Koncerty finałowe w ramach projektu autorskiego Roberta Grudnia - Teatr Brata Alberta

W dniach 3-10.12.2017 odbędzie się podsumowanie artystyczne Roku Św. Brata Alberta. Zapraszamy na Koncerty finałowe w ramach projektu autorskiego Roberta Grudnia - Teatr Brata Alberta. 
 Koncerty finałowe w ramach projektu autorskiego Roberta Grudnia - Teatr Brata Alberta
/ informacja prasowa
Tego świętego znamy jako społecznika, niestrudzonego opiekuna ludzi bezdomnych, wydobywającego ich ze skrajnej nędzy. Tymczasem Brat Albert był człowiekiem o niezwykle bogatym życiorysie powstańca styczniowego i uznanego artysty - malarza. Niezwykłą osobowość przypomną koncerty w Zwoleniu i Puławach (3.12) oraz w Janowcu nad Wisłą (10.12).

“Być dobrym jak chleb” to spektakl słowno – muzyczny napisany w 100. rocznicę śmierci Brata Alberta - Adama Chmielowskiego. Scenariusz autorstwa Anny Dreli oparty jest na listach do rodziny, przyjaciół czy współbraci zakonnych oraz sióstr Albertynek a także pismach urzędowych i innych dokumentach pozostawionych napisanych przez Adama Chmielowskiego artystę i Brata Alberta. Spektakl ukazuje polskiego patriotę, powstańca styczniowego a także artystę malarza, stawianego obok Józefa Brandta, Józefa Chełmońskiego, Aleksandra Gierymskiego, Juliusza Kossaka czy Jacka Malczewskiego. - Można powiedzieć, że święty mówi o sprawach aktualnych także w naszych czasach swoimi słowami,
dzieli się własnymi przemyśleniami, rozterkami spostrzeżeniami. Ważne jest to, że Adam Chmielowski przez całe życie szanował drugiego człowieka, widząc go także w najuboższych, bezdomnych. Fakt, że był znanym artystą – malarzem, wykorzystywał w działalności charytatywnej, włączając w nią środowisko artystyczne oraz prowadząc rozmowy z samorządami  – zauważa Robert Grudzień, pomysłodawca przedsięwzięcia artystycznego, artysta który od lat tworzy autorskie projekty artystyczno – edukacyjne “Spotkania z historią i sztuką”, solista Filharmonii Lubelskiej.

Spektakl nawiązuje do obchodzonego w 2017 roku Św. Brata Alberta. Premiera odbyła się 1 lipca w kościele OO. Cystersów w Jędrzejowie, gdzie 800 lat temu żył i spisywał historię Polski bł. Wincenty Kadłubek, zakonnik i biskup krakowski. Spektakl został pokazany m.in. na festiwalach w Lublinie, Krynicy-Zdrój, Warszawie, Krakowie, Wolborzu, Szewcach, Radomiu, Trzebnicy Obornikach Śląskich i Stalowej Woli oraz w wielu parafiach w Polsce.  Najbliższe koncerty odbędą się w miejscach ważnych dla Adama Chmielowskiego, związanych z kulturą polską i powstaniem styczniowym.  “A jeśli komu droga otwarta do nieba, Tym, co służą ojczyźnie” – pisał poeta Jan Kochanowski. W Zwoleniu – mieście, gdzie znajdują się grobowce rodziny Kochanowskich i położonym niedaleko Czarnolasu, gniazda rodzinnego poety - w kościele pw.
Podwyższenia Krzyża Świętego 3 grudnia o 16.00 wystąpią: Olgierd Łukaszewicz – znany polski aktor teatralny i filmowy, Sylwia Strugińska – sopran, Robert Grudzień – organy, Chór „Betania” - Anna Trzaskowska, s. Agnieszka – dyrygent, opiekun. Będzie to wydarzenie artystyczne w ramach Teatru Brata Alberta, przy współpracy Fundacji Bliźniemu Swemu na rzecz Towarzystwa Brata Alberta. Jerzy Trela konsultacja artystyczna, Michał Tęcza – koordynacja, Robert Grudzień producent projektu. Współorganizatorem jest Zwoleńska Grupa Regionalna Centrum Regionalne przy Nekropolii Jana Kochanowskiego w Zwoleniu.

Od 1999 roku Św. Brat Albert jest patronem Puław. Dlatego 3 grudnia o godz.19.00 w tym mieście, gdzie Adam Chmielowski studiował w Instytucie Politechnicznym i Rolniczo- Leśnym oraz skąd w styczniu 1863 roku ruszał do powstania - w kościele pw. św. Brata Alberta wystąpią: Jerzy Zelnik - aktor, Sylwia Strugińska – sopran, Robert Grudzień – organy. Ostatni z koncertów odbędzie się w Janowcu nad Wisłą, również miejscowości związanej z powstaniem styczniowym. Pobliski Kazimierz nad Wisłą zajął oddział Leona Frankowskiego, w którym służył Adam Chmielowski, późniejszy Brat Albert. W rejonie Janowca żołnierze powstania przeprawiali się na drugą stronę Wisły. Po upadku powstania, w ramach represji carskich, Janowiec utracił prawa miejskie. Właśnie przed tamtejszym kościołem w październiku 2013 roku, w 150. rocznicę powstania ufundowano kamień – pomnik ku pamięci powstańców styczniowych. 10 grudnia o  godz.16.30 w kościele pw. św. Stanisława bp. m.
i św. Małgorzaty, odbędzie się wykonanie spektaklu słowno – muzycznego “Być dobrym jak chleb”. Wystąpią: Jerzy Zelnik - aktor, Alicja Węgorzewska - mezzosopran, Robert Grudzień – organy. Mecenas koncertu: Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy”, Sponsor strategiczny Enea Wytwarzanie. Wydarzenie odbędzie się w ramach Teatru Brata Alberta, przy współpracy Fundacji Bliźniemu Swemu na rzecz Towarzystwa Brata Alberta, Jerzy Trela konsultacja artystyczna, Michał Tęcza – koordynacja, Robert Grudzień producent projektu, patronat honorowy
Krzysztof Szulowski  Poseł na Sejm RP.

źródło: Informacja prasowa


#REKLAMA_POZIOMA#

 

POLECANE
Gwiazda Netflixa w Tańcu z gwiazdami. Jest komunikat Wiadomości
Gwiazda Netflixa w "Tańcu z gwiazdami". Jest komunikat

Polsat zdradził kolejne nazwisko gwiazdy, która pojawi się w nadchodzącym sezonie „Tańca z Gwiazdami”. Po Ewie Minge do obsady dołącza aktorka - Maja Bohosiewicz.

Halt Polen!. Niemcy mieli próbować zatrzymać Polaków na polskim terytorium. Mamy odpowiedź Bundespolizei tylko u nas
"Halt Polen!". Niemcy mieli próbować zatrzymać Polaków na polskim terytorium. Mamy odpowiedź Bundespolizei

Lider Ruchu Obrony Granic Robert Bąkiewicz przekazał szokujące informacje. Według jego słów niemiecka policja miała próbować zatrzymać Polaków... na terytorium Polski. Bundespolizei zaprzecza.

Bardzo cierpiał. Lech Wałęsa przeszedł pilną operację Wiadomości
"Bardzo cierpiał". Lech Wałęsa przeszedł pilną operację

Lech Wałęsa przeszedł kilka dni temu operację barku. Zabieg odbył się w jednej z klinik pod Warszawą. W sobotę były prezydent opuścił szpital i wrócił do domu - poinformował jego współpracownik Marek Kaczmar.

Krwawa bójka w kujawsko-pomorskim. Kolumbijczyk podejrzany o zabójstwo Wiadomości
Krwawa bójka w kujawsko-pomorskim. Kolumbijczyk podejrzany o zabójstwo

29-letni Kolumbijczyk podejrzewany o śmiertelne ugodzenie nożem 41-latka w Nowem (Kujawsko-Pomorskie) został w nocy z soboty na niedzielę zatrzymany przez policję. Zatrzymanych zostało łącznie siedem osób – w tym pięciu obcokrajowców.

Szef NATO: Chiny mogą namówić Rosję do ataku Wiadomości
Szef NATO: Chiny mogą namówić Rosję do ataku

Sekretarz generalny NATO Mark Rutte ostrzega, że Chiny mogą próbować przekonać Rosję do zaatakowania krajów Sojuszu. Jak podkreślił w rozmowie z New York Times, taki scenariusz może spełnić się wówczas, gdy Pekin zdecyduje się na militarną agresję wobec Tajwanu.

Kinga Duda wyszła za mąż. Kim jest wybranek córki prezydenta? Wiadomości
Kinga Duda wyszła za mąż. Kim jest wybranek córki prezydenta?

Córka pary prezydenckiej wyszła za mąż. Jak doniósł serwis Shownews.pl wybranek Kingi Dudy, która chroni swoje życie prywatne przed rozgłosem, ma na imię Marek. Uroczystość weselna, według serwisu,  odbyła się w Pałacu Prezydenckim. 

Tragiczny wypadek w kopalni Polkowice-Sieroszowice. Nie żyje górnik z ostatniej chwili
Tragiczny wypadek w kopalni Polkowice-Sieroszowice. Nie żyje górnik

Zginął 37-letni górnik po wypadku, do którego doszło w kopalni miedzi Polkowice-Sieroszowice, a dwaj inni są lekko ranni. Do oberwania mas skalnych doszło w sobotę wieczorem. Ogłoszono trzydniową żałobę – przekazał w niedzielę rzecznik KGHM Artur Newecki.

Mężczyzna zginął po ciosie nożem: Policja zatrzymała 7 osób. Trwa pościg za kolejnymi z ostatniej chwili
Mężczyzna zginął po ciosie nożem: Policja zatrzymała 7 osób. Trwa pościg za kolejnymi

W miejscowości Nowe (woj. kujawsko-pomorskie) 41-letnimężczyzna został pchnięty nożem i zginął na miejscu. Policja zatrzymała siedem osób, a za kolejną czwórką trwa pościg.

Rośnie liczba ofiar tragedii w USA. Wiele zaginionych dzieci Wiadomości
Rośnie liczba ofiar tragedii w USA. Wiele zaginionych dzieci

Zwiększa się liczba ofiar powodzi w Teksasie. Według lokalnych władza w powodzi zginęło ponad 50 osób, w tym 15 dzieci. Jest też wiele osób, których los nie jest znany.  Zgłoszono m.in. zaginięcie co najmniej 27 dzieci z Camp Mystic, prywatnego chrześcijańskiego obozu letniego dla dziewcząt położonego w pobliżu rzeki Guadalupe.

Nowy sondaż. Bardzo niepokojące wieści dla rządu Tuska z ostatniej chwili
Nowy sondaż. Bardzo niepokojące wieści dla rządu Tuska

Prawo i Sprawiedliwość przejmie władzę po wyborach parlamentarnych w 2027 r. - według sondażu SW Research dla Onetu uważa tak blisko połowa badanych. Przeciwną opinię wyraziła tylko jedna czwarta wyborców biorących udział w sondażu. 

REKLAMA

Koncerty finałowe w ramach projektu autorskiego Roberta Grudnia - Teatr Brata Alberta

W dniach 3-10.12.2017 odbędzie się podsumowanie artystyczne Roku Św. Brata Alberta. Zapraszamy na Koncerty finałowe w ramach projektu autorskiego Roberta Grudnia - Teatr Brata Alberta. 
 Koncerty finałowe w ramach projektu autorskiego Roberta Grudnia - Teatr Brata Alberta
/ informacja prasowa
Tego świętego znamy jako społecznika, niestrudzonego opiekuna ludzi bezdomnych, wydobywającego ich ze skrajnej nędzy. Tymczasem Brat Albert był człowiekiem o niezwykle bogatym życiorysie powstańca styczniowego i uznanego artysty - malarza. Niezwykłą osobowość przypomną koncerty w Zwoleniu i Puławach (3.12) oraz w Janowcu nad Wisłą (10.12).

“Być dobrym jak chleb” to spektakl słowno – muzyczny napisany w 100. rocznicę śmierci Brata Alberta - Adama Chmielowskiego. Scenariusz autorstwa Anny Dreli oparty jest na listach do rodziny, przyjaciół czy współbraci zakonnych oraz sióstr Albertynek a także pismach urzędowych i innych dokumentach pozostawionych napisanych przez Adama Chmielowskiego artystę i Brata Alberta. Spektakl ukazuje polskiego patriotę, powstańca styczniowego a także artystę malarza, stawianego obok Józefa Brandta, Józefa Chełmońskiego, Aleksandra Gierymskiego, Juliusza Kossaka czy Jacka Malczewskiego. - Można powiedzieć, że święty mówi o sprawach aktualnych także w naszych czasach swoimi słowami,
dzieli się własnymi przemyśleniami, rozterkami spostrzeżeniami. Ważne jest to, że Adam Chmielowski przez całe życie szanował drugiego człowieka, widząc go także w najuboższych, bezdomnych. Fakt, że był znanym artystą – malarzem, wykorzystywał w działalności charytatywnej, włączając w nią środowisko artystyczne oraz prowadząc rozmowy z samorządami  – zauważa Robert Grudzień, pomysłodawca przedsięwzięcia artystycznego, artysta który od lat tworzy autorskie projekty artystyczno – edukacyjne “Spotkania z historią i sztuką”, solista Filharmonii Lubelskiej.

Spektakl nawiązuje do obchodzonego w 2017 roku Św. Brata Alberta. Premiera odbyła się 1 lipca w kościele OO. Cystersów w Jędrzejowie, gdzie 800 lat temu żył i spisywał historię Polski bł. Wincenty Kadłubek, zakonnik i biskup krakowski. Spektakl został pokazany m.in. na festiwalach w Lublinie, Krynicy-Zdrój, Warszawie, Krakowie, Wolborzu, Szewcach, Radomiu, Trzebnicy Obornikach Śląskich i Stalowej Woli oraz w wielu parafiach w Polsce.  Najbliższe koncerty odbędą się w miejscach ważnych dla Adama Chmielowskiego, związanych z kulturą polską i powstaniem styczniowym.  “A jeśli komu droga otwarta do nieba, Tym, co służą ojczyźnie” – pisał poeta Jan Kochanowski. W Zwoleniu – mieście, gdzie znajdują się grobowce rodziny Kochanowskich i położonym niedaleko Czarnolasu, gniazda rodzinnego poety - w kościele pw.
Podwyższenia Krzyża Świętego 3 grudnia o 16.00 wystąpią: Olgierd Łukaszewicz – znany polski aktor teatralny i filmowy, Sylwia Strugińska – sopran, Robert Grudzień – organy, Chór „Betania” - Anna Trzaskowska, s. Agnieszka – dyrygent, opiekun. Będzie to wydarzenie artystyczne w ramach Teatru Brata Alberta, przy współpracy Fundacji Bliźniemu Swemu na rzecz Towarzystwa Brata Alberta. Jerzy Trela konsultacja artystyczna, Michał Tęcza – koordynacja, Robert Grudzień producent projektu. Współorganizatorem jest Zwoleńska Grupa Regionalna Centrum Regionalne przy Nekropolii Jana Kochanowskiego w Zwoleniu.

Od 1999 roku Św. Brat Albert jest patronem Puław. Dlatego 3 grudnia o godz.19.00 w tym mieście, gdzie Adam Chmielowski studiował w Instytucie Politechnicznym i Rolniczo- Leśnym oraz skąd w styczniu 1863 roku ruszał do powstania - w kościele pw. św. Brata Alberta wystąpią: Jerzy Zelnik - aktor, Sylwia Strugińska – sopran, Robert Grudzień – organy. Ostatni z koncertów odbędzie się w Janowcu nad Wisłą, również miejscowości związanej z powstaniem styczniowym. Pobliski Kazimierz nad Wisłą zajął oddział Leona Frankowskiego, w którym służył Adam Chmielowski, późniejszy Brat Albert. W rejonie Janowca żołnierze powstania przeprawiali się na drugą stronę Wisły. Po upadku powstania, w ramach represji carskich, Janowiec utracił prawa miejskie. Właśnie przed tamtejszym kościołem w październiku 2013 roku, w 150. rocznicę powstania ufundowano kamień – pomnik ku pamięci powstańców styczniowych. 10 grudnia o  godz.16.30 w kościele pw. św. Stanisława bp. m.
i św. Małgorzaty, odbędzie się wykonanie spektaklu słowno – muzycznego “Być dobrym jak chleb”. Wystąpią: Jerzy Zelnik - aktor, Alicja Węgorzewska - mezzosopran, Robert Grudzień – organy. Mecenas koncertu: Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy”, Sponsor strategiczny Enea Wytwarzanie. Wydarzenie odbędzie się w ramach Teatru Brata Alberta, przy współpracy Fundacji Bliźniemu Swemu na rzecz Towarzystwa Brata Alberta, Jerzy Trela konsultacja artystyczna, Michał Tęcza – koordynacja, Robert Grudzień producent projektu, patronat honorowy
Krzysztof Szulowski  Poseł na Sejm RP.

źródło: Informacja prasowa


#REKLAMA_POZIOMA#


 

Polecane
Emerytury
Stażowe