Przetarg na 3 etaty dla 8. pracowników. Żółta kartka dla Warszawy Śródmieście
ZGN Warszawa Śródmieście administruje mieszkania w całości należące do miasta. Sama firma też jest własnością miasta. W przetargu AZ-003/U/17 z dn. 27.01.2017 r. na „Sprzątanie nieruchomości stanowiących 100% własności m.st. Warszawy administrowanych przez Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy Administrację Domów Komunalnych Nr 3” na sprzątanie nieruchomości zawarła wymóg zatrudnienia tylko trzech pracowników, podczas gdy do realizacji zlecenia potrzeba ich aż ośmiu.
Znowelizowana ustawa o zamówieniach publicznych nakłada na tego typu prace obowiązek zatrudnienia na etat wszystkich, a nie tylko części pracowników. Wymóg etatu potwierdza też kodeks pracy, który określa, że praca która wykonywana jest na rzecz pracodawcy, pod jego nadzorem oraz w miejscu i czasie przez niego wskazanym jest etatem, a nie np. zleceniem, czy umową o dzieło.
Prowadząca od blisko dwóch lat akcję tzw. Żółtych kartek, Solidarność wspólnie z Federacją Przedsiębiorców Polskich oraz Fundacją SCR.PL wystąpiła do ZGN Warszawa Śródmieście o zmianę dokumentacji przetargowej dostosowując ją do wymogów obowiązującego prawa, wystawiając Zakładowi żółtą kartkę.
W piśmie do p.o. Dyrektora Jacka Nowaka zwracają uwagę na rekomendację Prezydent Warszawy, aby w przetargach publicznych podległych miastu stosować kryteria społeczne, a więc nie tylko stosowanie umów o pracę, ale też aktywizację zawodową bezrobotnych, niepełnosprawnych, czy młodocianych. Zrobił tak np. ZGN Praga Północ, angażując do sprzątania osoby bezrobotne. Zresztą samo pismo do wiadomości otrzymała również prezydent Hanna Gronkiewicz-Walz oraz Małgorzata Stręciwilk, prezes Urzędu Zamówień Publicznych.
ml