Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Nowe uprawnienia Państwowej Inspekcji Pracy

– Chciałabym, aby Państwowa Inspekcja Pracy mogła w drodze decyzji doprowadzać do przekształcania umów cywilnoprawnych, wykonywanych w warunkach właściwych dla stosunku pracy, w umowy o pracę – mówi Katarzyna Łażewska-Hrycko, Główny Inspektor Pracy, w rozmowie z Mateuszem Kosińskim. To właśnie tematowi Państwowej Inspekcji Pracy poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”.
 Najnowszy numer
/ Tygodnik Solidarność

 

A co jeszcze w rozmowie z Katarzyną Łażewską-Hrycko? 

Nasz urząd od wielu lat zabiega o wzmocnienie uprawnień inspektorów pracy, aby móc szybko i sprawnie pomagać osobom wykonującym pracę. Rzeczywiście chciałabym, aby Państwowa Inspekcja Pracy mogła w drodze decyzji doprowadzać do przekształcania umów cywilnoprawnych, wykonywanych w warunkach właściwych dla stosunku pracy, w umowy o pracę. Cieszę się, że w czasie debaty nad sprawozdaniami z działalności Państwowej Inspekcji Pracy przedstawiciele różnych ugrupowań politycznych deklarowali współdziałanie przy wprowadzeniu nowych regulacji w tym zakresie. To dobrze rokuje na przyszłość.

„Na straży prawa pracy” Teresa Wójcik pisze o relacjach między Państwową Inspekcją Pracy a „Solidarnością”. 

Z natury rzeczy społecznymi partnerami Państwowej Inspekcji Pracy są związki zawodowe. Zgodnie z przepisami współdziałanie to polega na informowaniu o tematyce i zakresie przeprowadzanej kontroli, analizowaniu zgłoszonych uwag i spostrzeżeń, informowaniu o wynikach kontroli i podjętych decyzjach oraz na udzielaniu porad i informacji z zakresu prawa pracy. Każdego roku specjaliści PIP udzielają działaczom związkowym i społecznym inspektorom pracy ok. 40 tys. porad. Państwowa Inspekcja Pracy może, na wniosek związków zawodowych, prowadzić szkolenie i instruktaż oraz udzielać pomocy w szkoleniu społecznych inspektorów pracy, a także podejmować działania na rzecz doskonalenia i zwiększenia skuteczności działania społecznej inspekcji pracy.
PIP jest bardzo ważnym sojusznikiem NSZZ „Solidarność” w zwalczaniu patologii na rynku pracy oraz w staraniach o należyte standardy wszystkich warunków wykonywania pracy. W 2007 r. Państwowa Inspekcja Pracy zawarła bardzo konkretne porozumienie w sprawie zasad współdziałania w zakresie ochrony pracy z NSZZ „Solidarność”. 

 

Marcin Krzeszowiec przedstawia założenia „Polskiego ładu”

W dokumencie przedstawiono 10 filarów Polskiego Ładu. Pierwszym z nich i zarazem najbardziej kosztownym jest „Plan na zdrowie”. Zakłada on m.in. podniesienie wydatków na służbę zdrowia do 6 proc. PKB w 2023 roku, a następnie do 7 proc. w 2027 roku; zniesienie limitów przyjęć u specjalistów we wszystkich dziedzinach medycyny, a także wprowadzenie ustawy o jakości, dzięki której ma powstać m.in. krajowy system monitorowania zdarzeń niepożądanych.  


Agnieszka Żurek przygotowała artykuł na 40. rocznicę śmierci Kardynała Stefana Wyszńskiego. 


Kardynał Stefan Wyszyński odszedł do Domu Ojca w święto Wniebowstąpienia Pańskiego. 28 maja czarne flagi wywieszone we wszystkich kościołach ogłosiły śmierć Prymasa. „Utraciliśmy wielkiego Polaka, któremu tak dużo zawdzięczamy, gdy kraj przechodził wiele wstrząsów i trudnych okresów, na których przebieg w dużej mierze wpłynęła postawa kardynała Stefana Wyszyńskiego, który potrafił łagodzić istniejące napięcia społeczne” – podkreślił podczas homilii wygłoszonej w kościele Mariackim biskup Stanisław Smoleński.

„Radykalny islam”, „hordy z przedmieść”, kryzys po proteście „żółtych kamizelek” – list otwarty wystosowany przez francuskich generałów, oficerów i żołnierzy w stanie spoczynku wywołał polityczną burzę w kraju nad Sekwaną. Według badania przeprowadzonego dla kanału informacyjnego LCI 58 proc. Francuzów podpisuje się pod apelem, zaś 49 proc. z nich uważa, że armia powinna wystąpić w obronie kraju, nawet jeśli nie zostanie o to poproszona przez władze cywilne. O „list generałów” pyta generała Antoine’a Martineza Patrick Edery (Tysol.fr). 

Sytuacja Francji nieustannie się pogarsza z racji imigracji. Ta ostatnia zaczęła się w latach 70. i rozwija się wraz z grupowaniem rodzin i dojściem do władzy socjalistów w czasie prezydentury François Mitteranda w latach 1981-1995. Mamy do czynienia z napływem populacji, które z biegiem lat, zwłaszcza pod koniec lat 90. i na początku lat 2000, stały się populacjami masowej imigracji o całkowicie innej kulturze i cywilizacji. Problemem zaś, to przecież ludzkie, jest fakt, iż przy masowej imigracji mamy skłonność do skupiania się w ramach tej kultury, do której należymy. Niestety, jak widzimy to w praktyce, ta kultura jest dla nas wroga. Zaś przy pewnej liczebności grupy ludzi o tej samej kulturze i cywilizacji mają skłonność nie tylko do skupiania się, lecz także do narzucania własnej wizji świata.

A co jeszcze w numerze? 

  • Z Andrzejem Bodzionym, wiceprezesem zarządu Poczty Polskiej S.A. rozmowia Konrad Wernicki
  • " Zawieszenie broni czy pierwszy krok do pokoju?" o sytuacji w strefie Gazy pisze Barbara Michałowska 
  • "Amazon wygrywa z UE i zwiększa zatrudnienie… w USA" Aleksandra Żywczyka 
  • "Węgiel wróci do kopalń - w innej formie" Aleksander Żywczyk składowaniu gazów cieplarnianych 
  • "Historie mojej babci były pełne emocji" Bartosz Boruciak rozmawia z Natalią Świerczyńską
  • "Jadowite kwiecie" Paweł Gabryś-Kurowski pisze o filmie "Kwiat szczęścia" 
  • "Lenina raj na ziemi" Prof. Marka Jana Chodakiewicza
  • "Przez góry najłatwiej uciec" Barbara Michałowska o ucieczkach z okupowanego kraju Polaków w trakcie II wojny światowej 
  • "Wzmocnić wymiar społeczny Europy" Teresa Wójcik rozmawia z Mateuszem Szymańskim o Szczycie Społecznym w Porto
  • "Tygodnik Solidarność - pomnik wolności słowa" Marcin Koziestański relacjonuje otwarcie wystawy upamiętniającą rocznicę wydania pierwszego numeru "TS"
  • W dziale sport: "Borussia Dortmund dziekuje legendzie" Łukasza Bobruka i "Legenda nieba" Basi Michałowskiej 


 

POLECANE
Samuel Pereira: Nowe szaty Donalda Tuska tylko u nas
Samuel Pereira: Nowe szaty Donalda Tuska

Angela Merkel w swoim najnowszym wywiadzie wspomina o swoich kontaktach z Władimirem Putinem, przyznając, że od dawna doskonale znała jego intencje. Nie ukrywa, że wiedziała, iż to wróg Europy, ale mimo tej wiedzy postawiła na – a jakże - dialog i pragmatyzm.

Czarna środa rosyjskiej gospodarki z ostatniej chwili
Czarna środa rosyjskiej gospodarki

Rosyjski system finansowy zmaga się z poważnym kryzysem, który doprowadził do drastycznego osłabienia rubla. Jak podają branżowe media, dolar w Rosji jest najdroższy od marca 2022 roku, a jego notowania w ostatnich dniach gwałtownie rosną. Główną bezpośrednią przyczyną obecnych problemów jest nałożenie przez USA sankcji na rosyjski Gazprombank.

Newsweek: Szymon Hołownia studiował na Collegium Humanum. Nie chodził na zajęcia, a oceny wpisywał rektor z ostatniej chwili
"Newsweek": "Szymon Hołownia studiował na Collegium Humanum. Nie chodził na zajęcia, a oceny wpisywał rektor"

W środę dziennikarz Piotr Krysiak, a następnie tygodnik "Newsweek" poinformowali, że na słynnej ostatnio uczelni Collegium Humanum "studiował" wicemarszałek Sejmu i "niezależny" kandydat na prezydenta Szymon Hołownia. 

Specjalny wysłannik USA ds. wojny na Ukrainie. Jest decyzja Trumpa z ostatniej chwili
Specjalny wysłannik USA ds. wojny na Ukrainie. Jest decyzja Trumpa

Prezydent elekt USA Donald Trump wybrał emerytowanego generała Keitha Kellogga, by służył jako specjalny wysłannik ds. Rosji i Ukrainy. Kellogg był autorem artykułu nazwanego przez media "planem pokojowym", który zakładał zawieszenie broni i zmuszenie obu stron do negocjacji.

Aktywista LGBT przeprasza posła PiS z ostatniej chwili
Aktywista LGBT przeprasza posła PiS

"Koniec batalii sądowej" – informuje w mediach społecznościowych polityk Suwerennej Polski i poseł Prawa i Sprawiedliwości Jan Kanthak, udostępniając wpis z przeprosinami, który opublikował aktywista LGBT Michał Kowalówka.

Niemcy mają przejąć polski port z ostatniej chwili
Niemcy mają przejąć polski port

W polskich portach może wkrótce dojść do spektakularnych roszad na poziomie właścicielskim. Grupa Rhenus jest bliska przejęcia kontroli nad spółką Bulk Cargo. Oferta konsorcjum Viterry i CM została natomiast uznana za najlepszą przez port w Gdyni. Obie transakcje mogę wywołać polityczną burzę – ocenił w środowym wydaniu "Puls Biznesu".

Anonimowy Sędzia: Adam robi biceps tylko u nas
Anonimowy Sędzia: Adam robi biceps

Minister Kujawiak czuł, że wystawili go na odstrzał. Z Adamem nie dało się nic ustalić, znikał gdzieś na całe dni, rozmarzony zerkał przez okno.

Szok w Niemczech. Kanclerz i jego zielony zastępca przeciwni unijnym karom za przekroczenie limitów emisji CO2 z ostatniej chwili
Szok w Niemczech. Kanclerz i jego "zielony" zastępca przeciwni unijnym karom za przekroczenie limitów emisji CO2

Na skutek decyzji UE od stycznia przyszłego roku producenci samochodowi mają obowiązek znacznego obcięcia emisji dwutlenku węgla, emitowanego przez sumę sprzedanych przez nich samochodów. Nieprzestrzeganie rygorystycznych norm ma być karane finansowo. Dość zaskakująco sprzeciw wobec tego rozwiązania wyrazili kanclerz Niemiec Olaf Scholz, a także nominowany z ugrupowania Zielonych wicepremier i minister gospodarki Robert Habeck. 

Znany deweloper i biznesmen zatrzymany. Policja przeszukała biura z ostatniej chwili
Znany deweloper i biznesmen zatrzymany. Policja przeszukała biura

Na zlecenie Prokuratury Okręgowej w Łodzi policja przeprowadziła działania w biurach grupy HRE Investments, zatrzymując Michała Sapotę – prezesa i głównego udziałowca spółki. Sprawa dotyczy licznych nieprawidłowości, w tym podejrzeń o oszustwa finansowe wobec klientów – podał portal TVP Info.

Nieoficjalnie: Sprzeciw Polski i Francji to za mało, żeby zablokować umowę z Mercosurem z ostatniej chwili
Nieoficjalnie: Sprzeciw Polski i Francji to za mało, żeby zablokować umowę z Mercosurem

Polska i Francja to za mało, żeby zablokować podpisanie przez Komisję Europejską umowy o wolnym handlu z Mercosurem, czyli państwami Ameryki Płd.; kwestią sporną pozostaje to, czy KE odważy się podpisać porozumienie przy sprzeciwie dwóch tak dużych państw członkowskich – usłyszała PAP w unijnych źródłach.

REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Nowe uprawnienia Państwowej Inspekcji Pracy

– Chciałabym, aby Państwowa Inspekcja Pracy mogła w drodze decyzji doprowadzać do przekształcania umów cywilnoprawnych, wykonywanych w warunkach właściwych dla stosunku pracy, w umowy o pracę – mówi Katarzyna Łażewska-Hrycko, Główny Inspektor Pracy, w rozmowie z Mateuszem Kosińskim. To właśnie tematowi Państwowej Inspekcji Pracy poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”.
 Najnowszy numer
/ Tygodnik Solidarność

 

A co jeszcze w rozmowie z Katarzyną Łażewską-Hrycko? 

Nasz urząd od wielu lat zabiega o wzmocnienie uprawnień inspektorów pracy, aby móc szybko i sprawnie pomagać osobom wykonującym pracę. Rzeczywiście chciałabym, aby Państwowa Inspekcja Pracy mogła w drodze decyzji doprowadzać do przekształcania umów cywilnoprawnych, wykonywanych w warunkach właściwych dla stosunku pracy, w umowy o pracę. Cieszę się, że w czasie debaty nad sprawozdaniami z działalności Państwowej Inspekcji Pracy przedstawiciele różnych ugrupowań politycznych deklarowali współdziałanie przy wprowadzeniu nowych regulacji w tym zakresie. To dobrze rokuje na przyszłość.

„Na straży prawa pracy” Teresa Wójcik pisze o relacjach między Państwową Inspekcją Pracy a „Solidarnością”. 

Z natury rzeczy społecznymi partnerami Państwowej Inspekcji Pracy są związki zawodowe. Zgodnie z przepisami współdziałanie to polega na informowaniu o tematyce i zakresie przeprowadzanej kontroli, analizowaniu zgłoszonych uwag i spostrzeżeń, informowaniu o wynikach kontroli i podjętych decyzjach oraz na udzielaniu porad i informacji z zakresu prawa pracy. Każdego roku specjaliści PIP udzielają działaczom związkowym i społecznym inspektorom pracy ok. 40 tys. porad. Państwowa Inspekcja Pracy może, na wniosek związków zawodowych, prowadzić szkolenie i instruktaż oraz udzielać pomocy w szkoleniu społecznych inspektorów pracy, a także podejmować działania na rzecz doskonalenia i zwiększenia skuteczności działania społecznej inspekcji pracy.
PIP jest bardzo ważnym sojusznikiem NSZZ „Solidarność” w zwalczaniu patologii na rynku pracy oraz w staraniach o należyte standardy wszystkich warunków wykonywania pracy. W 2007 r. Państwowa Inspekcja Pracy zawarła bardzo konkretne porozumienie w sprawie zasad współdziałania w zakresie ochrony pracy z NSZZ „Solidarność”. 

 

Marcin Krzeszowiec przedstawia założenia „Polskiego ładu”

W dokumencie przedstawiono 10 filarów Polskiego Ładu. Pierwszym z nich i zarazem najbardziej kosztownym jest „Plan na zdrowie”. Zakłada on m.in. podniesienie wydatków na służbę zdrowia do 6 proc. PKB w 2023 roku, a następnie do 7 proc. w 2027 roku; zniesienie limitów przyjęć u specjalistów we wszystkich dziedzinach medycyny, a także wprowadzenie ustawy o jakości, dzięki której ma powstać m.in. krajowy system monitorowania zdarzeń niepożądanych.  


Agnieszka Żurek przygotowała artykuł na 40. rocznicę śmierci Kardynała Stefana Wyszńskiego. 


Kardynał Stefan Wyszyński odszedł do Domu Ojca w święto Wniebowstąpienia Pańskiego. 28 maja czarne flagi wywieszone we wszystkich kościołach ogłosiły śmierć Prymasa. „Utraciliśmy wielkiego Polaka, któremu tak dużo zawdzięczamy, gdy kraj przechodził wiele wstrząsów i trudnych okresów, na których przebieg w dużej mierze wpłynęła postawa kardynała Stefana Wyszyńskiego, który potrafił łagodzić istniejące napięcia społeczne” – podkreślił podczas homilii wygłoszonej w kościele Mariackim biskup Stanisław Smoleński.

„Radykalny islam”, „hordy z przedmieść”, kryzys po proteście „żółtych kamizelek” – list otwarty wystosowany przez francuskich generałów, oficerów i żołnierzy w stanie spoczynku wywołał polityczną burzę w kraju nad Sekwaną. Według badania przeprowadzonego dla kanału informacyjnego LCI 58 proc. Francuzów podpisuje się pod apelem, zaś 49 proc. z nich uważa, że armia powinna wystąpić w obronie kraju, nawet jeśli nie zostanie o to poproszona przez władze cywilne. O „list generałów” pyta generała Antoine’a Martineza Patrick Edery (Tysol.fr). 

Sytuacja Francji nieustannie się pogarsza z racji imigracji. Ta ostatnia zaczęła się w latach 70. i rozwija się wraz z grupowaniem rodzin i dojściem do władzy socjalistów w czasie prezydentury François Mitteranda w latach 1981-1995. Mamy do czynienia z napływem populacji, które z biegiem lat, zwłaszcza pod koniec lat 90. i na początku lat 2000, stały się populacjami masowej imigracji o całkowicie innej kulturze i cywilizacji. Problemem zaś, to przecież ludzkie, jest fakt, iż przy masowej imigracji mamy skłonność do skupiania się w ramach tej kultury, do której należymy. Niestety, jak widzimy to w praktyce, ta kultura jest dla nas wroga. Zaś przy pewnej liczebności grupy ludzi o tej samej kulturze i cywilizacji mają skłonność nie tylko do skupiania się, lecz także do narzucania własnej wizji świata.

A co jeszcze w numerze? 

  • Z Andrzejem Bodzionym, wiceprezesem zarządu Poczty Polskiej S.A. rozmowia Konrad Wernicki
  • " Zawieszenie broni czy pierwszy krok do pokoju?" o sytuacji w strefie Gazy pisze Barbara Michałowska 
  • "Amazon wygrywa z UE i zwiększa zatrudnienie… w USA" Aleksandra Żywczyka 
  • "Węgiel wróci do kopalń - w innej formie" Aleksander Żywczyk składowaniu gazów cieplarnianych 
  • "Historie mojej babci były pełne emocji" Bartosz Boruciak rozmawia z Natalią Świerczyńską
  • "Jadowite kwiecie" Paweł Gabryś-Kurowski pisze o filmie "Kwiat szczęścia" 
  • "Lenina raj na ziemi" Prof. Marka Jana Chodakiewicza
  • "Przez góry najłatwiej uciec" Barbara Michałowska o ucieczkach z okupowanego kraju Polaków w trakcie II wojny światowej 
  • "Wzmocnić wymiar społeczny Europy" Teresa Wójcik rozmawia z Mateuszem Szymańskim o Szczycie Społecznym w Porto
  • "Tygodnik Solidarność - pomnik wolności słowa" Marcin Koziestański relacjonuje otwarcie wystawy upamiętniającą rocznicę wydania pierwszego numeru "TS"
  • W dziale sport: "Borussia Dortmund dziekuje legendzie" Łukasza Bobruka i "Legenda nieba" Basi Michałowskiej 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe