"Wysoce nadprogramowa ilość pracy, zagrożenie dla zdrowia psychicznego". Pracownicy CUWJO w Poznaniu alarmują

Dramatyczny list pracownika pracownika Centrum Usług Wspólnych Jednostek Oświaty w Poznaniu opublikował kilka dni temu portal Odpowiedzialny Poznań. O warunki pracy w CUWJO dziennikarze zapytali kierownictwo jednostki i włodarzy miasta.
Stary Rynek w Poznaniu
Stary Rynek w Poznaniu / fot. Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0/Subjectiveart

Kilka dni temu portal Odpowiedzialny Poznań opublikował dramatyczny list pracownika Centrum Usług Wspólnych Jednostek Oświaty w Poznaniu (CUWJO). Zmiana na stanowisku głównej księgowej, odejścia pracowników, zmiana systemu finansowo-księgowego na gorszy - doprowadziły, jak wskazano w liście, do odejść pracowników z pracy i nieobecności z powodu zwolnień lekarskich.

"Pracownicy mają problemy zdrowotne związane z nadmiernym stresem"

"Pracownicy Centrum Usług Wspólnych Jednostek Oświaty w Poznaniu (CUWJO) znajdują się​ od kilku miesięcy w​ niezwykle trudnej sytuacji, zagrażającej ich zdrowiu​ psychicznemu, a także wypaleniu związanym z wysoce nadprogramową ilością pracy"

- zaznacza w liście pracownik.​

"Od początku 2025 roku, do końca lutego,​ braki pracowników w dziale księgowości są na równomiernym poziomie absencji, liczącym ok 30 osób, na które złożyły się zwolnienia chorobowe ok 15 osób oraz wypowiedzenia, również 15 osób​ w tym dwóch kierowników.​ Jest to skutek warunków pracy i atmosfery wykraczających poza granicę wszelkiej normy, będącej niezgodną z poszanowaniem pracownika, która jedynie się pogarsza. Składa się na to nieakceptowalna organizacja pracy i naganność decyzyjności Głównej Księgowej, a także bardzo niefortunne, niezrozumiałe​ i w sposób skandaliczny przeprowadzone wdrożenie nowego systemu finansowo-księgowego ze złamaniem wszelkich możliwych standardów i praktyk jakich powinno się w tej sytuacji stosować chcąc zachować odpowiedzialność i powagę jaka powinna towarzyszyć funkcjonowaniu takiego urzędu jak CUWJO"

- czytamy w liście.​ ​

"Pracownicy mają problemy zdrowotne związane z nadmiernym stresem przez świadomość konieczności prowadzenia księgowości dla jednostek oświatowych i terminowe sporządzenie sprawozdań budżetowych nie mając do tego warunków, narzędzi pracy, ani nawet nadzoru i koordynacji i pomocy przez bezpośredniego przełożonego jakim jest Główna Księgowa. System ten zaczął być przygotowywany dopiero w momencie jego wdrożenia w naszym urzędzie od stycznia 2025 i nadal nie jest gotowy. Korzystaliśmy do tej pory z innego, ale solidnego oprogramowania"

- przekonuje pracownik CUWJO.

Pisze także, iż mimo​ zgłaszania​ tych problemów​ dyrekcji CUWJO i​ do władz Miasta, dotychczas nie podjęto żadnych działań w celu ich rozwiązania.

"Nie występują problemy kadrowe"

Redakcja Odpowiedzialnego Poznania zapytała o nieprawidłowości w CUWJO magistrat. Wojciech Kasprzak, dyrektor wydziału organizacyjnego Urzędu Miasta Poznania odpowiedział:

"W CUWJO nie występują problemy kadrowe, które szczególnie odróżniałyby tę jednostkę od innych miejskich jednostek organizacyjnych. W CUWJO trwa intensywny okres wdrażania nowego informatycznego systemu księgowego oraz wdrażania zaleceń pokontrolnych, wymagające od kadry szczególnego zaangażowania. CUWJO, jak większość pracodawców, musi mierzyć się z zapewnieniem kadry pracowniczej na trudnym dla pracodawców rynku pracy w Poznaniu".

Kierownictwo jednostki uważa, że problemy z nowym programem są przejściowe i stoi na stanowisku, że pracownicy muszą wdrożyć się w nowy system. W konsekwencji obłożenie nadmiarem pracy poznańskich urzędników w CUWJO spowodowało konflikt z przełożonymi.

Magdalena Iwanczyszyn, Główna Księgowa CUWJO  w rozmowie z portalem przekonuje, że na czas wdrażania nowego systemu nie wprowadziła znaczących zmian. Podkreśliła także, że nie jest autorką pomysłu przejścia na nowy program rozliczeniowy KSAT2000i i w tym kontekście musi się mierzyć z konsekwencjami nieswojej decyzji. Jednocześnie przyznaje, że poprzedni program o nazwie PROGMAN, był dla pracowników bardziej intuicyjny, ale w związku z tym, ze Urząd Miasta Poznania korzysta z programu KSAT, to każda jednostka musi się do nowego programu prędzej czy później dostosować. Główna Księgowa podkreśla, że są pracownicy, którzy mimo zmiany programu nie mają zaległości. Uważa więc, że część urzędników może także stosować obstrukcję w celu wyrażenia niezadowolenia z nowego programu.

"Kroki zostały podjęte"

Dziennikarzom Odpowiedzialnego Poznania udało się również porozmawiać z pełniącym obowiązki dyrektora CUWJO Wojciechem Banasiem. Dyrektor odmówił jednak oficjalnego komentarza w sprawie, przekonując że sytuacja z jednostce jest pod kontrolą i że struktura poradzi sobie z nadchodzącymi wyzwaniami.

W rozmowie z wiceprezydentem Poznania Mariuszem Wiśniewskim dziennikarze zaś dowiedzieli się, że jest on świadomy problemów w CUWJO i że działania zmierzające do poprawy sytuacji zostały podjęte. Niestety nie potrafił wskazać jakie konkretnie kroki podjął w tym celu. Stwierdził, że pracownicy zamiast pisania listów na zewnątrz, powinni najpierw wykorzystać oficjalną drogę służbową.

Kolejne wiadomości

"Problem jednak w tym, że pracownicy właśnie tak zrobili - zanim skontaktowali się z naszą redakcją próbowali wielokrotnie rozwiązać sprawę na gruncie urzędu. Bezskutecznie. Problemy w poznańskim urzędzie się piętrzą, pracownicy odchodzą a jednocześnie od 1 kwietnia CUWJO dostaje pod swoją "opiekę" ok. 60 kolejnych jednostek oświaty. Zarówno wiceprezydent Wiśniewski jak i kierownictwo CUWJO przekonują, że wykonanie zadań stojących przed jednostką nie jest zagrożone"

- czytamy na portalu.

Od momentu publikacji listu pracownika CUWJO, do redakcji Odpowiedzialnego Poznania wpłynęły kolejne wiadomości potwierdzające podaną w nim wersję. Według pracowników, od początku tego roku, z pracy zwolniło się już kilkanaście doświadczonych osób, w tym także kierownicy niezgadzający się na działania w jednostce. Mimo że wiceprezydent Wiśniewski spotykał się z zespołem, nie zaproponowano żadnych konkretnych rozwiązań. Pracownicy podkreślają, że nie czują się komfortowo z wyciąganiem sprawy na zewnątrz i że nie chcą zaszkodzić wizerunkowi urzędu i wiceprezydenta miasta, ale są zmuszeni interweniować ze względu na sytuację. Twierdzą, że pomimo spotkań, ich głos pozostaje ignorowany, a problemy w jednostce są pozostawiane do rozwiązania w rękach osób niekompetentnych. Obawiają się, ze jednostka mierząc się z takimi problemami wewnętrznymi i kadrowymi nie poradzi sobie z nadchodzącymi wyzwaniami, w tym z obsługą niemal 60 nowych placówek oświaty od kwietnia.

Centrum Usług Wspólnych Jednostek Oświaty

Centrum Usług Wspólnych Jednostek Oświaty (CUWJO) to jednostka organizacyjna Miasta Poznania zajmująca się obsługą szkół i przedszkoli, w zakresie finansowym, administracyjnym i organizacyjnym. Jednym z zadań urzędu jest ujednolicenie procedur finansowych w poznańskich szkołach, czyli działanie na zasadzie zewnętrznej księgowości dla placówek oświaty. 

 


 

POLECANE
Niemieckie władze ukarały klub fitness, który odmówił transseksualiście prawa do rozbierania się przy kobietach tylko u nas
Niemieckie władze ukarały klub fitness, który odmówił transseksualiście prawa do rozbierania się przy kobietach

Najpierw chciał uciszyć twórców podcastu, którzy nazwali go – poprawnie! - mężczyzną. Potem zaczął konkurować w sporcie przeciwko kobietom. Teraz transseksualista z Niemiec domaga się kary dla klubu fitness, który nie pozwolił mu podglądać nagich kobiet pod prysznicem.

Atak na Uniwersytecie Warszawskim. Nowy komunikat prokuratury Wiadomości
Atak na Uniwersytecie Warszawskim. Nowy komunikat prokuratury

- Podejrzany o zabójstwo pracownicy UW Mieszko R. przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów - poinformował prokurator Piotr Antoni Skiba.

Mec. Michał Skwarzyński: Adam Bodnar nie dopilnował aby orzeczenie o własności mieszkania zostało ujawnione w Księdze Wieczystej tylko u nas
Mec. Michał Skwarzyński: Adam Bodnar nie dopilnował aby orzeczenie o własności mieszkania zostało ujawnione w Księdze Wieczystej

Kwestia mieszkania na ulicy Wąwozowej w Warszawie i braku jego wykazania w oświadczeniu majątkowym wzbudziła poruszenie opinii publicznej. Nie powinno to dziwić i zapewne nikogo nie dziwi. Wszak sprawa dotyczy Adama Bodnara człowieka o najwyższym, swego czasu poziomie zaufania co do jego profesjonalizmu, wiedzy, walorów moralnych etc.

Prezydent Andrzej Duda po wyborze nowego papieża: To poruszający moment Wiadomości
Prezydent Andrzej Duda po wyborze nowego papieża: To poruszający moment

- To moment głęboko poruszający dla wspólnoty Kościoła katolickiego - napisał prezydent Andrzej Duda po wyborze nowego papieża Leona XIV.

Jest nowy sondaż prezydencki Wiadomości
Jest nowy sondaż prezydencki

W najnowszym sondażu pracowni Atlas Intel na pierwszym miejscu znalazł się kandydat na prezydenta Karol Nawrocki z poparciem 29,1 proc. ankietowanych.

Jest reakcja Donalda Trumpa na wybór nowego papieża Wiadomości
Jest reakcja Donalda Trumpa na wybór nowego papieża

- Nie mogę doczekać się spotkania z papieżem Leonem XIV - napisał prezydent USA Donald Trump komentując wybór nowego papieża.

Szef holenderskiego wywiadu: To wtedy Rosja może uderzyć w NATO Wiadomości
Szef holenderskiego wywiadu: To wtedy Rosja może uderzyć w NATO

Rosja może być gotowa do wojny z NATO w ciągu roku od zakończenia wojny na Ukrainie – ostrzega szef holenderskiego wywiadu wojskowego.

Biały dym nad Kaplicą Sykstyńską. Kardynałowie wybrali papieża pilne
Biały dym nad Kaplicą Sykstyńską. Kardynałowie wybrali papieża

Po godz. 18 nad Kaplicą Sykstyńska pojawił się biały dym. To oznacza, że kardynałowie wybrali nowego papieża.

Nowy sondaż prezydencki z ostatniej chwili
Nowy sondaż prezydencki

Rafał Trzaskowski uzyskałby w wyborach 32,2 proc. głosów, Karol Nawrocki - 22,7 proc., Sławomir Mentzen - 13,5 proc., a Szymon Hołownia - 8,3 proc. głosów - wynika z sondażu Pollster dla "Super Expressu".

Komunikat dla mieszkańców Warszawy z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Warszawy

W weekend tramwajarze dokończą asfaltowanie ulicy Belwederskiej pomiędzy Chełmską i Gagarina. Prace będą prowadzone także na skrzyżowaniu z Gagarina. Roboty rozpoczną się w czwartek w nocy.

REKLAMA

"Wysoce nadprogramowa ilość pracy, zagrożenie dla zdrowia psychicznego". Pracownicy CUWJO w Poznaniu alarmują

Dramatyczny list pracownika pracownika Centrum Usług Wspólnych Jednostek Oświaty w Poznaniu opublikował kilka dni temu portal Odpowiedzialny Poznań. O warunki pracy w CUWJO dziennikarze zapytali kierownictwo jednostki i włodarzy miasta.
Stary Rynek w Poznaniu
Stary Rynek w Poznaniu / fot. Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0/Subjectiveart

Kilka dni temu portal Odpowiedzialny Poznań opublikował dramatyczny list pracownika Centrum Usług Wspólnych Jednostek Oświaty w Poznaniu (CUWJO). Zmiana na stanowisku głównej księgowej, odejścia pracowników, zmiana systemu finansowo-księgowego na gorszy - doprowadziły, jak wskazano w liście, do odejść pracowników z pracy i nieobecności z powodu zwolnień lekarskich.

"Pracownicy mają problemy zdrowotne związane z nadmiernym stresem"

"Pracownicy Centrum Usług Wspólnych Jednostek Oświaty w Poznaniu (CUWJO) znajdują się​ od kilku miesięcy w​ niezwykle trudnej sytuacji, zagrażającej ich zdrowiu​ psychicznemu, a także wypaleniu związanym z wysoce nadprogramową ilością pracy"

- zaznacza w liście pracownik.​

"Od początku 2025 roku, do końca lutego,​ braki pracowników w dziale księgowości są na równomiernym poziomie absencji, liczącym ok 30 osób, na które złożyły się zwolnienia chorobowe ok 15 osób oraz wypowiedzenia, również 15 osób​ w tym dwóch kierowników.​ Jest to skutek warunków pracy i atmosfery wykraczających poza granicę wszelkiej normy, będącej niezgodną z poszanowaniem pracownika, która jedynie się pogarsza. Składa się na to nieakceptowalna organizacja pracy i naganność decyzyjności Głównej Księgowej, a także bardzo niefortunne, niezrozumiałe​ i w sposób skandaliczny przeprowadzone wdrożenie nowego systemu finansowo-księgowego ze złamaniem wszelkich możliwych standardów i praktyk jakich powinno się w tej sytuacji stosować chcąc zachować odpowiedzialność i powagę jaka powinna towarzyszyć funkcjonowaniu takiego urzędu jak CUWJO"

- czytamy w liście.​ ​

"Pracownicy mają problemy zdrowotne związane z nadmiernym stresem przez świadomość konieczności prowadzenia księgowości dla jednostek oświatowych i terminowe sporządzenie sprawozdań budżetowych nie mając do tego warunków, narzędzi pracy, ani nawet nadzoru i koordynacji i pomocy przez bezpośredniego przełożonego jakim jest Główna Księgowa. System ten zaczął być przygotowywany dopiero w momencie jego wdrożenia w naszym urzędzie od stycznia 2025 i nadal nie jest gotowy. Korzystaliśmy do tej pory z innego, ale solidnego oprogramowania"

- przekonuje pracownik CUWJO.

Pisze także, iż mimo​ zgłaszania​ tych problemów​ dyrekcji CUWJO i​ do władz Miasta, dotychczas nie podjęto żadnych działań w celu ich rozwiązania.

"Nie występują problemy kadrowe"

Redakcja Odpowiedzialnego Poznania zapytała o nieprawidłowości w CUWJO magistrat. Wojciech Kasprzak, dyrektor wydziału organizacyjnego Urzędu Miasta Poznania odpowiedział:

"W CUWJO nie występują problemy kadrowe, które szczególnie odróżniałyby tę jednostkę od innych miejskich jednostek organizacyjnych. W CUWJO trwa intensywny okres wdrażania nowego informatycznego systemu księgowego oraz wdrażania zaleceń pokontrolnych, wymagające od kadry szczególnego zaangażowania. CUWJO, jak większość pracodawców, musi mierzyć się z zapewnieniem kadry pracowniczej na trudnym dla pracodawców rynku pracy w Poznaniu".

Kierownictwo jednostki uważa, że problemy z nowym programem są przejściowe i stoi na stanowisku, że pracownicy muszą wdrożyć się w nowy system. W konsekwencji obłożenie nadmiarem pracy poznańskich urzędników w CUWJO spowodowało konflikt z przełożonymi.

Magdalena Iwanczyszyn, Główna Księgowa CUWJO  w rozmowie z portalem przekonuje, że na czas wdrażania nowego systemu nie wprowadziła znaczących zmian. Podkreśliła także, że nie jest autorką pomysłu przejścia na nowy program rozliczeniowy KSAT2000i i w tym kontekście musi się mierzyć z konsekwencjami nieswojej decyzji. Jednocześnie przyznaje, że poprzedni program o nazwie PROGMAN, był dla pracowników bardziej intuicyjny, ale w związku z tym, ze Urząd Miasta Poznania korzysta z programu KSAT, to każda jednostka musi się do nowego programu prędzej czy później dostosować. Główna Księgowa podkreśla, że są pracownicy, którzy mimo zmiany programu nie mają zaległości. Uważa więc, że część urzędników może także stosować obstrukcję w celu wyrażenia niezadowolenia z nowego programu.

"Kroki zostały podjęte"

Dziennikarzom Odpowiedzialnego Poznania udało się również porozmawiać z pełniącym obowiązki dyrektora CUWJO Wojciechem Banasiem. Dyrektor odmówił jednak oficjalnego komentarza w sprawie, przekonując że sytuacja z jednostce jest pod kontrolą i że struktura poradzi sobie z nadchodzącymi wyzwaniami.

W rozmowie z wiceprezydentem Poznania Mariuszem Wiśniewskim dziennikarze zaś dowiedzieli się, że jest on świadomy problemów w CUWJO i że działania zmierzające do poprawy sytuacji zostały podjęte. Niestety nie potrafił wskazać jakie konkretnie kroki podjął w tym celu. Stwierdził, że pracownicy zamiast pisania listów na zewnątrz, powinni najpierw wykorzystać oficjalną drogę służbową.

Kolejne wiadomości

"Problem jednak w tym, że pracownicy właśnie tak zrobili - zanim skontaktowali się z naszą redakcją próbowali wielokrotnie rozwiązać sprawę na gruncie urzędu. Bezskutecznie. Problemy w poznańskim urzędzie się piętrzą, pracownicy odchodzą a jednocześnie od 1 kwietnia CUWJO dostaje pod swoją "opiekę" ok. 60 kolejnych jednostek oświaty. Zarówno wiceprezydent Wiśniewski jak i kierownictwo CUWJO przekonują, że wykonanie zadań stojących przed jednostką nie jest zagrożone"

- czytamy na portalu.

Od momentu publikacji listu pracownika CUWJO, do redakcji Odpowiedzialnego Poznania wpłynęły kolejne wiadomości potwierdzające podaną w nim wersję. Według pracowników, od początku tego roku, z pracy zwolniło się już kilkanaście doświadczonych osób, w tym także kierownicy niezgadzający się na działania w jednostce. Mimo że wiceprezydent Wiśniewski spotykał się z zespołem, nie zaproponowano żadnych konkretnych rozwiązań. Pracownicy podkreślają, że nie czują się komfortowo z wyciąganiem sprawy na zewnątrz i że nie chcą zaszkodzić wizerunkowi urzędu i wiceprezydenta miasta, ale są zmuszeni interweniować ze względu na sytuację. Twierdzą, że pomimo spotkań, ich głos pozostaje ignorowany, a problemy w jednostce są pozostawiane do rozwiązania w rękach osób niekompetentnych. Obawiają się, ze jednostka mierząc się z takimi problemami wewnętrznymi i kadrowymi nie poradzi sobie z nadchodzącymi wyzwaniami, w tym z obsługą niemal 60 nowych placówek oświaty od kwietnia.

Centrum Usług Wspólnych Jednostek Oświaty

Centrum Usług Wspólnych Jednostek Oświaty (CUWJO) to jednostka organizacyjna Miasta Poznania zajmująca się obsługą szkół i przedszkoli, w zakresie finansowym, administracyjnym i organizacyjnym. Jednym z zadań urzędu jest ujednolicenie procedur finansowych w poznańskich szkołach, czyli działanie na zasadzie zewnętrznej księgowości dla placówek oświaty. 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe