Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Ukrzyżowany również za Was

W roku maseczek i uporczywego sygnału karetek, roku, w którym w naszych rodzinach i gronach znajomych członków ubywało szybciej niż zwykle, roku gigantycznych śmiertelnych statystyk i roku respiratorów, roku BML, tzw. Strajku Kobiet, brutalnych kampanii wyborczych, roku wulgaryzacji języka publicznego... Niedziela Palmowa, Wielki Piątek i Wielkanoc będą jak zawsze, może jedynie mniej hucznie celebrowane zewnętrznie z uwagi na obostrzenia pandemiczne. Jezus jest i będzie obecny oraz oddany wszystkim: i tym bezpośrednio w kościołach, i tym przed monitorami, ekranami, telewizorami, i tym na szpitalnych łóżkach, i tym niezainteresowanym relacją z Nim – pisze w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność” Aleksandra Jakubiak. Zapraszamy do lektury wielkanocnego numeru „Tygodnika Solidarność”. 
 Najnowszy numer
/ Tygodnik Solidarność

 

 

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

A co jeszcze w artykule Aleksandry Jakubiak: 

Czy w parafrazie Credo „ukrzyżowany również za was” chodzi o skierowanie przesłania do tych, którzy Go całkowicie odrzucają? Także. Jednak, nie oszukujmy się, bardzo niewiele z tych osób te słowa przeczyta, w pierwszym rzędzie są one zatem dla nas – Kościoła, który obecnie często krytykowany i atakowany ma tendencję do okopywania się i budowania twierdzy, na której flankach można byłoby zamieścić chorągiew z napisem: „Z Bogiem, przeciwko złemu światu”. I tylko po głowie kołacze się pytanie: kto, jeśli nie my, powie temu światu życiem i spojrzeniem, i ciepłą dłonią, i dopiero na końcu ustami – słowa: „Ukrzyżowany również za was”? A może często sami o tym zapominamy?

- pisze publicystka „Tygodnika Solidarność”.

Z. bp Adrianem Galbasem, przewodniczącym Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich,rozmawia Jakub Pacan. Nasz rozmówca odpowiada m.in. na pytanie - na czym dzisiaj powinna polegać obecność katolików w życiu publicznym? 

– To jasno wskazał Sobór Watykański II, mówiąc, że podstawowy sposób apostolstwa ludzi świeckich to przeżywanie codzienności po myśli Chrystusa. Tak więc życie osobiste, małżeńskie, rodzinne, zawodowe, zaangażowanie w kulturę, politykę, sprawy społeczne itd. powinno się przeżywać „po myśli Chrystusa”. To jest taki rodzaj apostolstwa, który jest właściwie nieweryfikowalny. Trudno zbadać w procentach, ilu ludzi w ten sposób realizuje swoje chrześcijańskie powołanie. Drugim obszarem apostolstwa świeckich jest ich zaangażowanie w rozmaite grupy, ruchy, wspólnoty, stowarzyszenia, i wreszcie jest coś, co nazywamy apostolstwem wspierającym duchownych, czyli takie, gdy człowiek świecki doradza i pomaga duchownym w jak najlepszym zarządzaniu Kościołem, wykorzystując przy tym swoje talenty, doświadczenie, kompetencje itd.

Czy wchodzimy w nowy etap zimnej wojny? - odpowiedzi na to pytanie usiłuje odpowiedzieć Aleksander Żywczyk. 

Odrębne sieci energetyczne, inna niż dolary i euro waluta rozliczeniowa, a nawet dwa niezależne internety – to przyszłość, która staje się coraz bardziej realna.
Wygląda na to, że jedyny wspólny front całej ludzkości to znienawidzona przez wszystkich pandemia zbierająca śmiertelne żniwa tak samo na wschodniej i zachodniej półkuli. 
Już w dniu rozpoczęcia rozmów między Siergiejem Ławrowem, szefem rosyjskiej dyplomacji, a jego chińskim odpowiednikiem Wang’em Yi wiadomo było, że staną się one najważniejszym politycznym wydarzeniem tego roku. Ważniejszym nawet niż chińsko-amerykańskie rozmowy w połowie marca na Alasce, które miały zakończyć wojnę handlową między tymi krajami.
Deklaracja Chin i Rosji nie pozostawia wątpliwości. Oba kraje – choć chcą zaprosić do sojuszu również Koreę Północną – będą zmierzały do osłabienia pozycji Stanów Zjednoczonych i odejścia od dolara oraz euro jako międzynarodowych walut rozliczeniowych. To – jeżeli starczy im determinacji – oznacza ogromną rewolucję. 

O katastrofie smoleńskiej w przededniu jej 11. rocznicy pisze Agnieszka Żurek. 

Wyraźny konflikt pomiędzy osobami powołanymi do wyjaśnienia przyczyn narodowej tragedii wymagałby reakcji na wyższym szczeblu i uporządkowania działań. Czy nadchodząca jedenasta rocznica tragedii smoleńskiej stanie się dobrą okazją dla polskiego rządu do ogłoszenia planu wyjścia z impasu i nadania odpowiedniej dynamiki działaniom mającym na celu wyjaśnienie przyczyn tragedii i pociągnięcie do odpowiedzialności ewentualnych winnych zaniedbań, łamania procedur bądź celowego działania na szkodę państwa polskiego? Bez wyjaśnienia sprawy Smoleńska trudno będzie uniknąć poczucia, że wciąż żyjemy w „państwie teoretycznym”.

O stratach finansowych Donalda Trumpa pisze Aleksander Żywczyk. 

Donald Trump, odchodząc z Białego Domu, mógł mówić wyłącznie o stratach. Cztery lata prezydentury zubożyły go o ponad 700 milionów dolarów!

Przed prezydenturą Amerykanie znali go jako niepoddającego się potentata m.in. rynku nieruchomości. Dzisiaj wiadomo już, że cierpią wszystkie jego biznesy – niekoniecznie dlatego, że ostatnie cztery lata pozbawiły ich właścicielskiego nadzoru. Niemałe znaczenie miała pandemia. Nawiasem mówiąc, Trump nie jest pierwszym prezydentem, który na swoim stanowisku stracił.

W numerze również m.in.: 

  • "Pascha Chrystusa" Aleksnda Jakubiak o misterium paschalnym Zbawiciela 
  • "Tylko dla czarnych, czyli nowa era rasizmu" - Aleksander Żywczyk o największym związku francuskich studentów UNEF, który organizuje spotkania, na które nie są wpuszczane osoby o jasnej skórze
  • "Praca muzyka to nie przelewki" Bartosz Boruciak rozmawia z Dana Vynnytską, współzałożycielką zespołu Dagadana 
  • "Czego nie wiemy o relacjach Polska - Rosja? Piotr Łopuszański recenzuje książkę prof. Andrzeja Chwalby - "Polska-Rosja. Historia obsesji, obsesja historii" 
  • "Mentalność zbiorowa i indywidualna" Prof. Marek Jan Chodakiewicz 
  • "Zarządzanie wiekiem" - artykuł o odpowiedzialności za zdrowie i samopoczucie pracowników 
  • "Bez wspominania pamięć niknie" - wywiad Marcina Koziestańskiego z Arkadiuszem Małyszką, redaktorem naczelnym "Zeszytów Historycznych Solidarności Wielkopolskiej" 
  • W dziale sport - "Polska-Anglia: historia konfrontacji" Łukasza Bobruka

 


 

POLECANE
Syn Messiego zagrał przeciwko klubowi swojego ojca Wiadomości
Syn Messiego zagrał przeciwko klubowi swojego ojca

Thiago Messi, syn słynnego piłkarza Lionela Messiego, wziął udział w meczu drużyn do lat 13 przeciwko Newell's Old Boys, klubowi, w którym jego słynny ojciec grał w dzieciństwie. Spotkanie odbyło się w Rosario, rodzinnym mieście Lionela.

W ogóle o tym nie myślałem. Lewandowski nie kryje wzruszenia z ostatniej chwili
"W ogóle o tym nie myślałem". Lewandowski nie kryje wzruszenia

Robert Lewandowski, napastnik FC Barcelony i lider polskiej reprezentacji, przeszedł do historii Ligi Mistrzów, zdobywając swoją setną i sto pierwszą bramkę w tych elitarnych rozgrywkach. Choć osiągnięcie to jest wyjątkowe, sam piłkarz przyznał, że jeszcze kilka lat temu nawet o tym nie marzył.

„Chcę sobie zrobić krzywdę”. Legendarny trener przeprasza Wiadomości
„Chcę sobie zrobić krzywdę”. Legendarny trener przeprasza

Trener Manchesteru City pojawił się z czerwonymi śladami na twarzy i głowie po tym, jak jego zespół stracił trzy gole w końcówce na rzecz Feyenoordu. Jego wygląd wywołał konsternację mediów.

Amerykańskie bombowce przechwycone przez Rosjan nad Bałtykiem z ostatniej chwili
Amerykańskie bombowce przechwycone przez Rosjan nad Bałtykiem

Jak podała agencja Reuters, dwa amerykańskie strategiczne bombowce B-52 Stratofortress zostały przechwycone kilka dni po użyciu przez Rosję przeciwko Ukrainie testowanego pocisku balistycznego.

Ursula von der Leyen ponownie na czele Komisji Europejskiej Wiadomości
Ursula von der Leyen ponownie na czele Komisji Europejskiej

Parlament Europejski podczas dzisiejszego posiedzenia w Strasburgu zatwierdził skład nowej Komisji Europejskiej, na której czele ponownie stanie Ursula von der Leyen. Za głosowało 370 europosłów, 282 było przeciw, a 36 wstrzymało się od głosu.

Nie żyje twórca kultowych komedii z ostatniej chwili
Nie żyje twórca kultowych komedii

We wtorek, w wieku 80 lat, zmarł Jim Abrahams, wybitny amerykański reżyser i scenarzysta. Znany był przede wszystkim z tworzenia komediowych hitów będących parodiami hollywoodzkich produkcji. Był jednym z członków legendarnego trio „ZAZ” (Zucker-Abrahams-Zucker), które na zawsze zmieniło oblicze filmu.

Włamał się do 1000 domów – w ten sposób walczył ze stresem Wiadomości
Włamał się do 1000 domów – w ten sposób walczył ze stresem

W miejscowości Dazaifu w południowej Japonii zatrzymano 37-letniego pracownika biurowego, który włamywał się do domów, jak się okazuje, nie w celach rabunkowych, lecz dla odstresowania. Mężczyzna jest w dobrej sytuacji materialnej, a przestępstwa stały się jego hobby.

Zapadł wyrok w sprawie Janusza Palikota z ostatniej chwili
Zapadł wyrok w sprawie Janusza Palikota

Sąd skazał Janusza Palikota, celebrytę Jakuba W. i Tomasza C. za reklamę alkoholu w mediach społecznościowych. Największą grzywnę w wysokości 450 tys. zł ma zapłacić Palikot.

Rezygnuję. Złe wieści dla fanów Julii Szeremety z ostatniej chwili
"Rezygnuję". Złe wieści dla fanów Julii Szeremety

Julia Szeremeta, 21-letnia wicemistrzyni olimpijska w boksie, zaskoczyła kibiców informacją o wycofaniu się z mistrzostw Polski zaplanowanych na 1–7 grudnia w Wałbrzychu. O przyczynie rezygnacji zawodniczka poinformowała w mediach społecznościowych.

Babcia Kasia skazana za napaść pilne
"Babcia Kasia" skazana za napaść

Lewicowa aktywistka, znana z agresywnych zachowań Katarzyna A., nazywana "Babcią Kasią", została uznana przez Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia winną fizycznego ataku na wolontariusza Fundacji Pro–Prawo do Życia.

REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Ukrzyżowany również za Was

W roku maseczek i uporczywego sygnału karetek, roku, w którym w naszych rodzinach i gronach znajomych członków ubywało szybciej niż zwykle, roku gigantycznych śmiertelnych statystyk i roku respiratorów, roku BML, tzw. Strajku Kobiet, brutalnych kampanii wyborczych, roku wulgaryzacji języka publicznego... Niedziela Palmowa, Wielki Piątek i Wielkanoc będą jak zawsze, może jedynie mniej hucznie celebrowane zewnętrznie z uwagi na obostrzenia pandemiczne. Jezus jest i będzie obecny oraz oddany wszystkim: i tym bezpośrednio w kościołach, i tym przed monitorami, ekranami, telewizorami, i tym na szpitalnych łóżkach, i tym niezainteresowanym relacją z Nim – pisze w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność” Aleksandra Jakubiak. Zapraszamy do lektury wielkanocnego numeru „Tygodnika Solidarność”. 
 Najnowszy numer
/ Tygodnik Solidarność

 

 

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

A co jeszcze w artykule Aleksandry Jakubiak: 

Czy w parafrazie Credo „ukrzyżowany również za was” chodzi o skierowanie przesłania do tych, którzy Go całkowicie odrzucają? Także. Jednak, nie oszukujmy się, bardzo niewiele z tych osób te słowa przeczyta, w pierwszym rzędzie są one zatem dla nas – Kościoła, który obecnie często krytykowany i atakowany ma tendencję do okopywania się i budowania twierdzy, na której flankach można byłoby zamieścić chorągiew z napisem: „Z Bogiem, przeciwko złemu światu”. I tylko po głowie kołacze się pytanie: kto, jeśli nie my, powie temu światu życiem i spojrzeniem, i ciepłą dłonią, i dopiero na końcu ustami – słowa: „Ukrzyżowany również za was”? A może często sami o tym zapominamy?

- pisze publicystka „Tygodnika Solidarność”.

Z. bp Adrianem Galbasem, przewodniczącym Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich,rozmawia Jakub Pacan. Nasz rozmówca odpowiada m.in. na pytanie - na czym dzisiaj powinna polegać obecność katolików w życiu publicznym? 

– To jasno wskazał Sobór Watykański II, mówiąc, że podstawowy sposób apostolstwa ludzi świeckich to przeżywanie codzienności po myśli Chrystusa. Tak więc życie osobiste, małżeńskie, rodzinne, zawodowe, zaangażowanie w kulturę, politykę, sprawy społeczne itd. powinno się przeżywać „po myśli Chrystusa”. To jest taki rodzaj apostolstwa, który jest właściwie nieweryfikowalny. Trudno zbadać w procentach, ilu ludzi w ten sposób realizuje swoje chrześcijańskie powołanie. Drugim obszarem apostolstwa świeckich jest ich zaangażowanie w rozmaite grupy, ruchy, wspólnoty, stowarzyszenia, i wreszcie jest coś, co nazywamy apostolstwem wspierającym duchownych, czyli takie, gdy człowiek świecki doradza i pomaga duchownym w jak najlepszym zarządzaniu Kościołem, wykorzystując przy tym swoje talenty, doświadczenie, kompetencje itd.

Czy wchodzimy w nowy etap zimnej wojny? - odpowiedzi na to pytanie usiłuje odpowiedzieć Aleksander Żywczyk. 

Odrębne sieci energetyczne, inna niż dolary i euro waluta rozliczeniowa, a nawet dwa niezależne internety – to przyszłość, która staje się coraz bardziej realna.
Wygląda na to, że jedyny wspólny front całej ludzkości to znienawidzona przez wszystkich pandemia zbierająca śmiertelne żniwa tak samo na wschodniej i zachodniej półkuli. 
Już w dniu rozpoczęcia rozmów między Siergiejem Ławrowem, szefem rosyjskiej dyplomacji, a jego chińskim odpowiednikiem Wang’em Yi wiadomo było, że staną się one najważniejszym politycznym wydarzeniem tego roku. Ważniejszym nawet niż chińsko-amerykańskie rozmowy w połowie marca na Alasce, które miały zakończyć wojnę handlową między tymi krajami.
Deklaracja Chin i Rosji nie pozostawia wątpliwości. Oba kraje – choć chcą zaprosić do sojuszu również Koreę Północną – będą zmierzały do osłabienia pozycji Stanów Zjednoczonych i odejścia od dolara oraz euro jako międzynarodowych walut rozliczeniowych. To – jeżeli starczy im determinacji – oznacza ogromną rewolucję. 

O katastrofie smoleńskiej w przededniu jej 11. rocznicy pisze Agnieszka Żurek. 

Wyraźny konflikt pomiędzy osobami powołanymi do wyjaśnienia przyczyn narodowej tragedii wymagałby reakcji na wyższym szczeblu i uporządkowania działań. Czy nadchodząca jedenasta rocznica tragedii smoleńskiej stanie się dobrą okazją dla polskiego rządu do ogłoszenia planu wyjścia z impasu i nadania odpowiedniej dynamiki działaniom mającym na celu wyjaśnienie przyczyn tragedii i pociągnięcie do odpowiedzialności ewentualnych winnych zaniedbań, łamania procedur bądź celowego działania na szkodę państwa polskiego? Bez wyjaśnienia sprawy Smoleńska trudno będzie uniknąć poczucia, że wciąż żyjemy w „państwie teoretycznym”.

O stratach finansowych Donalda Trumpa pisze Aleksander Żywczyk. 

Donald Trump, odchodząc z Białego Domu, mógł mówić wyłącznie o stratach. Cztery lata prezydentury zubożyły go o ponad 700 milionów dolarów!

Przed prezydenturą Amerykanie znali go jako niepoddającego się potentata m.in. rynku nieruchomości. Dzisiaj wiadomo już, że cierpią wszystkie jego biznesy – niekoniecznie dlatego, że ostatnie cztery lata pozbawiły ich właścicielskiego nadzoru. Niemałe znaczenie miała pandemia. Nawiasem mówiąc, Trump nie jest pierwszym prezydentem, który na swoim stanowisku stracił.

W numerze również m.in.: 

  • "Pascha Chrystusa" Aleksnda Jakubiak o misterium paschalnym Zbawiciela 
  • "Tylko dla czarnych, czyli nowa era rasizmu" - Aleksander Żywczyk o największym związku francuskich studentów UNEF, który organizuje spotkania, na które nie są wpuszczane osoby o jasnej skórze
  • "Praca muzyka to nie przelewki" Bartosz Boruciak rozmawia z Dana Vynnytską, współzałożycielką zespołu Dagadana 
  • "Czego nie wiemy o relacjach Polska - Rosja? Piotr Łopuszański recenzuje książkę prof. Andrzeja Chwalby - "Polska-Rosja. Historia obsesji, obsesja historii" 
  • "Mentalność zbiorowa i indywidualna" Prof. Marek Jan Chodakiewicz 
  • "Zarządzanie wiekiem" - artykuł o odpowiedzialności za zdrowie i samopoczucie pracowników 
  • "Bez wspominania pamięć niknie" - wywiad Marcina Koziestańskiego z Arkadiuszem Małyszką, redaktorem naczelnym "Zeszytów Historycznych Solidarności Wielkopolskiej" 
  • W dziale sport - "Polska-Anglia: historia konfrontacji" Łukasza Bobruka

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe