"WOŁYŃ BEZ MITÓW" - 11 lipca w Warszawie konferencja w 82. rocznicę „krwawej niedzieli”

Co musisz wiedzieć?
- 11 lipca to Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.
- Upamiętnia on ofiary Rzezi Wołyńskiej, a w szczególności "krwawą niedzielę" z 11 lipca 1943 roku, kiedy to Ukraińska Powstańcza Armia (UPA) dokonała skoordynowanego ataku na polskie miejscowości na Wołyniu, mordując tysiące cywilów, głównie kobiety, dzieci i starców.
- W 82. rocznicę „krwawej niedzieli” na Wołyniu Stowarzyszenie „Wspólnota i Pamięć” organizuje konferencję upamiętniającą ofiary ukraińskiego ludobójstwa pod hasłem „WOŁYŃ BEZ MITÓW 3”.
Rocznica ludobójstwa na Wołyniu
Konferencja rozpocznie się 11 lipca, o godz. 18:00 w Domu Polonii przy ul. Krakowskie Przedmieście 64. Poprzedzi ją złożenie kwiatów przy tablicy na Domu Polonii, poświęconej ofiarom ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.
W trakcie konferencji w Domu Polonii wystąpią: Paweł Lisicki, Jan Pospieszalski, Leszek Żebrowski, Wojciech Sumliński, Grzegorz Podwójny, ks. prof. Józef Marecki i inni goście specjalni. Spotkanie będzie miało charakter debaty połączonej z premierą trzeciej części kultowej książki „WOŁYŃ BEZ MITÓW”.
Jej autorami i prowadzącymi spotkanie są: Paweł Zdziarski, prezes Stowarzyszenia „Wspólnota i Pamięć” oraz dr Michał Siekierka, wiceprezes Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów we Wrocławiu. Tak jak w poprzednich częściach, również w trzeciej odsłonie książka składa się z wywiadów-rzek ze świadkami ludobójstwa, wybitnymi historykami i znanymi publicystami.
Bierzemy sprawy w swoje ręce
Obchody kolejnych rocznic zbrodni na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej są przemilczane i spychane do rangi obchodów trzeciej kategorii przez instytucje państwowe. Po raz kolejny bierzemy sprawy w swoje ręce i dołączamy do licznych społecznych inicjatyw. Spędzając wspólnie wieczór 11 lipca, nie tylko rozprawimy się z mitami na temat ludobójstwa sprzed 80 lat, których niestety wciąż nie brakuje, ale przede wszystkim oddamy hołd ofiarom tych okrutnych zbrodni, które wciąż czekają na godny pochówek
– napisali w zaproszeniu organizatorzy konferencji.
Konferencja wpisuje się w społeczne obchody Narodowego Dnia Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej. Redakcja tysol.pl objęła patronat medialny nad wydarzeniem.
Wstęp na konferencję jest wolny. Po debacie będzie możliwość zakupienia książek i rozmowy z autorami. Organizatorzy zwracają się z serdeczną prośbą o pomoc w organizacji wydarzenia i przeprowadzenia wielokamerowej transmisji online. Mogą to Państwo uczynić za pośrednictwem zrzutki.
- 14 godzin bez prądu. Ważny komunikat dla mieszkańców woj. Śląskiego
- PKP Intercity wydał pilny komunikat
- Pilny komunikat RCB. Zakaz dla mieszkańców i turystów w woj. opolskim
- NFZ wydał pilny komunikat
- Nie żyje bp dr Władysław Bobowski
- Przewodniczący KEP zwraca się do wiernych z okazji wakacji [video]
- Reprezentatywne organizacje związkowe w JSW: Sytuacja jest dramatyczna
- Ważny komunikat dla mieszkańców Gdańska
- Niepokojące informacje z granicy. Komunikat Straży Granicznej
- "Przejmują Łódź!" Komunikat łódzkiego zoo
- Poradnik prawny dla obrońców granic