"Wysoce nadprogramowa ilość pracy, zagrożenie dla zdrowia psychicznego". Pracownicy CUWJO w Poznaniu alarmują

Dramatyczny list pracownika pracownika Centrum Usług Wspólnych Jednostek Oświaty w Poznaniu opublikował kilka dni temu portal Odpowiedzialny Poznań. O warunki pracy w CUWJO dziennikarze zapytali kierownictwo jednostki i włodarzy miasta.
Stary Rynek w Poznaniu
Stary Rynek w Poznaniu / fot. Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0/Subjectiveart

Kilka dni temu portal Odpowiedzialny Poznań opublikował dramatyczny list pracownika Centrum Usług Wspólnych Jednostek Oświaty w Poznaniu (CUWJO). Zmiana na stanowisku głównej księgowej, odejścia pracowników, zmiana systemu finansowo-księgowego na gorszy - doprowadziły, jak wskazano w liście, do odejść pracowników z pracy i nieobecności z powodu zwolnień lekarskich.

"Pracownicy mają problemy zdrowotne związane z nadmiernym stresem"

"Pracownicy Centrum Usług Wspólnych Jednostek Oświaty w Poznaniu (CUWJO) znajdują się​ od kilku miesięcy w​ niezwykle trudnej sytuacji, zagrażającej ich zdrowiu​ psychicznemu, a także wypaleniu związanym z wysoce nadprogramową ilością pracy"

- zaznacza w liście pracownik.​

"Od początku 2025 roku, do końca lutego,​ braki pracowników w dziale księgowości są na równomiernym poziomie absencji, liczącym ok 30 osób, na które złożyły się zwolnienia chorobowe ok 15 osób oraz wypowiedzenia, również 15 osób​ w tym dwóch kierowników.​ Jest to skutek warunków pracy i atmosfery wykraczających poza granicę wszelkiej normy, będącej niezgodną z poszanowaniem pracownika, która jedynie się pogarsza. Składa się na to nieakceptowalna organizacja pracy i naganność decyzyjności Głównej Księgowej, a także bardzo niefortunne, niezrozumiałe​ i w sposób skandaliczny przeprowadzone wdrożenie nowego systemu finansowo-księgowego ze złamaniem wszelkich możliwych standardów i praktyk jakich powinno się w tej sytuacji stosować chcąc zachować odpowiedzialność i powagę jaka powinna towarzyszyć funkcjonowaniu takiego urzędu jak CUWJO"

- czytamy w liście.​ ​

"Pracownicy mają problemy zdrowotne związane z nadmiernym stresem przez świadomość konieczności prowadzenia księgowości dla jednostek oświatowych i terminowe sporządzenie sprawozdań budżetowych nie mając do tego warunków, narzędzi pracy, ani nawet nadzoru i koordynacji i pomocy przez bezpośredniego przełożonego jakim jest Główna Księgowa. System ten zaczął być przygotowywany dopiero w momencie jego wdrożenia w naszym urzędzie od stycznia 2025 i nadal nie jest gotowy. Korzystaliśmy do tej pory z innego, ale solidnego oprogramowania"

- przekonuje pracownik CUWJO.

Pisze także, iż mimo​ zgłaszania​ tych problemów​ dyrekcji CUWJO i​ do władz Miasta, dotychczas nie podjęto żadnych działań w celu ich rozwiązania.

"Nie występują problemy kadrowe"

Redakcja Odpowiedzialnego Poznania zapytała o nieprawidłowości w CUWJO magistrat. Wojciech Kasprzak, dyrektor wydziału organizacyjnego Urzędu Miasta Poznania odpowiedział:

"W CUWJO nie występują problemy kadrowe, które szczególnie odróżniałyby tę jednostkę od innych miejskich jednostek organizacyjnych. W CUWJO trwa intensywny okres wdrażania nowego informatycznego systemu księgowego oraz wdrażania zaleceń pokontrolnych, wymagające od kadry szczególnego zaangażowania. CUWJO, jak większość pracodawców, musi mierzyć się z zapewnieniem kadry pracowniczej na trudnym dla pracodawców rynku pracy w Poznaniu".

Kierownictwo jednostki uważa, że problemy z nowym programem są przejściowe i stoi na stanowisku, że pracownicy muszą wdrożyć się w nowy system. W konsekwencji obłożenie nadmiarem pracy poznańskich urzędników w CUWJO spowodowało konflikt z przełożonymi.

Magdalena Iwanczyszyn, Główna Księgowa CUWJO  w rozmowie z portalem przekonuje, że na czas wdrażania nowego systemu nie wprowadziła znaczących zmian. Podkreśliła także, że nie jest autorką pomysłu przejścia na nowy program rozliczeniowy KSAT2000i i w tym kontekście musi się mierzyć z konsekwencjami nieswojej decyzji. Jednocześnie przyznaje, że poprzedni program o nazwie PROGMAN, był dla pracowników bardziej intuicyjny, ale w związku z tym, ze Urząd Miasta Poznania korzysta z programu KSAT, to każda jednostka musi się do nowego programu prędzej czy później dostosować. Główna Księgowa podkreśla, że są pracownicy, którzy mimo zmiany programu nie mają zaległości. Uważa więc, że część urzędników może także stosować obstrukcję w celu wyrażenia niezadowolenia z nowego programu.

"Kroki zostały podjęte"

Dziennikarzom Odpowiedzialnego Poznania udało się również porozmawiać z pełniącym obowiązki dyrektora CUWJO Wojciechem Banasiem. Dyrektor odmówił jednak oficjalnego komentarza w sprawie, przekonując że sytuacja z jednostce jest pod kontrolą i że struktura poradzi sobie z nadchodzącymi wyzwaniami.

W rozmowie z wiceprezydentem Poznania Mariuszem Wiśniewskim dziennikarze zaś dowiedzieli się, że jest on świadomy problemów w CUWJO i że działania zmierzające do poprawy sytuacji zostały podjęte. Niestety nie potrafił wskazać jakie konkretnie kroki podjął w tym celu. Stwierdził, że pracownicy zamiast pisania listów na zewnątrz, powinni najpierw wykorzystać oficjalną drogę służbową.

Kolejne wiadomości

"Problem jednak w tym, że pracownicy właśnie tak zrobili - zanim skontaktowali się z naszą redakcją próbowali wielokrotnie rozwiązać sprawę na gruncie urzędu. Bezskutecznie. Problemy w poznańskim urzędzie się piętrzą, pracownicy odchodzą a jednocześnie od 1 kwietnia CUWJO dostaje pod swoją "opiekę" ok. 60 kolejnych jednostek oświaty. Zarówno wiceprezydent Wiśniewski jak i kierownictwo CUWJO przekonują, że wykonanie zadań stojących przed jednostką nie jest zagrożone"

- czytamy na portalu.

Od momentu publikacji listu pracownika CUWJO, do redakcji Odpowiedzialnego Poznania wpłynęły kolejne wiadomości potwierdzające podaną w nim wersję. Według pracowników, od początku tego roku, z pracy zwolniło się już kilkanaście doświadczonych osób, w tym także kierownicy niezgadzający się na działania w jednostce. Mimo że wiceprezydent Wiśniewski spotykał się z zespołem, nie zaproponowano żadnych konkretnych rozwiązań. Pracownicy podkreślają, że nie czują się komfortowo z wyciąganiem sprawy na zewnątrz i że nie chcą zaszkodzić wizerunkowi urzędu i wiceprezydenta miasta, ale są zmuszeni interweniować ze względu na sytuację. Twierdzą, że pomimo spotkań, ich głos pozostaje ignorowany, a problemy w jednostce są pozostawiane do rozwiązania w rękach osób niekompetentnych. Obawiają się, ze jednostka mierząc się z takimi problemami wewnętrznymi i kadrowymi nie poradzi sobie z nadchodzącymi wyzwaniami, w tym z obsługą niemal 60 nowych placówek oświaty od kwietnia.

Centrum Usług Wspólnych Jednostek Oświaty

Centrum Usług Wspólnych Jednostek Oświaty (CUWJO) to jednostka organizacyjna Miasta Poznania zajmująca się obsługą szkół i przedszkoli, w zakresie finansowym, administracyjnym i organizacyjnym. Jednym z zadań urzędu jest ujednolicenie procedur finansowych w poznańskich szkołach, czyli działanie na zasadzie zewnętrznej księgowości dla placówek oświaty. 

 


 

POLECANE
Geje uznali się za lesbijki i zgarnęli kobietom nagrody sprzed nosa tylko u nas
Geje uznali się za lesbijki i zgarnęli kobietom nagrody sprzed nosa

Kolejny raz kilku transseksualistów zabrało kobietom sportowe nagrody przeznaczone dla zawodniczek, które kobietami się urodziły, a nie tylko mianowały. Kto jednak transseksualiście zabroni, skoro każdy z nas może sobie dzisiaj dowolnie wybrać swoją prawdziwą rzekomo tożsamość?

Kongres USA przyjął wielką piękną ustawę Donalda Trumpa z ostatniej chwili
Kongres USA przyjął "wielką piękną ustawę" Donalda Trumpa

Izba Reprezentantów USA przyjęła ustawę "One Big Beautiful Bill Act" zapowiadaną przez prezydenta Donalda Trumpa, łączącą cięcia podatków, redukcje socjalne i większe środki na deportacje.

Ogromny pożar bloku mieszkalnego w Ząbkach z ostatniej chwili
Ogromny pożar bloku mieszkalnego w Ząbkach

Około 20 zastępów straży pożarnej walczy z pożarem budynku wielorodzinnego przy ulicy Powstańców 62 w podwarszawskich Ząbkach.

Qczaj dopiero co zrobił prawo jazdy: Mam BMW M2, to samochód dla wariatów gorące
Qczaj dopiero co zrobił prawo jazdy: "Mam BMW M2, to samochód dla wariatów"

Trener podkreśla, że decyzja o zrobieniu prawa jazdy była jedną z najlepszych w jego życiu. Teraz, kiedy odpowiedni dokument ma już w kieszeni, z ogromną przyjemnością wsiada za kierownicę i mknie przed siebie. Najbardziej lubi drogi szybkiego ruchu, bo tam może mocniej wcisnąć pedał gazu.

Straż Graniczna miała odesłać migranta do Niemiec pod presją mieszkańców Gubina z ostatniej chwili
Straż Graniczna miała odesłać migranta do Niemiec pod presją mieszkańców Gubina

Próba nielegalnego przekazania migranta na polską stronę granicy wywołała w czwartek nerwową interwencję mieszkańców Gubina – informuje Robert Bąkiewicz z Ruchu Obrony Granic.

Grafzero: Zew Zajdla 2024 z ostatniej chwili
Grafzero: Zew Zajdla 2024

Nadszedł czas na Nagrody Fandomu Polskiego, czyli popularne Zajdle! W 2025 roku nieco wcześniej, bo Polcon ma miejsce w lipcu, ale równie ciekawie. Sześć powieści i cztery opowiadania - Grafzero vlog literacki podaje swoje typy!

PGNiG wydało pilny komunikat dla klientów z ostatniej chwili
PGNiG wydało pilny komunikat dla klientów

Uwaga na fałszywych przedstawicieli PGNiG Obrót Detaliczny i Grupy Orlen. Sprawdź, jak się chronić przed oszustami podszywającymi się pod pracowników.

Nie żyje gwiazda filmów Quentina Tarnatino z ostatniej chwili
Nie żyje gwiazda filmów Quentina Tarnatino

W czwartek w wieku 67 lat po prawdopodobnym zawale serca zmarł Michael Madsen, gwiazda "Wściekłych psów" i "Kill Billa".

Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego piratem drogowym tylko u nas
Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego piratem drogowym

W Polsce, proszę Państwa, logika od dawna prosiła o azyl polityczny, ale ostatnio chyba wyemigrowała na stałe, i to bez prawa powrotu. Bo jak inaczej skomentować fakt, który nawet dla mnie, człowieka przywykłego do absurdów postkomunizmu, jest niczym diament w koronie groteski?

Trump rozmawiał z Putinem. Jest reakcja Kremla z ostatniej chwili
Trump rozmawiał z Putinem. Jest reakcja Kremla

W czwartek Władimir Putin powiedział prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi w rozmowie telefonicznej w czwartek, że Moskwa nie zrezygnuje z celów, jakie sobie postawiła dotyczących wojny na Ukrainie.

REKLAMA

"Wysoce nadprogramowa ilość pracy, zagrożenie dla zdrowia psychicznego". Pracownicy CUWJO w Poznaniu alarmują

Dramatyczny list pracownika pracownika Centrum Usług Wspólnych Jednostek Oświaty w Poznaniu opublikował kilka dni temu portal Odpowiedzialny Poznań. O warunki pracy w CUWJO dziennikarze zapytali kierownictwo jednostki i włodarzy miasta.
Stary Rynek w Poznaniu
Stary Rynek w Poznaniu / fot. Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0/Subjectiveart

Kilka dni temu portal Odpowiedzialny Poznań opublikował dramatyczny list pracownika Centrum Usług Wspólnych Jednostek Oświaty w Poznaniu (CUWJO). Zmiana na stanowisku głównej księgowej, odejścia pracowników, zmiana systemu finansowo-księgowego na gorszy - doprowadziły, jak wskazano w liście, do odejść pracowników z pracy i nieobecności z powodu zwolnień lekarskich.

"Pracownicy mają problemy zdrowotne związane z nadmiernym stresem"

"Pracownicy Centrum Usług Wspólnych Jednostek Oświaty w Poznaniu (CUWJO) znajdują się​ od kilku miesięcy w​ niezwykle trudnej sytuacji, zagrażającej ich zdrowiu​ psychicznemu, a także wypaleniu związanym z wysoce nadprogramową ilością pracy"

- zaznacza w liście pracownik.​

"Od początku 2025 roku, do końca lutego,​ braki pracowników w dziale księgowości są na równomiernym poziomie absencji, liczącym ok 30 osób, na które złożyły się zwolnienia chorobowe ok 15 osób oraz wypowiedzenia, również 15 osób​ w tym dwóch kierowników.​ Jest to skutek warunków pracy i atmosfery wykraczających poza granicę wszelkiej normy, będącej niezgodną z poszanowaniem pracownika, która jedynie się pogarsza. Składa się na to nieakceptowalna organizacja pracy i naganność decyzyjności Głównej Księgowej, a także bardzo niefortunne, niezrozumiałe​ i w sposób skandaliczny przeprowadzone wdrożenie nowego systemu finansowo-księgowego ze złamaniem wszelkich możliwych standardów i praktyk jakich powinno się w tej sytuacji stosować chcąc zachować odpowiedzialność i powagę jaka powinna towarzyszyć funkcjonowaniu takiego urzędu jak CUWJO"

- czytamy w liście.​ ​

"Pracownicy mają problemy zdrowotne związane z nadmiernym stresem przez świadomość konieczności prowadzenia księgowości dla jednostek oświatowych i terminowe sporządzenie sprawozdań budżetowych nie mając do tego warunków, narzędzi pracy, ani nawet nadzoru i koordynacji i pomocy przez bezpośredniego przełożonego jakim jest Główna Księgowa. System ten zaczął być przygotowywany dopiero w momencie jego wdrożenia w naszym urzędzie od stycznia 2025 i nadal nie jest gotowy. Korzystaliśmy do tej pory z innego, ale solidnego oprogramowania"

- przekonuje pracownik CUWJO.

Pisze także, iż mimo​ zgłaszania​ tych problemów​ dyrekcji CUWJO i​ do władz Miasta, dotychczas nie podjęto żadnych działań w celu ich rozwiązania.

"Nie występują problemy kadrowe"

Redakcja Odpowiedzialnego Poznania zapytała o nieprawidłowości w CUWJO magistrat. Wojciech Kasprzak, dyrektor wydziału organizacyjnego Urzędu Miasta Poznania odpowiedział:

"W CUWJO nie występują problemy kadrowe, które szczególnie odróżniałyby tę jednostkę od innych miejskich jednostek organizacyjnych. W CUWJO trwa intensywny okres wdrażania nowego informatycznego systemu księgowego oraz wdrażania zaleceń pokontrolnych, wymagające od kadry szczególnego zaangażowania. CUWJO, jak większość pracodawców, musi mierzyć się z zapewnieniem kadry pracowniczej na trudnym dla pracodawców rynku pracy w Poznaniu".

Kierownictwo jednostki uważa, że problemy z nowym programem są przejściowe i stoi na stanowisku, że pracownicy muszą wdrożyć się w nowy system. W konsekwencji obłożenie nadmiarem pracy poznańskich urzędników w CUWJO spowodowało konflikt z przełożonymi.

Magdalena Iwanczyszyn, Główna Księgowa CUWJO  w rozmowie z portalem przekonuje, że na czas wdrażania nowego systemu nie wprowadziła znaczących zmian. Podkreśliła także, że nie jest autorką pomysłu przejścia na nowy program rozliczeniowy KSAT2000i i w tym kontekście musi się mierzyć z konsekwencjami nieswojej decyzji. Jednocześnie przyznaje, że poprzedni program o nazwie PROGMAN, był dla pracowników bardziej intuicyjny, ale w związku z tym, ze Urząd Miasta Poznania korzysta z programu KSAT, to każda jednostka musi się do nowego programu prędzej czy później dostosować. Główna Księgowa podkreśla, że są pracownicy, którzy mimo zmiany programu nie mają zaległości. Uważa więc, że część urzędników może także stosować obstrukcję w celu wyrażenia niezadowolenia z nowego programu.

"Kroki zostały podjęte"

Dziennikarzom Odpowiedzialnego Poznania udało się również porozmawiać z pełniącym obowiązki dyrektora CUWJO Wojciechem Banasiem. Dyrektor odmówił jednak oficjalnego komentarza w sprawie, przekonując że sytuacja z jednostce jest pod kontrolą i że struktura poradzi sobie z nadchodzącymi wyzwaniami.

W rozmowie z wiceprezydentem Poznania Mariuszem Wiśniewskim dziennikarze zaś dowiedzieli się, że jest on świadomy problemów w CUWJO i że działania zmierzające do poprawy sytuacji zostały podjęte. Niestety nie potrafił wskazać jakie konkretnie kroki podjął w tym celu. Stwierdził, że pracownicy zamiast pisania listów na zewnątrz, powinni najpierw wykorzystać oficjalną drogę służbową.

Kolejne wiadomości

"Problem jednak w tym, że pracownicy właśnie tak zrobili - zanim skontaktowali się z naszą redakcją próbowali wielokrotnie rozwiązać sprawę na gruncie urzędu. Bezskutecznie. Problemy w poznańskim urzędzie się piętrzą, pracownicy odchodzą a jednocześnie od 1 kwietnia CUWJO dostaje pod swoją "opiekę" ok. 60 kolejnych jednostek oświaty. Zarówno wiceprezydent Wiśniewski jak i kierownictwo CUWJO przekonują, że wykonanie zadań stojących przed jednostką nie jest zagrożone"

- czytamy na portalu.

Od momentu publikacji listu pracownika CUWJO, do redakcji Odpowiedzialnego Poznania wpłynęły kolejne wiadomości potwierdzające podaną w nim wersję. Według pracowników, od początku tego roku, z pracy zwolniło się już kilkanaście doświadczonych osób, w tym także kierownicy niezgadzający się na działania w jednostce. Mimo że wiceprezydent Wiśniewski spotykał się z zespołem, nie zaproponowano żadnych konkretnych rozwiązań. Pracownicy podkreślają, że nie czują się komfortowo z wyciąganiem sprawy na zewnątrz i że nie chcą zaszkodzić wizerunkowi urzędu i wiceprezydenta miasta, ale są zmuszeni interweniować ze względu na sytuację. Twierdzą, że pomimo spotkań, ich głos pozostaje ignorowany, a problemy w jednostce są pozostawiane do rozwiązania w rękach osób niekompetentnych. Obawiają się, ze jednostka mierząc się z takimi problemami wewnętrznymi i kadrowymi nie poradzi sobie z nadchodzącymi wyzwaniami, w tym z obsługą niemal 60 nowych placówek oświaty od kwietnia.

Centrum Usług Wspólnych Jednostek Oświaty

Centrum Usług Wspólnych Jednostek Oświaty (CUWJO) to jednostka organizacyjna Miasta Poznania zajmująca się obsługą szkół i przedszkoli, w zakresie finansowym, administracyjnym i organizacyjnym. Jednym z zadań urzędu jest ujednolicenie procedur finansowych w poznańskich szkołach, czyli działanie na zasadzie zewnętrznej księgowości dla placówek oświaty. 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe