ricardo Ruiz de la Serna zauważył, że „polityka klimatyczna nakłada ogromne ciężary na rolników hiszpańskich. Wielu niewielkich przedsiębiorców musi zamknąć swoje biznesy”. Krzysztof Mulawa podkreślił natomiast, że „UE przez Zielony Ład nie bierze pod uwagę różnic np. w prędkości rozwoju poszczególnych państw oraz ich odmiennego podejścia do przemysłu, charakterystycznego dla danego kraju”. Amerykanin Joe Grogan zwrócił uwagę, że najlepszą ilustracją tego, jak błędna jest polityka klimatyczna administracji Biden i Unii Europejskiej jest to, iż podczas prezydentury Donalda Trumpa, kiedy wydobycie i sprzedaż węglowodorów rosły dynamicznie w Stanach Zjednoczonych, emisje gazów cieplarnianych obniżyły się jednocześnie do poziomu niespotykanego od końca lat 1967. Z kolei Francuz Raphaël Audouard podkreślił fakt, że polityka klimatyczna Unii Europejskiej jest przede wszystkim instrumentem, który ma pozwolić na zagarnięcie nowych kompetencji przez Brukselę, a nie przyczynić się do realnej ochrony środowiska.

Uczestnicy drugiego panelu postarali się natomiast odpowiedzieć na pytanie, co utworzenie Europejskiej Unii Obronnej oznacza dla przyszłości NATO oraz transatlantyckiej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony. Uczestniczyli w nim James Carafano z Heritage Foundation, rumuński parlamentarzysta Ben-Oni Ardelean, członek Komisji Spraw Zagranicznych rumuńskiego parlamentu, publicysta „Nowego Ładu” Kacper Kita oraz Fabio Gallì z wpływowego włoskiego think tanku Nazione Futura. Panel moderowała z brytyjskiej perspektywy Sherelle Jacobs, publicystka brytyjskiego „The Telegraph”. Prezes Heritage Foundation podkreślił, że nie może być mówy o bezpieczeństwie Europy bez wymiaru transatlantyckiego i że NATO jest sojuszem równych sobie krajów, niezależnie od ich wielkości. Zaznaczył też, że „bezpieczeństwo społeczności transatlantyckiej w 99 procentach będzie zależało od tego, co robi Polska w kwestii zbrojeń”, gdyż jak będzie silna polska armia, a także silna armia ukraińska, niezależnie od tego, czy Ukraina będzie też w NATO czy nie, wtedy Rosja nie będzie miała takiej przestrzeni, która pozwoliłaby jej atakować kraje Sojuszu. Na kluczowe znaczenie zachowania kompetencji państw w dziedzinie obrony wskazał natomiast Kacper Kita. – Istotne jest to, żebyśmy zachowali własną suwerenność i moc w kwestii obronności, ponieważ to, co się ostatecznie liczy, to zdolność do obrony własnego kraju – podkreślił. Rumun Ben-Oni Ardelean wyraził pogląd, iż projekt budowy wspólnej europejskiej obrony jest tak naprawdę skierowany przeciw współpracy transatlantyckiej i zagraża pokojowi w Europie. Włoch Fabio Galli powiedział, że skoro kraje tworzące Unię Europejską to różne państwa, mające często rozbieżne interesy, niemożliwe jest mieć jedną wspólną armię, jak to chcieliby autorzy projektu zmian traktatów Unii Europejskiej.

Ideologiczna ofensywa Brukseli

Kolejny panel dotyczył wpływu ideologii gender na społeczeństwo. Moderator dyskusji – adw. Rafał Dorosiński z Ordo Iuris zaznaczył, że „ruch «woke» atakuje w sposób agresywny podstawowe wartości zachodniej cywilizacji, przede wszystkim rozum i logikę”. W dyskusji uczestniczyli Marek Novák – dyrektor międzynarodowy w Instytucie Ladislava Hanusa na Słowacji, Ed Martin z USA – prezes Phyllis Schlafly Eagles i członek komitetu platformy Republikańskiej Konwencji Narodowej, Rodrigo Ballester – szef Centrum Studiów Europejskich w Mathias Corvinus Collegium w Budapeszcie i były wysoki urzędnik Komisji Europejskiej – z wykształcenia prawnik, a także Frank Furedi – brytyjski socjolog pochodzenia węgierskiego, były profesor na University of Kent. Marek Novák podkreślił, że obecnie „wszelka konserwatywna narracja jest traktowana jako skrajność i marginalizowana w debacie publicznej”. Z kolei socjolog Frank Furedi uważa, że „elity kulturowe społeczeństwa europejskiego niszczą fundamenty ludzkości i podstawowe zasady życia ludzkiego, czyli rozróżnienie biologiczne między kobietą a mężczyzną”. Ed Martin tłumaczył, jak rozwój ideologii gender w Stanach Zjednoczonych doprowadza do coraz większego ograniczenia praw rodziców i wolności obywatelskich. Niestety walka o prawa człowieka, która zaczęła się jako walka konstytucyjna, potem stała się szerszą walką kulturową, a ta cały czas trwa – zaznaczył Amerykanin. Hiszpan Rodrigo Ballester pokazał na różnych konkretnych przykładach, w jaki sposób Bruksela używa swojego budżetu jako broni finansowej do walki z przeciwnikami swojej ideologii, przekraczając tym samym w sposób rażący przyznane Unii Europejskiej kompetencje.

Ostatni panel był poświęcony suwerenności i stosunkom międzynarodowym. Jego uczestnikami byli Georgi Harizanov z Instytutu Prawicowej Polityki w Bułgarii, Istvan Stumpf – członek Strategicznej Rady Doradczej przy premierze Węgier, Henri Malosse z Francji – były przewodniczący Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i obecny przewodniczący stowarzyszenia im. Jeana Monneta, Daniele Scalea – prezes Centrum Studiów Politycznych i Strategicznych Machiavellego we Włoszech oraz Magor Ernyei – dyrektor międzynarodowy w Centrum Praw Podstawowych na Węgrzech. Debatę moderował Jerzy Kwaśniewski z Ordo Iuris. Istvan Stumpf zwrócił uwagę na instrumentalne wykorzystywanie unijnych zasad przez europejskie instytucje. – Bruksela nie ma żadnego poszanowania dla traktatów i wartości, i przestrzega zasad o tyle, o ile służą jej federalistycznym ambicjom – nadmienił. Francuz Henri Malosse przyznał, że gdyby Jean Monnet, który był jednym z ojców założycieli Wspólnoty Europejskiej, widział, jak wygląda i działa dziś Unia Europejska, byłby mocno zdziwiony i nie poznałby swojego dzieła. Daniele Scalea zwrócił natomiast uwagę na wpływ reformy traktatów na politykę migracyjną. Zaznaczył, że „jeśli polityka zagraniczna stanie się wyłączną kompetencją UE, to zdecydowanie będzie to ze szkodą dla państw członkowskich, również jeśli chodzi o kwestię migracji”. Wtórował mu Węgier Magor Ernyi, mówiąc iż instytucje europejskie powinny pomagać, a nie zwalczać kraje członkowskie, które sprzeciwiają się nielegalnej imigracji. Natomiast jak powiedział Bułgar Georgi Harizanov, siła społeczności międzynarodowej zależy od tego, jaka jest suwerenność poszczególnych krajów, i siła UE zależy od każdego jej członka. 

Po konferencji wszyscy uczestnicy tych czterech paneli dyskusyjnych spotkali się i rozmawiali o tym, jak wspólnie przyczynić się do tego, aby sprawa głębokiej centralizacji, którą obywatelom krajów europejskich szykują elity unijne z poparciem rządów Niemiec i Francji, stała się przedmiotem debaty publicznej w krajach członkowskich Unii Europejskiej. W wyniku ponad dwugodzinnej dyskusji zostały podjęte pierwsze wstępne decyzje co do wspólnych działań, które powinny być prowadzone w pierwszej kolejności.

 


 

POLECANE
Potężny spadek produkcji budowlano-montażowej z ostatniej chwili
Potężny spadek produkcji budowlano-montażowej

Październikowy odczyt to już 10. miesiąc spadków w sektorze budowlano-montażowym i jest znacznie gorszy od prognoz. Nie sprawdziły się przewidywania, że pod koniec roku sektor może zacząć odbijać.

Były bardzo grzeczne. Warszawskie zoo wydało komunikat Wiadomości
"Były bardzo grzeczne". Warszawskie zoo wydało komunikat

Warszawskie zoo za pomocą mediów społecznościowych chętnie dzieli się informacjami o swoich podopiecznych. Najczęściej to radosne informacje, choć zdarzają się i te dramatyczne.

Niemcy: Amerykanie likwidują 4 tys. miejsc pracy z ostatniej chwili
Niemcy: Amerykanie likwidują 4 tys. miejsc pracy

Amerykański producent aut Ford ogłosił, że zlikwiduje 4 tys. miejsc pracy w Europie. Decyzję tłumaczy ostrą konkurencją i brakiem wsparcia publicznego dla branży motoryzacyjnej.

Poseł Gembicka: Wnoszę o zbadanie pana Kołodziejczaka na obecność substancji psychoaktywnych polityka
Poseł Gembicka: "Wnoszę o zbadanie pana Kołodziejczaka na obecność substancji psychoaktywnych"

Na początku rozpoczętego w czwartek posiedzenia Sejmu powraca kwestia umowy Mercosur, która od tygodni wzbudza emocje, a podczas dzisiejszego posiedzenia doprowadziła do gorącej wymiany zdań między koalicją a opozycją. Anna Gembicka z PiS wniosła o zbadanie m.in. Michała Kołodziejczaka na obecność substancji psychoaktywnych.

Atak międzykontynentalnym pociskiem balistycznym. Rosja pierwszy raz użyła tej broni z ostatniej chwili
Atak międzykontynentalnym pociskiem balistycznym. Rosja pierwszy raz użyła tej broni

Pierwszy raz od początku wojny Rosja wykorzystała międzykontynentalny pocisk balistyczny, który nie został zestrzelony. Może on przenosić ładunki jądrowe, a jego zasięg wynosi do 6 tys. km.

Po 8 miesiącach od zatrzymania ks. Olszewskiego ma wpłynąć akt oskarżenia pilne
Po 8 miesiącach od zatrzymania ks. Olszewskiego ma wpłynąć akt oskarżenia

Pierwszy akt oskarżenia w sprawie Funduszu Sprawiedliwości Prokuratura Krajowa ma sformułować już w najbliższych tygodniach.

TVN Rosja łże. Burza w sieci po emisji popularnego programu TVN Wiadomości
"TVN Rosja łże". Burza w sieci po emisji popularnego programu TVN

Po jednym z ostatnich wydań "Dzień dobry TVN" w mediach społecznościowych zawrzało.

Jan Pietrzak zaprasza. Gala wręczenia nagród Żeby Polska była Polską z ostatniej chwili
Jan Pietrzak zaprasza. Gala wręczenia nagród "Żeby Polska była Polską"

24 listopada odbędzie się gala wręczenia nagród "Żeby Polska była Polską". To już 12. edycja tego wydarzenia, poświęconego wyjątkowym osobom naszego życia społecznego. Finałową galę poprowadzi Jan Pietrzak

Przyszłoroczny budżet się nie spina. Gdzie będą największe cięcia? z ostatniej chwili
Przyszłoroczny budżet się nie spina. Gdzie będą największe cięcia?

Jak pisze „Dziennik Gazeta Prawna”, 14 instytucji państwowych może stracić niemal 300 mln zł. Budżet jest w coraz gorszej kondycji, konieczne jest więc zmniejszenie wydatków. Najwięcej kwotowo miałby stracić IPN – prawie 70 mln zł.

Zderzyły się dwa pociągi. Służby kryzysowe podały komunikat pilne
Zderzyły się dwa pociągi. Służby kryzysowe podały komunikat

Nawet 24 godziny mogą potrwać utrudnienia po zderzeniu dwóch pociągów towarowych w Kuźni Raciborskiej – podały służby kryzysowe wojewody śląskiego.

REKLAMA

Suwerenność państw podstawą ich bezpieczeństwa – międzynarodowa konferencja Ordo Iuris i Heritage Foundation

Organy Unii Europejskiej kontynuują prace nad reformą traktatów unijnych. Wprowadzenie planowanych zmian doprowadzi do daleko idącego ograniczenia suwerenności krajów członkowskich. Temu tematowi poświęcona była międzynarodowa konferencja „Na progu państwa Europa. Gospodarka, obronność, ideologia i ochrona suwerenności w perspektywie transatlantyckiej”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Instytut Ordo Iuris, we współpracy z Heritage Foundation – amerykańskim think tankiem, jednym z najbardziej wpływowych ośrodków myśli konserwatywnej na świecie. W konferencji wzięli udział politycy, naukowcy, działacze społeczni i publicyści z Polski, Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch, Bułgarii, Słowacji, Rumunii, Węgier, Chorwacji i USA. Paneliści poruszyli zagadnienia, takie jak polityka klimatyczna, transatlantycka współpraca gospodarcza, bezpieczeństwo i obronność, zagrożenia wynikające z wprowadzania ideologii gender do polityki społecznej, a także budowanie relacji międzynarodowych z poszanowaniem suwerenności. Konferencja miała miejsce w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Warszawie. Po konferencji jej uczestnicy spotkali się, aby rozmawiać o projekcie zmiany traktatów Unii Europejskiej przegłosowany jesienią ub.r. przez Parlament Europejski i omówić wspólne działania, mające na celu informowania o planowanych zmianach społeczeństw krajów członkowskich.
Flaga Polski. Ilustracja poglądowa Suwerenność państw podstawą ich bezpieczeństwa – międzynarodowa konferencja Ordo Iuris i Heritage Foundation
Flaga Polski. Ilustracja poglądowa / Pixabay.com

Zmiany przechodzą bez echa

Procedowana reforma traktatów unijnych idzie w kierunku znacznego uszczuplenia kompetencji poszczególnych państw w kluczowych obszarach, takich jak obronność, polityka społeczna, ochrona zdrowia czy gospodarka. Dużym krokiem w tę stronę była przyjęta w listopadzie 2023 r. rezolucja Parlamentu Europejskiego w sprawie propozycji zmian traktatowych. Tej kwestii poświęcony został raport Ordo Iuris.

O zmianach w Unii z perspektywy europejskiej i amerykańskiej rozmawiali uczestnicy konferencji Ordo Iuris i Heritage Foundation. Wydarzenie otworzyli liderzy obu organizacji – adw. Jerzy Kwaśniewski i James Carafano. Prezes Ordo Iuris zaznaczył, że prace nad reformą traktatów nie cieszą się dużym zainteresowaniem w Unii Europejskiej, mimo że, jak zaznaczył, „jesteśmy o krok przed wyrzuceniem całej władzy państwowej do śmietnika”. James Carafano mówił o toczącej się walce wyborczej w Stanach Zjednoczonych, która niewątpliwie będzie miała wpływ na to, co się będzie działo w Europie.  Jak jednak podkreślił, niezależnie od wyniku nadchodzących wyborów prezydenckich i do Kongresu w jego kraju, wierzy w to, że relacje i współpraca między środowiskami konserwatywnymi po obu stronach Atlantyku będą się tylko wzmacniały.

Ograniczanie suwerenności pod pozorem walki o klimat

Pierwszy panel konferencji był poświęcony polityce klimatycznej USA i UE oraz konkurencyjności transatlantyckiej w globalnej gospodarce. Wzięli w nim udział Joe Gorgan – były dyrektor Rady Polityki Wewnętrznej Stanów Zjednoczonych i asystent prezydenta Donalda Trumpa, Raphaël Audouard z Francji – dyrektor Fundacji Patrioci dla Europy, działającej przy grupie o tej samej nazwie w Parlamencie Europejskim, Ricardo Ruiz de la Serna – dyrektor ds. badań i szkoleń w Fundacji Disenso w Hiszpanii oraz poseł Konfederacji Krzysztof Mulawa, wiceprzewodniczący Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych. Dyskusję moderowała Amerykanka Ellen Kryger Fantini, redaktor zarządzający „The European Conservative”. Paneliści dyskutowali m.in. o unijnym Zielonym Ładzie. Ricardo Ruiz de la Serna zauważył, że „polityka klimatyczna nakłada ogromne ciężary na rolników hiszpańskich. Wielu niewielkich przedsiębiorców musi zamknąć swoje biznesy”. Krzysztof Mulawa podkreślił natomiast, że „UE przez Zielony Ład nie bierze pod uwagę różnic np. w prędkości rozwoju poszczególnych państw oraz ich odmiennego podejścia do przemysłu, charakterystycznego dla danego kraju”. Amerykanin Joe Grogan zwrócił uwagę, że najlepszą ilustracją tego, jak błędna jest polityka klimatyczna administracji Biden i Unii Europejskiej jest to, iż podczas prezydentury Donalda Trumpa, kiedy wydobycie i sprzedaż węglowodorów rosły dynamicznie w Stanach Zjednoczonych, emisje gazów cieplarnianych obniżyły się jednocześnie do poziomu niespotykanego od końca lat 1967. Z kolei Francuz Raphaël Audouard podkreślił fakt, że polityka klimatyczna Unii Europejskiej jest przede wszystkim instrumentem, który ma pozwolić na zagarnięcie nowych kompetencji przez Brukselę, a nie przyczynić się do realnej ochrony środowiska.

Uczestnicy drugiego panelu postarali się natomiast odpowiedzieć na pytanie, co utworzenie Europejskiej Unii Obronnej oznacza dla przyszłości NATO oraz transatlantyckiej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony. Uczestniczyli w nim James Carafano z Heritage Foundation, rumuński parlamentarzysta Ben-Oni Ardelean, członek Komisji Spraw Zagranicznych rumuńskiego parlamentu, publicysta „Nowego Ładu” Kacper Kita oraz Fabio Gallì z wpływowego włoskiego think tanku Nazione Futura. Panel moderowała z brytyjskiej perspektywy Sherelle Jacobs, publicystka brytyjskiego „The Telegraph”. Prezes Heritage Foundation podkreślił, że nie może być mówy o bezpieczeństwie Europy bez wymiaru transatlantyckiego i że NATO jest sojuszem równych sobie krajów, niezależnie od ich wielkości. Zaznaczył też, że „bezpieczeństwo społeczności transatlantyckiej w 99 procentach będzie zależało od tego, co robi Polska w kwestii zbrojeń”, gdyż jak będzie silna polska armia, a także silna armia ukraińska, niezależnie od tego, czy Ukraina będzie też w NATO czy nie, wtedy Rosja nie będzie miała takiej przestrzeni, która pozwoliłaby jej atakować kraje Sojuszu. Na kluczowe znaczenie zachowania kompetencji państw w dziedzinie obrony wskazał natomiast Kacper Kita. – Istotne jest to, żebyśmy zachowali własną suwerenność i moc w kwestii obronności, ponieważ to, co się ostatecznie liczy, to zdolność do obrony własnego kraju – podkreślił. Rumun Ben-Oni Ardelean wyraził pogląd, iż projekt budowy wspólnej europejskiej obrony jest tak naprawdę skierowany przeciw współpracy transatlantyckiej i zagraża pokojowi w Europie. Włoch Fabio Galli powiedział, że skoro kraje tworzące Unię Europejską to różne państwa, mające często rozbieżne interesy, niemożliwe jest mieć jedną wspólną armię, jak to chcieliby autorzy projektu zmian traktatów Unii Europejskiej.

Ideologiczna ofensywa Brukseli

Kolejny panel dotyczył wpływu ideologii gender na społeczeństwo. Moderator dyskusji – adw. Rafał Dorosiński z Ordo Iuris zaznaczył, że „ruch «woke» atakuje w sposób agresywny podstawowe wartości zachodniej cywilizacji, przede wszystkim rozum i logikę”. W dyskusji uczestniczyli Marek Novák – dyrektor międzynarodowy w Instytucie Ladislava Hanusa na Słowacji, Ed Martin z USA – prezes Phyllis Schlafly Eagles i członek komitetu platformy Republikańskiej Konwencji Narodowej, Rodrigo Ballester – szef Centrum Studiów Europejskich w Mathias Corvinus Collegium w Budapeszcie i były wysoki urzędnik Komisji Europejskiej – z wykształcenia prawnik, a także Frank Furedi – brytyjski socjolog pochodzenia węgierskiego, były profesor na University of Kent. Marek Novák podkreślił, że obecnie „wszelka konserwatywna narracja jest traktowana jako skrajność i marginalizowana w debacie publicznej”. Z kolei socjolog Frank Furedi uważa, że „elity kulturowe społeczeństwa europejskiego niszczą fundamenty ludzkości i podstawowe zasady życia ludzkiego, czyli rozróżnienie biologiczne między kobietą a mężczyzną”. Ed Martin tłumaczył, jak rozwój ideologii gender w Stanach Zjednoczonych doprowadza do coraz większego ograniczenia praw rodziców i wolności obywatelskich. Niestety walka o prawa człowieka, która zaczęła się jako walka konstytucyjna, potem stała się szerszą walką kulturową, a ta cały czas trwa – zaznaczył Amerykanin. Hiszpan Rodrigo Ballester pokazał na różnych konkretnych przykładach, w jaki sposób Bruksela używa swojego budżetu jako broni finansowej do walki z przeciwnikami swojej ideologii, przekraczając tym samym w sposób rażący przyznane Unii Europejskiej kompetencje.

Ostatni panel był poświęcony suwerenności i stosunkom międzynarodowym. Jego uczestnikami byli Georgi Harizanov z Instytutu Prawicowej Polityki w Bułgarii, Istvan Stumpf – członek Strategicznej Rady Doradczej przy premierze Węgier, Henri Malosse z Francji – były przewodniczący Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i obecny przewodniczący stowarzyszenia im. Jeana Monneta, Daniele Scalea – prezes Centrum Studiów Politycznych i Strategicznych Machiavellego we Włoszech oraz Magor Ernyei – dyrektor międzynarodowy w Centrum Praw Podstawowych na Węgrzech. Debatę moderował Jerzy Kwaśniewski z Ordo Iuris. Istvan Stumpf zwrócił uwagę na instrumentalne wykorzystywanie unijnych zasad przez europejskie instytucje. – Bruksela nie ma żadnego poszanowania dla traktatów i wartości, i przestrzega zasad o tyle, o ile służą jej federalistycznym ambicjom – nadmienił. Francuz Henri Malosse przyznał, że gdyby Jean Monnet, który był jednym z ojców założycieli Wspólnoty Europejskiej, widział, jak wygląda i działa dziś Unia Europejska, byłby mocno zdziwiony i nie poznałby swojego dzieła. Daniele Scalea zwrócił natomiast uwagę na wpływ reformy traktatów na politykę migracyjną. Zaznaczył, że „jeśli polityka zagraniczna stanie się wyłączną kompetencją UE, to zdecydowanie będzie to ze szkodą dla państw członkowskich, również jeśli chodzi o kwestię migracji”. Wtórował mu Węgier Magor Ernyi, mówiąc iż instytucje europejskie powinny pomagać, a nie zwalczać kraje członkowskie, które sprzeciwiają się nielegalnej imigracji. Natomiast jak powiedział Bułgar Georgi Harizanov, siła społeczności międzynarodowej zależy od tego, jaka jest suwerenność poszczególnych krajów, i siła UE zależy od każdego jej członka. 

Po konferencji wszyscy uczestnicy tych czterech paneli dyskusyjnych spotkali się i rozmawiali o tym, jak wspólnie przyczynić się do tego, aby sprawa głębokiej centralizacji, którą obywatelom krajów europejskich szykują elity unijne z poparciem rządów Niemiec i Francji, stała się przedmiotem debaty publicznej w krajach członkowskich Unii Europejskiej. W wyniku ponad dwugodzinnej dyskusji zostały podjęte pierwsze wstępne decyzje co do wspólnych działań, które powinny być prowadzone w pierwszej kolejności.

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe