[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: A tymczasem za oceanem…

Kilka tygodni temu napisałem felieton pt. „Requiem dla Partii Republikańskiej”, w którym zasygnalizowałem jej rozdarcie. Po szturmie na Kapitol sytuacja wewnątrz partii jest jeszcze bardziej skomplikowana. Część Republikanów zdecydowanie potępiła próbę zakłócenia demokracji na Kapitolu i zagłosowała z Demokratami za impeachmentem w Kongresie Stanów Zjednoczonych.
 [Felieton
/ pixabay.com

Dokładnie chodzi o grupę 10 republikańskich kongresmenów. Jak wiemy, Donald Trump został usunięty z urzędu prezydenta przez Kongres Stanów Zjednoczonych, ale nie jest to koniec całego procesu, ponieważ w tej sprawie ostateczną decyzję musi podjąć Senat Stanów Zjednoczonych, w którym po przegraniu przez Republikanów wyborów w Georgii głos decydujący będzie miała po zaprzysiężeniu Kamala Harris. Aby jednak usunąć prezydenta Trumpa ze stanowiska po zaprzysiężeniu prezydenta Joe Bidena i uniemożliwić mu reelekcję w 2024 r., potrzeba 17 głosów republikańskich senatorów. Trzeba tutaj wyjaśnić polskim czytelnikom, że może jest to mało logiczne, ale liderom demokratycznym: Nancy Pelosi i Chuckowi Schumerowi, chodzi o całkowite wyeliminowanie Trumpa z amerykańskiej polityki, dlatego chcą kontynuować swoją wendetę po zaprzysiężeniu Bidena. Nie pomoże to na pewno nowemu prezydentowi USA w procesie nawoływania o jedność narodu amerykańskiego. O zaprzestanie impeachmentu do nowego prezydenta zwrócił się przedstawiciel Republikanów Mitch McConnell. Jednak dla Demokratów usunięcie Trumpa stanowi wielką szansę na całkowite jego wyeliminowanie. Co zrobią Republikanie? Czy wśród senatorów znajdzie się 17, którzy zagłosują za przekreśleniem politycznej kariery Trumpa. Wielokrotnie słuchałem wielu z nich i moim zdaniem żaden z nich nie narazi swojej kariery politycznej w konfrontacji z ponad 70-milionową grupą osób, która głosowała na Trumpa. Ale czy kariera Trumpa nie jest już wystarczająco nadszarpnięta? Demokraci przygotowują wielką kampanię pogrążenia Trumpa i jego środowiska. Powstała już książka brytyjskiej dziennikarki Vicky Ward pt. „Kushner, Inc.”, w której autorka cytuje wielu polityków z Waszyngtonu opowiadających o chciwości i ambicjach Ivanki Trump i Jareda Kushnera oraz o nepotyzmie w Białym Domu. To dopiero początek. Nie wszystkim Republikanom odpowiada „trumpizm”. Liz Cheney i wielu polityków skupionych wokół dawnego obozu prezydenta Busha nie popierają „trumpizmu”, zarzucając mu prowadzenie populistycznej polityki opartej na teoriach spiskowych. Jednak sami nie mają żadnych nowych pomysłów na to, kto mógłby poprowadzić Partię Republikańską w wyborach 2024 r. Tymczasem po ogłoszeniu przez Bidena zarysu swojego programu, czyli 2000 dolarów dla każdej osoby, przyspieszeniu akcji szczepień i wprowadzeniu darmowej opieki medycznej w czasie pandemii, jego popularność poszybowała w górę. Oznacza to, że przeciętny Amerykanin ma już dosyć zabawy Ameryką. Pozostałe postulaty, jak: zalegalizowanie 12 milionów imigrantów, „zielony deal” i podarowanie kredytów dla studentów, nie są dyskutowane przez fachowców w żadnej stacji mainstreamowej. Trzeba też podkreślić, że szefem komisji finansów w Senacie ma być nie kto inny jak Bernie Sanders, przywódca progresywistów w Partii Demokratycznej. 


 

POLECANE
Hit Polsatu przyciągnął tłumy widzów. Rekordowe statystyki oglądalności Wiadomości
Hit Polsatu przyciągnął tłumy widzów. Rekordowe statystyki oglądalności

Wiosenna edycja „Tańca z gwiazdami” na antenie Polsatu cieszyła się dużą popularnością. Program oglądało średnio 1,75 miliona widzów, a finał przyciągnął aż 2,2 miliona osób - więcej niż w zeszłym roku. Dzięki temu Polsat poprawił swoje wyniki oglądalności w czasie emisji show w porównaniu z poprzednimi sezonami.

Doradca prezydenta Ukrainy:  Rosja przedłuża wojnę Wiadomości
Doradca prezydenta Ukrainy: Rosja przedłuża wojnę

- Rosja nie chce poważnych negocjacji, więc je pozoruje, przedłuża wojnę - ocenił piątkowe rozmowy w Stambule Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Zaginął chrześniak naszego felietonisty. Prosimy o pomoc Wiadomości
Zaginął chrześniak naszego felietonisty. Prosimy o pomoc

13 maja br. zaginął chrześniak naszego felietonisty Tȟašúŋke Witkó. Prosimy o pomoc.

Co przyniesie pogoda w weekend? IMGW publikuje najnowszą prognozę Wiadomości
Co przyniesie pogoda w weekend? IMGW publikuje najnowszą prognozę

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Skandynawia, Wyspy Brytyjskie i kraje Beneluksu będą pod wpływem wyżu z centrum w rejonie Wysp Owczych. Reszta kontynentu pozostanie w zasięgu układów niskiego ciśnienia z frontami atmosferycznymi. Pogodę w Polsce będzie kształtować układ niżowy z ośrodkiem nad centralną częścią kraju. Pozostaniemy w chłodnej i wilgotnej masie pochodzenia arktycznego. Prognozuje się nieznaczny spadek ciśnienia.

Chłodny Żółw: Politycy pod sąd! gorące
Chłodny Żółw: Politycy pod sąd!

Czy demokrację da się naprawić?  Przedstawiam jedną z propozycji, które mogą wywołać częściową racjonalizację działania polityków...

Morderstwo na kampusie UW. Nowe informacje o sprawcy ataku Wiadomości
Morderstwo na kampusie UW. Nowe informacje o sprawcy ataku

Wstrząsające wydarzenia z 7 maja na Uniwersytecie Warszawskim wciąż budzą ogromne emocje. Coraz więcej wiadomo o sprawcy brutalnego ataku, który zakończył się śmiercią jednej z pracownic uczelni. 22-letni Mieszko R., student prawa pochodzący z Gdyni, przebywa obecnie w areszcie śledczym w Radomiu.

Anna Maria Żukowska połączyła się z Krajową Radą Sądownictwa siedząc w wannie Wiadomości
Anna Maria Żukowska połączyła się z Krajową Radą Sądownictwa siedząc w wannie

Podczas posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa doszło do zaskakującej sytuacji, w której wzięła udział poseł Anna Maria Żukowska.

Rośnie agresja rządzących wobec dziennikarzy. Prezes SDP: Nie przewidzieli siły mediów niezależnych gorące
Rośnie agresja rządzących wobec dziennikarzy. Prezes SDP: Nie przewidzieli siły mediów niezależnych

- Zapewniam jednak, że bez względu na wszystko nie zamkną nam ust. Nie pozwolimy na to i te plany im pokrzyżujemy. Wolność słowa w Polsce traktujemy jako coś fundamentalnego, coś bardzo ważnego, coś co w namacalny sposób odróżnia nas od państw komunistycznych i totalitarnych. Nie damy sobie tego odebrać - mówi Annie Wiejak, prezes SDP Jolanta Hajdasz.

Co wydarzyło się po meczu Barcelony? Niespodziewana reakcja Szczęsnego Wiadomości
Co wydarzyło się po meczu Barcelony? Niespodziewana reakcja Szczęsnego

Barcelona wygrała z Espanyolem 2:0 i sięgnęła po tytuł mistrza Hiszpanii. Mecz był pełen emocji nie tylko na murawie, ale i poza nią. Po końcowym gwizdku kibice Espanyolu zaczęli rzucać różnymi przedmiotami w stronę piłkarzy.

Ingerencja w wybory. Sawicki: Spodziewam się najgorszego Wiadomości
Ingerencja w wybory. Sawicki: Spodziewam się najgorszego

Prawie pół miliona złotych wydano z anonimowych profili na filmy wspierające Rafała Trzaskowskiego i atakujące Karola Nawrockiego oraz Sławomira Mentzena. Głos w tej sprawie zabrał poseł Marek Sawicki.

REKLAMA

[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: A tymczasem za oceanem…

Kilka tygodni temu napisałem felieton pt. „Requiem dla Partii Republikańskiej”, w którym zasygnalizowałem jej rozdarcie. Po szturmie na Kapitol sytuacja wewnątrz partii jest jeszcze bardziej skomplikowana. Część Republikanów zdecydowanie potępiła próbę zakłócenia demokracji na Kapitolu i zagłosowała z Demokratami za impeachmentem w Kongresie Stanów Zjednoczonych.
 [Felieton
/ pixabay.com

Dokładnie chodzi o grupę 10 republikańskich kongresmenów. Jak wiemy, Donald Trump został usunięty z urzędu prezydenta przez Kongres Stanów Zjednoczonych, ale nie jest to koniec całego procesu, ponieważ w tej sprawie ostateczną decyzję musi podjąć Senat Stanów Zjednoczonych, w którym po przegraniu przez Republikanów wyborów w Georgii głos decydujący będzie miała po zaprzysiężeniu Kamala Harris. Aby jednak usunąć prezydenta Trumpa ze stanowiska po zaprzysiężeniu prezydenta Joe Bidena i uniemożliwić mu reelekcję w 2024 r., potrzeba 17 głosów republikańskich senatorów. Trzeba tutaj wyjaśnić polskim czytelnikom, że może jest to mało logiczne, ale liderom demokratycznym: Nancy Pelosi i Chuckowi Schumerowi, chodzi o całkowite wyeliminowanie Trumpa z amerykańskiej polityki, dlatego chcą kontynuować swoją wendetę po zaprzysiężeniu Bidena. Nie pomoże to na pewno nowemu prezydentowi USA w procesie nawoływania o jedność narodu amerykańskiego. O zaprzestanie impeachmentu do nowego prezydenta zwrócił się przedstawiciel Republikanów Mitch McConnell. Jednak dla Demokratów usunięcie Trumpa stanowi wielką szansę na całkowite jego wyeliminowanie. Co zrobią Republikanie? Czy wśród senatorów znajdzie się 17, którzy zagłosują za przekreśleniem politycznej kariery Trumpa. Wielokrotnie słuchałem wielu z nich i moim zdaniem żaden z nich nie narazi swojej kariery politycznej w konfrontacji z ponad 70-milionową grupą osób, która głosowała na Trumpa. Ale czy kariera Trumpa nie jest już wystarczająco nadszarpnięta? Demokraci przygotowują wielką kampanię pogrążenia Trumpa i jego środowiska. Powstała już książka brytyjskiej dziennikarki Vicky Ward pt. „Kushner, Inc.”, w której autorka cytuje wielu polityków z Waszyngtonu opowiadających o chciwości i ambicjach Ivanki Trump i Jareda Kushnera oraz o nepotyzmie w Białym Domu. To dopiero początek. Nie wszystkim Republikanom odpowiada „trumpizm”. Liz Cheney i wielu polityków skupionych wokół dawnego obozu prezydenta Busha nie popierają „trumpizmu”, zarzucając mu prowadzenie populistycznej polityki opartej na teoriach spiskowych. Jednak sami nie mają żadnych nowych pomysłów na to, kto mógłby poprowadzić Partię Republikańską w wyborach 2024 r. Tymczasem po ogłoszeniu przez Bidena zarysu swojego programu, czyli 2000 dolarów dla każdej osoby, przyspieszeniu akcji szczepień i wprowadzeniu darmowej opieki medycznej w czasie pandemii, jego popularność poszybowała w górę. Oznacza to, że przeciętny Amerykanin ma już dosyć zabawy Ameryką. Pozostałe postulaty, jak: zalegalizowanie 12 milionów imigrantów, „zielony deal” i podarowanie kredytów dla studentów, nie są dyskutowane przez fachowców w żadnej stacji mainstreamowej. Trzeba też podkreślić, że szefem komisji finansów w Senacie ma być nie kto inny jak Bernie Sanders, przywódca progresywistów w Partii Demokratycznej. 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe