Jak uśmiechnięte elity zdradziły demokrację - nowy numer "Tygodnika Solidarność"
Prenumeratę „Tygodnika Solidarność” zamówisz <TUTAJ>
Wstępniak
Na pierwszych stronach redaktor naczelny Michał Ossowski diagnozuje współczesne problemy demokracji liberalnej, podkreślając rolę elit w ograniczaniu głosu obywateli i wspieraniu systemowej cenzury. Zwraca uwagę na hipokryzję ludzi mediów i polityki, którzy z uśmiechem na ustach marginalizują niewygodne środowiska i opinie.
Rafał Woś w swoim stylu pokazuje w krzywym zwierciadle hipokryzję liberalnych inteligentów, którzy niegdyś gardłowali o konieczności ochrony konstytucji jako opozycja totalna, dziś każdą krytykę władzy nazywają szczuciem, ganiąc za wolność słowa i poglądów.
Temat numeru: Jak uśmiechnięte elity zdradziły demokrację
Samoobrona elit
Kampania wyborcza przyspiesza, a sondażowe wyniki dwóch głównych kandydatów zbliżają się do siebie. Na szczytach władzy i w elitarnych we własnym odczuciu kręgach naszego społeczeństwa atmosfera musi być nerwowa. Jeśli nie uda się powtórzyć roku 2023, gdy masowa mobilizacja dała zwycięstwo ówczesnej opozycji, powtórzy się rok 2015, gdy te same środowiska straciły Pałac Prezydencki, a później również parlament. Jednym ze sposobów, by tego uniknąć, ma być kampania profrekwencyjna. Ta okazuje się wielopoziomowym skandalem, zarazem jest jednak znakomitym, choć wstydliwym, punktem wyjścia do przyjrzenia się kolejny raz fobiom i obsesjom elit III RP.
- artykuł Krzysztofa Karnkowskiego
Top 7 bufonów polskiej polityki
Współczesna polityka to nie tylko walka o władzę – to także niekończące się zawody w pompowaniu własnego ego. Kto przez ostatnie dekady wysunął się na czoło w tej szlachetnej konkurencji? Przed Państwem ranking osobowości tak napęczniałych od samozachwytu, że nie mieszczą się już w kadrach telewizyjnych.
- artykuł Ludwika Pęzioła
Elity bez właściwości
Jeszcze w międzywojniu, ba! w PRL-u, mianem elity nie określano ludzi wyróżniających się stanem posiadania, lecz wiedzą, talentem i uporządkowanym systemem wartości. Po transformacji to się zmieniło. Dziś termin „kulturalna elita” jednym rymuje się z dostępem do politycznego koryta, innym – z luksusami bytowymi, kolejnym – z medialną rozpoznawalnością. Tylko nieliczni dodają do tego walory intelektu i charakteru.
- artykuł Moniko Małkowskiej
O obrotach sfer i elit
Prezentując się jako osoby otwarte i gotowe na wszelkie odmienności, klasy rządzące polują na nietolerancję, a grzech ten oczywiście przypisują całemu społeczeństwu.
- artykuł Marcina Darmasa
W numerze polecamy również:
- Koalicjanci zyskują, atakując Tuska - Spoiwo łączące rządzącą koalicję staje się coraz rzadsze - zauważa Mariusz Staniszewski
- Dlaczego Trzaskowski traci? - prawicowy zwrot wiceprzewodniczącego PO chyba się nie udał - analizuje Jakub Pacan
- Trzeba zabić ten Biełsat... - Paweł Pietkun opisuje jak obecnie niszczy się Telewizję Biełsat
- Zabrać się z tej piaskownicy - Piotr Skwieciński o grze pomiędzy Putinem, Trumpem o Ukrainę
- Woke umiera? Czy tylko udaje? - ideologia woke zaczęła przygasać, ale czy to jej koniec? Pyta Łukasz Sakowski
- Rap Solidarności - rozmowa Konrada Wernickiego z Jakubem Balcerakiem, autorem rapowego utworu o historii Solidarności
Felietony
Remigiusz Okraska - Akademiki za wiele złotówek
Karol Gac - prezydencki szach
Jan Wróbel - Kijów, Warszawa, wspólna sprawa
Tadeusz Płużański - Zdrajca AK-owców, "demokrata", major "Lawina"
Zdzisław Krasnodębski - Przekleństwa polskie
"Tygodnik Solidarność" do kupienia w salonach Empik oraz w prenumeracie.