Joanna Płotnicka: 10 lat przypominania o Rotmistrzu
![Joanna Płotnicka: 10 lat przypominania o Rotmistrzu](https://www.tysol.pl/imgcache/750x530/c//zdj/zdjecie/20806.jpg)
Wolontariusze akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”) – zarówno w Polsce, jak w Irlandii, na Ukrainie, na Węgrzech, we Francji, w Wielkiej Brytanii, w Niemczech i w Stanach Zjednoczonych Ameryki aktywnie promowali postać Witolda Pileckiego http://m.in . organizując Marsze Rotmistrza, Biegi „Przypomnijmy o Rotmistrzu”, zbierając podpisy pod petycją do europosłów, organizując obchody europejskiego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem 25 maja, kolportując ulotki akcji w kilku językach itd. Dzięki naszemu lobbingowi szwedzki zespół Sabbaton nagrał piosenkę o Ochotniku do Auschwitz, a Tadek swój song „Przypomnijmy o Rotmistrzu” biorąc tytuł z hasła naszej akcji, powstały i inne utwory muzyczne poświęcone Witoldowi Pileckiemu, wiersze, strona świadectw na fb „Witold Pilecki Pater Patriae”.
Dużą część aktywności uczestników akcji stanowią inicjatywy animowane za pomocą nowoczesnych środków komunikacji – Internetu, blogów, serwisów społecznościowych takich jak Facebook. Dzięki naszym wolontariuszom jest od lat dostępny w sieci Raport Witolda po polsku, angielsku, niemiecku i innych językach. Fundacja i wolontariusze akcji niejednokrotnie i skutecznie stawali w obronie świętej pamięci Rotmistrza w obliczu prób upolitycznienia jej lub "przehandlowania". Wychodząc z założenia, iż Witoldowi Pileckiemu należy się najwyższy hołd, zastrzegając jednocześnie, że decydujące słowo w tej sprawie będzie należało do krewnych Ochotnika do Auschwitz, Fundacja zwróciła się do Prezydenta RP, Arcybiskupa Metropolity Krakowa i Prezesa IPN o rozpatrzenie możliwości złożenia szczątków Rotmistrza z najwyższymi honorami państwowymi w Królewskiej Katedrze na Wawelu. Bo Rotmistrz Pilecki zasłużył na Wawel.
Wart uwagi jest również pomysł akcji, którą zapoczątkowaliśmy 14 czerwca 2017r. w Narodowy Dzień Pamięci Polskich Ofiar Niemieckich Obozów - Narodowe Czytanie Raportów Witolda - na terenie byłego KL Auschwitz. Po odśpiewaniu przez grupę naszych wolontariuszy polskiego hymnu narodowego pod Ścianą Straceń - zakazanego wprowadzoną przez dyrektora Muzeum KL Auschwitz strefą ciszy w grudniu 2015r. Pośród kilkudziesięciu podmiotów instytucjonalnych, które poparły akcję społeczną „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”) znaleźli się http://m.in .: Biskup Polowy Wojska Polskiego – ś.p.ks.gen.Tadeusz Płoski, Rzecznik Praw Obywatelskich – ś.p.dr Janusz Kochanowski, Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – ś.p. dr Tomasz Merta, Rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego – ks.prof. ś.p.ks.prof .Ryszard Rumianek, a także Prezydent Republiki Czeskiej, Prymas Polski, Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich, Krajowa Rada Notarialna, Uniwersytet Łódzki, Wojskowa Akademia Techniczna, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Szkoła Główna Służby Pożarniczej, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych i Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski. Szczególnie aktywnie i konsekwentnie uczestniczyło w zainicjowanej przez Fundację Paradis Judaeorum akcji społecznej, środowisko skupione wokół Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich, które tworzą towarzysze broni, towarzysze niedoli Witolda Pileckiego z okresu jego działalności w KL Auschwitz. O randze akcji społecznej "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki") świadczy także to, iż biograf Rotmistrza - Marco Patricelli - na kartach wydanej po włosku, francusku i polsku książki pt."Ochotnik", wspomina o naszych staraniach o ustanowienie europejskiego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.
Podchodziliśmy przez lata do sprawy z wielkim entuzjazmem, pasją i całkowicie bezinteresownie, z nadzieją że znajdziemy możliwość w końcu współpracy z rządzącymi Polską. Niestety. Tak się nie stało. Ostatnio nawet na nasze listy polecone – nie ma żadnej odpowiedzi, jesteśmy zamilczani, czujemy się niewidzialni. Pomimo niezwykłego wszakże oddolnego dorobku – nas – nie ma. Czy rok 100 lecia niepodległości Polski stanie się zatem rokiem zamknięcia Akcji Społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu."Let's Reminisce About Witold Pilecki"? Wszystkim wolontariuszom pasjonatom, zapaleńcom, szaleńcom bożym na czele z pomysłodawcą akcji panem Michałem Tyrpą z całego serca za te lata dziękuję.
Wasza Siłaczka
Joanna Płotnicka
Pełnomocnik Akcji Społecznej„Przypomnijmy o Rotmistrzu."Let's Reminisce About Witold Pilecki" na Dolnym Śląsku