Informacja bieżąca ws. dramatycznej sytuacji w służbie zdrowia. Minister Leszczyna nieobecna

W Sejmie trwa informacja bieżąca w sprawie dramatycznej sytuacji finansowej w polskiej ochronie zdrowia, w tym realnego zagrożenia utraty bezpieczeństwa lekowego złożona przez Klub Parlamentarny PiS do Ministra Zdrowia.
 Informacja bieżąca ws. dramatycznej sytuacji w służbie zdrowia. Minister Leszczyna nieobecna

Na wypowiedź posła wnioskodawcy Czesława Hoca nie odpowiedziała jednak minister zdrowia Izabela Leszczyna, która wcześniej była widziana na Wiejskiej. Jako przedstawiciel MZ głos zabrał wiceminister Marek Kos, który starał się przekonać posłów, że sytuacja jest pod kontrolą, a zaległości NFZ wobec szpitali będą wypłacane.

Wszystkie umowy, które są zawarte z NFZ, są ograniczone planem finansowym NFZ. Z całą pewnością te limity zostaną zwiększone, a pieniądze wypłacone. Dziwi mnie trochę ta dyskusja i debata

– mówił z sejmowej mównicy Marek Kos.

Po wystąpieniu przedstawiciela MZ zaczęła się seria zadawania pytań, na którą zgłosiło się ponad 60 posłów. Każdy z nich dostał minutę na przedstawienie pytania.

Była minister zdrowia komentuje

Zapytaliśmy byłą minister zdrowia, posłankę PiS, Katarzynę Sójkę o to, czy wystąpienie wiceministra Kosa może uspokoić pacjentów i dyrektorów szpitali.

Otrzymaliśmy informację, która tak naprawdę nic nie zmienia. Ale mówię o tym, żeby dzisiaj zmienić tam sytuację, która jest tragiczna. Pacjenci odbijają się od drzwi, mają przekładane terminy, nie wiedzą na kiedy, mają odmawiane przyjęcia programów lekowych, nie są wdrażane u pacjentów również onkologicznych, tragiczna jest sytuacja lekowa, nawet związana ze zwykłymi kroplówkami, które są podstawowym lekiem w szpitalnictwie. Także nie mamy nadal informacji o tym, jaki jest w ogóle plan, żeby wyjść z tej sytuacji zagrożenia i ocierania się o bankructwo, jeżeli chodzi o Narodowy Fundusz Zdrowia

– mówi Katarzyna Sójka.

Większość wypowiedzi posłów związanych z rządzącą koalicją wskazywało, że obecna sytuacja w ochronie zdrowia związana jest działaniami i decyzjami podejmowanymi w latach ubiegłych, czyli wtedy, gdy rządziła Zjednoczona Prawica.

Obecna koalicja rządząca rządzi już ponad 10 miesięcy. Jeśli uważają, że PiS coś zrobił źle, mieli sporo czasu, żeby przygotować projekty ustawy, rozporządzenia itd. Natomiast tych wszystkich działań nie widzieliśmy, więc prawdopodobnie zgadzają się z tym, co robiliśmy. A tragiczna sytuacja, która ma teraz miejsce, wynika z tego, że rząd Donalda Tuska nie reagował, że nie interweniowali w odpowiednim czasie. Od początku roku jedynym ważnym tematem to była tabletka dzień "po" i ewentualnie in vitro. Ale to małe dwa projekty, które nie wymagały ani wielkiego czasu, ani wielkich nakładów za to przyciągnęły uwagę chyba w stu procentach pani minister. Ona skupiła się tylko na tym, ale realne problemy i realne potrzeby pacjentów, w tym pacjentów onkologicznych, program lekowy, leczenie, zabiegi, przyjmowanie do poradni specjalistycznych. Tym pani minister się nie zajęła i zdaje się, że do dzisiaj nie przyjmuje tych argumentów i nie przyjmuje tych informacji o tym, że szpitale naprawdę nie mają pieniędzy

– ocenia Katarzyna Sójka.

Katarzyna Sójka - fot. Marcin Żegliński

Problemy szpitala w Żywcu

Jednym ze szpitali, który wskazywany był podczas dzisiejszej dyskusji w sejmie, jako przykład jednostki, która wciąż czeka na zaległe płatności z Narodowego Funduszu Zdrowia, jest szpital w Żywcu. Jego rzecznik prasowy Karolina Kocięcka powiedziała Tysol.pl jak wygląda sytuacja żywieckiego szpitala:

Na ten moment otrzymaliśmy już aneksy za nadwykonania w tym zakresie nielimitowanym za drugi kwartał, faktury zostały wystawione, a pieniądze jeszcze do nas nie wpłynęły. Natomiast podejrzewam, że to jest kwestia dni

W jaki sposób sytuacja z płatnościami wpłynie na pacjentów z Żywca i okolic?

W naszym szpitalu od poniedziałku, od 7 października została wstrzymana praca Izby Przyjęć i zostały zawieszone trzy oddziały: oddział chorób wewnętrznych i oba oddziały chirurgii ogólnej i onkologicznej. Na tych oddziałach dostępność lekarzy godzinowa była już na tyle mała, że nie byliśmy w stanie prowadzić ich dalej, a było to związane z dzielonymi wypłatami dla lekarzy pracującymi na tych oddziałach

– mówi Kocięcka.

Nie wiadomo, ile szpitali w Polsce mierzy się z podobnymi problemami, takiej informacji nie przedstawił dzisiaj w sejmie minister Kos. Opozycja również nie dysponuje precyzyjnymi danymi.

Krążą bardzo różne informacje, natomiast Ministerstwo Zdrowia nie udziela konkretnej informacji. Rozumiem, że może to być związane ze sprawozdawczością, chociażby za trzeci kwartał nadwykonania dopiero będą podsumowane i będzie można wyciągnąć wnioski, jakie to są kwoty - czyli pieniądze, których trzeba będzie szukać pewnie w budżecie państwa, żeby po prostu zapłacić szpitalom. Natomiast myślę, że gdyby ministerstwo działało odpowiedzialnie, powinno podsumować chociażby ten drugi kwartał i dzisiaj wyjść i publicznie powiedzieć dokładnie, ile pieniędzy brakuje i skąd będą one zapewnione, bo finansowanie i płynność finansowa wszystkim podmiotom ochrony zdrowia musi być zapewniona. A tej informacji wciąż nie mamy

– wskazuje była minister zdrowia Katarzyna Sójka.

"S" apeluje do posłów w sprawie ustawy budżetowej. Chodzi o podwyżki dla budżetówki

Gwiazda TVN skazana. Jest decyzja sądu

Niespokojnie na granicy. Jest komunikat Straży Granicznej


 

POLECANE
Karambol na S7. Cztery osoby nie żyją, 12 zostało rannych z ostatniej chwili
Karambol na S7. Cztery osoby nie żyją, 12 zostało rannych

Po zderzeniu 18 samochodów osobowych i trzech ciężarowych na S7 w kierunku Gdyni został zatrzymany kierujący pojazdem ciężarowym, który najechał na tył poprzedzających pojazdów. W karambolu, do którego doszło między wjazdem Lipce a Gdańsk Południe, zginęły cztery osoby, a 12 zostało rannych.

Tadeusz Płużański: Początek niemieckiego holocaustu Polaków tylko u nas
Tadeusz Płużański: Początek niemieckiego holocaustu Polaków

Do ofiar strzelano z bliskiej odległości, nakazując im stawać nad wykopanym grobem. Nie dobitych zasypywano ziemią, dzieci rozbijano o drzewa” – napisała Barbara Bojarska w książce „Piaśnica”. Tu jesienią 1939 r., krótko po agresji na Polskę, Niemcy po raz pierwszy przeprowadzili zaplanowane wcześniej masowe egzekucje ludności cywilnej.

Prof. Michio Kaku: 5% wiedzy o UFO jeży włos na głowie Wiadomości
Prof. Michio Kaku: 5% wiedzy o UFO jeży włos na głowie

UFO a nauka. Z dużym lękiem udostępniałem ten materiał. Materiał o UFO to bardzo trudna sprawa. Czy naukowcy powinni w ogóle uczestniczyć w dyskusji na takie tematy? - 5% wiedzy o UFO jeży włos na głowie - mówi w rozmowie prof. Michio Kaku.

Nowe stanowiska w PiS. Jarosław Kaczyński zdecydował z ostatniej chwili
Nowe stanowiska w PiS. Jarosław Kaczyński zdecydował

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powołał w piątek europosła Jacka Ozdobę oraz wicedyrektora klubu PiS Mateusza Kurzejewskiego na wicerzeczników Prawa i Sprawiedliwości. Decyzja jest konsekwencją połączenia ugrupowania z Suwerenną Polską - powiedział PAP rzecznik PiS Rafał Bochenek.

GIF wydał pilny komunikat. Chodzi o popularny lek z ostatniej chwili
GIF wydał pilny komunikat. Chodzi o popularny lek

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) opublikował pilny komunikat. Chodzi o popularny lek - BIOFLEKS % 0.9 Izotonik Sodyum Klorür çözeltisi Steril. Decyzja została podjęta z uwagi na poważne wątpliwości dotyczące jakości preparatu.

Putin nie poleci do Brazylii na szczyt G20. Zaskakujące tłumaczenie z ostatniej chwili
Putin nie poleci do Brazylii na szczyt G20. Zaskakujące tłumaczenie

Przywódca Rosji Władimir Putin oświadczył w piątek, że nie pojedzie na szczyt państw grupy G20, który w dniach 18-19 listopada odbędzie się w Brazylii. Wyjaśnił, że Rosję będzie tam reprezentował ktoś inny.

Dramat Kamila Glika. Złe wieści przyszły nagle z ostatniej chwili
Dramat Kamila Glika. Złe wieści przyszły nagle

Niepokojące doniesienia ws. Kamila Glika. Znany piłkarz nabawił się poważnej kontuzji.

Analiza przekazu niemieckich mediów na temat Polski od 3 lipca do 1 września 2024 tylko u nas
Analiza przekazu niemieckich mediów na temat Polski od 3 lipca do 1 września 2024

Kolejny „odcinek” niemieckich opinii o Polsce i naszych sprawach czas zacząć. Zacznijmy, nie bez przyczyny, od tego, że skończymy tę relację na 1.09. Nie trzeba przecież tłumaczyć co to za data. Wiążą się z nią dziesiątki, trudnych do omówienia, wątków.

Pałac Buckingham. Niebywałe doniesienia ws. króla Karola III z ostatniej chwili
Pałac Buckingham. Niebywałe doniesienia ws. króla Karola III

Król Wielkiej Brytanii Karol III wraz z żoną, królową Kamilą, przybył w piątek do Australii, rozpoczynając najdłuższą i najdalszą wizytę zagraniczną od czasu objęcia tronu ponad dwa lata temu. To także jego pierwsza podróż poza Europę po wykryciu nowotworu na początku tego roku.

Zełenski: To jedyny sposób na przetrwanie Ukrainy z ostatniej chwili
Zełenski: To jedyny sposób na przetrwanie Ukrainy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w piątkowym wywiadzie dla Financial Times podkreślił, że przystąpienie Ukrainy do NATO jest kluczowym elementem jego "planu zwycięstwa". Prezydent Ukrainy twierdzi, że formalne zaproszenie Ukrainy do Sojuszu podniesie morale narodu i armii oraz zmusi Władimira Putina do negocjacji, ponieważ Putin „rozumie tylko siłę”.

REKLAMA

Informacja bieżąca ws. dramatycznej sytuacji w służbie zdrowia. Minister Leszczyna nieobecna

W Sejmie trwa informacja bieżąca w sprawie dramatycznej sytuacji finansowej w polskiej ochronie zdrowia, w tym realnego zagrożenia utraty bezpieczeństwa lekowego złożona przez Klub Parlamentarny PiS do Ministra Zdrowia.
 Informacja bieżąca ws. dramatycznej sytuacji w służbie zdrowia. Minister Leszczyna nieobecna

Na wypowiedź posła wnioskodawcy Czesława Hoca nie odpowiedziała jednak minister zdrowia Izabela Leszczyna, która wcześniej była widziana na Wiejskiej. Jako przedstawiciel MZ głos zabrał wiceminister Marek Kos, który starał się przekonać posłów, że sytuacja jest pod kontrolą, a zaległości NFZ wobec szpitali będą wypłacane.

Wszystkie umowy, które są zawarte z NFZ, są ograniczone planem finansowym NFZ. Z całą pewnością te limity zostaną zwiększone, a pieniądze wypłacone. Dziwi mnie trochę ta dyskusja i debata

– mówił z sejmowej mównicy Marek Kos.

Po wystąpieniu przedstawiciela MZ zaczęła się seria zadawania pytań, na którą zgłosiło się ponad 60 posłów. Każdy z nich dostał minutę na przedstawienie pytania.

Była minister zdrowia komentuje

Zapytaliśmy byłą minister zdrowia, posłankę PiS, Katarzynę Sójkę o to, czy wystąpienie wiceministra Kosa może uspokoić pacjentów i dyrektorów szpitali.

Otrzymaliśmy informację, która tak naprawdę nic nie zmienia. Ale mówię o tym, żeby dzisiaj zmienić tam sytuację, która jest tragiczna. Pacjenci odbijają się od drzwi, mają przekładane terminy, nie wiedzą na kiedy, mają odmawiane przyjęcia programów lekowych, nie są wdrażane u pacjentów również onkologicznych, tragiczna jest sytuacja lekowa, nawet związana ze zwykłymi kroplówkami, które są podstawowym lekiem w szpitalnictwie. Także nie mamy nadal informacji o tym, jaki jest w ogóle plan, żeby wyjść z tej sytuacji zagrożenia i ocierania się o bankructwo, jeżeli chodzi o Narodowy Fundusz Zdrowia

– mówi Katarzyna Sójka.

Większość wypowiedzi posłów związanych z rządzącą koalicją wskazywało, że obecna sytuacja w ochronie zdrowia związana jest działaniami i decyzjami podejmowanymi w latach ubiegłych, czyli wtedy, gdy rządziła Zjednoczona Prawica.

Obecna koalicja rządząca rządzi już ponad 10 miesięcy. Jeśli uważają, że PiS coś zrobił źle, mieli sporo czasu, żeby przygotować projekty ustawy, rozporządzenia itd. Natomiast tych wszystkich działań nie widzieliśmy, więc prawdopodobnie zgadzają się z tym, co robiliśmy. A tragiczna sytuacja, która ma teraz miejsce, wynika z tego, że rząd Donalda Tuska nie reagował, że nie interweniowali w odpowiednim czasie. Od początku roku jedynym ważnym tematem to była tabletka dzień "po" i ewentualnie in vitro. Ale to małe dwa projekty, które nie wymagały ani wielkiego czasu, ani wielkich nakładów za to przyciągnęły uwagę chyba w stu procentach pani minister. Ona skupiła się tylko na tym, ale realne problemy i realne potrzeby pacjentów, w tym pacjentów onkologicznych, program lekowy, leczenie, zabiegi, przyjmowanie do poradni specjalistycznych. Tym pani minister się nie zajęła i zdaje się, że do dzisiaj nie przyjmuje tych argumentów i nie przyjmuje tych informacji o tym, że szpitale naprawdę nie mają pieniędzy

– ocenia Katarzyna Sójka.

Katarzyna Sójka - fot. Marcin Żegliński

Problemy szpitala w Żywcu

Jednym ze szpitali, który wskazywany był podczas dzisiejszej dyskusji w sejmie, jako przykład jednostki, która wciąż czeka na zaległe płatności z Narodowego Funduszu Zdrowia, jest szpital w Żywcu. Jego rzecznik prasowy Karolina Kocięcka powiedziała Tysol.pl jak wygląda sytuacja żywieckiego szpitala:

Na ten moment otrzymaliśmy już aneksy za nadwykonania w tym zakresie nielimitowanym za drugi kwartał, faktury zostały wystawione, a pieniądze jeszcze do nas nie wpłynęły. Natomiast podejrzewam, że to jest kwestia dni

W jaki sposób sytuacja z płatnościami wpłynie na pacjentów z Żywca i okolic?

W naszym szpitalu od poniedziałku, od 7 października została wstrzymana praca Izby Przyjęć i zostały zawieszone trzy oddziały: oddział chorób wewnętrznych i oba oddziały chirurgii ogólnej i onkologicznej. Na tych oddziałach dostępność lekarzy godzinowa była już na tyle mała, że nie byliśmy w stanie prowadzić ich dalej, a było to związane z dzielonymi wypłatami dla lekarzy pracującymi na tych oddziałach

– mówi Kocięcka.

Nie wiadomo, ile szpitali w Polsce mierzy się z podobnymi problemami, takiej informacji nie przedstawił dzisiaj w sejmie minister Kos. Opozycja również nie dysponuje precyzyjnymi danymi.

Krążą bardzo różne informacje, natomiast Ministerstwo Zdrowia nie udziela konkretnej informacji. Rozumiem, że może to być związane ze sprawozdawczością, chociażby za trzeci kwartał nadwykonania dopiero będą podsumowane i będzie można wyciągnąć wnioski, jakie to są kwoty - czyli pieniądze, których trzeba będzie szukać pewnie w budżecie państwa, żeby po prostu zapłacić szpitalom. Natomiast myślę, że gdyby ministerstwo działało odpowiedzialnie, powinno podsumować chociażby ten drugi kwartał i dzisiaj wyjść i publicznie powiedzieć dokładnie, ile pieniędzy brakuje i skąd będą one zapewnione, bo finansowanie i płynność finansowa wszystkim podmiotom ochrony zdrowia musi być zapewniona. A tej informacji wciąż nie mamy

– wskazuje była minister zdrowia Katarzyna Sójka.

"S" apeluje do posłów w sprawie ustawy budżetowej. Chodzi o podwyżki dla budżetówki

Gwiazda TVN skazana. Jest decyzja sądu

Niespokojnie na granicy. Jest komunikat Straży Granicznej



 

Polecane
Emerytury
Stażowe