Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": 21xTAK historia niezwykła

- Porozumienie dąbrowskie, zwane katowickim, przesądziło o powstaniu i uznaniu ogólnopolskiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Dlatego było decydujące dla upadku władzy partii komunistycznej w Polsce – pisze w najnowszym numerze „TS” Teresa Wójcik. To właśnie wydarzeniom przed 41. lat, gdy rodziła się Solidarność, poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”.
 Najnowszy numer
/ foto. TS

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

A co jeszcze w artykule Teresy Wójcik? 

Porozumienie dąbrowskie, będące fundamentem fascynujących dokonań najpierw Komitetu Strajkowego, a następnie MKZ Katowice, winno zająć należne mu miejsce w najnowszej historii Polski, obok porozumień z Gdańska, Szczecina i Jastrzębia. Huta Katowice była w tym czasie największym zakładem pracy w całym regionie, zatrudniała ponad 20 tys. ludzi. Jej znaczenie i wpływ obejmowały nie tylko ówczesne województwo katowickie, ale także województwa sąsiednie, a pośrednio cały kraj. Właśnie w tym środowisku został przedstawiony postulat zarejestrowania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” jako struktury ogólnopolskiej. 

M.in. o znaczeniu wydarzeń z 1980 r. z dr. Karolem Nawrockim, prezesem Instytutu Pamięći Narodowej rozmawia Mateusz Kosiński 

 Gdańsk to dla mnie szczególne miejsce, ale też Solidarność jest dla mnie szczególnym fenomenem – i to fenomenem w skali świata. Na skutek strajków sierpniowych Solidarność przywróciła wiarę w godność człowieka i wolność. Później usiłowano tę wiarę zdławić 13 grudnia 1981 r., ale mamy wszyscy świadomość, że bez Solidarności nie byłoby wolności. Strajki w sierpniu 1980 r. to również wspomnienie jednoczenia się Polaków wobec walki z systemem komunistycznym. Z jednej strony wiemy, że korpus znaczeń socjalnych był bardzo ważny, on do dzisiaj zostaje jedną z najważniejszych kwestii dla Solidarności, ale z drugiej strony wymiar antykomunistyczny, wolnościowy był równie ważny. Warto pamiętać, że to, co przyniósł system totalitarny w latach 80., to, jak rozprawiano się z działaczami Solidarności po 13 grudnia 1981 r., jest doskonałym przykładem, że Polska jeszcze długo po zakończeniu II wojny światowej nie była państwem wolnym, tylko państwem kolonialnym.

 

„Sajgon Bidena”, czyli koszmarny finisz misji w Afganistanie – raportuje Michał Bruszewski 

Dezercja Afgańskiej Armii Narodowej oddającej miasta islamistom bez wystrzału. Ucieczka prezydenta Aszrafa Ghaniego wraz ze świtą i setki cywili uciekających w popłochu przed wkraczającymi do Kabulu talibami. Dantejskie sceny na kabulskim lotnisku – ostatnim skrawku ziemi zachodniej koalicji. Entuzjazm światowej lewicy wobec Joe Bidena jakby przygasł. Pośpieszna ewakuacja US Army z Afganistanu zamieniła się w koszmar, który zaciąży na prezydenturze Bidena.

Lucyfer i „cieplna kopuła” - o upalnym lecie w Europie pisze Teresa Wójcik


W tym roku w Syrakuzach na Sycylii padł europejski rekord ciepła – 48,8°C. Do końca śródziemnomorskiego lata dość daleko, możliwe, że rekord zostanie jeszcze pobity. Upalne lata w krajach basenu Morza Śródziemnego to reguła, jednak w tym roku – jak utrzymują media i eksperci klimatu – temperatury są niebezpiecznie wysokie. Przyczyną zabójczych anomalii cieplnych ma być globalne ocieplenie klimatu. Jednocześnie w tym regionie pojawia się zimowa anomalia – coraz częściej w Atenach i w Rzymie pada śnieg i temperatura spada kilka stopni poniżej zera. Tyle że to upały przynoszą klęskę ogromnych pożarów. 

Sztuczna inteligencja Google’a przedłuży nam życie? - odpowiada Aleksander Żywczyk


Google zapowiada, że liczne zespoły naukowe pracujące nad szczepionkami i lekami będą miały nie lada wsparcie. W Izraelu powstaje potężne centrum badawczo-rozwojowe, w którym jedna z największych sztucznych inteligencji świata będzie pracowała nad przedłużeniem i poprawieniem jakości ludzkiego życia. Na jej czele staną nie lekarze, ale informatycy i inżynierowie.

A co jeszcze w numerze? 

  • Relacja z gali "Człowieka Roku 2020 Tygodnika Solidarność" autorstwa Marcina Koziestańskiego 
  • "Kryzys przez (nie)Porozumienie" - Marcin Krzeszowiec o rozłamie w Zjednoczonej Prawicy 
  • Marcin Koziestański rozmawia z Patrykiem Jakim
  • "Cena ropy pod znakiem zapytania" Aleksandra Żywczyka 
  • "Chińskie kopalnie pod kanadyjskim klonem" - ten sam autor o przeprowadzce kopalni kryptowalut 
  • prof. Marek Jan Chodakiewicz - "Prosty lud" "
  • "Koncern naftowy przegrał z... afrykańskim plemieniem" Aleksander Żywczyk o pieniądzach, które Shell zapłaci za wyciek ropy w Nigerii
  • "Przebyć całą Polskę dla świętego" z ks. Bogumiłem Lempkowskim, który pokonał 1000 km rowerem w kilkanaście dni, by swoim wysiłkiem wstawić się za szybką kanonizacją błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, rozmawia Konrad Wernicki
  • Z Magdaleną Daniel rozmawia Bartosz Boruciak 
  • Paweł Gabryś-Kurowski recenzuje film "Zielony rycerz". 
  • W dziale sport: "Pożegnanie legendy - Gerd Mueller nie żyje" Łukasza Bobruka i "Olimpijczycy na Stadionie Śląskim" Barbary Michałowskiej 


 

POLECANE
Rzadki widok w Sejmie: Jednogłośnie uchwalono ustawę. Wszyscy głosujący posłowie za z ostatniej chwili
Rzadki widok w Sejmie: Jednogłośnie uchwalono ustawę. Wszyscy głosujący posłowie za

Sejm jednogłośnie uchwalił w środę ustawę o zapewnieniu finansowania działań zmierzających do zwiększenia zdolności produkcji amunicji. Wcześniej posłowie odrzucili poprawkę PiS, według której środki na inwestycje w produkcję amunicji miałyby nie pochodzić z budżetu MON.

Samuel Pereira: Nowe szaty Donalda Tuska tylko u nas
Samuel Pereira: Nowe szaty Donalda Tuska

Angela Merkel w swoim najnowszym wywiadzie wspomina o swoich kontaktach z Władimirem Putinem, przyznając, że od dawna doskonale znała jego intencje. Nie ukrywa, że wiedziała, iż to wróg Europy, ale mimo tej wiedzy postawiła na – a jakże - dialog i pragmatyzm.

Czarna środa rosyjskiej gospodarki z ostatniej chwili
Czarna środa rosyjskiej gospodarki

Rosyjski system finansowy zmaga się z poważnym kryzysem, który doprowadził do drastycznego osłabienia rubla. Jak podają branżowe media, dolar w Rosji jest najdroższy od marca 2022 roku, a jego notowania w ostatnich dniach gwałtownie rosną. Główną bezpośrednią przyczyną obecnych problemów jest nałożenie przez USA sankcji na rosyjski Gazprombank.

Newsweek: Szymon Hołownia studiował na Collegium Humanum. Nie chodził na zajęcia, a oceny wpisywał rektor z ostatniej chwili
"Newsweek": "Szymon Hołownia studiował na Collegium Humanum. Nie chodził na zajęcia, a oceny wpisywał rektor"

W środę dziennikarz Piotr Krysiak, a następnie tygodnik "Newsweek" poinformowali, że na słynnej ostatnio uczelni Collegium Humanum "studiował" wicemarszałek Sejmu i "niezależny" kandydat na prezydenta Szymon Hołownia. 

Specjalny wysłannik USA ds. wojny na Ukrainie. Jest decyzja Trumpa z ostatniej chwili
Specjalny wysłannik USA ds. wojny na Ukrainie. Jest decyzja Trumpa

Prezydent elekt USA Donald Trump wybrał emerytowanego generała Keitha Kellogga, by służył jako specjalny wysłannik ds. Rosji i Ukrainy. Kellogg był autorem artykułu nazwanego przez media "planem pokojowym", który zakładał zawieszenie broni i zmuszenie obu stron do negocjacji.

Aktywista LGBT przeprasza posła PiS z ostatniej chwili
Aktywista LGBT przeprasza posła PiS

"Koniec batalii sądowej" – informuje w mediach społecznościowych polityk Suwerennej Polski i poseł Prawa i Sprawiedliwości Jan Kanthak, udostępniając wpis z przeprosinami, który opublikował aktywista LGBT Michał Kowalówka.

Niemcy mają przejąć polski port z ostatniej chwili
Niemcy mają przejąć polski port

W polskich portach może wkrótce dojść do spektakularnych roszad na poziomie właścicielskim. Grupa Rhenus jest bliska przejęcia kontroli nad spółką Bulk Cargo. Oferta konsorcjum Viterry i CM została natomiast uznana za najlepszą przez port w Gdyni. Obie transakcje mogę wywołać polityczną burzę – ocenił w środowym wydaniu "Puls Biznesu".

Anonimowy Sędzia: Adam robi biceps tylko u nas
Anonimowy Sędzia: Adam robi biceps

Minister Kujawiak czuł, że wystawili go na odstrzał. Z Adamem nie dało się nic ustalić, znikał gdzieś na całe dni, rozmarzony zerkał przez okno.

Szok w Niemczech. Kanclerz i jego zielony zastępca przeciwni unijnym karom za przekroczenie limitów emisji CO2 z ostatniej chwili
Szok w Niemczech. Kanclerz i jego "zielony" zastępca przeciwni unijnym karom za przekroczenie limitów emisji CO2

Na skutek decyzji UE od stycznia przyszłego roku producenci samochodowi mają obowiązek znacznego obcięcia emisji dwutlenku węgla, emitowanego przez sumę sprzedanych przez nich samochodów. Nieprzestrzeganie rygorystycznych norm ma być karane finansowo. Dość zaskakująco sprzeciw wobec tego rozwiązania wyrazili kanclerz Niemiec Olaf Scholz, a także nominowany z ugrupowania Zielonych wicepremier i minister gospodarki Robert Habeck. 

Znany deweloper i biznesmen zatrzymany. Policja przeszukała biura z ostatniej chwili
Znany deweloper i biznesmen zatrzymany. Policja przeszukała biura

Na zlecenie Prokuratury Okręgowej w Łodzi policja przeprowadziła działania w biurach grupy HRE Investments, zatrzymując Michała Sapotę – prezesa i głównego udziałowca spółki. Sprawa dotyczy licznych nieprawidłowości, w tym podejrzeń o oszustwa finansowe wobec klientów – podał portal TVP Info.

REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": 21xTAK historia niezwykła

- Porozumienie dąbrowskie, zwane katowickim, przesądziło o powstaniu i uznaniu ogólnopolskiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Dlatego było decydujące dla upadku władzy partii komunistycznej w Polsce – pisze w najnowszym numerze „TS” Teresa Wójcik. To właśnie wydarzeniom przed 41. lat, gdy rodziła się Solidarność, poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”.
 Najnowszy numer
/ foto. TS

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

A co jeszcze w artykule Teresy Wójcik? 

Porozumienie dąbrowskie, będące fundamentem fascynujących dokonań najpierw Komitetu Strajkowego, a następnie MKZ Katowice, winno zająć należne mu miejsce w najnowszej historii Polski, obok porozumień z Gdańska, Szczecina i Jastrzębia. Huta Katowice była w tym czasie największym zakładem pracy w całym regionie, zatrudniała ponad 20 tys. ludzi. Jej znaczenie i wpływ obejmowały nie tylko ówczesne województwo katowickie, ale także województwa sąsiednie, a pośrednio cały kraj. Właśnie w tym środowisku został przedstawiony postulat zarejestrowania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” jako struktury ogólnopolskiej. 

M.in. o znaczeniu wydarzeń z 1980 r. z dr. Karolem Nawrockim, prezesem Instytutu Pamięći Narodowej rozmawia Mateusz Kosiński 

 Gdańsk to dla mnie szczególne miejsce, ale też Solidarność jest dla mnie szczególnym fenomenem – i to fenomenem w skali świata. Na skutek strajków sierpniowych Solidarność przywróciła wiarę w godność człowieka i wolność. Później usiłowano tę wiarę zdławić 13 grudnia 1981 r., ale mamy wszyscy świadomość, że bez Solidarności nie byłoby wolności. Strajki w sierpniu 1980 r. to również wspomnienie jednoczenia się Polaków wobec walki z systemem komunistycznym. Z jednej strony wiemy, że korpus znaczeń socjalnych był bardzo ważny, on do dzisiaj zostaje jedną z najważniejszych kwestii dla Solidarności, ale z drugiej strony wymiar antykomunistyczny, wolnościowy był równie ważny. Warto pamiętać, że to, co przyniósł system totalitarny w latach 80., to, jak rozprawiano się z działaczami Solidarności po 13 grudnia 1981 r., jest doskonałym przykładem, że Polska jeszcze długo po zakończeniu II wojny światowej nie była państwem wolnym, tylko państwem kolonialnym.

 

„Sajgon Bidena”, czyli koszmarny finisz misji w Afganistanie – raportuje Michał Bruszewski 

Dezercja Afgańskiej Armii Narodowej oddającej miasta islamistom bez wystrzału. Ucieczka prezydenta Aszrafa Ghaniego wraz ze świtą i setki cywili uciekających w popłochu przed wkraczającymi do Kabulu talibami. Dantejskie sceny na kabulskim lotnisku – ostatnim skrawku ziemi zachodniej koalicji. Entuzjazm światowej lewicy wobec Joe Bidena jakby przygasł. Pośpieszna ewakuacja US Army z Afganistanu zamieniła się w koszmar, który zaciąży na prezydenturze Bidena.

Lucyfer i „cieplna kopuła” - o upalnym lecie w Europie pisze Teresa Wójcik


W tym roku w Syrakuzach na Sycylii padł europejski rekord ciepła – 48,8°C. Do końca śródziemnomorskiego lata dość daleko, możliwe, że rekord zostanie jeszcze pobity. Upalne lata w krajach basenu Morza Śródziemnego to reguła, jednak w tym roku – jak utrzymują media i eksperci klimatu – temperatury są niebezpiecznie wysokie. Przyczyną zabójczych anomalii cieplnych ma być globalne ocieplenie klimatu. Jednocześnie w tym regionie pojawia się zimowa anomalia – coraz częściej w Atenach i w Rzymie pada śnieg i temperatura spada kilka stopni poniżej zera. Tyle że to upały przynoszą klęskę ogromnych pożarów. 

Sztuczna inteligencja Google’a przedłuży nam życie? - odpowiada Aleksander Żywczyk


Google zapowiada, że liczne zespoły naukowe pracujące nad szczepionkami i lekami będą miały nie lada wsparcie. W Izraelu powstaje potężne centrum badawczo-rozwojowe, w którym jedna z największych sztucznych inteligencji świata będzie pracowała nad przedłużeniem i poprawieniem jakości ludzkiego życia. Na jej czele staną nie lekarze, ale informatycy i inżynierowie.

A co jeszcze w numerze? 

  • Relacja z gali "Człowieka Roku 2020 Tygodnika Solidarność" autorstwa Marcina Koziestańskiego 
  • "Kryzys przez (nie)Porozumienie" - Marcin Krzeszowiec o rozłamie w Zjednoczonej Prawicy 
  • Marcin Koziestański rozmawia z Patrykiem Jakim
  • "Cena ropy pod znakiem zapytania" Aleksandra Żywczyka 
  • "Chińskie kopalnie pod kanadyjskim klonem" - ten sam autor o przeprowadzce kopalni kryptowalut 
  • prof. Marek Jan Chodakiewicz - "Prosty lud" "
  • "Koncern naftowy przegrał z... afrykańskim plemieniem" Aleksander Żywczyk o pieniądzach, które Shell zapłaci za wyciek ropy w Nigerii
  • "Przebyć całą Polskę dla świętego" z ks. Bogumiłem Lempkowskim, który pokonał 1000 km rowerem w kilkanaście dni, by swoim wysiłkiem wstawić się za szybką kanonizacją błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, rozmawia Konrad Wernicki
  • Z Magdaleną Daniel rozmawia Bartosz Boruciak 
  • Paweł Gabryś-Kurowski recenzuje film "Zielony rycerz". 
  • W dziale sport: "Pożegnanie legendy - Gerd Mueller nie żyje" Łukasza Bobruka i "Olimpijczycy na Stadionie Śląskim" Barbary Michałowskiej 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe