mObywatel z przełomową funkcją. Urzędy coraz chętniej ją wdrażają

Co musisz wiedzieć?
- Nowa funkcja w aplikacji mObywatel umożliwia opłacanie urzędowych należności bezpośrednio przez telefon.
- Płatności są darmowe dla obywateli i urzędów.
- Usługa działa już w kilkudziesięciu miastach, m.in. w Katowicach, Złotoryi i Bydgoszczy.
- Płatności pojawiają się automatycznie w aplikacji.
mObywatel z przełomową funkcją
Nowe rozwiązanie dostępne jest już w wybranych miejscowościach, m.in. w Złotoryi, Bydgoszczy i Katowicach, ale kolejne urzędy zapowiadają wdrożenie usługi. Z funkcji mogą korzystać zarówno osoby załatwiające sprawy osobiście, jak i zdalnie.
Obywatel otrzymuje informację, ile ma do zapłaty, może wybrać konkretną opłatę związaną ze swoją wizytą w urzędzie i nie musi już przeszukiwać różnych dokumentów czy papierów – wszystko ma w jednym miejscu
– wyjaśnia Karolina Matysiak, dyrektorka ds. rozwoju usług płatniczych w Centralnym Ośrodku Informatyki.
Co istotne, za korzystanie z ePłatności nie są pobierane żadne dodatkowe opłaty. Koszty obsługi systemu ponosi Ministerstwo Cyfryzacji, a rozliczeniami zajmuje się Bank Gospodarstwa Krajowego.
– To ogromna przewaga nad usługami komercyjnymi, z których dotąd mogły korzystać tylko te urzędy, które było na to stać – mówi Matysiak.
- ZUS wydał pilny komunikat
- Warszawa szykuje się na oblężenie. Kultowy zespół zagra w weekend na Narodowym
- Andrzej Gajcy ujawnia: Tak Tusk chce się pozbyć Hołowni
- Dzieciom zakazano zabaw na zewnątrz. Niemcy bezradni, problem już jest Polsce
- Burza w Pałacu Buckingham. Nowe fakty o królu Karolu III ujawnione po czasie
Zainteresowanie usługą rośnie
Usługa nie jest obowiązkowa, ale zainteresowanie wśród samorządów rośnie. Choć wiele urzędów – szczególnie mniejszych – nie od razu wprowadzi nowość z powodu ograniczonych budżetów, wdrożenia mają postępować stopniowo.
Trochę inaczej wygląda sytuacja w mniejszych urzędach, które dysponują ograniczonymi zasobami i często mają inne, bardziej pilne potrzeby, jak choćby remonty chodników. Dla mieszkańców to może być ważniejsze niż cyfryzacja usług
– zauważa Karolina Matysiak.
Aplikacja mObywatel już teraz pozwala na opłacenie należności z inicjatywy użytkownika, a także w sytuacji, gdy urzędnik przesyła informację o opłacie w trakcie wizyty – wtedy płatność pojawia się w aplikacji automatycznie. Po dokonaniu przelewu potwierdzenie trafia od razu do urzędu.