Sejm zadecydował ws. prawa do azylu

Co musisz wiedzieć:
- Sejm przegłosował wniosek o przedłużenie obowiązywania ograniczeń ws. prawa azylowego.
- Za wyrażeniem zgody na przedłużenie ograniczenia głosowało 381 posłów, 19 było przeciw. Nikt nie wstrzymał się od głosu.
- Zawieszenie prawa do azylu będzie obowiązywać od 25 lipca br. przez kolejne 60 dni.
Sejm zadecydował ws. prawa do azylu
Posłowie w środowym głosowaniu przyjęli wniosek o wyrażenie zgody na przedłużenie czasowego ograniczenia prawa do złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej na granicy państwowej z Republiką Białorusi.
Za wyrażeniem zgody na przedłużenie ograniczenia głosowało 381 posłów, 19 było przeciw. Nikt nie wstrzymał się od głosu.
Przedłużenie czasowego zawieszenia prawa do azylu będzie obowiązywać od 25 lipca br. przez kolejne 60 dni.
- Niepokojące doniesienia z granicy. Komunikat Straży Granicznej
- Pilny komunikat dla mieszkańców Warszawy
- PKP Intercity wydał pilny komunikat
- Komunikat dla mieszkańców woj. śląskiego
- Pilny komunikat PLL LOT
- "Wkupił się w serca wielu ludzi". Smutny komunikat warszawskiego zoo
- "Serio nie wiesz, jak się taką pracę zdobywa?". Burza po emisji popularnego programu TVN
„Zorganizowana presja migracyjna”
Rząd, uzasadniając kolejny wniosek, przypomniał, że na granicy z Białorusią nadal trwa zorganizowana presja migracyjna, która stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa i polskich obywateli.
Premier Donald Tusk, przedstawiając poprzednio wniosek, mówił, że zdaje sobie sprawę z tego, iż prawo do azylu jest ważne, ale – jak wskazywał – nie wtedy, kiedy wykorzystują je Rosja, Białoruś, przemytnicy i gangsterzy, a migracja jest w jakimś sensie formą agresji na Polskę.
Rozporządzenie wydawane jest na podstawie tzw. ustawy azylowej, którą rząd przyjął w grudniu 2024 r. Ustawa ma przeciwdziałać zjawisku wykorzystywania migracji przez Białoruś, która w kooperacji z Rosją i międzynarodowymi grupami przestępczymi organizuje przerzut migrantów do Unii Europejskiej.
Prawo azylowe. Kto będzie mógł złożyć wniosek
Mimo czasowego ograniczenia prawa do złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej na granicy z Białorusią Straż Graniczna może przyjmować wnioski o tę ochronę od małoletnich bez opieki, kobiet ciężarnych, osób, które mogą wymagać szczególnego traktowania, zwłaszcza ze względu na swój wiek lub stan zdrowia. Nie będzie ono dotyczyć także osoby, jeśli w ocenie Straży Granicznej zachodzą okoliczności, które „jednoznacznie świadczą, że jest ona zagrożona rzeczywistym ryzykiem doznania poważnej krzywdy w państwie, z którego przybyła bezpośrednio” do Polski.