M. Szymański, ekspert „S”: Solidarność popiera Filar praw socjalnych ale widać jego niedoskonałości
- mówiła prelegentka.Komisja Europejska odnosi się do dialogu społecznego na poziomie europejskim jako jednego z rozwiązań, za pomocą których można wprowadzić w życie zasady ujęte w Filarze, deklarując wsparcie dla wznowienia dialogu społecznego na poziomie europejskim oraz podkreślając rolę dialogu pomiędzy organizacjami zrzeszającymi pracodawców i pracowników. To mogłoby sugerować, iż partnerzy społeczni mają do odegrania istotną rolę w kształtowaniu europejskiej polityki społecznej, budowanej w oparciu o Filar Praw Socjalnych. Jednak e już sam sposób ujęcia zasady 8 Filaru może budzić wątpliwości. Zwłaszcza tam, gdzie mowa jedynie o „zachęcaniu” partnerów społecznych do negocjowania i zawierania układów zbiorowych oraz do „wspierania zwiększonej zdolności partnerów społecznych do propagowania dialogu społecznego”, pomija się jednocześnie prawo do prowadzenia sporów zbiorowych i strajku
Prelegentka wskazała, że w dokumencie brak jest wskaźników, które pozwoliłby określić poziom dialogu w poszczególnych krajach UE oraz tego czy ulega on poprawie pod wpływem określonych działań.
– podkreśliła Joanna Unterschuetz.Pozycja partnerów społecznych zbyt silna nie jest, to od nich samych zależy, w jaki sposób filar wykorzystają
W dyskusji, jaka wywiązała się po prezentacji uczestnicy podkreślili, że z założenia dokument miał być „swoistą” deklaracją. Sławomir Adamczyk z „S” stwierdził, że rzeczywista realizacja polityki społecznej UE wymagała by zmiany traktatów, a na to obecnie nikt się nie zgodzi.
– powiedział.Zachodzi znacząca asymetria między wymiarem ekonomicznym a społecznym w UE
Barbara Surdykowska, ekspert Solidarności wskazała, że kwestia wskaźników będzie jeszcze przedmiotem obrad i nie zapadła ostateczna decyzja, czy dokument będzie ich pozbawiony.
Solidarność i CPS Dialog zorganizowały w Centrum Partnerstwa Społecznego Dialog w Warszawie seminarium dotyczące unijnego Filaru praw socjalnych 8 czerwca. Wśród prelegentów i dyskutantów byli przedstawiciele świata nauki, europejscy i krajowi eksperci związkowi a także reprezentanci organizacji partnerów społecznych.
Europejski Filar praw socjalnych został przyjęty w listopadzie 2017 r. na szczycie Unii Europejskiej w Goeteborgu. W założeniu wytycza „mapę drogową” dojścia do równowagi między działaniami ekonomicznymi, a tymi, z obszaru socjalnego na poziomie Wspólnoty Europejskiej. Zawiera zalecenia, których realizacja mogłaby przyczynić się do podniesienia jakości życia i pracy obywateli UE.
AB/k