Jednolita płaca minimalna w Unii i sesja MOP w RDS
Jak zauważył prof. Jacek Męcina z Konfederacji Lewiatan, rozmowy na temat ratyfikacji Karty powinny być zintensyfikowane, ale nie będą one łatwe w niektórych punktach, jak np. minimalne wynagrodzenie. Wymaga to bowiem chociażby analizy finansowej działać rządu w tym zakresie. Według przedstawicieli MSZ, należy również brać pod uwagę sytuację gospodarczą naszego kraju.
Przewodniczący zespołu Bogdan Kubiak z Solidarności zaproponował, by oddzielić zapisy Karty, które można byłoby ratyfikować bez wątpliwości a osobno rozmawiać o tych, które wymagają jeszcze dyskusji. Zaznaczył też, że pracująca obecnie Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy powinna mieć informacje, co do obszarów niezgodności polskich przepisów z zapisami Karty.
W drugiej części posiedzenia zespołu rozmawiano o zbliżającej się Sesji Międzynarodowej Organizacji Pracy, która odbędzie się w dniach 5-16 czerwca w Genewie. Ze strony polskiej, delegatem związków zawodowych będzie Piotr Ostrowski z OPZZ, zaś ze strony pracodawców Izabela Opęchowska z ZRP. Na dzień 15 czerwca zaplanowany jest Światowy Szczyt Pracy, którego temat to „Kobiety na rynku pracy”.
Poszczególne komitety MOP zajmować się będę m.in. takimi zagadnieniami jak: sytuacje spowodowane kataklizmami i klęskami żywiołowymi, migracja zarobkowa, raporty dotyczące stosowania konwencji ws. BHP.
Wśród państw łamiących konwencje i zalecenia MOP znajdzie się w tym roku Polska, a sprawa dotyczy zatrudniania obywateli Korei Północnej oraz nie wypłacania im należnych wynagrodzeń.
Na Posiedzeniu Plenarnym MOP uchylone zostanie 6 przestarzałych konwencji, a także odbędą się wybory do Rady Administracyjnej MOP.
Anna Grabowska