Najnowszy numer "TS": Polska energetyka - "Solidarność" nie odpuści

– Wyrok TSUE to skandal, rozbój w biały dzień, akt bandycki. Nie wiem nawet, jakich jeszcze użyć określeń, bo ta decyzja to coś, co myślę, że zbulwersowało całe społeczeństwo. Nie wyobrażam sobie, żeby polski rząd zastosował się do tej decyzji Trybunału – mówi Jarosław Grzesik, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”, w rozmowie z Marcinem Koziestańskim. To właśnie energetyce, której „Solidarność” nie odpuści, poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”.
 Najnowszy numer
/ własne

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

 

 

A co jeszcze w rozmowie z Jarosławem Grzesikiem? 

Projekt rządowy, którego nikt jeszcze nie widział, to zapowiedź transformacji energetycznej w naszym kraju. Jest pomysł przeniesienia aktywów węglowych, jeśli chodzi o wytwarzanie energii, do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Tylko że nikt z nas nie ma wiedzy na ten temat, kiedy to nastąpi, w jaki sposób to nastąpi, jak ci pracownicy zostaną przekazani, które konkretnie elektrownie nie zostaną przekazane, nie mamy żadnych gwarancji pracowniczych, totalnie nie wiemy nic. I to jest jedna z przyczyn konfliktów w energetyce. Jest jeszcze jednak szereg innych ognisk zapalnych i one są różne w różnych grupach energetycznych. W PGE, szczególnie w dwóch spółkach: PGE Dystrybucja i PGE Obrót, dochodzi do ewidentnego bezprawia, łamania prawa pracy, wypowiadania umów, wypowiadania wcześniej zawartych porozumień. Z kolei w Tauronie sytuacja jest nabrzmiała ze względu na to, że nasi koledzy z Tauronu obawiają się, że spółka po prostu przestanie istnieć, zostanie rozczłonkowana. Wiemy, że są plany rządu, żeby skonsolidować tę energetykę w kontekście przesyłu i obrotu. 

W numerze również relacja z utworzenia komitetu inicjatywy ustawodawczej w sprawie emerytur stażowych. 

Na samym początku należy zebrać minimum 1000 podpisów, jednak Piotr Duda podkreślił, że komitet chciałaby zebrać ok. 2000 podpisów. Później ustawa wymaga zebrania przynajmniej 100 tys. podpisów. – Mamy lipiec, sierpień i wrzesień na zebranie 100 tys. podpisów, to minimum dla nas, uważamy, że jest duże zainteresowanie emeryturami stażowymi, to przecież dotyczy każdego pracującego, nie tylko pracownika, który już dobiega swoich lat pracy i ma uzbierany staż, ale każdego, szczególnie tego młodego, ponieważ powinien widzieć w perspektywie, że za kilkadziesiąt lat, jeśli będzie miał odprowadzane składki co miesiąc na ubezpieczenie społeczne, to będzie mógł skorzystać z emerytury stażowej – podkreślił w rozmowie z Tysol.pl przewodniczący Piotr Duda. 

Z Wandą Zwinogrodzka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, o ustawie reprograficznej rozmawia Mateusz Kosiński. 

Opłata, którą trafniej należałoby określić mianem rekompensaty, stanowi zadośćuczynienie należne twórcom i wykonawcom utworów, których wynagrodzenie za pracę z mocy prawa zostało znacząco uszczuplone. W trosce o swobodny i powszechny dostęp do dóbr kultury wiele państw dopuszcza bezpłatną eksploatację utworów artystycznych w ramach tzw. dozwolonego użytku prywatnego. Dzięki temu możemy na własne potrzeby np. kopiować i odtwarzać filmy, nagrania muzyczne, książki, grafiki, fotografie itd. Czynimy to powszechnie, a więc masowo, a jednocześnie nie płacimy za to – tym samym artyści i twórcy tracą dochody, które uzyskaliby ze sprzedaży biletów, płyt czy książek pozwalających obcować z ich twórczością. Państwo, które dopuszcza taką praktykę, zobowiązane jest tę szkodę naprawić.

O możliwości wprowadzenia dochodu gwarantowanego pisze Aleksander Żywczyk. 

Na korytarzach banków centralnych oraz w siedzibach rządów niemal całego zachodniego świata od dekady mówi się o wprowadzeniu powszechnego systemu dochodu podstawowego. Temat głośno pojawia się w mediach raz na kilka lat – kiedy kolejny rząd decyduje się na pilotażowe wprowadzenie narzędzia. Tym razem informacja o takiej możliwości płynie z walijskiego parlamentu.
Parlament Walii – niewielkiej części Królestwa Brytyjskiego – jest zdeterminowany, żeby wprowadzić system jak najszybciej. Tylko że zapłacą za to wszyscy podatnicy królowej Elżbiety II. Pomysł rozważają również państwa europejskie.

A co jeszcze w numerze:

  • "Solidarność" nie będzie o nic prosić - Mateusz Kosiński relacjonuje zeszłotygodniową konferencję prasową "Solidarności" 
  • "Bitwa o Turów" Marcin Krzesowiec przedstawia na czym polega spór w sprawie Turowa
  • "Misja Radia Gdańsk" z dr Adamem Chmieleckim, prezezem Radia Gdańsk rozmawia Robert Wąsik 
  • "Rosyjska wojna o internet" Aleksander Żywczyk o spowolnieniu Twittera w Rosji 
  • "Podarunek dla Putina" Teresa Wójcik o Nord Stream 2 
  • "Dlaczego znów atakują" Barbara Michałowska śmierci Sebastiana ze Śląska 
  • W dziale kutlrura z Olgą Bończyk rozmawia Bartosz Boruciak 
  • Z Piotrem Łopuszańskim o Bolesławie Leśmianie rozmawia Agnieszka Żurek 
  • "Cause célèbre Izaaka Deutschera" prof. Marek Jan Chodakiewicz 
  • "Anatomia Nocnej Zmiany" Piotr Łysakowski 
  • Marcin Koziestański relacjonuje międzynarodową konferencję dotyczącą się starzenia pracowników 
  • W dziale sport: Łubasz Bobruk o złym sezonie Napoli i Barbara Michałowska o starcie na mistrzostwach świata 91-letniego Sobiesława Zawady 

 

POLECANE
Rzadki widok w Sejmie: Jednogłośnie uchwalono ustawę. Wszyscy głosujący posłowie za z ostatniej chwili
Rzadki widok w Sejmie: Jednogłośnie uchwalono ustawę. Wszyscy głosujący posłowie za

Sejm jednogłośnie uchwalił w środę ustawę o zapewnieniu finansowania działań zmierzających do zwiększenia zdolności produkcji amunicji. Wcześniej posłowie odrzucili poprawkę PiS, według której środki na inwestycje w produkcję amunicji miałyby nie pochodzić z budżetu MON.

Samuel Pereira: Nowe szaty Donalda Tuska tylko u nas
Samuel Pereira: Nowe szaty Donalda Tuska

Angela Merkel w swoim najnowszym wywiadzie wspomina o swoich kontaktach z Władimirem Putinem, przyznając, że od dawna doskonale znała jego intencje. Nie ukrywa, że wiedziała, iż to wróg Europy, ale mimo tej wiedzy postawiła na – a jakże - dialog i pragmatyzm.

Czarna środa rosyjskiej gospodarki z ostatniej chwili
Czarna środa rosyjskiej gospodarki

Rosyjski system finansowy zmaga się z poważnym kryzysem, który doprowadził do drastycznego osłabienia rubla. Jak podają branżowe media, dolar w Rosji jest najdroższy od marca 2022 roku, a jego notowania w ostatnich dniach gwałtownie rosną. Główną bezpośrednią przyczyną obecnych problemów jest nałożenie przez USA sankcji na rosyjski Gazprombank.

Newsweek: Szymon Hołownia studiował na Collegium Humanum. Nie chodził na zajęcia, a oceny wpisywał rektor z ostatniej chwili
"Newsweek": "Szymon Hołownia studiował na Collegium Humanum. Nie chodził na zajęcia, a oceny wpisywał rektor"

W środę dziennikarz Piotr Krysiak, a następnie tygodnik "Newsweek" poinformowali, że na słynnej ostatnio uczelni Collegium Humanum "studiował" wicemarszałek Sejmu i "niezależny" kandydat na prezydenta Szymon Hołownia. 

Specjalny wysłannik USA ds. wojny na Ukrainie. Jest decyzja Trumpa z ostatniej chwili
Specjalny wysłannik USA ds. wojny na Ukrainie. Jest decyzja Trumpa

Prezydent elekt USA Donald Trump wybrał emerytowanego generała Keitha Kellogga, by służył jako specjalny wysłannik ds. Rosji i Ukrainy. Kellogg był autorem artykułu nazwanego przez media "planem pokojowym", który zakładał zawieszenie broni i zmuszenie obu stron do negocjacji.

Aktywista LGBT przeprasza posła PiS z ostatniej chwili
Aktywista LGBT przeprasza posła PiS

"Koniec batalii sądowej" – informuje w mediach społecznościowych polityk Suwerennej Polski i poseł Prawa i Sprawiedliwości Jan Kanthak, udostępniając wpis z przeprosinami, który opublikował aktywista LGBT Michał Kowalówka.

Niemcy mają przejąć polski port z ostatniej chwili
Niemcy mają przejąć polski port

W polskich portach może wkrótce dojść do spektakularnych roszad na poziomie właścicielskim. Grupa Rhenus jest bliska przejęcia kontroli nad spółką Bulk Cargo. Oferta konsorcjum Viterry i CM została natomiast uznana za najlepszą przez port w Gdyni. Obie transakcje mogę wywołać polityczną burzę – ocenił w środowym wydaniu "Puls Biznesu".

Anonimowy Sędzia: Adam robi biceps tylko u nas
Anonimowy Sędzia: Adam robi biceps

Minister Kujawiak czuł, że wystawili go na odstrzał. Z Adamem nie dało się nic ustalić, znikał gdzieś na całe dni, rozmarzony zerkał przez okno.

Szok w Niemczech. Kanclerz i jego zielony zastępca przeciwni unijnym karom za przekroczenie limitów emisji CO2 z ostatniej chwili
Szok w Niemczech. Kanclerz i jego "zielony" zastępca przeciwni unijnym karom za przekroczenie limitów emisji CO2

Na skutek decyzji UE od stycznia przyszłego roku producenci samochodowi mają obowiązek znacznego obcięcia emisji dwutlenku węgla, emitowanego przez sumę sprzedanych przez nich samochodów. Nieprzestrzeganie rygorystycznych norm ma być karane finansowo. Dość zaskakująco sprzeciw wobec tego rozwiązania wyrazili kanclerz Niemiec Olaf Scholz, a także nominowany z ugrupowania Zielonych wicepremier i minister gospodarki Robert Habeck. 

Znany deweloper i biznesmen zatrzymany. Policja przeszukała biura z ostatniej chwili
Znany deweloper i biznesmen zatrzymany. Policja przeszukała biura

Na zlecenie Prokuratury Okręgowej w Łodzi policja przeprowadziła działania w biurach grupy HRE Investments, zatrzymując Michała Sapotę – prezesa i głównego udziałowca spółki. Sprawa dotyczy licznych nieprawidłowości, w tym podejrzeń o oszustwa finansowe wobec klientów – podał portal TVP Info.

REKLAMA

Najnowszy numer "TS": Polska energetyka - "Solidarność" nie odpuści

– Wyrok TSUE to skandal, rozbój w biały dzień, akt bandycki. Nie wiem nawet, jakich jeszcze użyć określeń, bo ta decyzja to coś, co myślę, że zbulwersowało całe społeczeństwo. Nie wyobrażam sobie, żeby polski rząd zastosował się do tej decyzji Trybunału – mówi Jarosław Grzesik, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”, w rozmowie z Marcinem Koziestańskim. To właśnie energetyce, której „Solidarność” nie odpuści, poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”.
 Najnowszy numer
/ własne

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

 

 

A co jeszcze w rozmowie z Jarosławem Grzesikiem? 

Projekt rządowy, którego nikt jeszcze nie widział, to zapowiedź transformacji energetycznej w naszym kraju. Jest pomysł przeniesienia aktywów węglowych, jeśli chodzi o wytwarzanie energii, do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Tylko że nikt z nas nie ma wiedzy na ten temat, kiedy to nastąpi, w jaki sposób to nastąpi, jak ci pracownicy zostaną przekazani, które konkretnie elektrownie nie zostaną przekazane, nie mamy żadnych gwarancji pracowniczych, totalnie nie wiemy nic. I to jest jedna z przyczyn konfliktów w energetyce. Jest jeszcze jednak szereg innych ognisk zapalnych i one są różne w różnych grupach energetycznych. W PGE, szczególnie w dwóch spółkach: PGE Dystrybucja i PGE Obrót, dochodzi do ewidentnego bezprawia, łamania prawa pracy, wypowiadania umów, wypowiadania wcześniej zawartych porozumień. Z kolei w Tauronie sytuacja jest nabrzmiała ze względu na to, że nasi koledzy z Tauronu obawiają się, że spółka po prostu przestanie istnieć, zostanie rozczłonkowana. Wiemy, że są plany rządu, żeby skonsolidować tę energetykę w kontekście przesyłu i obrotu. 

W numerze również relacja z utworzenia komitetu inicjatywy ustawodawczej w sprawie emerytur stażowych. 

Na samym początku należy zebrać minimum 1000 podpisów, jednak Piotr Duda podkreślił, że komitet chciałaby zebrać ok. 2000 podpisów. Później ustawa wymaga zebrania przynajmniej 100 tys. podpisów. – Mamy lipiec, sierpień i wrzesień na zebranie 100 tys. podpisów, to minimum dla nas, uważamy, że jest duże zainteresowanie emeryturami stażowymi, to przecież dotyczy każdego pracującego, nie tylko pracownika, który już dobiega swoich lat pracy i ma uzbierany staż, ale każdego, szczególnie tego młodego, ponieważ powinien widzieć w perspektywie, że za kilkadziesiąt lat, jeśli będzie miał odprowadzane składki co miesiąc na ubezpieczenie społeczne, to będzie mógł skorzystać z emerytury stażowej – podkreślił w rozmowie z Tysol.pl przewodniczący Piotr Duda. 

Z Wandą Zwinogrodzka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, o ustawie reprograficznej rozmawia Mateusz Kosiński. 

Opłata, którą trafniej należałoby określić mianem rekompensaty, stanowi zadośćuczynienie należne twórcom i wykonawcom utworów, których wynagrodzenie za pracę z mocy prawa zostało znacząco uszczuplone. W trosce o swobodny i powszechny dostęp do dóbr kultury wiele państw dopuszcza bezpłatną eksploatację utworów artystycznych w ramach tzw. dozwolonego użytku prywatnego. Dzięki temu możemy na własne potrzeby np. kopiować i odtwarzać filmy, nagrania muzyczne, książki, grafiki, fotografie itd. Czynimy to powszechnie, a więc masowo, a jednocześnie nie płacimy za to – tym samym artyści i twórcy tracą dochody, które uzyskaliby ze sprzedaży biletów, płyt czy książek pozwalających obcować z ich twórczością. Państwo, które dopuszcza taką praktykę, zobowiązane jest tę szkodę naprawić.

O możliwości wprowadzenia dochodu gwarantowanego pisze Aleksander Żywczyk. 

Na korytarzach banków centralnych oraz w siedzibach rządów niemal całego zachodniego świata od dekady mówi się o wprowadzeniu powszechnego systemu dochodu podstawowego. Temat głośno pojawia się w mediach raz na kilka lat – kiedy kolejny rząd decyduje się na pilotażowe wprowadzenie narzędzia. Tym razem informacja o takiej możliwości płynie z walijskiego parlamentu.
Parlament Walii – niewielkiej części Królestwa Brytyjskiego – jest zdeterminowany, żeby wprowadzić system jak najszybciej. Tylko że zapłacą za to wszyscy podatnicy królowej Elżbiety II. Pomysł rozważają również państwa europejskie.

A co jeszcze w numerze:

  • "Solidarność" nie będzie o nic prosić - Mateusz Kosiński relacjonuje zeszłotygodniową konferencję prasową "Solidarności" 
  • "Bitwa o Turów" Marcin Krzesowiec przedstawia na czym polega spór w sprawie Turowa
  • "Misja Radia Gdańsk" z dr Adamem Chmieleckim, prezezem Radia Gdańsk rozmawia Robert Wąsik 
  • "Rosyjska wojna o internet" Aleksander Żywczyk o spowolnieniu Twittera w Rosji 
  • "Podarunek dla Putina" Teresa Wójcik o Nord Stream 2 
  • "Dlaczego znów atakują" Barbara Michałowska śmierci Sebastiana ze Śląska 
  • W dziale kutlrura z Olgą Bończyk rozmawia Bartosz Boruciak 
  • Z Piotrem Łopuszańskim o Bolesławie Leśmianie rozmawia Agnieszka Żurek 
  • "Cause célèbre Izaaka Deutschera" prof. Marek Jan Chodakiewicz 
  • "Anatomia Nocnej Zmiany" Piotr Łysakowski 
  • Marcin Koziestański relacjonuje międzynarodową konferencję dotyczącą się starzenia pracowników 
  • W dziale sport: Łubasz Bobruk o złym sezonie Napoli i Barbara Michałowska o starcie na mistrzostwach świata 91-letniego Sobiesława Zawady 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe