Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Podróż po świecie pracy - projekt "Kolej na Młodych"

W codziennej debacie publicznej bardzo dużo uwagi poświęconej jest sporom światopoglądowym i obyczajowym. Natomiast rzeczy naprawdę ważne, które mają realny wpływ na nasze życie, czyli sprawy pracownicze, są zepchnięte gdzieś na boczny tor tego dyskursu. Dlaczego tak się dzieje? Czy ktoś ma w tym interes? W końcu jakie konsekwencje dla społeczeństwa i gospodarki niesie to, że obywatele są tak mało świadomi swoich praw pracowniczych? Na te pytania postanowiliśmy odpowiedzieć w ramach kampanii edukacyjnej "Kolej na Młodych", a jednocześnie zaradzić, tworząc kompendium wiedzy dla młodych pracowników. Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność" jest zwieńczeniem naszego projektu.
 Najnowszy numer
/ okładka Tygodnika Solidarność nr 42/2021

 

Z początkiem września, a więc wraz z rozpoczęciem roku szkolnego na dworcach PKP w całej Polsce pojawiły się plakaty i banery informacyjne kampanii edukacyjnej Kolej na Młodych, organizowanej przez Tygodnik Solidarność, portal Tysol.pl oraz Krajową Sekcję Młodych NSZZ Solidarność. Projekt jest skierowany do młodego pokolenia, które dopiero wchodzi na rynek pracy. Mowa o uczniach szkół średnich, studentach oraz osobach, które niedawno podjęły aktywność zawodową.

Jako redakcja Tygodnika Solidarność i Tysol.pl wraz z Krajową Sekcją Młodych NSZZ Solidarność chcemy w przystępny sposób przekazać młodemu pokoleniu, że mogą wpływać na to jak wygląda ich miejsce pracy, że warto wziąć za nie odpowiedzialność i stać się pracownikiem świadomym swoich praw.

W tym celu pod adresem https://kolejnamlodych.pl przygotowaliśmy kompendium wiedzy dla młodych pracowników, a także przeprowadziliśmy debatę z naszymi ekspertami nt. spraw pracowniczych i problemów polskiego rynku pracy, którą podsumowaliśmy w niniejszym numerze "Tygodnika Solidarność".

Debatę przeprowadziliśmy pod hasłem przywracania tematów pracowniczych na główny tor debaty publicznej i można ją obejrzeć poniżej:

 

 

 

A numerze ponadto:

Antyhumanizm. Co się stało z debatą publiczną?

Warunkiem dobrego rządzenia jest nastawiona
na porozumienie i oparta na faktach debata publiczna. Niestety w Polsce od wielu lat jakość debat gwałtownie spada, zaś sama potrzeba dialogu na tematy społecznie ważne i dotyczące większości Polaków jest spychana
na dalszy plan. W ostatnich latach takim pomijanym
w debacie publicznej tematem są prawa pracownicze
i ogólnie rzecz biorąc, sytuacja na rynku pracy. Oczywiście podczas konferencji branżowych szeroko mówi się o rozwoju gospodarczym, globalizacji,
potrzebie innowacji i o kapitale ludzkim. Niewiele
to jednak zmienia w sytuacji całej rzeszy pracowników, którzy mimo podejmowanych wysiłków, by sprostać wymaganiom pracodawcy – nie mają poczucia stabilizacji i bezpieczeństwa zatrudnienia.

- pyta Agnieszka Kowarska, wskazując, że w polskiej debacie publicznej sprawy pracownicze są zepchnięte na margines.

 

Demonstracja - TAK,
związek - raczej NIE

Z danych Międzynarodowej Organizacji Pracy wynika, że na całym świecie ogromna większość młodych pracowników (18-35 lat) wykonuje niskopłatną pracę o niskim statusie i niepewnej ochronie. Te samedane dowodzą bardzo niskiego uzwiązkowienia tej grupy pracowniczej. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi – dlaczego.

- pisze Teresa Wójcik

 

Unijny raj w natarciu

Marsz w kierunku europejskiego superpaństwa nie jest przy końcu swojej realizacji, ale wychodzi dopiero z fazy początkowej. Wielu Polaków chce zostać w Unii, ale w jakiej? Na poważną ogólnoeuropejską dyskusję czekają strategie interwencji unijnych instytucji wobec państw członkowskich.

- analizuje Jakub Pacan

 

Zmiana stanowiska, nowe strategie

Jarosław Kaczyński odchodzi z rządowych stanowisk, ponieważ strategia Tuska miała polegać na ciągłym atakowaniu właśnie jego, a nie Mateusza Morawieckiego, a łatwiej atakować wicepremiera niż zwykłego posła.

 

Krecia robota Komisji

Jeżeli ktokolwiek będzie ponosił winę za ewentualny rozpad Unii Europejskiej, nie będzie to rząd Polski czy Węgier. Ani nawet nie Wielka Brytania, która w głośnym brexicie, niekoniecznie korzystnym dla siebie, opuściła Wspólnotę, nieco trzaskając drzwiami. Winę za odśrodkowe tendencje – coraz silniejsze nie tylko w Europie Środkowej i Wschodniej – ponosi Komisja Europejska, która w szale politycznych decyzji oddaje europejskie kraje nawet Chinom zainteresowanym tym, żeby Unię w obecnym kształcie osłabić.

- artykuł Aleksandra Żywczyka

 

Gazprom gra kryzysem energetycznym

Kryzys energetyczny zapukał do drzwi Europy,
do których klucze Europa lekkomyślnie oddała rosji. Putin dostrzegł doskonałą okazję do podniesienia statusu i umocnienia wpływów swojego państwa jako supermocarstwa gazowego. Otwarcie zapowiada, że tylko uruchomienie Nord Stream 2 może odsunąć załamanie europejskiego systemu energetycznego tej zimy. Wobec jawnego szantażu Polska zabiega o nowe śledztwo antymonopolowe przeciwko Gazpromowi. Coraz głośniej słychać żądania rewizji celów „Fit for 55”. Tymczasem Komisja Europejska nie widzi zagrożeń.

- pisze Teresa Wójcik

 

Musimy solidarnie bronić lasy

 

– Nie może być sytuacji, kiedy Unia Europejska propaguje rzeczy, które nie są do zaakceptowania przez ogół państw. Mówiąc kolokwialnie i z przymrużeniem oka, nie mogą fryzjerzy zajmować się lasami. Musi być dyskusja ze wszystkimi państwami. Nie ma zgody polskiej strony na takie rozwiązania. To wielkie nieporozumienie. Musimy solidarnie bronić lasy i naturalne środowisko – mówił Józef Kubica, p.o. dyrektor generalny Lasów Państwowych, podczas międzynarodowej konferencji na temat strategii bioróżnorodności 2030, zorganizowanej przez Krajowy Sekretariat Zasobów Naturalnych, Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ „Solidarność”.

- pisze Marcin Koziestański

 

Dialog społeczny na poziomie samorządów

W środę, 13 października, w historycznej Sali BHP odbył się kolejny etap realizacji projektu „Schematy Dialogu Społecznego dla Godnej Pracy w sektorze publicznym na poziomie samorządów”. Przeprowadzono warsztaty eksperckie, na których omówiono m.in. rezultaty pilotażu programu w gminach Jaworzno i Płock; przedstawiono również wstępny model prowadzenia dialogu społecznego w sferze samorządu terytorialnego.

- relacjonuje Robert Wąsik

 

Chcemy zapalać młodych do działalności związkowej

– Jako jedni z pierwszych w Polsce, o co też mocno osobiście walczyłem, powołaliśmy w naszym zakładzie Komisję Młodych po to, by młodsze osoby mogły się uczyć modelu współdecydowania i żeby zapalać ich do działalności związkowej. Czasami starszym związkowcom nie podoba się szeroka działalność młodych pracowników, ale ja im wtedy odpowiadam, że bardzo potrzebujemy młodych osób, dlatego ich rozwijamy i uczymy walki o pracowników – podkreśla Piotr Olbryś, przewodniczący NSZZ „Solidarność” w Volkswagen Poznań, w rozmowie z Marcinem Koziestańskim.

 

W numerze również m.in. felietony: 

  • Karol Gac 
  • Tomasz P. Terlikowski 
  • Waldemar Biniecki 
  • Tadeusz Płużański 
  • Cezary Krysztopa

 


 

POLECANE
Nie żyje policjant. Tak funkcjonariusze oddadzą hołd koledze z ostatniej chwili
Nie żyje policjant. Tak funkcjonariusze oddadzą hołd koledze

W najbliższy piątek 29 listopada o godzinie 12:00 w kościele pw. św. Michała Archanioła w Białej Podlaskiej odbędzie się pogrzeb zmarłego policjanta Mateusza Biernackiego. Policja poinformowała, że w tym dniu na terenie całego kraju wybrzmią syreny policyjne.

Kosiniak-Kamysz: Podjąłem decyzję o utworzeniu wojsk dronowych pilne
Kosiniak-Kamysz: Podjąłem decyzję o utworzeniu wojsk dronowych

Szef MON, wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował w czwartek w Gdyni, że podjął decyzję o utworzeniu wojsk dronowych na początku 2025 r.

Nieoficjalnie: Niemcy wyślą do Polski system Patriot z ostatniej chwili
Nieoficjalnie: Niemcy wyślą do Polski system Patriot

Niemcy po raz kolejny przygotowują tymczasowe rozmieszczenie systemów obrony przeciwlotniczej Patriot w Polsce - dowiedziała się w czwartek agencja dpa. Plan obejmuje stacjonowanie żołnierzy Bundeswehry i baterii Patriot od stycznia 2025 r. w okolicach Rzeszowa.

Kobieto na Ciebie już czas odejść. Burza po emisji popularnego programu TVN Wiadomości
"Kobieto na Ciebie już czas odejść". Burza po emisji popularnego programu TVN

Po jednym z ostatnich wydań "Dzień dobry TVN" w mediach społecznościowych zawrzało. Widzowie nie kryli oburzenia.

Gazeta Wyborcza demonstracyjnie opuszcza X Elona Muska gorące
"Gazeta Wyborcza" demonstracyjnie opuszcza X Elona Muska

Gazeta Wyborcza ogłosiła, że opuszcza "X" Elona Muska (dawniej Twitter) i przenosi się na platformę o niewelkim zasięgu BlueSky.

Atywista przyniósł Trzaskowskiemu gotowy wniosek urlopowy na czas kampanii gorące
Atywista przyniósł Trzaskowskiemu gotowy wniosek urlopowy na czas kampanii

Warszawski radny Jan Mencwel na czwartkową sesję rady miasta przyniósł ze sobą wniosek urlopowy. Aktywista chciał w ten sposób wyręczyć prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego wręczając mu gotowy wniosek, aby ten mógł w przyszłym roku skupić się na kampanii wyborczej. 

Hołownia odpowiada na atak i... sugeruje rozpad koalicji? Jest odpowiedź Trzaskowskiego polityka
Hołownia odpowiada na atak i... sugeruje rozpad koalicji? Jest odpowiedź Trzaskowskiego

Lider Polski 2050 i kandydat na prezydenta Szymon Hołownia w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie oświadczył, że "jeżeli miałoby się okazać, że do gry wkroczyły służby i to one dzielą się z dziennikarzami fake newsami, to oznacza, że dojdzie do bardzo poważnego kryzysu zaufania w koalicji". Do tej wypowiedzi odniósł się kandydat KO na prezydenta, Rafał Trzaskowski.

Tak przywitano Putina w Astanie. Rosyjskie media znalazły wytłumaczenie z ostatniej chwili
Tak przywitano Putina w Astanie. Rosyjskie media znalazły wytłumaczenie

Prezydent Rosji Władimir Putin odwiedził Kazachstan na zaproszenie prezydenta Kasyma-Żomarta Tokajewa. W Astanie wyświetlono rosyjskie flagi. Jednakże na budynku Opery Astany pojawiła się także ukraińska flaga.

Pałac Buckingham pogrążony w żałobie. To cios dla księżnej Kate z ostatniej chwili
Pałac Buckingham pogrążony w żałobie. To cios dla księżnej Kate

Media obiegła bardzo smutna wiadomość. Nie żyje 17-letnia Liz Hatton, której księżna Kate pomogła zrealizować marzenie.

Kompromitacja prokuratury Bodnara. Mieli zgubić dokument ws. ks. Olszewskiego gorące
Kompromitacja prokuratury Bodnara. Mieli zgubić dokument ws. ks. Olszewskiego

Portal wPolityce.pl poinformował wczoraj, że funkcjonariusze ABW mieli przeszukać mieszkanie oraz samochód koordynatora projektów fundacji Profeto, którą kierował ks. Michał Olszewski.

REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Podróż po świecie pracy - projekt "Kolej na Młodych"

W codziennej debacie publicznej bardzo dużo uwagi poświęconej jest sporom światopoglądowym i obyczajowym. Natomiast rzeczy naprawdę ważne, które mają realny wpływ na nasze życie, czyli sprawy pracownicze, są zepchnięte gdzieś na boczny tor tego dyskursu. Dlaczego tak się dzieje? Czy ktoś ma w tym interes? W końcu jakie konsekwencje dla społeczeństwa i gospodarki niesie to, że obywatele są tak mało świadomi swoich praw pracowniczych? Na te pytania postanowiliśmy odpowiedzieć w ramach kampanii edukacyjnej "Kolej na Młodych", a jednocześnie zaradzić, tworząc kompendium wiedzy dla młodych pracowników. Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność" jest zwieńczeniem naszego projektu.
 Najnowszy numer
/ okładka Tygodnika Solidarność nr 42/2021

 

Z początkiem września, a więc wraz z rozpoczęciem roku szkolnego na dworcach PKP w całej Polsce pojawiły się plakaty i banery informacyjne kampanii edukacyjnej Kolej na Młodych, organizowanej przez Tygodnik Solidarność, portal Tysol.pl oraz Krajową Sekcję Młodych NSZZ Solidarność. Projekt jest skierowany do młodego pokolenia, które dopiero wchodzi na rynek pracy. Mowa o uczniach szkół średnich, studentach oraz osobach, które niedawno podjęły aktywność zawodową.

Jako redakcja Tygodnika Solidarność i Tysol.pl wraz z Krajową Sekcją Młodych NSZZ Solidarność chcemy w przystępny sposób przekazać młodemu pokoleniu, że mogą wpływać na to jak wygląda ich miejsce pracy, że warto wziąć za nie odpowiedzialność i stać się pracownikiem świadomym swoich praw.

W tym celu pod adresem https://kolejnamlodych.pl przygotowaliśmy kompendium wiedzy dla młodych pracowników, a także przeprowadziliśmy debatę z naszymi ekspertami nt. spraw pracowniczych i problemów polskiego rynku pracy, którą podsumowaliśmy w niniejszym numerze "Tygodnika Solidarność".

Debatę przeprowadziliśmy pod hasłem przywracania tematów pracowniczych na główny tor debaty publicznej i można ją obejrzeć poniżej:

 

 

 

A numerze ponadto:

Antyhumanizm. Co się stało z debatą publiczną?

Warunkiem dobrego rządzenia jest nastawiona
na porozumienie i oparta na faktach debata publiczna. Niestety w Polsce od wielu lat jakość debat gwałtownie spada, zaś sama potrzeba dialogu na tematy społecznie ważne i dotyczące większości Polaków jest spychana
na dalszy plan. W ostatnich latach takim pomijanym
w debacie publicznej tematem są prawa pracownicze
i ogólnie rzecz biorąc, sytuacja na rynku pracy. Oczywiście podczas konferencji branżowych szeroko mówi się o rozwoju gospodarczym, globalizacji,
potrzebie innowacji i o kapitale ludzkim. Niewiele
to jednak zmienia w sytuacji całej rzeszy pracowników, którzy mimo podejmowanych wysiłków, by sprostać wymaganiom pracodawcy – nie mają poczucia stabilizacji i bezpieczeństwa zatrudnienia.

- pyta Agnieszka Kowarska, wskazując, że w polskiej debacie publicznej sprawy pracownicze są zepchnięte na margines.

 

Demonstracja - TAK,
związek - raczej NIE

Z danych Międzynarodowej Organizacji Pracy wynika, że na całym świecie ogromna większość młodych pracowników (18-35 lat) wykonuje niskopłatną pracę o niskim statusie i niepewnej ochronie. Te samedane dowodzą bardzo niskiego uzwiązkowienia tej grupy pracowniczej. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi – dlaczego.

- pisze Teresa Wójcik

 

Unijny raj w natarciu

Marsz w kierunku europejskiego superpaństwa nie jest przy końcu swojej realizacji, ale wychodzi dopiero z fazy początkowej. Wielu Polaków chce zostać w Unii, ale w jakiej? Na poważną ogólnoeuropejską dyskusję czekają strategie interwencji unijnych instytucji wobec państw członkowskich.

- analizuje Jakub Pacan

 

Zmiana stanowiska, nowe strategie

Jarosław Kaczyński odchodzi z rządowych stanowisk, ponieważ strategia Tuska miała polegać na ciągłym atakowaniu właśnie jego, a nie Mateusza Morawieckiego, a łatwiej atakować wicepremiera niż zwykłego posła.

 

Krecia robota Komisji

Jeżeli ktokolwiek będzie ponosił winę za ewentualny rozpad Unii Europejskiej, nie będzie to rząd Polski czy Węgier. Ani nawet nie Wielka Brytania, która w głośnym brexicie, niekoniecznie korzystnym dla siebie, opuściła Wspólnotę, nieco trzaskając drzwiami. Winę za odśrodkowe tendencje – coraz silniejsze nie tylko w Europie Środkowej i Wschodniej – ponosi Komisja Europejska, która w szale politycznych decyzji oddaje europejskie kraje nawet Chinom zainteresowanym tym, żeby Unię w obecnym kształcie osłabić.

- artykuł Aleksandra Żywczyka

 

Gazprom gra kryzysem energetycznym

Kryzys energetyczny zapukał do drzwi Europy,
do których klucze Europa lekkomyślnie oddała rosji. Putin dostrzegł doskonałą okazję do podniesienia statusu i umocnienia wpływów swojego państwa jako supermocarstwa gazowego. Otwarcie zapowiada, że tylko uruchomienie Nord Stream 2 może odsunąć załamanie europejskiego systemu energetycznego tej zimy. Wobec jawnego szantażu Polska zabiega o nowe śledztwo antymonopolowe przeciwko Gazpromowi. Coraz głośniej słychać żądania rewizji celów „Fit for 55”. Tymczasem Komisja Europejska nie widzi zagrożeń.

- pisze Teresa Wójcik

 

Musimy solidarnie bronić lasy

 

– Nie może być sytuacji, kiedy Unia Europejska propaguje rzeczy, które nie są do zaakceptowania przez ogół państw. Mówiąc kolokwialnie i z przymrużeniem oka, nie mogą fryzjerzy zajmować się lasami. Musi być dyskusja ze wszystkimi państwami. Nie ma zgody polskiej strony na takie rozwiązania. To wielkie nieporozumienie. Musimy solidarnie bronić lasy i naturalne środowisko – mówił Józef Kubica, p.o. dyrektor generalny Lasów Państwowych, podczas międzynarodowej konferencji na temat strategii bioróżnorodności 2030, zorganizowanej przez Krajowy Sekretariat Zasobów Naturalnych, Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ „Solidarność”.

- pisze Marcin Koziestański

 

Dialog społeczny na poziomie samorządów

W środę, 13 października, w historycznej Sali BHP odbył się kolejny etap realizacji projektu „Schematy Dialogu Społecznego dla Godnej Pracy w sektorze publicznym na poziomie samorządów”. Przeprowadzono warsztaty eksperckie, na których omówiono m.in. rezultaty pilotażu programu w gminach Jaworzno i Płock; przedstawiono również wstępny model prowadzenia dialogu społecznego w sferze samorządu terytorialnego.

- relacjonuje Robert Wąsik

 

Chcemy zapalać młodych do działalności związkowej

– Jako jedni z pierwszych w Polsce, o co też mocno osobiście walczyłem, powołaliśmy w naszym zakładzie Komisję Młodych po to, by młodsze osoby mogły się uczyć modelu współdecydowania i żeby zapalać ich do działalności związkowej. Czasami starszym związkowcom nie podoba się szeroka działalność młodych pracowników, ale ja im wtedy odpowiadam, że bardzo potrzebujemy młodych osób, dlatego ich rozwijamy i uczymy walki o pracowników – podkreśla Piotr Olbryś, przewodniczący NSZZ „Solidarność” w Volkswagen Poznań, w rozmowie z Marcinem Koziestańskim.

 

W numerze również m.in. felietony: 

  • Karol Gac 
  • Tomasz P. Terlikowski 
  • Waldemar Biniecki 
  • Tadeusz Płużański 
  • Cezary Krysztopa

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe