Konflikt koalicjantów w rządzie. Tym razem chodzi o wiceministra MSZ

Rzecznik MSZ Paweł Wroński przekazał, że wiceszef resortu Andrzej Szejna do końca lipca przebywa na przedłużonym, bezpłatnym urlopie. Według źródeł PAP premier i szef polskiej dyplomacji chcieliby, aby Szejna odszedł z resortu, natomiast jego stanowiska broni Włodzimierz Czarzasty (Lewica).
Andrzej Szejna Konflikt koalicjantów w rządzie. Tym razem chodzi o wiceministra MSZ
Andrzej Szejna / zrzut z YT/Polityka RP

Co musisz wiedzieć?

  • W MSZ rozgorzał spór o stanowisko wiceszefa dyplomacji Andrzeja Szejny.
  • Pozycji wiceministra podczas rozmów liderów koalicyjnych ma jednak bronić wicemarszałek Sejmu oraz współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty.
  • Problem z Szejną zaczął się w marcu, gdy media poinformowały m.in. o prokuratorskim postępowaniu w sprawie nieprawidłowości przy rozliczaniu tzw. kilometrówek. 
  • Pojawiły się także doniesienia, że wiceszef MSZ nie został zweryfikowany przez ABW, a czasowy dostęp do dokumentów ściśle tajnych wydał mu minister Radosław Sikorski.

Kilometrówki Szejny 

W marcu br. w mediach pojawiły się informacje o kontrowersjach dotyczących Szejny i nieprawidłowościach przy rozliczaniu tzw. kilometrówek. Wkrótce potem wiceszef polskiej dyplomacji udał się na urlop, który – według ostatnich informacji – miał trwać do 30 czerwca.

Rzecznik Paweł Wroński poinformował, że urlop wiceministra został przedłużony. – Minister Szejna do końca lipca jest na przedłużonym, bezpłatnym urlopie – powiedział rzecznik MSZ.

Pytany, kiedy poznamy jakieś informacje co do przyszłości Szejny w MSZ i ewentualnych zmian przy rekonstrukcji rządu, odparł, że „w momencie, kiedy ogłosi kwestie związane z rekonstrukcją rządu premier Donald Tusk”.

Na pytanie, czy możliwe jest – jak podają niektóre media – że Szejna pożegna się z resortem, odparł: „nie wiem”.

 

 

Czarzasty broni Szejny

Według źródła PAP w resorcie dyplomacji usunięcia Szejny z MSZ podczas rekonstrukcji rządu chcą premier Donald Tusk oraz szef MSZ Radosław Sikorski. Pozycji wiceministra podczas rozmów liderów koalicyjnych ma jednak bronić – według rozmówcy PAP – wicemarszałek Sejmu oraz współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty.

Większość posłów Lewicy, z którymi rozmawiała PAP, wciąż podtrzymuje, że Szejna wróci do pracy w resorcie, gdy tylko zakończy się procedura prowadzona w jego sprawie w ABW. W marcu służby poinformowały, że trwają czynności zmierzające do ustalenia, czy Szejna daje rękojmię zachowania tajemnicy.

Natomiast jedna z osób z bliskiego kręgu Czarzastego przyznała, że „nikt w Lewicy się nie zdziwi, jeżeli sprawa Szejny zakończy się dymisją”.

 

Wszystkie problemy Andrzeja Szejny 

Szejna jest na urlopie od końca marca po tym, jak media poinformowały o jego problemach oraz o prokuratorskim postępowaniu w sprawie nieprawidłowości przy rozliczaniu tzw. kilometrówek, czyli rozliczaniu wyjazdów prywatnym samochodem w celach służbowych. Pojawiły się także doniesienia, że wiceszef MSZ nie został zweryfikowany przez ABW, a czasowy dostęp do dokumentów ściśle tajnych wydał mu minister Sikorski.

Wiceminister zapewnił wówczas, że „zmierzył się z problemem nadużywania alkoholu” i odzyskał kontrolę nad zdrowiem; zapewnił też o prawidłowym rozliczaniu tzw. kilometrówek. Premier Donald Tusk poprosił szefa MSZ o urlopowanie Szejny oraz „pilne wyjaśnienie sprawy w każdym aspekcie”. Sikorski pytany w kwietniu o dalsze losy wiceministra Szejny po zakończeniu przez niego urlopu podkreślał, że „wiele będzie zależało od wyniku poszerzonego sprawdzenia przez ABW”.

 

Zmiany w MSZ i rekonstrukcja rządu

W połowie czerwca Sikorski wręczył Marcinowi Bosackiemu nominację na stanowisko sekretarza stanu w MSZ. Bosacki zastąpił w kierownictwie MSZ Jakuba Wiśniewskiego, który został szefem Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka.

W poniedziałek rzecznik rządu Adam Szłapka przekazał, że rekonstrukcja rządu odbędzie się podczas najbliższego posiedzenia Sejmu, które zaplanowane jest od 22 do 25 lipca. Dodał, że zmiany będą strukturalne oraz personalne i mają przyspieszyć prace rządu.


 

POLECANE
Szef węgierskiego MSZ o odwołaniu polskiego ambasadora: Obecny rząd Polski jest za wojną, my za pokojem polityka
Szef węgierskiego MSZ o odwołaniu polskiego ambasadora: "Obecny rząd Polski jest za wojną, my za pokojem"

– Choć między naszymi krajami zdarzają się spory polityczne, Węgry wciąż mają istotny interes w utrzymywaniu dobrych relacji z Polską. Wydaje się jednak, że obecne władze w Warszawie tego nie podzielają – stwierdził w czwartek minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó.

Rewolucja w Wlk. Brytanii. 16-latkowie pójdą do urn? Wiadomości
Rewolucja w Wlk. Brytanii. 16-latkowie pójdą do urn?

Wicepremier Wielkiej Brytanii Angela Rayner zapowiedziała, że rząd podejmuje kroki mające na celu zwiększenie uczestnictwa obywateli w życiu publicznym. „Chcemy, aby więcej osób mogło aktywnie włączać się w brytyjską demokrację” – podkreśliła. Jednym z kluczowych elementów nowego projektu jest obniżenie wieku wyborczego z 18 do 16 lat na terenie całego kraju.

Rzecznik Instytutu Pileckiego odwołany z ostatniej chwili
Rzecznik Instytutu Pileckiego odwołany

Dziś od rana w mediach pojawiały się nieoficjalne informacje, że rzecznik Instytutu Pileckiego, Jan Gebert, ma zostać odwołany ze stanowiska. Decyzja ta miała być m.in. reakcją na skandal, jaki wywołały wpisy na profilu Instytutu na platformie X, wybielające płk. Maksymiliana Schnepfa, biorącego czynny udział w Obławie Augustowskiej. Wieczorem na stronie Instytutu Pileckiego jako rzecznik figurowała już Luiza Jurgiel-Żyła.

Drożdże z genem niesporczaka wróciły z kosmosu. Polski eksperyment może pomóc podbić Marsa Wiadomości
Drożdże z genem niesporczaka wróciły z kosmosu. Polski eksperyment może pomóc podbić Marsa

Jak drożdże wzbogacone białkiem niesporczaka radzą sobie z mikrograwitacją i promieniowaniem jonizującym w przestrzeni kosmicznej - dzięki misji Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego sprawdzają to naukowcy ze Szczecina, Poznania i Katowic. Pojemnik z drożdżami wrócił z orbity i jest już w Polsce.

Pięć osób zatrzymanych po śmierci polskiego naukowca w Atenach Wiadomości
Pięć osób zatrzymanych po śmierci polskiego naukowca w Atenach

Grecka policja zatrzymała pięć osób w związku ze śmiercią polskiego profesora Przemysława Jeziorskiego. Do zabójstwa doszło 4 lipca na przedmieściach Aten, gdy naukowiec odwiedzał swoje dzieci. Jak informują lokalne media, jedną z podejrzanych jest jego była żona, 43-letnia Konstantina M.

Bodnar wraca do sprawy rzekomego fałszowania wyborów z ostatniej chwili
Bodnar wraca do sprawy rzekomego "fałszowania wyborów"

Adam Bodnar podjął dziś kolejny raz sprawę w swojej opinii "sfałszowanych wyborów prezydenckich". Prokurator Generalny wysłał do marszałka sejmu Szymona Hołowni, pismo, w którym wyjaśnił swoją rolę w postępowaniach dotyczących rozpatrzenia protestów wyborczych związanych z wyborami prezydenckimi oraz w stwierdzaniu ich ważności. Ujął w liście również swoje "wątpliwości" dotyczące całego procesu.

Przekroczyli nielegalnie polską granicę. Sąd przyznał im zadośćuczynienie  za krzywdy pilne
Przekroczyli nielegalnie polską granicę. Sąd przyznał im zadośćuczynienie "za krzywdy"

Sąd orzekł wypłatę odszkodowania dla grupy Afgańczyków, którzy nielegalnie przekroczyli granicę polsko-białoruską i zostali zatrzymani oraz zawróceni przez funkcjonariuszy Straży Granicznej. Sąd uznał, że ich zatrzymanie było niezasadne, dlatego każdemu z nich przyznał po 5 tysięcy złotych zadośćuczynienia.

Nowy selekcjoner reprezentacji Polski punktuje Probierza: „Zrobił to źle” Wiadomości
Nowy selekcjoner reprezentacji Polski punktuje Probierza: „Zrobił to źle”

Jan Urban został oficjalnie ogłoszony nowym selekcjonerem reprezentacji Polski. Zastąpił Michała Probierza, który pożegnał się z kadrą po nieudanych eliminacjach do mistrzostw świata i napięciach wewnątrz zespołu.

Koalicjanci pracują nad depenalizacją marihuany. Poseł KO: Trzeba podążać z duchem czasów Wiadomości
Koalicjanci pracują nad depenalizacją marihuany. Poseł KO: "Trzeba podążać z duchem czasów"

We wrześniu do Sejmu trafi projekt ustawy dotyczący depenalizacji marihuany – informuje RMF FM. Dokument jest już gotowy, a obecnie trwają rozmowy w klubach parlamentarnych w celu zdobycia większości głosów. Projekt został przygotowany przez parlamentarny zespół, na którego czele stoją Klaudia Jachira (KO) i Ryszard Petru (Polska 2050).

Śmiertelne pobicie Eryka w Zamościu. Proces odwoławczy ruszył od nowa z ostatniej chwili
Śmiertelne pobicie Eryka w Zamościu. Proces odwoławczy ruszył od nowa

Przed Sądem Apelacyjnym w Lublinie ponownie ruszył w czwartek proces odwoławczy w sprawie śmierci 16-letniego Eryka w Zamościu. Powodem były wątpliwości odnośnie składu sędziowskiego. Główny oskarżony został wcześniej skazany na 12 lat więzienia. Prawomocny wyrok ma zapaść jeszcze w lipcu.

REKLAMA

Konflikt koalicjantów w rządzie. Tym razem chodzi o wiceministra MSZ

Rzecznik MSZ Paweł Wroński przekazał, że wiceszef resortu Andrzej Szejna do końca lipca przebywa na przedłużonym, bezpłatnym urlopie. Według źródeł PAP premier i szef polskiej dyplomacji chcieliby, aby Szejna odszedł z resortu, natomiast jego stanowiska broni Włodzimierz Czarzasty (Lewica).
Andrzej Szejna Konflikt koalicjantów w rządzie. Tym razem chodzi o wiceministra MSZ
Andrzej Szejna / zrzut z YT/Polityka RP

Co musisz wiedzieć?

  • W MSZ rozgorzał spór o stanowisko wiceszefa dyplomacji Andrzeja Szejny.
  • Pozycji wiceministra podczas rozmów liderów koalicyjnych ma jednak bronić wicemarszałek Sejmu oraz współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty.
  • Problem z Szejną zaczął się w marcu, gdy media poinformowały m.in. o prokuratorskim postępowaniu w sprawie nieprawidłowości przy rozliczaniu tzw. kilometrówek. 
  • Pojawiły się także doniesienia, że wiceszef MSZ nie został zweryfikowany przez ABW, a czasowy dostęp do dokumentów ściśle tajnych wydał mu minister Radosław Sikorski.

Kilometrówki Szejny 

W marcu br. w mediach pojawiły się informacje o kontrowersjach dotyczących Szejny i nieprawidłowościach przy rozliczaniu tzw. kilometrówek. Wkrótce potem wiceszef polskiej dyplomacji udał się na urlop, który – według ostatnich informacji – miał trwać do 30 czerwca.

Rzecznik Paweł Wroński poinformował, że urlop wiceministra został przedłużony. – Minister Szejna do końca lipca jest na przedłużonym, bezpłatnym urlopie – powiedział rzecznik MSZ.

Pytany, kiedy poznamy jakieś informacje co do przyszłości Szejny w MSZ i ewentualnych zmian przy rekonstrukcji rządu, odparł, że „w momencie, kiedy ogłosi kwestie związane z rekonstrukcją rządu premier Donald Tusk”.

Na pytanie, czy możliwe jest – jak podają niektóre media – że Szejna pożegna się z resortem, odparł: „nie wiem”.

 

 

Czarzasty broni Szejny

Według źródła PAP w resorcie dyplomacji usunięcia Szejny z MSZ podczas rekonstrukcji rządu chcą premier Donald Tusk oraz szef MSZ Radosław Sikorski. Pozycji wiceministra podczas rozmów liderów koalicyjnych ma jednak bronić – według rozmówcy PAP – wicemarszałek Sejmu oraz współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty.

Większość posłów Lewicy, z którymi rozmawiała PAP, wciąż podtrzymuje, że Szejna wróci do pracy w resorcie, gdy tylko zakończy się procedura prowadzona w jego sprawie w ABW. W marcu służby poinformowały, że trwają czynności zmierzające do ustalenia, czy Szejna daje rękojmię zachowania tajemnicy.

Natomiast jedna z osób z bliskiego kręgu Czarzastego przyznała, że „nikt w Lewicy się nie zdziwi, jeżeli sprawa Szejny zakończy się dymisją”.

 

Wszystkie problemy Andrzeja Szejny 

Szejna jest na urlopie od końca marca po tym, jak media poinformowały o jego problemach oraz o prokuratorskim postępowaniu w sprawie nieprawidłowości przy rozliczaniu tzw. kilometrówek, czyli rozliczaniu wyjazdów prywatnym samochodem w celach służbowych. Pojawiły się także doniesienia, że wiceszef MSZ nie został zweryfikowany przez ABW, a czasowy dostęp do dokumentów ściśle tajnych wydał mu minister Sikorski.

Wiceminister zapewnił wówczas, że „zmierzył się z problemem nadużywania alkoholu” i odzyskał kontrolę nad zdrowiem; zapewnił też o prawidłowym rozliczaniu tzw. kilometrówek. Premier Donald Tusk poprosił szefa MSZ o urlopowanie Szejny oraz „pilne wyjaśnienie sprawy w każdym aspekcie”. Sikorski pytany w kwietniu o dalsze losy wiceministra Szejny po zakończeniu przez niego urlopu podkreślał, że „wiele będzie zależało od wyniku poszerzonego sprawdzenia przez ABW”.

 

Zmiany w MSZ i rekonstrukcja rządu

W połowie czerwca Sikorski wręczył Marcinowi Bosackiemu nominację na stanowisko sekretarza stanu w MSZ. Bosacki zastąpił w kierownictwie MSZ Jakuba Wiśniewskiego, który został szefem Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka.

W poniedziałek rzecznik rządu Adam Szłapka przekazał, że rekonstrukcja rządu odbędzie się podczas najbliższego posiedzenia Sejmu, które zaplanowane jest od 22 do 25 lipca. Dodał, że zmiany będą strukturalne oraz personalne i mają przyspieszyć prace rządu.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe