[Chrześcijanie na Bliskim Wschodzie] Zamachy na kościoły. Wyznawcy Chrystusa mówią: dość!

Od Nigerii, przez Bliski Wschód, po Indonezję - nie ustają zamachy islamskich terrorystów wycelowane w chrześcijan. Atakowane są kościoły i modlący się w nich wierni. Na początku tygodnia w 54 miastach Nigerii odbyły się demonstracje w obronie prześladowanych wyznawców Chrystusa w tym kraju. Demonstracje miały miejsce w dniu pogrzebu ofiar ataku na kościół w diecezji Makurdi (Stan Benue, środkowo-wschodnia Nigeria). W tym afrykańskim kraju cały czas trwają krwawe pogromy chrześcijan ze strony organizacji terrorystycznej Boko Haram - obecnie powiązanej z tzw. Państwem Islamskim oraz w wyniku plemiennych czystek etnicznych. Zamachowcy otoczyli kościół w trakcie trwania porannej mszy i zaczęli strzelać do zebranych. Część atakujących używała maczet. W zamachu zginęło 2 księży i 17 wiernych.
 [Chrześcijanie na Bliskim Wschodzie] Zamachy na kościoły. Wyznawcy Chrystusa mówią: dość!
/ YT, print screen
 

 

Boko Haram i plemienne bojówki
 

Do tego mordu nie przyznało się Boko Haram, ale schemat działania, który zastosowano jako żywo przypomina akcje terrorystyczne tej grupy. Na początku roku szacowano, że z 20 ostatnich zamachów na chrześcijan na świecie aż połowa miała miejsce w tym kraju. Najbardziej zapalnym rejonem Nigerii są północno-wschodnie tereny i okolice miasta Maiduguri. Dżihadystyczna grupa Boko Haram, od 2015 roku powiązana z terrorystami z tzw. Państwa Islamskiego, operuje na „styku” granicznym z Czadem, Kamerunem i Nigrem. Boko Haram cechuje ogromna brutalność i skala ataków na ludność cywilną - w styczniu 2015 roku gdy zachodni świat opłakiwał ofiary zamachu islamskich terrorystów na redakcję Charlie Hebdo w tym samym czasie trwała już w okolicy nigeryjskiej miejscowości Baga masakra, która pochłonęła ok. 2000 ofiar. Informacja nie przebiła się do zachodnich mediów. Boko Haram do ataków terrorystycznych wykorzystuje też dzieci, które wcześniej zostały przez nich porwane. Ostatni zamach pokazuje, że nie tylko rejon Maiduguri jest niebezpieczny. Centralna Nigeria również jest zagrożona atakami. Za zamachem w Makurdi stali hodowcy bydła (muzułmanie), którzy chcą „przejąć” rolniczy region zamieszkany przez katolików. Plemienne islamskie bojówki często wchodzą w układy z Boko Haram. Przed rozstrzelaniem modlących się chrześcijan także podpalili okoliczne wioski. Wyznawcy Chrystusa protestują.
 

Indonezja - zamachy na kościoły
 

Do ataku terrorystycznego na kościoły doszło także w Indonezji. 260-milionowa Indonezja jest najliczniejszym muzułmańskim państwem świata. Chrześcijanie stanowią 10% populacji tego wyspiarskiego kraju. Za zamachami na trzy kościoły w mieście Surabaya stała prawdopodobnie organizacja terrorystyczna Jemaah Ansharut Daulah (JAD) powiązana z tzw. Państwem Islamskim. Wykonawcami ataku była muzułmańska rodzina radykałów -  w synchronizowanych zamachach uczestniczyli rodzice łącznie ze swoimi dziećmi (najmłodszy wykonawca ataku miał 9 lat). W samobójczych atakach na kościoły, które miały miejsce 13 maja, zginęło lub zostało rannych ok. 50 osób. Zamach w Indonezji ma wiele wspólnego z walkami na Bliskim Wschodzie. „Na dżihad” do Syrii miało wyjechać w ostatnich latach aż 700 Indonezyjczyków. Indonezyjscy dżihadyści, którzy przeżyli wojnę a wraz z upadkiem terenów kontrolowanych przez ISIS/IS zaczęli z Bliskiego Wschodu uciekać  - powracają do południowo-wschodniej Azji. Do przyłączenia się do tzw. Państwa Islamskiego i wyjazdu na wojnę namawiał Indonezyjczyków radykalny islamski duchowny Aman Abdurrahman - przez media okrzyknięty „głównym indonezyjskim dżihadystą”. Ten islamski kleryk nie tylko jest oskarżany o przekazywanie dżihadystycznej propagandy ale także o inspirowanie zamachów terrorystycznych w Dżakarcie w 2016 roku. Czy Aman jest powiązany z zamachami w Surabaya? Opóźniły one proces, w którym prokuratura wnosi o karę śmierci dla Abdurrahmana. Ważne też co wydarzyło się kilka dni przed zamachami. 8 maja w więzieniu w zachodniej Jawie, w którym są przetrzymywani terroryści tzw. Państwa Islamskiego i JAD, w którym także przetrzymywany był Abdurahman, doszło do buntu. Więźniowie przejęli arsenał broni palnej. W walkach z osadzonymi zginęło 5 policjantów z elitarnej jednostki antyterrorystycznej Densus 88. Zamieszki trwały 2 dni. Abdurahman odciął się ostatecznie od zamachów w Surabaya, ale kwestia jak zakończy się jego proces, wciąż pozostaje otwarta.

Nie tylko ze strony JAD chrześcijanie mogą obawiać się prześladowań. W Indonezji wzrasta islamski ekstremizm a kościoły są nie tylko obiektami ataków przy pomocy improwizowanych bomb i zamachowców-samobójców, są także podpalane i burzone. Brutalne metody prześladowań wobec chrześcijan nie znają „odległości” - czy zachodnia Afryka, czy południowo-wschodnia Azja, taktyka i cele islamistów pozostają podobne.


Mike Bruszewski

#REKLAMA_POZIOMA#

 


 

POLECANE
Nowe informacje ws. nożownika z Tarnowa z ostatniej chwili
Nowe informacje ws. nożownika z Tarnowa

Mężczyzna podejrzewany o zaatakowanie w piątek wieczorem w centrum Tarnowa 17-latka zgłosił się na komisariat i przyznał do winy. Służby planują przesłuchać także poszkodowanego, który leży w szpitalu w stanie niezagrażającym życiu.

Zaginięcie Iwony Wieczorek. Autorzy książki ujawniają, co mogło przeszkodzić w śledztwie Wiadomości
Zaginięcie Iwony Wieczorek. Autorzy książki ujawniają, co mogło przeszkodzić w śledztwie

Dziennikarz śledczy Mikołaj Podolski, współautor książki „Zaginiona Iwona Wieczorek. Koniec kłamstw”, podsumowuje najważniejsze powody, przez które - jego zdaniem - sprawa zaginięcia 19-latki do dziś nie została rozwiązana. Choć od lipca 2010 roku minęło już 15 lat, wciąż nie wiadomo, co dokładnie wydarzyło się tamtej nocy w Gdańsku.

Ważne doniesienia z granicy polsko-niemieckiej Wiadomości
Ważne doniesienia z granicy polsko-niemieckiej

Ponad 11,5 tys. osób skontrolowała minionej doby straż graniczna na przejściach granicznych z Niemcami. Czterem osobom odmówiono prawa wjazdu do Polski – podał w niedzielę PAP ppor. SG Konrad Szwed z biura prasowego Komendy Głównej SG.

Komunikat dla mieszkańców Kielc Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Kielc

ZTM w Kielcach ogłosił konkurs na projekt malowania zewnętrznego autobusów oraz wzoru graficznego tapicerki siedzeń nowych elektrycznych autobusów w mieście. Projekty można zgłaszać do 4 sierpnia.

Nie żyje legendarny reżyser Wiadomości
Nie żyje legendarny reżyser

W wieku 76 lat zmarł Janusz Wiśniewski - ceniony reżyser teatralny, scenograf, autor grafik i plakatów, przez lata związany z Teatrem Nowym w Poznaniu. Wiadomość o jego śmierci przekazała w sobotę 12 lipca 2025 roku poznańska instytucja.

Grupa migrantów w Hiszpanii ciężko pobiła 70-latka: Chcieli się zabawić. Zamieszki na ulicach z ostatniej chwili
Grupa migrantów w Hiszpanii ciężko pobiła 70-latka: "Chcieli się zabawić". Zamieszki na ulicach

W hiszpańskim mieści Torre Pacheco doszło do zamieszek po pobiciu przez grupę młodych imigrantów z Afryki 70-letniego mężczyzny. Pięciu mężczyzn napadło na starszego człowieka w piątek. „Rzucili się na mnie, a jeden z nich filmował” - mówił napadnięty. Agresorzy porozumiewali się między sobą po arabsku i jak stwierdził starszy mężczyzna "chcieli się zabawić". Sytuacja w mieści jest napięta. Swoje siły w mieście wzmocniła Gwardia Cywilna. 

Grad i trąby powietrzne. Pilny komunikat IMGW z ostatniej chwili
Grad i trąby powietrzne. Pilny komunikat IMGW

IMGW alarmuje ws. burz, jakie przejdą nad Polską w niedzielę. W niektórych miejscach obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia, a więc takie, które które mogą powodować duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Instytut zastrzega, że niewykluczone są również opady dużego gradu i trąby powietrzne.

Duńskie media o zwycięstwie Polek na ME. To był koszmar z ostatniej chwili
Duńskie media o zwycięstwie Polek na ME. "To był koszmar"

Duńskie media oceniły przegraną z Polską 2:3 w ostatnim meczu grupowym piłkarskich mistrzostw Europy kobiet jako „potworną i koszmarną porażkę”, lecz przyznały, że dla debiutujących w turnieju tej rangi biało-czerwonych jest to historyczny sukces.

Wyłączenia prądu. Ważny komunikat dla mieszkańców Wielkopolski z ostatniej chwili
Wyłączenia prądu. Ważny komunikat dla mieszkańców Wielkopolski

Uwaga mieszkańcy Poznania, Wrześni i okolic! Enea Operator zapowiada kilkugodzinne przerwy w dostawie prądu od poniedziałku 14 lipca do piątku 18 lipca. Sprawdź dokładny harmonogram – w niektórych dzielnicach wyłączenia potrwają nawet kilka godzin. Poniżej pełna lista ulic i miejscowości.

Ławrow ostrzega USA i ich sojuszników. Chodzi o Koreę Północną z ostatniej chwili
Ławrow ostrzega USA i ich sojuszników. Chodzi o Koreę Północną

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow ostrzegł w sobotę Stany Zjednoczone, Koreę Południową i Japonię przed tworzeniem sojuszu bezpieczeństwa przeciw Korei Północnej. Szef rosyjskiej dyplomacji został w sobotę przyjęty przez przywódcę KRLD Kim Dzong Una.

REKLAMA

[Chrześcijanie na Bliskim Wschodzie] Zamachy na kościoły. Wyznawcy Chrystusa mówią: dość!

Od Nigerii, przez Bliski Wschód, po Indonezję - nie ustają zamachy islamskich terrorystów wycelowane w chrześcijan. Atakowane są kościoły i modlący się w nich wierni. Na początku tygodnia w 54 miastach Nigerii odbyły się demonstracje w obronie prześladowanych wyznawców Chrystusa w tym kraju. Demonstracje miały miejsce w dniu pogrzebu ofiar ataku na kościół w diecezji Makurdi (Stan Benue, środkowo-wschodnia Nigeria). W tym afrykańskim kraju cały czas trwają krwawe pogromy chrześcijan ze strony organizacji terrorystycznej Boko Haram - obecnie powiązanej z tzw. Państwem Islamskim oraz w wyniku plemiennych czystek etnicznych. Zamachowcy otoczyli kościół w trakcie trwania porannej mszy i zaczęli strzelać do zebranych. Część atakujących używała maczet. W zamachu zginęło 2 księży i 17 wiernych.
 [Chrześcijanie na Bliskim Wschodzie] Zamachy na kościoły. Wyznawcy Chrystusa mówią: dość!
/ YT, print screen
 

 

Boko Haram i plemienne bojówki
 

Do tego mordu nie przyznało się Boko Haram, ale schemat działania, który zastosowano jako żywo przypomina akcje terrorystyczne tej grupy. Na początku roku szacowano, że z 20 ostatnich zamachów na chrześcijan na świecie aż połowa miała miejsce w tym kraju. Najbardziej zapalnym rejonem Nigerii są północno-wschodnie tereny i okolice miasta Maiduguri. Dżihadystyczna grupa Boko Haram, od 2015 roku powiązana z terrorystami z tzw. Państwa Islamskiego, operuje na „styku” granicznym z Czadem, Kamerunem i Nigrem. Boko Haram cechuje ogromna brutalność i skala ataków na ludność cywilną - w styczniu 2015 roku gdy zachodni świat opłakiwał ofiary zamachu islamskich terrorystów na redakcję Charlie Hebdo w tym samym czasie trwała już w okolicy nigeryjskiej miejscowości Baga masakra, która pochłonęła ok. 2000 ofiar. Informacja nie przebiła się do zachodnich mediów. Boko Haram do ataków terrorystycznych wykorzystuje też dzieci, które wcześniej zostały przez nich porwane. Ostatni zamach pokazuje, że nie tylko rejon Maiduguri jest niebezpieczny. Centralna Nigeria również jest zagrożona atakami. Za zamachem w Makurdi stali hodowcy bydła (muzułmanie), którzy chcą „przejąć” rolniczy region zamieszkany przez katolików. Plemienne islamskie bojówki często wchodzą w układy z Boko Haram. Przed rozstrzelaniem modlących się chrześcijan także podpalili okoliczne wioski. Wyznawcy Chrystusa protestują.
 

Indonezja - zamachy na kościoły
 

Do ataku terrorystycznego na kościoły doszło także w Indonezji. 260-milionowa Indonezja jest najliczniejszym muzułmańskim państwem świata. Chrześcijanie stanowią 10% populacji tego wyspiarskiego kraju. Za zamachami na trzy kościoły w mieście Surabaya stała prawdopodobnie organizacja terrorystyczna Jemaah Ansharut Daulah (JAD) powiązana z tzw. Państwem Islamskim. Wykonawcami ataku była muzułmańska rodzina radykałów -  w synchronizowanych zamachach uczestniczyli rodzice łącznie ze swoimi dziećmi (najmłodszy wykonawca ataku miał 9 lat). W samobójczych atakach na kościoły, które miały miejsce 13 maja, zginęło lub zostało rannych ok. 50 osób. Zamach w Indonezji ma wiele wspólnego z walkami na Bliskim Wschodzie. „Na dżihad” do Syrii miało wyjechać w ostatnich latach aż 700 Indonezyjczyków. Indonezyjscy dżihadyści, którzy przeżyli wojnę a wraz z upadkiem terenów kontrolowanych przez ISIS/IS zaczęli z Bliskiego Wschodu uciekać  - powracają do południowo-wschodniej Azji. Do przyłączenia się do tzw. Państwa Islamskiego i wyjazdu na wojnę namawiał Indonezyjczyków radykalny islamski duchowny Aman Abdurrahman - przez media okrzyknięty „głównym indonezyjskim dżihadystą”. Ten islamski kleryk nie tylko jest oskarżany o przekazywanie dżihadystycznej propagandy ale także o inspirowanie zamachów terrorystycznych w Dżakarcie w 2016 roku. Czy Aman jest powiązany z zamachami w Surabaya? Opóźniły one proces, w którym prokuratura wnosi o karę śmierci dla Abdurrahmana. Ważne też co wydarzyło się kilka dni przed zamachami. 8 maja w więzieniu w zachodniej Jawie, w którym są przetrzymywani terroryści tzw. Państwa Islamskiego i JAD, w którym także przetrzymywany był Abdurahman, doszło do buntu. Więźniowie przejęli arsenał broni palnej. W walkach z osadzonymi zginęło 5 policjantów z elitarnej jednostki antyterrorystycznej Densus 88. Zamieszki trwały 2 dni. Abdurahman odciął się ostatecznie od zamachów w Surabaya, ale kwestia jak zakończy się jego proces, wciąż pozostaje otwarta.

Nie tylko ze strony JAD chrześcijanie mogą obawiać się prześladowań. W Indonezji wzrasta islamski ekstremizm a kościoły są nie tylko obiektami ataków przy pomocy improwizowanych bomb i zamachowców-samobójców, są także podpalane i burzone. Brutalne metody prześladowań wobec chrześcijan nie znają „odległości” - czy zachodnia Afryka, czy południowo-wschodnia Azja, taktyka i cele islamistów pozostają podobne.


Mike Bruszewski

#REKLAMA_POZIOMA#

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe