[fotorelacja] Wspólna-Godność-Solidarność. W Gdańsku odbyła się XXVII Krajowa Konferencja SKOK

W piątek 28 czerwca w sali konferencyjnej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się 27 Konferencja Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych. Uczestnicy podsumowali działania Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych w 2018 roku, dyskutowali na temat perspektyw rozwoju spółdzielczości finansowej w Polsce, a także zwiedzili Salę BHP, w której podpisane zostały Porozumienia Sierpniowe.
 [fotorelacja] Wspólna-Godność-Solidarność. W Gdańsku odbyła się XXVII Krajowa Konferencja SKOK
/ fot. Robert Wąsik, Tygodnik Solidarność
Sesję rozpoczęła modlitwa Światowego Ruchu Spółdzielczości Finansowej św. Franciszka, prowadzona przez księdza Kazimierza Kurka - kapłana, który towarzyszy Kasom od samego początku. 

List do uczestników uroczystości skierował prezydent Rzeczpospolitej Andrzej Duda: 
 

Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe to instytucje ogromnie istotne dla rozwoju gospodarczego, a także społecznego. Dysponując bogatym dorobkiem, odwołując się do bogatych tradycji polskiej spółdzielczości i działalności patrona Kas, Franciszka Stefczyka, potrafią państwo trafnie odczytywać wyzwania teraźniejszości i przyszłości. Dlatego Krajowe Konferencje SKOK mają od lat rangę ważnego wydarzenia w życiu publicznym naszego kraju. Spotykacie się państwo w Gdańsku, miejscu symbolicznym, będącym doniosłem punktem odniesienia dla polskiej historii o tożsamości. To tutaj, na Wybrzeżu, od niemieckiego ataku na Westerplatte, od agresji III Rzeszy na naszą Ojczyznę, rozpoczęła się II Wojna Światowa. Obecnie w sposób szczególny zwracamy się ku tamtym tragicznym wydarzeniom. Będziemy bowiem już wkrótce obchodzić 80-tą rocznicę wybuchu wojny. O tym, jak traumatyczne to było wydarzenie opowiada muzeum, które stanowi dzisiaj forum państwa obrad


- głosi list Andrzeja Dudy.

List od Marszałka Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej odczytał poseł Janusz Śniadek:  
 

W czasach dynamicznych przemian społeczno-ekonomicznych, kulturowych i obyczajowych, zagadnienia związane z pojęciem godności, wspólnoty i solidarności stają się coraz częściej przedmiotem uwagi i zainteresowania. Wszyscy bowiem mamy świadomość, że pomimo zmieniającej się rzeczywistości, idea, iż nikt nie może być pozostawiony w sytuacji bezradności i beznadziejności i każdemu muszą być stworzone szanse rozwoju, pozostaje niezmienna. Dlatego cieszę się, że hasłem tegorocznej konferencji jest wspólnta, godność, solidarność. Tym bardziej, że popularne w całej Polsce SKOK-i z zaangażowaniem wypełniają swoją misję społeczną. Interes spółdzielczości, wzajemnej pomocy, troski o rozwój lokalnej społeczności stanowią niekwestionowane atuty działalności kas spółdzielczych. 


List do prezesa zarządu Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej, Rafała Matusiaka, wystosował również przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, Jacek Jastrzębski: 
 

Przez ostatnie lata sektor spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych przechodził przez intensywne i trudne procesy restrukturyzacyjne i konsolidacyjne. Wierzę, że nasz wspólny wysiłek włożony w realizację tego procesu doprowadzi do zapewnienia bezpieczeństwa i stabilności sektora SKOK, tworząc w efekcie warunki do jego wzmocnienia i rozwoju. Stabilność sektora finansowego jest kluczową, ale nie jedyną jego oczekiwaną cechą. Ważna też jest jego otwartość, czyli zdolność do poszerzania kręgu uczestników ruchu finansowego, przeciwdziałanie wykluczeniu finansowemu, oraz uzupełnianie luk w dostępie jak najszerszej grupy ludzi do podstawowych usług finansowych. Najlepiej sprawdzają się dostawcy usług finansowych zorientowani na bliskość i więź z ich odbiorcą, oraz na jak najlepsze zrozumienie jego potrzeb finansowych, a niekoniecznie ci skupieni na zysku i innowacyjności świadczonych usług. W tym obszarze Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe mogą odgrywać istotną rolę


List od szefa Solidarności Piotra Dudy odczytał zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej Tadeusz Majchrowicz:
 

Spółdzielczość finansowa powstała w Polsce dzięki zwycięstwu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Można zatem powiedzieć, że Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo Kredytowe są dzieckiem „Solidarności”, lub raczej owocem jej zwycięstwa. Dzisiaj, po 27. latach trzeba dodać, że bardzo dorodnym owocem.

Słowo wolność będzie dzisiaj wielokrotnie przywoływane. Bo SKOK-i szanowni Państwo, to wolność w praktyce. Dzięki odzyskanej wolności i możliwości organizowania się – nie tylko w związki zawodowe, partie polityczne, stowarzyszenia, czy fundacje – stworzyła się przestrzeń również do działalności na zdominowanym przez firmy komercyjne rynku finansowym. Wydawało się, że pomiędzy międzynarodowymi bankami i lichwiarskimi firemkami nie ma już miejsca na tanie, dostępne i bezpieczne pożyczki, nie mówiąc już o możliwości korzystnego oszczędzania. SKOK-i ten monopol przełamały za co były i są bezwzględnie atakowane.

Pierwsze SKOK-i zakładane były przez NSZZ „Solidarność”. Przede wszystkim w dużych zakładach pracy, gdzie nasze organizacje zakładowe miały na tyle silną pozycję, aby wspólnie z pracodawcą stworzyć warunki do ich zakładania. Właśnie na terenach firm, aby były blisko ludzi. Pierwsze cztery powstały tu na Pomorzu, w stoczniach i portach.

Negocjowaliśmy z naszymi pracodawcami nie tylko lokalizacje na terenach firm, etaty dla pierwszych pracowników, ale też robiliśmy kampanie promując spółdzielczość finansową. Wtedy to nie było takie oczywiste. Lata komunizmu skutecznie zniechęciły ludzi do spółdzielni i trzeba było dużo wysiłku, aby przekonać, że SKOK-i to coś zupełnie innego.

Mimo wspólnego początku NSZZ „Solidarność” i Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe od zawsze były niezależnymi podmiotami. I tak jest również dzisiaj z tą tylko różnicą, że Kasy przez ten czas stały się poważną instytucją finansową z ugruntowaną pozycją na rynku. Serdecznie Wam i sobie gratuluję i życzę dalszej ekspansji.

Nasza obecność na dzisiejszej konferencji potwierdza, że dobre relacje zbudowane blisko 30. lat temu procentują dzisiaj dobrą współpracą. Wiele Kas, które powstały w firmach nadal tam jest, wiele organizacji zakładowych nadal z nich korzysta. Organizujemy wiele wspólnych przedsięwzięć, które dzięki wsparciu SKOK mają odpowiednią rangę i prestiż. Ale też wspólnie wspieramy się w walce o przetrwanie, bo nic nie jest dane raz na zawsze.

I w tym miejscu warto przywołać naukę Świętego Jana Pawła II. Tym bardziej, że obchodzimy w tym roku 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki Papieża Polaka do Ojczyzny. Papieża, który obudził w nas „Solidarność”, a który również uczył, że wolność nie jest nam dana, tylko zadana. Że o wolność musimy niezmiennie walczyć. Gdy patrzymy na 27. lat SKOK-ów, to możemy z dumą stwierdzić, że dobrze wykorzystaliśmy ten czas.

Hasło konferencji: Wspólnota-Godność-Solidarność dobrze oddaje charakter i istotę Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych tak bliską ideałom, które zrodziły „Solidarność”. Pokazuje też drogę jaką Kasy muszą podążać, aby nie stracić tej swojej wyjątkowości.

Tego Wam życzę w 27. rocznicę Waszych narodzin i deklaruję, że takie SKOK-i zawsze mogą liczyć na wsparcie największej, najsilniejszej i najlepiej zorganizowanej grupy społecznej w Polsce – Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.

Szczęść Boże SKOK-om

Szczęść Boże „Solidarności”


































fot. Robert Wąsik - Tygodnik Solidarność

#REKLAMA_POZIOMA#

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Jedwabne i Wołyń tylko u nas
Tadeusz Płużański: Jedwabne i Wołyń

W kontekście kolejnej rocznicy zbrodni w Jedwabnem (10 lipca 1941 r.) lewacy lansują tezę, że tak znienawidzone przez nich środowiska patriotyczne celowo pomijają tę rzekomo polską akcję eksponując ludobójstwo wołyńskie. „Wołyń dla Polaków to przykrywka, za którą chcą schować Jedwabne” – twierdzi wprost dziennikarz Tomasz Lis. Tylko co ma piernik do wiatraka?

Jad Waszem żąda usunięcia głazów pamięci w Jedwabnem gorące
Jad Waszem żąda usunięcia głazów pamięci w Jedwabnem

W Jedwabnem, kilkadziesiąt metrów od oficjalnego pomnika ofiar z 1941 r., ustawiono siedem granitowych głazów z tablicami, które kwestionują udział miejscowych Polaków w zbrodni. Jad Waszem wzywa władze o usunięcie "obraźliwej instalacji", a polska prokuratura bada, czy szerzy ona nienawiść.

Tȟašúŋke Witkó: Panika na pokładzie, czyli Pieśń o podrzynaniu gardeł tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: Panika na pokładzie, czyli "Pieśń o podrzynaniu gardeł"

Pamiętacie Państwo western z Johnem Waynem, zatytułowany „Rio Bravo", prawda? Klasyk nad klasyki, na którego ścieżce dźwiękowej wybrzmiewają dźwięki tradycyjnego hiszpańskiego utworu „El Deguello” – "Pieśni o podrzynaniu gardeł".

Nieoficjalnie: Tusk miał naciskać na Hołownię ws. Nawrockiego z ostatniej chwili
Nieoficjalnie: Tusk miał naciskać na Hołownię ws. Nawrockiego

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia otrzymał od premiera Donalda Tuska "bardzo wyraźną propozycję, ofertę albo sugestię, żeby jednak odłożyć zaprzysiężenie Karola Nawrockiego – twierdzą dziennikarze Interii.

Burza po słowach Brauna. Kaczyński zabrał głos z ostatniej chwili
Burza po słowach Brauna. Kaczyński zabrał głos

Wypowiedzi Grzegorza Brauna w sprawie Holokaustu tylko potwierdzają, że działa on z obcej inspiracji na szkodę - bardzo poważną szkodę - naszego kraju – stwierdził w piątek prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Z mostu granicznego w Słubicach zdjęto banery Ruchu Obrony Granic z ostatniej chwili
Z mostu granicznego w Słubicach zdjęto banery Ruchu Obrony Granic

Z mostu granicznego Słubice / Frankfurt nad Odrą zdjęto banery Ruchu Obrony Granic. Robert Bąkiewicz oskarża wiceburmistrza Tomasza Stefańskiego o realizowanie niemieckich poleceń.

Media: Rosjanie ostrzelali pasażerski samolot. To był lot z Mińska do Moskwy Wiadomości
Media: Rosjanie ostrzelali pasażerski samolot. To był lot z Mińska do Moskwy

Według nieoficjalnych doniesień pasażerowie i załoga Boeinga 737-800 lecącego z Mińska do Moskwy zostali namierzeni i ostrzelani przez rosyjski system obrony powietrznej. Wojsko miało wziąć rejsową maszynę za ukraiński dron.   

Rzecznik rządu wzywa do zatrzymania Bąkiewicza. Mocna odpowiedź z ostatniej chwili
Rzecznik rządu wzywa do zatrzymania Bąkiewicza. Mocna odpowiedź

Adam Szłapka wzywa do zatrzymania Roberta Bąkiewicza. Narodowiec odpowiada ostro, nazywając atak rzecznika rządu oznaką słabości władzy.

Kierowca wjechał w grupę ludzi. Dramat w Chełmnie z ostatniej chwili
Kierowca wjechał w grupę ludzi. Dramat w Chełmnie

W piątek w Chełmnie w woj. kujawsko-pomorskim kierowca auta osobowego wjechał w grupę ludzi. Są ranni.

Robert Bąkiewicz:  Planujemy podjąć działania również na granicy polsko-słowackiej tylko u nas
Robert Bąkiewicz: Planujemy podjąć działania również na granicy polsko-słowackiej

Nie występujemy przeciwko polskiej Straży Granicznej czy policji. Wiemy o tym, że o sytuacji decyduje wola polityczne, a wygląda ona następująco: trzeba dobrze robić Niemcom, trzeba robić grę pozorów i trzeba medialnie ograć tę sytuację - mówił Robert Bąkiewicz w rozmowie z Cezarym Krysztopą. Lider Ruchu Obrony Granic poinformował, że obywatelskie patrole będą się równiez organizować na granicy ze Słowacją, gdzie przebiega bałkański szlak przemytniczy migrantów.

REKLAMA

[fotorelacja] Wspólna-Godność-Solidarność. W Gdańsku odbyła się XXVII Krajowa Konferencja SKOK

W piątek 28 czerwca w sali konferencyjnej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się 27 Konferencja Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych. Uczestnicy podsumowali działania Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych w 2018 roku, dyskutowali na temat perspektyw rozwoju spółdzielczości finansowej w Polsce, a także zwiedzili Salę BHP, w której podpisane zostały Porozumienia Sierpniowe.
 [fotorelacja] Wspólna-Godność-Solidarność. W Gdańsku odbyła się XXVII Krajowa Konferencja SKOK
/ fot. Robert Wąsik, Tygodnik Solidarność
Sesję rozpoczęła modlitwa Światowego Ruchu Spółdzielczości Finansowej św. Franciszka, prowadzona przez księdza Kazimierza Kurka - kapłana, który towarzyszy Kasom od samego początku. 

List do uczestników uroczystości skierował prezydent Rzeczpospolitej Andrzej Duda: 
 

Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe to instytucje ogromnie istotne dla rozwoju gospodarczego, a także społecznego. Dysponując bogatym dorobkiem, odwołując się do bogatych tradycji polskiej spółdzielczości i działalności patrona Kas, Franciszka Stefczyka, potrafią państwo trafnie odczytywać wyzwania teraźniejszości i przyszłości. Dlatego Krajowe Konferencje SKOK mają od lat rangę ważnego wydarzenia w życiu publicznym naszego kraju. Spotykacie się państwo w Gdańsku, miejscu symbolicznym, będącym doniosłem punktem odniesienia dla polskiej historii o tożsamości. To tutaj, na Wybrzeżu, od niemieckiego ataku na Westerplatte, od agresji III Rzeszy na naszą Ojczyznę, rozpoczęła się II Wojna Światowa. Obecnie w sposób szczególny zwracamy się ku tamtym tragicznym wydarzeniom. Będziemy bowiem już wkrótce obchodzić 80-tą rocznicę wybuchu wojny. O tym, jak traumatyczne to było wydarzenie opowiada muzeum, które stanowi dzisiaj forum państwa obrad


- głosi list Andrzeja Dudy.

List od Marszałka Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej odczytał poseł Janusz Śniadek:  
 

W czasach dynamicznych przemian społeczno-ekonomicznych, kulturowych i obyczajowych, zagadnienia związane z pojęciem godności, wspólnoty i solidarności stają się coraz częściej przedmiotem uwagi i zainteresowania. Wszyscy bowiem mamy świadomość, że pomimo zmieniającej się rzeczywistości, idea, iż nikt nie może być pozostawiony w sytuacji bezradności i beznadziejności i każdemu muszą być stworzone szanse rozwoju, pozostaje niezmienna. Dlatego cieszę się, że hasłem tegorocznej konferencji jest wspólnta, godność, solidarność. Tym bardziej, że popularne w całej Polsce SKOK-i z zaangażowaniem wypełniają swoją misję społeczną. Interes spółdzielczości, wzajemnej pomocy, troski o rozwój lokalnej społeczności stanowią niekwestionowane atuty działalności kas spółdzielczych. 


List do prezesa zarządu Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej, Rafała Matusiaka, wystosował również przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, Jacek Jastrzębski: 
 

Przez ostatnie lata sektor spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych przechodził przez intensywne i trudne procesy restrukturyzacyjne i konsolidacyjne. Wierzę, że nasz wspólny wysiłek włożony w realizację tego procesu doprowadzi do zapewnienia bezpieczeństwa i stabilności sektora SKOK, tworząc w efekcie warunki do jego wzmocnienia i rozwoju. Stabilność sektora finansowego jest kluczową, ale nie jedyną jego oczekiwaną cechą. Ważna też jest jego otwartość, czyli zdolność do poszerzania kręgu uczestników ruchu finansowego, przeciwdziałanie wykluczeniu finansowemu, oraz uzupełnianie luk w dostępie jak najszerszej grupy ludzi do podstawowych usług finansowych. Najlepiej sprawdzają się dostawcy usług finansowych zorientowani na bliskość i więź z ich odbiorcą, oraz na jak najlepsze zrozumienie jego potrzeb finansowych, a niekoniecznie ci skupieni na zysku i innowacyjności świadczonych usług. W tym obszarze Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe mogą odgrywać istotną rolę


List od szefa Solidarności Piotra Dudy odczytał zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej Tadeusz Majchrowicz:
 

Spółdzielczość finansowa powstała w Polsce dzięki zwycięstwu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Można zatem powiedzieć, że Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo Kredytowe są dzieckiem „Solidarności”, lub raczej owocem jej zwycięstwa. Dzisiaj, po 27. latach trzeba dodać, że bardzo dorodnym owocem.

Słowo wolność będzie dzisiaj wielokrotnie przywoływane. Bo SKOK-i szanowni Państwo, to wolność w praktyce. Dzięki odzyskanej wolności i możliwości organizowania się – nie tylko w związki zawodowe, partie polityczne, stowarzyszenia, czy fundacje – stworzyła się przestrzeń również do działalności na zdominowanym przez firmy komercyjne rynku finansowym. Wydawało się, że pomiędzy międzynarodowymi bankami i lichwiarskimi firemkami nie ma już miejsca na tanie, dostępne i bezpieczne pożyczki, nie mówiąc już o możliwości korzystnego oszczędzania. SKOK-i ten monopol przełamały za co były i są bezwzględnie atakowane.

Pierwsze SKOK-i zakładane były przez NSZZ „Solidarność”. Przede wszystkim w dużych zakładach pracy, gdzie nasze organizacje zakładowe miały na tyle silną pozycję, aby wspólnie z pracodawcą stworzyć warunki do ich zakładania. Właśnie na terenach firm, aby były blisko ludzi. Pierwsze cztery powstały tu na Pomorzu, w stoczniach i portach.

Negocjowaliśmy z naszymi pracodawcami nie tylko lokalizacje na terenach firm, etaty dla pierwszych pracowników, ale też robiliśmy kampanie promując spółdzielczość finansową. Wtedy to nie było takie oczywiste. Lata komunizmu skutecznie zniechęciły ludzi do spółdzielni i trzeba było dużo wysiłku, aby przekonać, że SKOK-i to coś zupełnie innego.

Mimo wspólnego początku NSZZ „Solidarność” i Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe od zawsze były niezależnymi podmiotami. I tak jest również dzisiaj z tą tylko różnicą, że Kasy przez ten czas stały się poważną instytucją finansową z ugruntowaną pozycją na rynku. Serdecznie Wam i sobie gratuluję i życzę dalszej ekspansji.

Nasza obecność na dzisiejszej konferencji potwierdza, że dobre relacje zbudowane blisko 30. lat temu procentują dzisiaj dobrą współpracą. Wiele Kas, które powstały w firmach nadal tam jest, wiele organizacji zakładowych nadal z nich korzysta. Organizujemy wiele wspólnych przedsięwzięć, które dzięki wsparciu SKOK mają odpowiednią rangę i prestiż. Ale też wspólnie wspieramy się w walce o przetrwanie, bo nic nie jest dane raz na zawsze.

I w tym miejscu warto przywołać naukę Świętego Jana Pawła II. Tym bardziej, że obchodzimy w tym roku 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki Papieża Polaka do Ojczyzny. Papieża, który obudził w nas „Solidarność”, a który również uczył, że wolność nie jest nam dana, tylko zadana. Że o wolność musimy niezmiennie walczyć. Gdy patrzymy na 27. lat SKOK-ów, to możemy z dumą stwierdzić, że dobrze wykorzystaliśmy ten czas.

Hasło konferencji: Wspólnota-Godność-Solidarność dobrze oddaje charakter i istotę Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych tak bliską ideałom, które zrodziły „Solidarność”. Pokazuje też drogę jaką Kasy muszą podążać, aby nie stracić tej swojej wyjątkowości.

Tego Wam życzę w 27. rocznicę Waszych narodzin i deklaruję, że takie SKOK-i zawsze mogą liczyć na wsparcie największej, najsilniejszej i najlepiej zorganizowanej grupy społecznej w Polsce – Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.

Szczęść Boże SKOK-om

Szczęść Boże „Solidarności”


































fot. Robert Wąsik - Tygodnik Solidarność

#REKLAMA_POZIOMA#


 

Polecane
Emerytury
Stażowe