Najnowszy numer "TS": Prestiżowa nagroda BohaterON dla „Tygodnika Solidarność"

To wielkie wyróżnienie dla „Tygodnika Solidarność”! Za budowanie popkulturowego przekazu dokumentującego historię Solidarności m.in. poprzez wystawy, komiksy i filmy animowane „Droga ku wolności” i „Pomnik Wolności Słowa” nasza redakcja została wyróżniona na uroczystej gali wręczenia prestiżowych nagród „BohaterONy im. Powstańców Warszawskich” statuetką Brązowego BohaterONa! Więcej w najnowszym numerze „TS”. 
 Najnowszy numer
/ foto. TS

 

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

Galę wręczenia „BohaterONów” relacjonuje Marcin Koziestański: 

Uroczysta gala odbyła się 25 października w sali koncertowej Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, przy ul. Modzelewskiego w Warszawie. Na jej wstępie przemawiał wicepremier Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego. – Cieszę się, że po przerwie związanej z pandemią możemy znów się spotkać i uczcić bohaterów naszej historii. Bez bohaterskiej postawy Powstańców Warszawskich nie byłoby dziś wolnej i suwerennej Polski. Z radością obserwuje konkurs BohaterONy, to, jak ta inicjatywa z roku na rok się rozrasta. Gratuluję laureatom i wierzę, że otrzymane nagrody będą dla was powodem do dumy i motorem do dalszych działań – powiedział Piotr Gliński, który następnie odczytał list od premiera Mateusza Morawieckiego. „To, że Polska jest dziś krajem demokratycznym, jest dziełem ludzi, którzy walczyli o lepszy świat. Powstańcy Warszawscy wśród nich zajmują wyjątkowe miejsce. Ten konkurs dowodzi, że polska historia jest wciąż żywa i inspirująca. Składam serdeczne gratulacje laureatom” – napisał do uczestników Morawiecki. 

„Dialog zza drutu kolczastego” - Matuesz Kosiński o manifestacji Solidarnośći w Luksemburgu 

Maski opadły. To sformułowanie w najbardziej trafny sposób może podsumować efekty manifestacji Solidarności pod Trybunałem Sprawiedliwości w Luksemburgu. I to w bardzo szerokim kontekście. Nasza manifestacja niewątpliwie okazała się sukcesem. W dobie koronawirusa zorganizowanie akcji na tak dużą skalę w odległym kraju jest zadaniem trudnym i ryzykownym. Wszyscy doskonale wiemy, że przepisy wjazdowe do poszczególnych państw czy te dotyczące zgromadzeń publicznych potrafią zmieniać się z dnia na dzień. Organizacja manifestacji w obronie Turowa obarczona była sporym ryzykiem, szczególnie że jesienią błyskawicznie rośnie liczba zakażonych. Manifestacja jednak odbyła się zgodnie z założeniami, była głośna, wizualnie prezentowała się imponująco, a przemawiający liderzy w prostych, żołnierskich słowach wyłożyli to, o co Solidarności chodzi. W efekcie protest zdominował przekaz w krajowych mediach, odbił się echem w tych zachodnich i stanowił wydarzenie miesiąca w samym Luksemburgu. Niewątpliwie w luksemburskiej biznesowej dzielnicy Kirchberg dzięki polskim związkowcom długo jeszcze dyskutowano o energetyce...  

Łukaszenka i jego ekipa traktują migrantów jako broń w walce przeciwko Zachodowi. Ataki na polską granicę to brutalny element wojny hybrydowej z Polską i Unią Europejską. Za Łukaszenką kryje się Putin, który oprócz kurka do gazu dzięki Łukaszence „zyskał kurek do nielegalnej migracji” jako narzędzia presji na Zachód. W bardzo trudnych warunkach politycznych obrona polskiej granicy państwowej z Białorusią jest jednocześnie obroną zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. O tym zagrożeniu z Mariuszem Kamińskim, ministrem spraw wewnętrznych i administracji, rozmawia Teresa Wójcik.

Władze w Mińsku prowadzą cyniczną grę życiem ludzkim. Nie mam żadnych wątpliwości, że kryzys migracyjny jest wywoływany na granicy z Polską celowo. Chodzi o stworzenie presji nie tylko na nasz kraj, ale też na całą Unię Europejską. Przypomnę tylko, że Białoruś uruchomiła ruch bezwizowy z państwami takimi jak Pakistan, Jordania czy RPA. Podejmujemy kroki, by utrudnić Aleksandrowi Łukaszence organizowanie szlaku migracyjnego. W czwartek, 14 października, Sejm uchwalił ustawę o zabezpieczeniu granicy państwowej. Na granicy z Białorusią powstanie zapora – nowoczesna infrastruktura budowlana wyposażona w sprzęt elektroniczny i telekomunikacyjny. Podobne rozwiązania sprawdziły się chociażby w Grecji czy na Węgrzech. 
Skutecznie i konsekwentnie dbamy o bezpieczeństwo Polaków. Straż Graniczna, Policja i żołnierze strzegą i nadal będą strzec granicy polsko-białoruskiej

- słyszymy.

Czy czeka nas rebranding tysiąclecia? - odpowiada Aleksander Żywczyk. 

Kiedy w połowie października po raz pierwszy pojawiła się informacja o tym, że Facebook, l’enfant terrible firm technologicznych i piąta najchętniej kupowana na giełdach spółka świata, zmieni swoją nazwę w ciągu najbliższych tygodni, w internecie zawrzało. Internauci prześcigali się w wymyślaniu nowych nazw dla spółki Marka Zuckerberga, on zaś odmawiał odpowiedzi na pytanie, czy i kiedy dojdzie do rebrandingu. Wskazywał, że najważniejsze dla (wciąż) Facebooka jest jeszcze większe uzależnienie ludzkości od serwisu przez zbudowanie świata wirtualnej rzeczywistości zastępującej świat, który nas otacza. 

Koniec epoki czarodziejów – przeczytamy w tekście Aleksandra Żywczyka. 


Ostatni czarodziej zachodniego świata – zatrudniony na etat czarownika przez magistrat nowozelandzkiego miasta Christchurch – został właśnie zwolniony. Ian Brackenbury Channell, socjolog i psycholog z wykształcenia, choć mag z pasji, przeszedł na emeryturę. Nie bez protestów – burmistrza Christchurch ostrzegł, że miasto, a może i cały kraj czekają „implikacje w obszarze zaklęć, błogosławieństw i przekleństw”, za co nie będzie odpowiadał. Channell był pierwowzorem wyglądu Gandalfa z filmowej trylogii „Władca Pierścieni”.

 

W numerze także m.in. felietony: 

  • Karol Gac
  • Waldemar Biniecki
  • Tomasz Terlikowski
  • Tadeusz Płużański 
  • Cezary Krysztopa 


 

POLECANE
Koniec programu Czyste powietrze? Ministerstwo zawiesza przyjmowanie wniosków polityka
Koniec programu "Czyste powietrze"? Ministerstwo zawiesza przyjmowanie wniosków

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zawiesza w czwartek przyjmowanie nowych wniosków w programie "Czyste Powietrze" - poinformowała w czwartek prezes Funduszu Dorota Zawadzka-Stępniak. Przerwa ma potrwać do wiosny 2025 r.

Świątek spożyła podejrzany lek. Oficjalny komunikat WTA pilne
Świątek spożyła podejrzany lek. Oficjalny komunikat WTA

Międzynarodowe Stowarzyszenie Integralności Tenisa podjęło decyzję o zawieszeniu Igi Świątek. W przeprowadzonym 12 sierpnia badaniu antydopingowym w organizmie tenisistki wykryto śladowe ilości zakazanego środka, trimetazydyny.

Gruzja zrywa rozmowy o członkostwie w UE z ostatniej chwili
Gruzja zrywa rozmowy o członkostwie w UE

Gruziński premier Irakli Kobachidze przekazał w czwartek po południu, że Gruzja na ten moment rezygnuje z dalszych negocjacji dotyczących przystąpienia do Unii Europejskiej. Wskazał, że rozmowy mogą zostać wznowione w 2028 roku.

Afera wokół Hołowni. Jest oświadczenie Kosiniaka-Kamysza z ostatniej chwili
Afera wokół Hołowni. Jest oświadczenie Kosiniaka-Kamysza

Władysław Kosiniak-Kamysz zabrał głos ws. afery wokół Szymona Hołowni. Marszałek Sejmu i kandydat na prezydenta zdaniem "Newsweeka" studiował na Collegium Humanum.

Meghan i Harry podzielili się radosnymi informacjami. W sieci lawina gratulacji z ostatniej chwili
Meghan i Harry podzielili się radosnymi informacjami. W sieci lawina gratulacji

W mediach po raz kolejny głośno o księciu Harrym i Meghan Markle. Gratulacje płyną z całego świata.

Manipulacja TVP ws. Karola Nawrockiego. Dziennikarka prowadząca audycję zabiera głos z ostatniej chwili
Manipulacja TVP ws. Karola Nawrockiego. Dziennikarka prowadząca audycję zabiera głos

"Dziś na antenie @tvp.info zdarzyło mi się coś, co absolutnie wydarzyć się nie powinno. Przepraszam, że wprowadziłam Państwa w błąd. Nie zrobiłam tego celowo" – pisze w mediach społecznościowych red. Wioleta Wramba, prezenterka TVP, o której było dziś głośno w związku z manipulacją dot. Karola Nawrockiego.

Broszury edukacyjne na wypadek wojny. Kosiniak-Kamysz: My to też zrobimy polityka
Broszury edukacyjne na wypadek wojny. Kosiniak-Kamysz: My to też zrobimy

W środę podczas I Ogólnopolskiego Kongresu "System Obrony Rzeczypospolitej. Bezpieczna Polska i Obywatele" w Krakowie minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz wygłosił przemówienie na temat armii, sojuszów i obywateli. 

Nie żyje policjant. Tak funkcjonariusze oddadzą hołd koledze Wiadomości
Nie żyje policjant. Tak funkcjonariusze oddadzą hołd koledze

W najbliższy piątek 29 listopada o godzinie 12:00 w kościele pw. św. Michała Archanioła w Białej Podlaskiej odbędzie się pogrzeb zmarłego policjanta Mateusza Biernackiego. Policja poinformowała, że w tym dniu na terenie całego kraju wybrzmią syreny policyjne.

Kosiniak-Kamysz: Podjąłem decyzję o utworzeniu wojsk dronowych pilne
Kosiniak-Kamysz: Podjąłem decyzję o utworzeniu wojsk dronowych

Szef MON, wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował w czwartek w Gdyni, że podjął decyzję o utworzeniu wojsk dronowych na początku 2025 r.

Nieoficjalnie: Niemcy wyślą do Polski system Patriot z ostatniej chwili
Nieoficjalnie: Niemcy wyślą do Polski system Patriot

Niemcy po raz kolejny przygotowują tymczasowe rozmieszczenie systemów obrony przeciwlotniczej Patriot w Polsce - dowiedziała się w czwartek agencja dpa. Plan obejmuje stacjonowanie żołnierzy Bundeswehry i baterii Patriot od stycznia 2025 r. w okolicach Rzeszowa.

REKLAMA

Najnowszy numer "TS": Prestiżowa nagroda BohaterON dla „Tygodnika Solidarność"

To wielkie wyróżnienie dla „Tygodnika Solidarność”! Za budowanie popkulturowego przekazu dokumentującego historię Solidarności m.in. poprzez wystawy, komiksy i filmy animowane „Droga ku wolności” i „Pomnik Wolności Słowa” nasza redakcja została wyróżniona na uroczystej gali wręczenia prestiżowych nagród „BohaterONy im. Powstańców Warszawskich” statuetką Brązowego BohaterONa! Więcej w najnowszym numerze „TS”. 
 Najnowszy numer
/ foto. TS

 

Przypominamy, że "Tygodnik Solidarność" w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać "TS" wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

Galę wręczenia „BohaterONów” relacjonuje Marcin Koziestański: 

Uroczysta gala odbyła się 25 października w sali koncertowej Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, przy ul. Modzelewskiego w Warszawie. Na jej wstępie przemawiał wicepremier Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego. – Cieszę się, że po przerwie związanej z pandemią możemy znów się spotkać i uczcić bohaterów naszej historii. Bez bohaterskiej postawy Powstańców Warszawskich nie byłoby dziś wolnej i suwerennej Polski. Z radością obserwuje konkurs BohaterONy, to, jak ta inicjatywa z roku na rok się rozrasta. Gratuluję laureatom i wierzę, że otrzymane nagrody będą dla was powodem do dumy i motorem do dalszych działań – powiedział Piotr Gliński, który następnie odczytał list od premiera Mateusza Morawieckiego. „To, że Polska jest dziś krajem demokratycznym, jest dziełem ludzi, którzy walczyli o lepszy świat. Powstańcy Warszawscy wśród nich zajmują wyjątkowe miejsce. Ten konkurs dowodzi, że polska historia jest wciąż żywa i inspirująca. Składam serdeczne gratulacje laureatom” – napisał do uczestników Morawiecki. 

„Dialog zza drutu kolczastego” - Matuesz Kosiński o manifestacji Solidarnośći w Luksemburgu 

Maski opadły. To sformułowanie w najbardziej trafny sposób może podsumować efekty manifestacji Solidarności pod Trybunałem Sprawiedliwości w Luksemburgu. I to w bardzo szerokim kontekście. Nasza manifestacja niewątpliwie okazała się sukcesem. W dobie koronawirusa zorganizowanie akcji na tak dużą skalę w odległym kraju jest zadaniem trudnym i ryzykownym. Wszyscy doskonale wiemy, że przepisy wjazdowe do poszczególnych państw czy te dotyczące zgromadzeń publicznych potrafią zmieniać się z dnia na dzień. Organizacja manifestacji w obronie Turowa obarczona była sporym ryzykiem, szczególnie że jesienią błyskawicznie rośnie liczba zakażonych. Manifestacja jednak odbyła się zgodnie z założeniami, była głośna, wizualnie prezentowała się imponująco, a przemawiający liderzy w prostych, żołnierskich słowach wyłożyli to, o co Solidarności chodzi. W efekcie protest zdominował przekaz w krajowych mediach, odbił się echem w tych zachodnich i stanowił wydarzenie miesiąca w samym Luksemburgu. Niewątpliwie w luksemburskiej biznesowej dzielnicy Kirchberg dzięki polskim związkowcom długo jeszcze dyskutowano o energetyce...  

Łukaszenka i jego ekipa traktują migrantów jako broń w walce przeciwko Zachodowi. Ataki na polską granicę to brutalny element wojny hybrydowej z Polską i Unią Europejską. Za Łukaszenką kryje się Putin, który oprócz kurka do gazu dzięki Łukaszence „zyskał kurek do nielegalnej migracji” jako narzędzia presji na Zachód. W bardzo trudnych warunkach politycznych obrona polskiej granicy państwowej z Białorusią jest jednocześnie obroną zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. O tym zagrożeniu z Mariuszem Kamińskim, ministrem spraw wewnętrznych i administracji, rozmawia Teresa Wójcik.

Władze w Mińsku prowadzą cyniczną grę życiem ludzkim. Nie mam żadnych wątpliwości, że kryzys migracyjny jest wywoływany na granicy z Polską celowo. Chodzi o stworzenie presji nie tylko na nasz kraj, ale też na całą Unię Europejską. Przypomnę tylko, że Białoruś uruchomiła ruch bezwizowy z państwami takimi jak Pakistan, Jordania czy RPA. Podejmujemy kroki, by utrudnić Aleksandrowi Łukaszence organizowanie szlaku migracyjnego. W czwartek, 14 października, Sejm uchwalił ustawę o zabezpieczeniu granicy państwowej. Na granicy z Białorusią powstanie zapora – nowoczesna infrastruktura budowlana wyposażona w sprzęt elektroniczny i telekomunikacyjny. Podobne rozwiązania sprawdziły się chociażby w Grecji czy na Węgrzech. 
Skutecznie i konsekwentnie dbamy o bezpieczeństwo Polaków. Straż Graniczna, Policja i żołnierze strzegą i nadal będą strzec granicy polsko-białoruskiej

- słyszymy.

Czy czeka nas rebranding tysiąclecia? - odpowiada Aleksander Żywczyk. 

Kiedy w połowie października po raz pierwszy pojawiła się informacja o tym, że Facebook, l’enfant terrible firm technologicznych i piąta najchętniej kupowana na giełdach spółka świata, zmieni swoją nazwę w ciągu najbliższych tygodni, w internecie zawrzało. Internauci prześcigali się w wymyślaniu nowych nazw dla spółki Marka Zuckerberga, on zaś odmawiał odpowiedzi na pytanie, czy i kiedy dojdzie do rebrandingu. Wskazywał, że najważniejsze dla (wciąż) Facebooka jest jeszcze większe uzależnienie ludzkości od serwisu przez zbudowanie świata wirtualnej rzeczywistości zastępującej świat, który nas otacza. 

Koniec epoki czarodziejów – przeczytamy w tekście Aleksandra Żywczyka. 


Ostatni czarodziej zachodniego świata – zatrudniony na etat czarownika przez magistrat nowozelandzkiego miasta Christchurch – został właśnie zwolniony. Ian Brackenbury Channell, socjolog i psycholog z wykształcenia, choć mag z pasji, przeszedł na emeryturę. Nie bez protestów – burmistrza Christchurch ostrzegł, że miasto, a może i cały kraj czekają „implikacje w obszarze zaklęć, błogosławieństw i przekleństw”, za co nie będzie odpowiadał. Channell był pierwowzorem wyglądu Gandalfa z filmowej trylogii „Władca Pierścieni”.

 

W numerze także m.in. felietony: 

  • Karol Gac
  • Waldemar Biniecki
  • Tomasz Terlikowski
  • Tadeusz Płużański 
  • Cezary Krysztopa 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe