Najnowszy numer "TS": "Solidarność" nadzieją Hiszpanów „Podziwiamy wasz opór”

– Jesteśmy narodowym i antykomunistycznym związkiem zawodowym. Dlatego też uważamy, że antykomunistyczna walka robotnicza prowadzona przez Solidarność w latach 80. powinna służyć za przykład i inspirację dla wszystkich niezależnych i patriotycznych związków zawodowych w Europie – mówi Rodrigo Alonso, sekretarz generalny hiszpańskiego związku zawodowego „Solidaridad”, w rozmowie z Mateuszem Kosińskim w najnowszym numerze "Tygodnika Solidarność".
 Najnowszy numer
/ Tygodnik Solidarność

 

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

A co jeszcze w rozmowie Mateusza Kosińskiego z Rodrigo Alonso? Nasz publicysta pyta m.in. o to czy polskie racje przebijają się do hiszpańskich mediów. 

Media w Hiszpanii są na usługach władzy, więc można sobie wyobrazić, jak traktują suwerenne narody, takie jak Polska czy Węgry, i jak wyglądają informacje, które o nich docierają. W Hiszpanii kraje te są przedstawiane jako narody będące pod dyktaturą, w których podważane są podstawowe wolności, ale wiemy, że jest zupełnie odwrotnie. 

Mamy bardzo jasne poglądy na temat tego, czym jest praworządność i obrona suwerenności narodowej, dlatego podzielamy wizję Węgier i Polski oraz spór, jaki toczą z elitami finansowymi i medialnymi, które dążą do podporządkowania sobie naszych narodów i wykorzystania ich do realizacji swoich postulatów.

O ruchach łączących europejskich konserwatystów pisze Aleksander Żywczyk. 

Jak nigdy wcześniej europejscy – choć nie tylko – konserwatyści szukają wspólnych płaszczyzn porozumienia. Reprezentowany przez nich tradycyjny ład społeczny chwieje się w posadach. Zaatakowany przez lewicę na niemal wszystkich płaszczyznach ów ład wymaga wspólnych działań i z całą pewnością zostanie obroniony. Jeżeli europejska czy amerykańska lewica zostanie zmarginalizowana, co wydaje się coraz bardziej prawdopodobne, będzie to zawdzięczała wyłącznie sobie i obecnej agresywnej ofensywie.

O wpływie pandemii na kryzys Kościoła pisze Agnieszka Żurek 

Na wprowadzony niedawno ogólnopolski lockdown i zmęczenie psychiczne trwającymi od roku obostrzeniami nakłada się występujący u wielu ludzi kryzys wiary i życia duchowego. Związane z obostrzeniami odchodzenie od tradycyjnych form uczestnictwa w liturgii zbiega się w czasie z procesem laicyzacji i odchodzenia od Kościoła w znaczeniu nie tylko fizycznym, ale i duchowym. (...) 
Na pytanie Krystyny Kiwacz, dziennikarki Telewizji Chrystusa Króla, o przyczynę takiego stanu rzeczy, ks. Piotr Glas odpowiedział: „Nie można już dłużej udawać, że kryzysu w Kościele nie ma i że on sam się naprawi. Nie naprawi się, a nasza bierność tylko pogorszy sytuację. Wycofujemy się jako Kościół z wielu dziedzin życia ludzi, stajemy się skostniałą instytucją, która właściwie ma bardzo mało do powiedzenia.”

„Nadchodzi dzień wolności” - Anna Zielińska opisuje aktualna sytuację na Białorusi 

Europa o nas zapomina – mówią Białorusini. W atmosferze zastraszania i coraz większych restrykcji białoruska opozycja przygotowuje się do wznowienia masowych protestów przeciwko reżimowi Aleksandra Łukaszenki.

25 marca – Dzień Wolności, nieuznawane przez białoruskie władze święto upamiętniające powstanie w 1918 roku niezależnej Białoruskiej Republiki Ludowej, w tym roku ma być dniem wznowienia masowych protestów na Białorusi. 

O europejskich rajach podatkowych pisze Aleksander Żywczyk 

To nie egzotyczne wyspy na Oceanie Spokojnym czy egzotyczne kraje Ameryki Łacińskiej, a kraje Unii Europejskiej są jednymi z najbardziej popularnych rajów podatkowych świata – wynika z opublikowanej właśnie tegorocznej edycji Indeksu Rajów Podatkowych. Rynek firm uciekających z podatkami za granicę jest coraz większy. I nie muszą wcale szukać daleko – europejskie rozwiązania są dużo bliższe i często znacznie bezpieczniejsze dla wielkich korporacji.

"Podziemne behemoty" Konrad Wernicki - o zaawansowanyh podziemnych maszynach, które pracują w polskich kopalniach 

Pracę górników wciąż postrzega się nieco stereotypowo jako wyłącznie fizyczną harówkę z ciężkim narzędziem w rękach. Tymczasem setki metrów pod ziemią w arcytrudnych warunkach pracują nie tylko ludzie, ale też potężne, technologicznie zaawansowane maszyny. Jedne z najlepszych produkowane są w Polsce i działają nie tylko w polskich, ale też zagranicznych kopalniach.

W numerze również m.in. 

  • Patrick Edery - Francuska wersja Tysola dostępna już od 20 dni!
  • Aleksander Żywczyk - "Tortury i morderstwa zgodne z prawem" - brytyjski Sąd Apelacyjny orzeka, że służby specjalne mogą popełniać nawet poważne przestępstwa
  • Bartosz Boruciak rozmawia z Robertem DrySkull Krawczykiem 
  • Piotr Łopuszański recenzuje książkę Sławomira Kopra "Sekretne życie autorów lektur szkolnych"
  • Prof. Marek Jan Chodakiewicz - "Rozmaite opcje lewicowe" 
  • Aleksander Żywczyk o aukcji internetowej Beeple 
  • Marcin Żegliński rozmawia z Krzysztofek Adamkiem przewodniczącym Sekcji Młodych Regionu Śląsko-Dąbrowskiego 
  • Łukasz Bobruk pisze o odejściu Joachima Leowa a Anna Zielińska o rozpoczęciu eliminacji do MŚ w Katarze


 

POLECANE
Syn Messiego zagrał przeciwko klubowi swojego ojca Wiadomości
Syn Messiego zagrał przeciwko klubowi swojego ojca

Thiago Messi, syn słynnego piłkarza Lionela Messiego, wziął udział w meczu drużyn do lat 13 przeciwko Newell's Old Boys, klubowi, w którym jego słynny ojciec grał w dzieciństwie. Spotkanie odbyło się w Rosario, rodzinnym mieście Lionela.

W ogóle o tym nie myślałem. Lewandowski nie kryje wzruszenia z ostatniej chwili
"W ogóle o tym nie myślałem". Lewandowski nie kryje wzruszenia

Robert Lewandowski, napastnik FC Barcelony i lider polskiej reprezentacji, przeszedł do historii Ligi Mistrzów, zdobywając swoją setną i sto pierwszą bramkę w tych elitarnych rozgrywkach. Choć osiągnięcie to jest wyjątkowe, sam piłkarz przyznał, że jeszcze kilka lat temu nawet o tym nie marzył.

„Chcę sobie zrobić krzywdę”. Legendarny trener przeprasza Wiadomości
„Chcę sobie zrobić krzywdę”. Legendarny trener przeprasza

Trener Manchesteru City pojawił się z czerwonymi śladami na twarzy i głowie po tym, jak jego zespół stracił trzy gole w końcówce na rzecz Feyenoordu. Jego wygląd wywołał konsternację mediów.

Amerykańskie bombowce przechwycone przez Rosjan nad Bałtykiem z ostatniej chwili
Amerykańskie bombowce przechwycone przez Rosjan nad Bałtykiem

Jak podała agencja Reuters, dwa amerykańskie strategiczne bombowce B-52 Stratofortress zostały przechwycone kilka dni po użyciu przez Rosję przeciwko Ukrainie testowanego pocisku balistycznego.

Ursula von der Leyen ponownie na czele Komisji Europejskiej Wiadomości
Ursula von der Leyen ponownie na czele Komisji Europejskiej

Parlament Europejski podczas dzisiejszego posiedzenia w Strasburgu zatwierdził skład nowej Komisji Europejskiej, na której czele ponownie stanie Ursula von der Leyen. Za głosowało 370 europosłów, 282 było przeciw, a 36 wstrzymało się od głosu.

Nie żyje twórca kultowych komedii z ostatniej chwili
Nie żyje twórca kultowych komedii

We wtorek, w wieku 80 lat, zmarł Jim Abrahams, wybitny amerykański reżyser i scenarzysta. Znany był przede wszystkim z tworzenia komediowych hitów będących parodiami hollywoodzkich produkcji. Był jednym z członków legendarnego trio „ZAZ” (Zucker-Abrahams-Zucker), które na zawsze zmieniło oblicze filmu.

Włamał się do 1000 domów – w ten sposób walczył ze stresem Wiadomości
Włamał się do 1000 domów – w ten sposób walczył ze stresem

W miejscowości Dazaifu w południowej Japonii zatrzymano 37-letniego pracownika biurowego, który włamywał się do domów, jak się okazuje, nie w celach rabunkowych, lecz dla odstresowania. Mężczyzna jest w dobrej sytuacji materialnej, a przestępstwa stały się jego hobby.

Zapadł wyrok w sprawie Janusza Palikota z ostatniej chwili
Zapadł wyrok w sprawie Janusza Palikota

Sąd skazał Janusza Palikota, celebrytę Jakuba W. i Tomasza C. za reklamę alkoholu w mediach społecznościowych. Największą grzywnę w wysokości 450 tys. zł ma zapłacić Palikot.

Rezygnuję. Złe wieści dla fanów Julii Szeremety z ostatniej chwili
"Rezygnuję". Złe wieści dla fanów Julii Szeremety

Julia Szeremeta, 21-letnia wicemistrzyni olimpijska w boksie, zaskoczyła kibiców informacją o wycofaniu się z mistrzostw Polski zaplanowanych na 1–7 grudnia w Wałbrzychu. O przyczynie rezygnacji zawodniczka poinformowała w mediach społecznościowych.

Babcia Kasia skazana za napaść pilne
"Babcia Kasia" skazana za napaść

Lewicowa aktywistka, znana z agresywnych zachowań Katarzyna A., nazywana "Babcią Kasią", została uznana przez Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia winną fizycznego ataku na wolontariusza Fundacji Pro–Prawo do Życia.

REKLAMA

Najnowszy numer "TS": "Solidarność" nadzieją Hiszpanów „Podziwiamy wasz opór”

– Jesteśmy narodowym i antykomunistycznym związkiem zawodowym. Dlatego też uważamy, że antykomunistyczna walka robotnicza prowadzona przez Solidarność w latach 80. powinna służyć za przykład i inspirację dla wszystkich niezależnych i patriotycznych związków zawodowych w Europie – mówi Rodrigo Alonso, sekretarz generalny hiszpańskiego związku zawodowego „Solidaridad”, w rozmowie z Mateuszem Kosińskim w najnowszym numerze "Tygodnika Solidarność".
 Najnowszy numer
/ Tygodnik Solidarność

 

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

A co jeszcze w rozmowie Mateusza Kosińskiego z Rodrigo Alonso? Nasz publicysta pyta m.in. o to czy polskie racje przebijają się do hiszpańskich mediów. 

Media w Hiszpanii są na usługach władzy, więc można sobie wyobrazić, jak traktują suwerenne narody, takie jak Polska czy Węgry, i jak wyglądają informacje, które o nich docierają. W Hiszpanii kraje te są przedstawiane jako narody będące pod dyktaturą, w których podważane są podstawowe wolności, ale wiemy, że jest zupełnie odwrotnie. 

Mamy bardzo jasne poglądy na temat tego, czym jest praworządność i obrona suwerenności narodowej, dlatego podzielamy wizję Węgier i Polski oraz spór, jaki toczą z elitami finansowymi i medialnymi, które dążą do podporządkowania sobie naszych narodów i wykorzystania ich do realizacji swoich postulatów.

O ruchach łączących europejskich konserwatystów pisze Aleksander Żywczyk. 

Jak nigdy wcześniej europejscy – choć nie tylko – konserwatyści szukają wspólnych płaszczyzn porozumienia. Reprezentowany przez nich tradycyjny ład społeczny chwieje się w posadach. Zaatakowany przez lewicę na niemal wszystkich płaszczyznach ów ład wymaga wspólnych działań i z całą pewnością zostanie obroniony. Jeżeli europejska czy amerykańska lewica zostanie zmarginalizowana, co wydaje się coraz bardziej prawdopodobne, będzie to zawdzięczała wyłącznie sobie i obecnej agresywnej ofensywie.

O wpływie pandemii na kryzys Kościoła pisze Agnieszka Żurek 

Na wprowadzony niedawno ogólnopolski lockdown i zmęczenie psychiczne trwającymi od roku obostrzeniami nakłada się występujący u wielu ludzi kryzys wiary i życia duchowego. Związane z obostrzeniami odchodzenie od tradycyjnych form uczestnictwa w liturgii zbiega się w czasie z procesem laicyzacji i odchodzenia od Kościoła w znaczeniu nie tylko fizycznym, ale i duchowym. (...) 
Na pytanie Krystyny Kiwacz, dziennikarki Telewizji Chrystusa Króla, o przyczynę takiego stanu rzeczy, ks. Piotr Glas odpowiedział: „Nie można już dłużej udawać, że kryzysu w Kościele nie ma i że on sam się naprawi. Nie naprawi się, a nasza bierność tylko pogorszy sytuację. Wycofujemy się jako Kościół z wielu dziedzin życia ludzi, stajemy się skostniałą instytucją, która właściwie ma bardzo mało do powiedzenia.”

„Nadchodzi dzień wolności” - Anna Zielińska opisuje aktualna sytuację na Białorusi 

Europa o nas zapomina – mówią Białorusini. W atmosferze zastraszania i coraz większych restrykcji białoruska opozycja przygotowuje się do wznowienia masowych protestów przeciwko reżimowi Aleksandra Łukaszenki.

25 marca – Dzień Wolności, nieuznawane przez białoruskie władze święto upamiętniające powstanie w 1918 roku niezależnej Białoruskiej Republiki Ludowej, w tym roku ma być dniem wznowienia masowych protestów na Białorusi. 

O europejskich rajach podatkowych pisze Aleksander Żywczyk 

To nie egzotyczne wyspy na Oceanie Spokojnym czy egzotyczne kraje Ameryki Łacińskiej, a kraje Unii Europejskiej są jednymi z najbardziej popularnych rajów podatkowych świata – wynika z opublikowanej właśnie tegorocznej edycji Indeksu Rajów Podatkowych. Rynek firm uciekających z podatkami za granicę jest coraz większy. I nie muszą wcale szukać daleko – europejskie rozwiązania są dużo bliższe i często znacznie bezpieczniejsze dla wielkich korporacji.

"Podziemne behemoty" Konrad Wernicki - o zaawansowanyh podziemnych maszynach, które pracują w polskich kopalniach 

Pracę górników wciąż postrzega się nieco stereotypowo jako wyłącznie fizyczną harówkę z ciężkim narzędziem w rękach. Tymczasem setki metrów pod ziemią w arcytrudnych warunkach pracują nie tylko ludzie, ale też potężne, technologicznie zaawansowane maszyny. Jedne z najlepszych produkowane są w Polsce i działają nie tylko w polskich, ale też zagranicznych kopalniach.

W numerze również m.in. 

  • Patrick Edery - Francuska wersja Tysola dostępna już od 20 dni!
  • Aleksander Żywczyk - "Tortury i morderstwa zgodne z prawem" - brytyjski Sąd Apelacyjny orzeka, że służby specjalne mogą popełniać nawet poważne przestępstwa
  • Bartosz Boruciak rozmawia z Robertem DrySkull Krawczykiem 
  • Piotr Łopuszański recenzuje książkę Sławomira Kopra "Sekretne życie autorów lektur szkolnych"
  • Prof. Marek Jan Chodakiewicz - "Rozmaite opcje lewicowe" 
  • Aleksander Żywczyk o aukcji internetowej Beeple 
  • Marcin Żegliński rozmawia z Krzysztofek Adamkiem przewodniczącym Sekcji Młodych Regionu Śląsko-Dąbrowskiego 
  • Łukasz Bobruk pisze o odejściu Joachima Leowa a Anna Zielińska o rozpoczęciu eliminacji do MŚ w Katarze



 

Polecane
Emerytury
Stażowe