Piłkarski biznes w Polsce - nadchodzi złota era?

Już 10 lipca tego roku, w eliminacjach piłkarskiej Ligi Europy, wystartuje pierwsza z polskich drużyn – Legia Warszawa. Zaraz po niej, rywalizację w eliminacjach Ligi Mistrzów rozpocznie Lech Poznań, a w Lidze Konferencji – Jagiellonia Białystok i Raków Częstochowa.
Piłka nożna. Ilustracja poglądowa Piłkarski biznes w Polsce - nadchodzi złota era?
Piłka nożna. Ilustracja poglądowa / pixabay.com

Co musisz wiedzieć:

 

W tym sezonie wszystkie polskie kluby były w początkowych rundach rozstawione, dzięki czemu los przydzielił im łatwiejszych przeciwników, a tym samym wszystkie przystąpią do pierwszych meczów w roli faworytów. To szansa na awans sportowy, a także na umocnienie pozycji finansowej i wizerunkowej polskiego futbolu na arenie międzynarodowej być może na długie lata...

 

Sezon 2024/2025 – zapowiedź przełomu?

W ostatnich latach polski piłkarski rynek przeszedł istotne zmiany, które mogą zapowiadać erę dynamicznego rozwoju. W ubiegłym sezonie doszło do przyspieszenia tego procesu. Zmiany dowodzą umacniania się pozycji polskiego futbolu klubowego. Na pierwszy plan wysuwają się rosnące budżety naszych drużyn, które dzięki temu coraz odważniej inwestują w sprowadzanie coraz lepszych piłkarzy, rozbudowę infrastruktury, szkolenie młodzieży, a także w marketing i promocję. Widoczny jest systematyczny wzrost przychodów, zarówno z praw do transmisji telewizyjnych, jak i z wpływów ze sprzedaży biletów, usług i klubowych pamiątek, z tytułu umów ze sponsorami, czy z rosnącymi premiami za sukcesy w polskiej ekstraklasie wypłacanymi przez Polski Związek Piłki Nożnej.

Mamy coraz więcej nowoczesnych stadionów. Takie obiekty nie tylko poprawiają komfort widzów i podnoszą prestiż klubów, lecz dodatkowo stają się centrami organizacji różnego rodzaju imprez i miejscami generującymi dodatkowe przychody. Wzrost frekwencji na polskich stadionach to dowód rosnącego zainteresowania piłką nożną. Świadczy on o dużym potencjale rynku, który może znakomicie konkurować z innymi dyscyplinami sportowymi i szeroko rozumianą rozrywką.

 

Wyższy ranking

Do dalszego rozwoju potrzebna jest poprawa wyników polskich drużyn w europejskich rozgrywkach. O ile jeszcze kilka lat temu polskie kluby miały trudności z awansami do kolejnych rund już na początku eliminacji, o tyle obecnie sytuacja zaczyna się odwracać. Skąd ta pozytywna zmiana? Dzięki rosnącym możliwościom finansowym polskiego futbolu! Lepsze wyniki polskich klubów w Lidze Konferencji już przekładają się na rosnące wpływy z praw telewizyjnych, premii od UEFA oraz transferów. Jeszcze kilka lat temu, Polska zajmowała w rankingu krajowym UEFA miejsce pod koniec trzeciej dziesiątki (rywalizowaliśmy wtedy „jak równy z równym” np. z ligą Azerbejdżanu...). Aktualny ranking, obejmujący wyniki w pięciu ostatnich latach - na koniec sezonu 2024/2025 - plasuje Polskę na 15 miejscu. To wyraźny sygnał, że nasze kluby coraz skuteczniej konkurują z europejskimi potentatami. Na starcie nowego sezonu mamy już 13 miejsce i jak przewidują futbolowi eksperci, także tę pozycję powinniśmy jeszcze w tym roku poprawić.

 

„Musi być” lepiej?

Wzrost pozycji rankingowej Polski przynosi konkretne korzyści. Rozstawienia w losowaniach rund eliminacyjnych stają się dla polskich drużyn znaczącym ułatwieniem w rywalizacji na początku rozgrywek. To oznacza mniej trudnych przeciwników, a tym samym większe szanse na awans do faz grupowych, gdzie nagrody finansowe są znacznie wyższe. Dla klubów, którym uda się awansować do europejskich rozgrywek, oznacza to większą stabilność finansową i możliwość planowania inwestycji na dłuższy okres.

Poza Legią Warszawa i Lechem Poznań - najwyżej rozstawionymi polskimi klubami - w Europie coraz lepiej radzi sobie również Jagiellonia Białystok i Raków Częstochowa. Także w ich przypadku, lepsze wyniki sportowe powinny przekładać się na wyższe wpływy z UEFA, a te z kolei umożliwiają dalsze wzmocnienia kadrowe i infrastrukturalne.

Wartość rynkowa polskich klubów piłkarskich, rośnie z roku na rok. Co prawda „pieniądze nie grają”, ale… dają możliwość podpisywania umów z coraz lepszymi piłkarzami. To wszystko coraz bardziej przyciąga inwestorów i potencjalnych sponsorów, a w efekcie, systematycznie wzmacnia pozycję polskiej piłki.

 

Korzyści z wyższej pozycji w rankingu UEFA

Wyższa pozycja w rankingu UEFA ma kluczowe znaczenie dla polskich klubów. Pozwala na rozstawienia w rundach eliminacyjnych, które znacznie ułatwiają awans do faz grupowych. Najlepszym przykładem może być tu tegoroczne losowanie par w europejskich rozgrywkach. Polskie kluby uniknęły silniejszych przeciwników – przynajmniej w pierwszych rundach – i możemy zakładać, że w komplecie zameldują się kolejnej rundzie eliminacji. Awansom towarzyszą wyższe wpływy finansowe, lepsza promocja i rosnące zainteresowanie kibiców i biznesowych partnerów! To może zadziałać jak samonapędzająca się maszyna... Przewidywania, że polskie kluby przejdą przez eliminacje i znajdą się w fazie zasadniczej europejskich rozgrywek dają naszym zespołom

dodatkowe możliwości wzmocnienia składu. Zawodnicy grający w zagranicznych ligach coraz częściej interesują się przenosinami do Polski, bo mają nadzieję, że grając na naszych boiskach będą mogli zaprezentować się na całym kontynencie. Co więcej, nawet dla klubów grających w najsilniejszych piłkarsko krajach (liga angielska, hiszpańska, włoska, niemiecka, francuska...) polskie drużyny stają się interesującym partnerem, któremu można np. „wypożyczyć” niektórych spośród własnych zawodników. I ma to także sens finansowy! Wartość piłkarzy, którzy nie mieszczą się w pierwszym składzie piłkarskich potęg, może znacząco wzrosnąć, jeśli "wypożyczeni" dobrze zaprezentują się w piłkarskim „oknie wystawowym” - czyli zagrają w europejskich pucharach.

 

Już jest nieźle...

Która z polskich drużyn może zyskać najwięcej dzięki europejskim rozgrywkom w sezonie 2025/2026? W najbardziej komfortowej sytuacji jest Mistrz Polski, Lech Poznań. "Kolejorz" wystartuje od II rundy kwalifikacyjnej Ligi Mistrzów i jeśli wyeliminuje w niej pierwszego przeciwnika (będzie to mistrz Albanii lub Islandii), to już będzie miał zapewnioną grę w fazie ligowej europejskich pucharów. Kolejne rundy eliminacyjne zadecydują, czy będzie to Liga Mistrzów, Liga Europy, czy najmniej prestiżowa Liga Konferencji.

W nieco trudniejszej sytuacji są pozostałe nasze drużyny. Zdobywca Pucharu Polski - Legia Warszawa rozpocznie eliminacje do Ligi Europy już od pierwszej rundy i aby zagrać w fazie zasadniczej europejskich rozgrywek, w czterech rundach eliminacyjnych musi wyeliminować przynajmniej trzech przeciwników. Raków Częstochowa i Jagiellonia Białystok zaczynają rozgrywki od drugiej rundy eliminacji do Ligi Konferencji i potrzebują zwycięstw nad trzema rywalami, aby grać dalej w Lidze Konferencji. Znakomite wyniki osiągane przez Jagiellonię w zeszłym sezonie wskazują jednak, że nasze drużyny stać już na zwycięstwa przynajmniej nad "europejskimi średniakami".

Dzięki systematycznie poprawiającym się wynikom polskich drużyn, od sezonu 2026/2027 nasz kraj wystawi do europejskich pucharów nie cztery, a pięć klubów. Mistrz Polski, jak i wicemistrz (po raz pierwszy w historii!) przystąpi do gry w II rundzie eliminacyjnej Ligi Mistrzów. Zdobywca Pucharu Polski 2026 rozpocznie grę w Europie od III fazy kwalifikacyjnej Ligi Europy, a trzecia i czwarta drużyna polskiej Ekstraklasy wystąpią w II fazie eliminacji Ligi Konferencji. Nic tylko wygrywać i zarabiać!

 

Perspektywy na najbliższe lata

Coraz lepsze wyniki sportowe i wyższa pozycja w rankingu UEFA otwierają przed polskimi klubami nowe możliwości w europejskiej rywalizacji. Rosnące wpływy z praw telewizyjnych, fundusze od sponsorów i z transferów pozwalają na inwestycje w lepszą infrastrukturę, szkolenie młodzieży i... kolejne transfery, o coraz większej wartości.

Czy nasze drużyny wykorzystają szansę na rozwój jakiej nie miały od lat? Na razie wszystko na to wskazuje! W ciągu najbliższych lat możemy spodziewać się dalszego wzrostu wartości polskich klubów, poprawy jakości rozgrywek krajowych i europejskich, a także zwiększenia poziomu sportowego. Większe dochody i silniejsza pozycja w europejskim futbolu muszą iść w parze. Aby spełniła się ta prognoza, polskie kluby muszą wygrywać w rozgrywkach europejskich z coraz silniejszymi rywalami. Czy tak się stanie? Pierwsze odpowiedzi na to pytanie poznamy już za kilka dni.


 

POLECANE
Kolejna awaria warszawskiego metra. Dym w tunelu M1 z ostatniej chwili
Kolejna awaria warszawskiego metra. Dym w tunelu M1

Po dwudniowej przerwie w czwartek rano linia M1 ruszyła na całej trasie, ale po południu, z powodu awarii i interwencji strażaków. Metro kursuje w pętlach: Słodowiec-Młociny i Kabaty-Centrum.

Braun usłyszał zarzuty. Jest reakcja Bodnara z ostatniej chwili
Braun usłyszał zarzuty. Jest reakcja Bodnara

Grzegorz Braun w czwartek stawił się w prokuraturze i usłyszał zarzuty — poinformowała Prokuratura Okręgowa. Europoseł usłyszał zmienione zarzuty w związku z popełnieniem siedmiu czynów, w tym zgaszenia świec chanukowych w Sejmie w 2023 r. Sprawę komentował minister sprawiedliwości Adam Bodnar.

Prezes NBP alarmuje: Pierwsza taka sytuacja w historii Polski z ostatniej chwili
Prezes NBP alarmuje: Pierwsza taka sytuacja w historii Polski

NBP ostrzega – luźna polityka fiskalna podnosi presję inflacyjną, a w 2026 r. dług publiczny Polski może pierwszy raz w historii przekroczyć unijny próg 60 proc. PKB.

Komunikat kolei SKM w Warszawie. Poważna awaria z ostatniej chwili
Komunikat kolei SKM w Warszawie. Poważna awaria

Z powodu uszkodzenia sieci trakcyjnej Szybkiej Kolei Miejskiej w Warszawie musiała przerwać kursowanie pociągów na trasie Legionowo Piaski - Wieliszew. Pasażerowie mogą skorzystać z komunikacji zastępczej. To jednak nie były jedyne kłopoty SKM w czwartek.

Open’er 2025: Burzowy alert IMGW i pierwszy odwołany koncert z ostatniej chwili
Open’er 2025: Burzowy alert IMGW i pierwszy odwołany koncert

Upały, burze i pierwszy odwołany koncert – tak rozpoczął się Open’er Festival 2025. IMGW wydał alerty pogodowe dla Gdyni, a organizatorzy już wprowadzają zmiany w line-upie. Czy powtórzy się scenariusz sprzed trzech lat z ewakuacją festiwalu? Sprawdź, co warto wiedzieć, zanim ruszysz na teren imprezy.

Komunikat dla mieszkańców i turystów w Szczecinie z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców i turystów w Szczecinie

Począwszy od piątku 4 lipca sezonowe  linie autobusowe nr 198 i 199 będą kursować w wakacyjne weekendy w Szczecinie. Linia tramwajowa nr 7 została wydłużona do pętli Głębokie. W szczecińskiej komunikacji obowiązuje już letni rozkład jazdy.

Niemcy przyłapani na gorącym uczynku. Jest komunikat Straży Granicznej z ostatniej chwili
Niemcy przyłapani na gorącym uczynku. Jest komunikat Straży Granicznej

"Niemiecka Policja nie czekając na przybycie patrolu polskiej Straży Granicznej pozostawiła na granicy obywatela Afganistanu (...) Takie działania służb niemieckich są niedopuszczalne" – przekazała w czwartek polska Straż Graniczna. To reakcja na nagranie z Gubina opublikowane przez Roberta Bąkiewicza, lidera Ruchu Obrony Granic.

Ruch Obrony Granic – Konstytucyjny Obowiązek czy Przestępstwo? Analiza eksperta tylko u nas
Ruch Obrony Granic – Konstytucyjny Obowiązek czy Przestępstwo? Analiza eksperta

W dniu 2 lipca 2025 roku Prokuratura Okręgowa w Gorzowie Wielkopolskim ogłosiła rozpoczęcie śledztwa wobec członków Ruchu Obrony Granic innych obywateli, którzy zaangażowali się w działania mające na celu ochronę granic Rzeczypospolitej Polskiej. W zawiadomieniu przywołano m.in. na art. 227 Kodeksu karnego, mówiący o podawaniu się za funkcjonariusza publicznego. Sam fakt użycia tego przepisu w stosunku do osób wykonujących konstytucyjny obowiązek obrony Ojczyzny wymaga jednoznacznej reakcji – prawnej, obywatelskiej i moralnej.

Afgańczycy, którzy nielegalnie dostali się do Polski chcą zadośćuczynienie. Ogromna kwota z ostatniej chwili
Afgańczycy, którzy nielegalnie dostali się do Polski chcą zadośćuczynienie. Ogromna kwota

Afgańczycy domagają się od polskiego państwa po 80 tys. zł za "zatrzymanie" przez Straż Graniczną po nielegalnym przekroczeniu granicy. Wyrok w lipcu.

Andrzej Duda zaprosił papieża Leona XIV do Polski z ostatniej chwili
Andrzej Duda zaprosił papieża Leona XIV do Polski

Prezydent Andrzej Duda powiedział dziennikarzom po audiencji u papieża Leona XIV w czwartek, że poprosił go, aby przyjął Karola Nawrockiego, gdy obejmie on urząd Prezydenta RP. Dodał, że zaprosił też nowego biskupa Rzymu do Polski.

REKLAMA

Piłkarski biznes w Polsce - nadchodzi złota era?

Już 10 lipca tego roku, w eliminacjach piłkarskiej Ligi Europy, wystartuje pierwsza z polskich drużyn – Legia Warszawa. Zaraz po niej, rywalizację w eliminacjach Ligi Mistrzów rozpocznie Lech Poznań, a w Lidze Konferencji – Jagiellonia Białystok i Raków Częstochowa.
Piłka nożna. Ilustracja poglądowa Piłkarski biznes w Polsce - nadchodzi złota era?
Piłka nożna. Ilustracja poglądowa / pixabay.com

Co musisz wiedzieć:

 

W tym sezonie wszystkie polskie kluby były w początkowych rundach rozstawione, dzięki czemu los przydzielił im łatwiejszych przeciwników, a tym samym wszystkie przystąpią do pierwszych meczów w roli faworytów. To szansa na awans sportowy, a także na umocnienie pozycji finansowej i wizerunkowej polskiego futbolu na arenie międzynarodowej być może na długie lata...

 

Sezon 2024/2025 – zapowiedź przełomu?

W ostatnich latach polski piłkarski rynek przeszedł istotne zmiany, które mogą zapowiadać erę dynamicznego rozwoju. W ubiegłym sezonie doszło do przyspieszenia tego procesu. Zmiany dowodzą umacniania się pozycji polskiego futbolu klubowego. Na pierwszy plan wysuwają się rosnące budżety naszych drużyn, które dzięki temu coraz odważniej inwestują w sprowadzanie coraz lepszych piłkarzy, rozbudowę infrastruktury, szkolenie młodzieży, a także w marketing i promocję. Widoczny jest systematyczny wzrost przychodów, zarówno z praw do transmisji telewizyjnych, jak i z wpływów ze sprzedaży biletów, usług i klubowych pamiątek, z tytułu umów ze sponsorami, czy z rosnącymi premiami za sukcesy w polskiej ekstraklasie wypłacanymi przez Polski Związek Piłki Nożnej.

Mamy coraz więcej nowoczesnych stadionów. Takie obiekty nie tylko poprawiają komfort widzów i podnoszą prestiż klubów, lecz dodatkowo stają się centrami organizacji różnego rodzaju imprez i miejscami generującymi dodatkowe przychody. Wzrost frekwencji na polskich stadionach to dowód rosnącego zainteresowania piłką nożną. Świadczy on o dużym potencjale rynku, który może znakomicie konkurować z innymi dyscyplinami sportowymi i szeroko rozumianą rozrywką.

 

Wyższy ranking

Do dalszego rozwoju potrzebna jest poprawa wyników polskich drużyn w europejskich rozgrywkach. O ile jeszcze kilka lat temu polskie kluby miały trudności z awansami do kolejnych rund już na początku eliminacji, o tyle obecnie sytuacja zaczyna się odwracać. Skąd ta pozytywna zmiana? Dzięki rosnącym możliwościom finansowym polskiego futbolu! Lepsze wyniki polskich klubów w Lidze Konferencji już przekładają się na rosnące wpływy z praw telewizyjnych, premii od UEFA oraz transferów. Jeszcze kilka lat temu, Polska zajmowała w rankingu krajowym UEFA miejsce pod koniec trzeciej dziesiątki (rywalizowaliśmy wtedy „jak równy z równym” np. z ligą Azerbejdżanu...). Aktualny ranking, obejmujący wyniki w pięciu ostatnich latach - na koniec sezonu 2024/2025 - plasuje Polskę na 15 miejscu. To wyraźny sygnał, że nasze kluby coraz skuteczniej konkurują z europejskimi potentatami. Na starcie nowego sezonu mamy już 13 miejsce i jak przewidują futbolowi eksperci, także tę pozycję powinniśmy jeszcze w tym roku poprawić.

 

„Musi być” lepiej?

Wzrost pozycji rankingowej Polski przynosi konkretne korzyści. Rozstawienia w losowaniach rund eliminacyjnych stają się dla polskich drużyn znaczącym ułatwieniem w rywalizacji na początku rozgrywek. To oznacza mniej trudnych przeciwników, a tym samym większe szanse na awans do faz grupowych, gdzie nagrody finansowe są znacznie wyższe. Dla klubów, którym uda się awansować do europejskich rozgrywek, oznacza to większą stabilność finansową i możliwość planowania inwestycji na dłuższy okres.

Poza Legią Warszawa i Lechem Poznań - najwyżej rozstawionymi polskimi klubami - w Europie coraz lepiej radzi sobie również Jagiellonia Białystok i Raków Częstochowa. Także w ich przypadku, lepsze wyniki sportowe powinny przekładać się na wyższe wpływy z UEFA, a te z kolei umożliwiają dalsze wzmocnienia kadrowe i infrastrukturalne.

Wartość rynkowa polskich klubów piłkarskich, rośnie z roku na rok. Co prawda „pieniądze nie grają”, ale… dają możliwość podpisywania umów z coraz lepszymi piłkarzami. To wszystko coraz bardziej przyciąga inwestorów i potencjalnych sponsorów, a w efekcie, systematycznie wzmacnia pozycję polskiej piłki.

 

Korzyści z wyższej pozycji w rankingu UEFA

Wyższa pozycja w rankingu UEFA ma kluczowe znaczenie dla polskich klubów. Pozwala na rozstawienia w rundach eliminacyjnych, które znacznie ułatwiają awans do faz grupowych. Najlepszym przykładem może być tu tegoroczne losowanie par w europejskich rozgrywkach. Polskie kluby uniknęły silniejszych przeciwników – przynajmniej w pierwszych rundach – i możemy zakładać, że w komplecie zameldują się kolejnej rundzie eliminacji. Awansom towarzyszą wyższe wpływy finansowe, lepsza promocja i rosnące zainteresowanie kibiców i biznesowych partnerów! To może zadziałać jak samonapędzająca się maszyna... Przewidywania, że polskie kluby przejdą przez eliminacje i znajdą się w fazie zasadniczej europejskich rozgrywek dają naszym zespołom

dodatkowe możliwości wzmocnienia składu. Zawodnicy grający w zagranicznych ligach coraz częściej interesują się przenosinami do Polski, bo mają nadzieję, że grając na naszych boiskach będą mogli zaprezentować się na całym kontynencie. Co więcej, nawet dla klubów grających w najsilniejszych piłkarsko krajach (liga angielska, hiszpańska, włoska, niemiecka, francuska...) polskie drużyny stają się interesującym partnerem, któremu można np. „wypożyczyć” niektórych spośród własnych zawodników. I ma to także sens finansowy! Wartość piłkarzy, którzy nie mieszczą się w pierwszym składzie piłkarskich potęg, może znacząco wzrosnąć, jeśli "wypożyczeni" dobrze zaprezentują się w piłkarskim „oknie wystawowym” - czyli zagrają w europejskich pucharach.

 

Już jest nieźle...

Która z polskich drużyn może zyskać najwięcej dzięki europejskim rozgrywkom w sezonie 2025/2026? W najbardziej komfortowej sytuacji jest Mistrz Polski, Lech Poznań. "Kolejorz" wystartuje od II rundy kwalifikacyjnej Ligi Mistrzów i jeśli wyeliminuje w niej pierwszego przeciwnika (będzie to mistrz Albanii lub Islandii), to już będzie miał zapewnioną grę w fazie ligowej europejskich pucharów. Kolejne rundy eliminacyjne zadecydują, czy będzie to Liga Mistrzów, Liga Europy, czy najmniej prestiżowa Liga Konferencji.

W nieco trudniejszej sytuacji są pozostałe nasze drużyny. Zdobywca Pucharu Polski - Legia Warszawa rozpocznie eliminacje do Ligi Europy już od pierwszej rundy i aby zagrać w fazie zasadniczej europejskich rozgrywek, w czterech rundach eliminacyjnych musi wyeliminować przynajmniej trzech przeciwników. Raków Częstochowa i Jagiellonia Białystok zaczynają rozgrywki od drugiej rundy eliminacji do Ligi Konferencji i potrzebują zwycięstw nad trzema rywalami, aby grać dalej w Lidze Konferencji. Znakomite wyniki osiągane przez Jagiellonię w zeszłym sezonie wskazują jednak, że nasze drużyny stać już na zwycięstwa przynajmniej nad "europejskimi średniakami".

Dzięki systematycznie poprawiającym się wynikom polskich drużyn, od sezonu 2026/2027 nasz kraj wystawi do europejskich pucharów nie cztery, a pięć klubów. Mistrz Polski, jak i wicemistrz (po raz pierwszy w historii!) przystąpi do gry w II rundzie eliminacyjnej Ligi Mistrzów. Zdobywca Pucharu Polski 2026 rozpocznie grę w Europie od III fazy kwalifikacyjnej Ligi Europy, a trzecia i czwarta drużyna polskiej Ekstraklasy wystąpią w II fazie eliminacji Ligi Konferencji. Nic tylko wygrywać i zarabiać!

 

Perspektywy na najbliższe lata

Coraz lepsze wyniki sportowe i wyższa pozycja w rankingu UEFA otwierają przed polskimi klubami nowe możliwości w europejskiej rywalizacji. Rosnące wpływy z praw telewizyjnych, fundusze od sponsorów i z transferów pozwalają na inwestycje w lepszą infrastrukturę, szkolenie młodzieży i... kolejne transfery, o coraz większej wartości.

Czy nasze drużyny wykorzystają szansę na rozwój jakiej nie miały od lat? Na razie wszystko na to wskazuje! W ciągu najbliższych lat możemy spodziewać się dalszego wzrostu wartości polskich klubów, poprawy jakości rozgrywek krajowych i europejskich, a także zwiększenia poziomu sportowego. Większe dochody i silniejsza pozycja w europejskim futbolu muszą iść w parze. Aby spełniła się ta prognoza, polskie kluby muszą wygrywać w rozgrywkach europejskich z coraz silniejszymi rywalami. Czy tak się stanie? Pierwsze odpowiedzi na to pytanie poznamy już za kilka dni.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe