Pierwsza rozmowa Macrona i Putina od 2022 roku. Nie zabrakło oskarżeń

Co musisz wiedzieć?
- To pierwsza rozmowa Macrona i Putina od 2022 roku
- Główne tematy to wojna na Ukrainie i irański program nuklearny
- Macron wezwał do rozejmu i negocjacji oraz zadeklarował pełne poparcie dla suwerenności Ukrainy
Pierwsza rozmowa Macrona i Putina od 2022 roku
W kwestii Ukrainy Macron "podkreślił, że Francja niezachwianie popiera suwerenność i integralność terytorialną" tego kraju - podał Pałac Elizejski. Francuski prezydent "wezwał do jak najszybszego ustanowienia rozejmu i rozpoczęcia negocjacji między Ukrainą i Rosją w celu gruntownego i trwałego rozwiązania konfliktu". Jak dodano w komunikacie, obaj przywódcy będą dalej kontaktować się w tej sprawie. W komunikacie podano, że rozmowa trwała ponad dwie godziny.
Poruszając temat Iranu, Macron przypomniał o zobowiązaniach dotyczących kwestii nuklearnej, jakie spoczywają na Francji i Rosji - państwach będących stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ. Jak głosi komunikat, Macron "nalegał na to, by Iran pilnie zastosował się do swych zobowiązań wynikających z układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej" i by odbyło się to we współpracy z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA).
Mówił też o determinacji, by znaleźć rozwiazanie dyplomatyczne w sprawie irańskiego programu nuklearnego, irańskich pocisków rakietowych, jak i roli tego kraju w regionie. Pałac Elizejski podał, że Macron i Putin uzgodnili, że będą "koordynować swoje starania" i będą znów rozmawiać w bliskiej przyszłości.
- PKP Intercity wydał pilny komunikat
- Jest uchwała Sądu Najwyższego ws. ważności wyborów prezydenckich
- Burza w Pałacu Buckingham. Król Karol III zerwał z ważną tradycją
- Niemiecki gigant zamyka fabrykę w Polsce. Szykują się duże zwolnienia
- Niepokojące informacje z granicy. Komunikat Straży Granicznej
- Kim był Tadeusz Duda? Sąsiedzi mordercy spod Limanowej przerywają milczenie
- Militaryzacja. Niemcy chcą zmienić swoją strategię bezpieczeństwa
- Bodnar przybył na posiedzenie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. "Został zezłomowany"
Co na to Kreml?
Kreml ze swej strony oznajmił, że w ocenie Putina "konflikt ukraiński jest bezpośrednim następstwem polityki państw zachodnich", które - według niego - "ignorowały przez wiele lat rosyjskie interesy bezpieczeństwa". W rosyjskim komunikacie powtórzono tezę o rzekomym "naruszeniu praw ludności rosyjskojęzycznej na Ukrainie". Kreml oświadczył też, że państwa zachodnie prowadzą politykę "przedłużania działań bojowych" poprzez dostarczanie broni "reżimowi w Kijowie".
Macron i Putin rozmawiali telefonicznie po raz ostatni we wrześniu 2022 roku, a więc podczas pierwszych miesięcy agresji rosyjskiej na Ukrainę.