Tusk zmienia zdanie ws. wyborów. "Silni Razem" niezadowoleni

Co musisz wiedzieć?
- 26 lipca 2025 r. Donald Tusk na spotkaniu w Pabianicach skrytykował pomysły angażowania policji i prokuratury w liczenie głosów.
- Z sali padło hasło "policja!", które premier skwitował: "No proszę was…".
- – Nie będzie takiej Polski, dopóki ja jestem premierem, gdzie policja i prokuratura będzie mówiła, że nieważne są te wybory i my policzymy te głosy – powiedział.
Donald Tusk kontra "Silni Razem"
W sobotę podczas spotkania z mieszkańcami Pabianic premier Donald Tusk zareagował na apele niektórych z jego sympatyków o ponowne przeliczenie głosów po wyborach prezydenckich. – Kto ma przeliczyć te głosy? Kochani bądźcie poważni, nie, nie… – mówił.
Gdy z tłumu padło "policja!", odpowiedział: – No proszę was…
– Nie będzie takiej Polski, dopóki ja jestem premierem, gdzie policja i prokuratura będzie mówiła, że nieważne są te wybory i my policzymy te głosy – oświadczył Tusk.
Wypowiedź wywołała falę komentarzy, również wśród internautów skupionych wokół hasła "Silni Razem", którzy z niezadowoleniem przyjęli stanowisko Tuska.
Kontrast z postawą z czerwca
Przypomnijmy jednak, że wcześniej – 21 czerwca 2025 r. – szef rządu opublikował na platformie X komentarz zgoła odmienny do obecnej postawy.
Wpis adresowany do Andrzeja Dudy, Karola Nawrockiego i Jarosława Kaczyńskiego brzmiał: "Panowie Andrzej Duda, Karol Nawrocki i Jarosław Kaczyński — nie jesteście tak zwyczajnie po ludzku ciekawi, jakie są prawdziwe wyniki głosowania? Na pewno jesteście. A jak wiadomo, uczciwi nie mają się czego bać".
"Silni Razem" i protesty wyborcze Romana Giertycha
Poseł KO Roman Giertych oraz internauci spod znaku "Silni Razem" od początku byli nie chcieli uznania ważności wyborów prezydenckich. Giertych był jednym z polityków promujących kampanię składania protestów wyborczych do SN. Sam zgłosił też zawiadomienie do ABW.
Dodatkowo opublikował wzór, na jakim wyborcy mieli składać protesty. Ostatecznie do SN trafiło ich ponad 50 tysięcy. Jednak w zdecydowanej większości były to powielane treści na wzorze Giertycha. Potocznie nazywano je "giertychówkami". Ostatecznie starania posła KO poszły na marne. Sąd Najwyższy rozpatrzył wprawdzie wszystkie protesty, jednak uznał, że nie miały one wpływu na przebieg i wynik wyborów.
- Pilny komunikat inspektoratu sanitarnego dla mieszkańców i turystów Pomorza
- ZUS wydał pilny komunikat
- Prezydent odznaczył Jacka Majchrowskiego Orderem Odrodzenia Polski
- NFZ wydał pilny komunikat
- Poseł koalicji o Nowackiej: "Każdy kto łączy kropki, wie dlaczego została". Burza w sieci
- Dwuletni chłopiec znaleziony w Oknie Życia w Katowicach
- Francja wycofuje się z budowy elektrowni atomowej w Polsce
- Nie żyje legendarny muzyk
- Skandal. Europejski Bank Centralny chce usunąć polskie nazwisko Marii Skłodowskiej-Curie
Wyniki wyborów prezydenckich
Karol Nawrocki w II turze wyborów zdobył 10 mln 606 tys. 877 głosów. Rafała Trzaskowskiego poparło natomiast 10 mln 237 tys. 286 wyborców. Tym samym zwycięzcą wyborów prezydenckich został Karol Nawrocki, który uzyskał 50,89 proc. głosów. Rafała Trzaskowskiego poparło 49,11 proc. głosujących.
ABSOLUTNE KINO. Silni razem vs Premier DT pic.twitter.com/konUYroFfB
— Marcel Formela (@MarcelFormelaPL) July 26, 2025