Żołnierze zaatakowani koktajlem Mołotowa. Jest nagranie z granicy

Co musisz wiedzieć?
- We wtorek na granicy polsko-białoruskiej Straż Graniczna oraz polscy żołnierze zostali zaatakowani przez nielegalnych imigrantów.
- Jeden z cudzoziemców cisnął w mundurowych koktajlem Mołotowa.
- Zatrzymano 10 imigrantów.
Imigranci zaatakowali polskie służby
We wtorek po godz. 22 na polsko-białoruskiej granicy niedaleko Czeremchy funkcjonariusze Straży Granicznej i żołnierze zostali zaatakowani przez osoby przebywające po drugiej stronie zapory.
Rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński przekazał, że na obrońców polskiej granicy spadł "grad kamieni, a jeden z atakujących cisnął w ich kierunku koktajlem Mołotowa".
Rzucona butelka rozbiła się na drodze, a rozlana ciecz zapłonęła. Na szczęście nikt nie został ranny. W trakcie podjętych działań zatrzymano 10 cudzoziemców (5 obywateli Afganistanu, 5 obywateli Erytrei) – pozostają oni w dyspozycji Straży Granicznej
– poinformował Dobrzyński.
Rzecznik zaznaczył, że całkowita odpowiedzialność za ten incydent leży po stronie Białorusi, która już od kilku lat prowadzi agresywne działania na tym odcinku granicy.
- mBank wydał komunikat dla klientów
- NFZ wydał ważny komunikat
- Rusza sprzedaż nowego paliwa. Orlen wydał komunikat
- Dziwna sytuacja na granicznym moście. Czyj jest most łączący niemiecki Frankfurt nad Odrą i polskie Słubice?
Strefa buforowa przedłużona i rozszerzona
Strefa buforowa na granicy polsko-białoruskiej została wprowadzona 13 czerwca 2024 r. na 90 dni, a następnie była przedłużana na kolejne 90 dni 11 września, potem 7 marca 2025 r. 7 czerwca 2025 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przedłużyło czas obowiązywania strefy o następne 90 dni.
Strefa buforowa jest skuteczna, dlatego została przedłużona o kolejne 90 dni. Nowe rozporządzenie wejdzie w życie w niedzielę, 8 czerwca br.
– przekazało MSWiA w komunikacie.
Strefa objęta zakazem przebywania tak jak ostatnio będzie obejmowała odcinek granicy o długości 78,29 km, położony w zasięgu terytorialnym placówek Straży Granicznej w Michałowie, Narewce, Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych oraz Czeremsze. Na odcinku 59,24 km obszar objęty zakazem to 200 m od linii granicy państwowej. Natomiast na odcinku 15,26 km położonym w rejonie rezerwatów przyrody strefa jest szersza i wynosi ok. 2 km, a na odcinku ok. 3,79 km jej szerokość w głąb kraju to ok. 4 km.
Wskazany wyżej rejon jest obszarem gęsto zalesionym, często podmokłym/bagiennym, gdzie prowadzenie działań poszukiwawczych jest znacznie utrudnione. Stwarza to bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia osób, które się tam dostały ze strony Republiki Białorusi oraz dla funkcjonariuszy i pracowników służb państwowych oraz żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, wykonujących zadania służbowe na granicy państwowej.
Zatrzymania na granicy
Strefa przyniosła konkretne, dobre rezultaty. Jest ona przede wszystkim wymierzona w przemytników ludzi, którzy podejmują osoby przerzucane przez granicę. Zapewnia ona nienaruszalność granicy, jak również bezpieczeństwo osobom postronnym czy funkcjonariuszom i żołnierzom.
W całym 2024 r. na terytorium całego kraju funkcjonariusze SG przedstawili zarzuty organizowania i pomocnictwa w nielegalnej migracji 597 osobom, m.in. z Ukrainy (280), Polski (87), Białorusi (50) i Gruzji (30). Wobec 155 osób zastosowano areszt tymczasowy.
Wczoraj po godzinie 22:00 na polsko-białoruskiej granicy niedaleko Czeremchy, funkcjonariusze Straży Granicznej i żołnierze zostali zaatakowani przez osoby przebywające po drugiej stronie zapory. Na obrońców naszej granicy posypał się grad kamieni, a jeden
— Jacek Dobrzyński (@JacekDobrzynski) July 16, 2025
z atakujących cisnął w… pic.twitter.com/wiLs0h649n