Biskupi: Unia Europejska wykorzystuje Afrykę jako „śmietnik” dla własnych celów ekologicznych

Zaniepokojenie działaniami UE
Autorami oświadczenia krytykującego działania Unii Europejskiej są Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) i jej afrykański odpowiednik SECAM (Sympozjum Konferencji Biskupich Afryki i Madagaskaru). Powodem wydania wspólnego oświadczenia jest spotkanie ministrów spraw zagranicznych Unii Afrykańskiej i UE, które odbędzie się 21 maja.
W swoim oświadczeniu biskupi COMECE i SECAM wyrazili niezadowolenie i zaniepokojenie: zauważyli „głęboką zmianę priorytetów europejskich”, w której centralne miejsce zajęły interesy geopolityczne i gospodarcze. Mimo szczytnych intencji stojących za niektórymi projektami rozwojowymi, Europa zbyt często powraca do starych schematów: interesy europejskich przedsiębiorstw i własne cele strategiczne mają większe znaczenie niż potrzeby ludności Afryki, stwierdza oświadczenie.
- Przedsiębiorczy senior zbiegł z zakładu ambulansem, by dostać się na obchody w Fatimie
- Wspomnienie św. Zofii, wdowy i męczennicy
- Niedługo startuje oficjalny sklep internetowy Watykanu
- Zmiany pokoleniowe w wierze Polaków
- Jak przebiegnie niedzielna inauguracja pontyfikatu Leona XIV?
- Jak dzisiejsza uroczystość św. Andrzeja Boboli przebiegnie w jego sanktuariach?
- Leon XIV nominował pierwszego biskupa swojego pontyfikatu
Dobra natury traktowane jak towary
„Ziemia, woda, nasiona i minerały – podstawy życia – po raz kolejny wydają się być traktowane jako towary, z których można czerpać zagraniczne zyski, a nie jako dobra wspólne”, krytykują biskupi. Afryka jest zmuszona poświęcić swoje ekosystemy i społeczności, aby pomóc Europie osiągnąć cele klimatyczne. Przykładami są „ogromne transakcje gruntowe”, które rzekomo służyły projektom zielonej energii. W tym samym czasie toksyczne odpady z rolnictwa przemysłowego trafiają na kontynent afrykański, co powoduje wzrost głodu.
Tak nie wygląda partnerstwo
„To nie jest partnerstwo. To nie jest sprawiedliwość”, stwierdzili biskupi COMECE i SECAM w oświadczeniu i podkreślili, że aby osiągnąć prawdziwe partnerstwo na równych warunkach, UE musi wysłuchać głosu społeczeństwa afrykańskiego.
ts