Sprzedaż TVN przez Warner Bros. Discovery. Ekspert o tym co może zrobić nowy właściciel
Włosi zainteresowani kupnem TVN?
Włoska agencja zastrzegła, że grupa koncernu, założonego przez byłego premiera i magnata medialnego, analizuje też inne oferty, wśród nich możliwość zakupu niemieckiej telewizji Prosieben, w której ma prawie 30 procent udziałów. Jak wyjaśniono, ewentualne podjęcie kroków w tej sprawie możliwe będzie po lutowych wyborach w Niemczech i powołaniu nowego rządu.
Jednocześnie, jak przypomniano, MFE-Mediaset rozważa możliwość rozszerzenia działalności na inne kraje, co w grudniu potwierdził prezes Pier Silvio Berlusconi, syn byłego premiera. Wśród tych krajów są oprócz Polski także Portugalia i Holandia.
Cytowani analitycy grupy badawczej Mediobanca odnotowują, że zainteresowanie polską telewizją wyraziły także m.in. grecka Antenna Group i Canal+, które mają przedstawić oferty do końca lutego. Nie wyklucza się zarazem dalszego przesunięcia tego terminu w przypadku wzrostu zainteresowania zakupem TVN.
Przypomnijmy, że już w grudniu włoskie media pisały o tym, iż grupa MFE-Mediaset jest zainteresowana kupnem telewizji TVN. Podkreślano, że koncern rodziny Berlusconich miał już pozyskać 3,4 miliarda euro na ewentualne zakupy w Europie.
- Owsiak domaga się przyspieszenia rozliczeń PiS
- Miasto Warszawa masowo finansowało studia MBA na Collegium Humanum
- "Ich drogi się rozchodzą". Burza w Pałacu Buckingham
Ekspert komentuje
Analityk ds. międzynarodowych Bartłomiej Kot z Fundacji Kazimierza Pułaskiego w rozmowie z "Faktem" ocenił potencjalną strategię grupy Berlusconiego.
Gdy prześledzi się jednak dotychczasową strategię inwestycyjną syna Berlusconiego — Piera Silvio, który kontynuuje jego imperium medialne, widać dobitnie, że w przeciwieństwie do ojca, unika on powiązań politycznych
– stwierdził Kot.
Ekspert zwrócił uwagę, że grupa MFE-MediaForEurope aktywnie inwestuje poza granicami Włoch, m.in. na rynku niemieckim, gdzie nie ingerowała w działania redakcji ProSieben. – Na daną chwilę należy zauważyć, że Pier Silvio jest ostrożny w wiązaniu swej działalności biznesowej z polityką – zaznaczył.
Bartłomiej Kot odnosząc się do TVN stwierdził, że "nie da się wykluczyć, że zmiana linii redakcyjnej pod nowym właścicielem będzie kiedyś wynikać nie z wpływu zewnętrznego, ale z poszukiwania miejsca na wewnętrznym rynku medialnym wobec przemian politycznych".
Dobitnym przykładem takich zależności są ostatnie dyskusje w USA na temat wpływu, jaki wywarł w trakcie kampanii prezydenckiej Jeff Bezos na posiadany przez siebie "The Washington Post", modyfikując narrację gazety pod swoje zamiary biznesowe powiązane z polityką
– oświadczył.
- "Jeśli kiedykolwiek przyjdzie wam do głowy, żeby kupić samochód elektryczny...". Filip Chajzer wpadł w furię
- Poteżny skandal obyczajowy w Niemczech: Zarzuty molestowania przez znanego polityka okazały się fałszywe
Nerwowo w TVN
Niedawno prezes TVN Warner Bros. Discovery w Polsce Katarzyna Kieli napisała uspokajający list do pracowników stacji. Odniosła się w nim do potencjalnej sprzedaży Grupy TVN.
WBD rozważa różne opcje i jedną z nich jest potencjalna sprzedaż różnych aktywów. Czy do takiej sprzedaży dojdzie, jeszcze nie wiadomo. Co wiadomo, to że do potencjalnych inwestorów zostanie rozesłana informacja dotycząca naszego biznesu
– napisała w liście Katarzyna Kieli.
Zwróciła również uwagę na to, że w przeszłości TVN kilka razy zmieniał swojego właściciela.
Z każdej zmiany wychodziliśmy mocniejsi. Razem przeszliśmy przez ostatnie, bardzo trudne lata i niezależnie od tego, czy do zmiany właściciela dojdzie czy nie, chciałabym żebyście mieli wszyscy pewność, że zarówno ja, jak i cały polski management jesteśmy razem z Wami. I tym razem przejdziemy przez to jeszcze mocniejsi
– stwierdziła prezes TVN Warner Bros. Discovery.
W liście Katarzyna Kieli przekonuje również pracowników, że niezależność dziennikarska jest dla nadawcy kluczowa.
Oprócz tego, że jest to fantastyczna firma, z fantastycznymi pracownikami, to wartości którym wszyscy hołdujemy, na czele z niezależnością dziennikarską, są naszym trwałym fundamentem. I to się nigdy nie zmieni
– zapewniła Kieli.
Sprzedaż TVN
Jak podawała agencja Reutera, cztery osoby zaznajomione ze sprawą sprzedaży Grupy TVN miały potwierdzić rozpoczęcie całego procesu zmiany właściciela. Akcjonariusz Warner Bros. Discovery podjął współpracę z doradcami z JP Morgan, której celem na być sprzedaż TVN.
Bank miał też kontaktować się z potencjalnymi nabywcami aktywów w ostatnich tygodniach, a materiały sprzedażowe mają zostać rozesłane na początku przyszłego roku.
Trwają spekulacje nt. przejęcia TVN przez nowego właściciela, który mógłby wpłynąć na linię redakcyjną stacji.
Mówi się również o zakupie całego Warner Bros. Discovery przez koncern FOX, do którego należy konserwatywna telewizja informacyjna FOX News.