[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Wojna w GOP

Poświęciłem już kilka felietonów na analizę tego, co dzieje się z Partią Republikańską (pot. Grand Old Party – GOP). Ważne jest, aby relacjonować istotne fakty i potrafić je odróżnić od emocjonalnych i sensacyjnych teorii spiskowych, których nie brakuje na ten temat w polskich mediach
 [Felieton
/ wikipedia

W Senacie amerykańskim zakończył się proces o odwołanie Donalda Trumpa z funkcji prezydenta państwa. Demokraci nie uzyskali większości i nie usunęli Trumpa z amerykańskiej polityki. Jednakże to, co powiedział Mitch McConnell w Senacie, przejdzie do amerykańskiej historii jako akt oskarżenia pod adresem byłego prezydenta USA. Przywódca Republikanów w Senacie Mitch McConnell w procesie o usunięcie Donalda Trumpa z funkcji Prezydenta w ostrych słowach odniósł się do wydarzeń z 6 stycznia 2021 r. Powiedział mianowicie: „Prezydent Trump jest odpowiedzialny praktycznie i moralnie za sprowokowanie wydarzeń z 6 stycznia”. Jednak zagłosował przeciwko impechmentowi Trumpa. Jakie będą konsekwencje tych słów? Dają one nieformalną wykładnię moralną, opartą na słowach najważniejszej postaci w świecie Republikanów, do wszczęcia procesów karnych i cywilnych przeciwko byłemu Prezydentowi. Można się spodziewać, że wiele organizacji prawnych na terenie Stanów Zjednoczonych będzie chciało doprowadzić do wszczęcia spraw podatkowych, wyjaśnienia przepływów finansów, dotacji od firm i osób prywatnych finansujących kampanie, które prowadził były prezydent. Jednego w Stanach Zjednoczonych można być pewnym, że jeśli wymiar sprawiedliwości ma problemy z wyjaśnieniem czyjejś winy, zrobi to na pewno urząd podatkowy. Inną konsekwencją słów Mitcha McConnella jest rozpoczęcie w szeregach Partii Republikańskiej wojny pomiędzy frakcjami trumpizmu i nurtu tradycyjnego Republikanów. W obecnej sytuacji nie ma innego charyzmatycznego lidera Republikanów, który mógłby zagrozić pozycji Trumpa jako lidera partii. Ani Mitt Romney z Utah, ani Ted Cruz z Teksasu nie są w stanie zagrozić pozycji Trumpa, na którego głosowały 74 miliony Amerykanów. Na dziś niekwestionowanym przywódcą Republikanów jest ciągle Donald Trump i Republikanie muszą się z tym liczyć. Trzeba również powiedzieć o nagonce na wszystkie instytucje finansowe, które dawały pieniądze na kampanie Trumpa i jego prywatne inwestycje. Konkurencja zrobi wszystko, aby zminimalizować znaczenie trumpizmu na świecie. Konkurencją tą są niewątpliwie Demokraci, jak i część Republikanów. Tymczasem Chiny prowadzą intensywną kampanię, która polega przede wszystkim na ekspansji gospodarczej na świecie. Po powołaniu największej strefy wolnego handlu w obszarze Pacyfiku, podpisaniu umowy handlowej z Unią Europejską, ekspansji w Afryce i Ameryce Południowej, odbyła się konferencja 17 plus 1, podczas której Prezydent Chin zapewniał swojemu krajowi dostęp do rynków środkowo-europejskich, a Węgry zadeklarowały zakup chińskich szczepionek na COVID-19. Wszystko to dzieje się w czasie małej aktywności amerykańskiej dyplomacji i anemicznych sygnałów wysyłanych z Białego Domu. Czy układ handlowy Chiny – Unia Europejska jest w stanie wykoleić relacje Europy Zachodniej z Joe Bidenem? A może byłby to wymarzony moment dla dyplomatów Trójmorza, aby przeforsować ten pomysł jako lewar amerykańskiej polityki w Europie? Pozdrawiam zza oceanu.
 


 

POLECANE
Przełom w sprawie ekshumacji na Wołyniu – Nawrocki reaguje na oświadczenie Ukrainy pilne
Przełom w sprawie ekshumacji na Wołyniu – Nawrocki reaguje na oświadczenie Ukrainy

Czekamy w gotowości do rozpoczęcia prac - oświadczył we wtorek prezes Instytutu Pamięci Narodowej i popierany przez PiS kandydat na prezydenta Karol Nawrocki. To reakcja na decyzję o zniesieniu moratorium na poszukiwania i ekshumację szczątków ofiar zbrodni wołyńskiej.

Witold Waszczykowski: Lewicowych dietetyków atak na rolnictwo tylko u nas
Witold Waszczykowski: Lewicowych "dietetyków" atak na rolnictwo

W wielu państwach trwają protesty rolników przeciwko umowie handlowej Unii Europejskiej z państwami Ameryki Południowej z ugrupowania Mercosur. Rolnicy obawiają się napływu taniej żywności z regionu gdzie nie obowiązują europejskie normy i standardy. W tym duchu redaktor Monika Rutke zadała niedawno zasadne pytanie ministrowi Radosławowi Sikorskiemu, czy Polska przyłączy się do francuskiego sprzeciwu wobec umowie z Mercosur.

Kim wszedł do wojny. To alarm także dla Azji tylko u nas
Kim wszedł do wojny. To alarm także dla Azji

Udział kilkunastu tysięcy żołnierzy Korei Północnej nie zmieni biegu wojny Rosji z Ukrainą. Wszyscy skupiamy się na tym, co zyskuje Putin. A moim zdaniem więcej może zyskać Kim Dzong Un. I to nie jest dobra wiadomość dla azjatyckiego Dalekiego Wschodu. Rosja postrzega agresywną Koreę Północną jako użyteczny sposób na zajęcie, odwrócenie uwagi i zagrożenie siłom USA w regionie Azji i Pacyfiku, podczas gdy Rosja realizuje ważniejsze priorytety w Europie.

Koniec transrewolucji? Koncerny wracają do wyklętej J.K. Rowling z ostatniej chwili
Koniec transrewolucji? Koncerny wracają do "wyklętej" J.K. Rowling

Autorka takich powieści jak "Harry Potter" i "Fantastyczne zwierzęta" J.K. Rowling publicznie sprzeciwia się ideologii gender. Jednakże kilka lat wystarczyło, aby branża filmowa porzuciła walkę z Rowling. Obecnie jest zaangażowana w nową produkcję HBO.

Ambasador USA Mark Brzeziński rezygnuje ze stanowiska pilne
Ambasador USA Mark Brzeziński rezygnuje ze stanowiska

Jak przekazał portal Interia ambasador USA w Polsce Mark Brzeziński poinformował o swojej rezygnacji ze stanowiska. 

Francja namawia Warszawę. Chodzi o ograniczenie dzieciom dostępu do mediów społecznościowych z ostatniej chwili
Francja namawia Warszawę. Chodzi o ograniczenie dzieciom dostępu do mediów społecznościowych

Francuski rząd ponawia próbę przeforsowania w UE przepisów ograniczających dostęp dzieciom poniżej 15. roku życia do mediów społecznościowych.

Krzysztof Stanowski atakowany za zapowiedź wywiadu z Januszem Walusiem. Jest oświadczenie dziennikarza pilne
Krzysztof Stanowski atakowany za zapowiedź wywiadu z Januszem Walusiem. Jest oświadczenie dziennikarza

Założyciel Kanału Zero Krzysztof Stanowski wystosował oświadczenie ws. zapowiedzi wywiadu z Januszem Walusiem.

Problemy Polski 2050. PKW zgłasza liczne zastrzeżenia polityka
Problemy Polski 2050. PKW zgłasza liczne zastrzeżenia

Jak informuje Rzeczpospolita, PKW ma zastrzeżenia co do Polski 2050 Szymona Hołowni. Pomimo, że jej sprawozdanie finansowe zostało przyjęte, to organ wskazał na liczne uchybienia.

Zabójca południowoafrykańskiego komunisty Janusz Waluś będzie gościem Kanału Zero z ostatniej chwili
Zabójca południowoafrykańskiego komunisty Janusz Waluś będzie gościem Kanału Zero

Kanał Zero poinformował, że po powrocie do Polski Janusz Waluś, zabójca Chrisa Chaniego, przywódcy południowoafrykańskich komunistycznych bojówek, będzie gościem Krzysztofa Stanowskiego.

Kobieta wygrała sprawę z farmaceutycznym gigantem. To pierwszy taki wyrok w Polsce z ostatniej chwili
Kobieta wygrała sprawę z farmaceutycznym gigantem. To pierwszy taki wyrok w Polsce

W 2007 r. Waleria rzuciła się pod pociąg metra i straciła obie nogi. Zażywała ona leki na Parkinsona firmy GSK. Po zapoznaniu się z amerykańską i brytyjską treścią ulotki pozwała do sądu koncern farmaceutyczny, a w tym roku wygrała z nimi w sądzie w sprawie o odszkodowanie.

REKLAMA

[Felieton "TS"] Waldemar Biniecki: Wojna w GOP

Poświęciłem już kilka felietonów na analizę tego, co dzieje się z Partią Republikańską (pot. Grand Old Party – GOP). Ważne jest, aby relacjonować istotne fakty i potrafić je odróżnić od emocjonalnych i sensacyjnych teorii spiskowych, których nie brakuje na ten temat w polskich mediach
 [Felieton
/ wikipedia

W Senacie amerykańskim zakończył się proces o odwołanie Donalda Trumpa z funkcji prezydenta państwa. Demokraci nie uzyskali większości i nie usunęli Trumpa z amerykańskiej polityki. Jednakże to, co powiedział Mitch McConnell w Senacie, przejdzie do amerykańskiej historii jako akt oskarżenia pod adresem byłego prezydenta USA. Przywódca Republikanów w Senacie Mitch McConnell w procesie o usunięcie Donalda Trumpa z funkcji Prezydenta w ostrych słowach odniósł się do wydarzeń z 6 stycznia 2021 r. Powiedział mianowicie: „Prezydent Trump jest odpowiedzialny praktycznie i moralnie za sprowokowanie wydarzeń z 6 stycznia”. Jednak zagłosował przeciwko impechmentowi Trumpa. Jakie będą konsekwencje tych słów? Dają one nieformalną wykładnię moralną, opartą na słowach najważniejszej postaci w świecie Republikanów, do wszczęcia procesów karnych i cywilnych przeciwko byłemu Prezydentowi. Można się spodziewać, że wiele organizacji prawnych na terenie Stanów Zjednoczonych będzie chciało doprowadzić do wszczęcia spraw podatkowych, wyjaśnienia przepływów finansów, dotacji od firm i osób prywatnych finansujących kampanie, które prowadził były prezydent. Jednego w Stanach Zjednoczonych można być pewnym, że jeśli wymiar sprawiedliwości ma problemy z wyjaśnieniem czyjejś winy, zrobi to na pewno urząd podatkowy. Inną konsekwencją słów Mitcha McConnella jest rozpoczęcie w szeregach Partii Republikańskiej wojny pomiędzy frakcjami trumpizmu i nurtu tradycyjnego Republikanów. W obecnej sytuacji nie ma innego charyzmatycznego lidera Republikanów, który mógłby zagrozić pozycji Trumpa jako lidera partii. Ani Mitt Romney z Utah, ani Ted Cruz z Teksasu nie są w stanie zagrozić pozycji Trumpa, na którego głosowały 74 miliony Amerykanów. Na dziś niekwestionowanym przywódcą Republikanów jest ciągle Donald Trump i Republikanie muszą się z tym liczyć. Trzeba również powiedzieć o nagonce na wszystkie instytucje finansowe, które dawały pieniądze na kampanie Trumpa i jego prywatne inwestycje. Konkurencja zrobi wszystko, aby zminimalizować znaczenie trumpizmu na świecie. Konkurencją tą są niewątpliwie Demokraci, jak i część Republikanów. Tymczasem Chiny prowadzą intensywną kampanię, która polega przede wszystkim na ekspansji gospodarczej na świecie. Po powołaniu największej strefy wolnego handlu w obszarze Pacyfiku, podpisaniu umowy handlowej z Unią Europejską, ekspansji w Afryce i Ameryce Południowej, odbyła się konferencja 17 plus 1, podczas której Prezydent Chin zapewniał swojemu krajowi dostęp do rynków środkowo-europejskich, a Węgry zadeklarowały zakup chińskich szczepionek na COVID-19. Wszystko to dzieje się w czasie małej aktywności amerykańskiej dyplomacji i anemicznych sygnałów wysyłanych z Białego Domu. Czy układ handlowy Chiny – Unia Europejska jest w stanie wykoleić relacje Europy Zachodniej z Joe Bidenem? A może byłby to wymarzony moment dla dyplomatów Trójmorza, aby przeforsować ten pomysł jako lewar amerykańskiej polityki w Europie? Pozdrawiam zza oceanu.
 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe