Rewolucja w Wlk. Brytanii. 16-latkowie pójdą do urn?
Co musisz wiedzieć:
- Prawo do głosowania ma zostać rozszerzone w Wlk. Brytanii na osoby od 16. roku życia, aby zwiększyć frekwencję i zaangażowanie młodych obywateli.
- Reforma przewiduje nowe metody potwierdzania tożsamości (m.in. karty bankowe, dokumenty cyfrowe) oraz częściową automatyzację procesu rejestracji.
- Wprowadzony zostanie surowszy nadzór nad darowiznami politycznymi i blokada zagranicznego finansowania, aby chronić demokrację przed ingerencją.
Brytyjski rząd ogłosił w czwartek, że przed kolejnymi wyborami powszechnymi wiek uprawniający do głosowania zostanie obniżony do 16 lat w całym kraju. Jak przypomina „The Guardian”, był to jeden z kluczowych postulatów Partii Pracy, dzięki którym ugrupowanie zdobyło władzę rok temu.
- Komunikat dla mieszkańców woj. mazowieckiego
- Koalicjanci pracują nad depenalizacją marihuany. Poseł KO: "Trzeba podążać z duchem czasów"
- Niepokojące informacje z granicy. Komunikat Straży Granicznej
- Dzieciom zakazano zabaw na zewnątrz. Niemcy bezradni, problem już jest Polsce
- Warszawa szykuje się na oblężenie. Kultowy zespół zagra w weekend na Narodowym
- Imigrant podpalił nastolatkę. Horror w letnim kurorcie
- Bodnar wraca do sprawy rzekomego "fałszowania wyborów"
Powód: niska frekwencja
Jednym z argumentów za tą zmianą jest niska frekwencja – w wyborach do Izby Gmin w 2024 roku wyniosła ona 59,7 proc., co było najgorszym wynikiem od 2001 roku. Wicepremier Angela Rayner zaznaczyła, że „zaufanie do demokracji w Wielkiej Brytanii zbyt długo było nadszarpnięte”, dlatego rząd podejmuje działania mające zwiększyć udział obywateli w życiu publicznym.
Rząd argumentuje, że wielu 16- i 17-latków już pracuje lub może służyć w armii, więc powinni mieć wpływ na kształtowanie polityki swojego kraju. Przypomniano również, że w Szkocji i Walii osoby w tym wieku mogą brać udział w wyborach lokalnych.
Rewolucja w Wlk. Brytanii. 16-latkowie pójdą do urn?
Oprócz obniżenia wieku wyborczego zapowiedziano szereg reform ułatwiających udział w głosowaniu. Wśród nich znalazła się możliwość potwierdzania tożsamości w komisjach wyborczych za pomocą kart bankowych lub dokumentów cyfrowych, takich jak elektroniczne prawo jazdy czy karta weterana.
Pakiet zmian obejmuje także działania na rzecz zwiększenia liczby zarejestrowanych wyborców. Choć pełna automatyzacja nie została przewidziana, rząd zapowiada stopniowe przechodzenie na system, który zminimalizuje konieczność wielokrotnego podawania tych samych danych w różnych urzędach.
Zmiany również w przepisach wyborczych
Brytyjski rząd zapowiada wprowadzenie nowych, surowszych przepisów chroniących proces wyborczy przed zagraniczną ingerencją i nadużyciami wobec kandydatów. Kluczowym elementem reform ma być uszczelnienie prawa tak, aby uniemożliwić napływ zagranicznych środków finansowych do brytyjskiej polityki.
Planowane zmiany obejmują również zaostrzenie kontroli nad darowiznami politycznymi. Partie będą musiały dokładniej weryfikować firmy przekazujące fundusze – według nowych zasad będą one zobowiązane udowodnić powiązania z Wielką Brytanią lub Irlandią. Tzw. firmy fasadowe zostaną zobligowane do wykazania, że prowadzą rzeczywistą działalność i osiągają dochody na terenie tych krajów.