Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: „Europejska płaca minimalna”

Coraz częściej słyszymy o europejskiej płacy minimalnej. Czym jest ten projekt? Odpowiedzi w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność”.
 Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: „Europejska płaca minimalna”
/ Tygodnik Solidarność

 

Przypominamy, że „Tygodnik Solidarność” w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać TS wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

O znaczeniu wzrostu minimalnego wynagrodzenia dla efektywności produkcji Mateusz Kosiński rozmawia z Łukaszem Błońskim z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. 

Coraz częściej podkreśla się, że dla zrównoważonego i inkluzywnego rozwoju gospodarczego istotne są nie tyle niskie koszty pracy, co wysokiej jakości kadra pracownicza czy zaawansowanie technologiczne danego kraju. Dlatego ta stawka minimalnego wynagrodzenia musi być na tyle wysoka, by zmuszać przedsiębiorstwa nie tylko do konkurencji wynagrodzeniami, ale do inwestowania: zwiększania automatyzacji, robotyzacji produkcji, tak by koszt osobowy był na tyle wysoki, aby warto było zwiększać nakłady na te bardziej innowacyjne rozwiązania. Z jednej strony chodzi o zapewnienie wszystkim pracownikom odpowiedniej stopy życiowej, a z drugiej bodźcowanie przedsiębiorstw do rozwoju i inwestowania. Wyższy płaca minimalna może też zachęcać do podjęcia aktywności zawodowej, na co wskazują badanie tegorocznego Noblisty – Davida Carda

– słyszmy.

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o europejskiej płacy minimalnej, ale boicie się zapytać – Barbara Surdykowska

Projekt tej dyrektywy ma odpowiadać na wiele wyzwań, w tym – co jest bardzo istotne dla Polaków, wśród których jest wielu „biednych pracujących” – ma doprowadzić do zapewnienia prawa do godnego poziomu życia pracowników zarabiających minimalne wynagrodzenie. Ma także stanowić czynnik pobudzający wzrost wynagrodzeń w okresie wychodzenia z pandemii COVID-19. Ma być odpowiedzią na „rozmywanie się” pojęcia pracownika. Komisja Europejska obserwuje, że coraz więcej osób, które są aktywne na unijnym rynku pracy, nie ma prawa do minimalnego wynagrodzenia. 
I wreszcie to, co jest szczególnie istotne, projekt dyrektywy stanowi element wdrażania Europejskiego filaru praw socjalnych – tej mapy drogowej, którą podpisały wszystkie państwa członkowskie na Szczycie Społecznym w Goeteborgu w 2017 r. 

Festiwal hipokryzji, czyli… COP26 – twierdzi Aleksander Żywczyk.


ONZ-owski szczyt klimatyczny COP 26, który w tym roku zorganizowało szkockie Glasgow, pokazał, jak bardzo świat nie jest gotowy na zmiany klimatu. Dyskusja o ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych miałaby sens wyłącznie wówczas, gdyby deklaracje wynikające z chęci walki z globalnym ociepleniem złożyli najwięksi światowi truciciele – przede wszystkim Rosja i Chiny. Tymczasem prezydenci tych krajów: Władimir Putin i Xi Jinping, nawet się na niej nie pojawili. COP26 pokazał jeszcze jedno – rozdźwięk, jaki zaistniał między najbogatszymi i rozwijającymi się państwami świata. 


W przededniu Święta Niepodległości – Jakub Pacan: „Patriotyzm. Ta przygoda trwa”.

Polski patriotyzm mimo wielu perturbacji i utyskiwań, jak bardzo jest nie na czasie, ma się dziś dobrze. Jest na tyle ważny, że nikt nie może obok niego przejść obojętnie, choć nie zawsze tak było. Po 1989 roku wielu najchętniej widziałoby go w muzeum zgranych idei.  Kiedy mówimy o współczesnym patriotyzmie, tym, o którym możemy powiedzieć – my wszyscy z niego – to mamy na myśli wielki triumwirat: narodowowyzwoleńcza walka o niepodległość, romantyzm w swojej szczególnej formie – jako metaidea dla Polaków zatroskanych o losy ojczyzny, oraz katolicyzm z powinnościami religijnymi Polski jako przedmurza chrześcijaństwa. Wszystkie zrywy narodowe włącznie z Powstaniem Warszawskim (Sierpniowym) dokonywały się w tym właśnie kluczu mentalnym. 

W numerze również m.in.:

  • „Miłość nie boi się czasu” – Agnieszka Żurek o Wandzie Półtawskiej 
  • „Europa na bombie atomowej” – Aleksander Żywczyk o białoruskiej elektrowni atomowej w Ostrowcu 
  • „Rok pod znakiem cyberwojny” – ten sam autor o atakach na stacje benzynowe w Iranie 
  • „Deficyt energii to globalne zagrożenie” – Teresa Wójcik
  • I tej samej autorki „Trwa certyfikacja Nord Stream 2”
  • Profesor Marek Jan Chodakiewicz – „O Unii Europejskiej”
  • Jakub Pacan o zdrowiu psychicznym rozmawia z Łukaszem Dmowskim, prowincjałem Zakonu Bonifratrów, a zarazem lekarzem geriatrą 
  • „Teraz polski rap inspiruje się Majką Jeżowską” – Bartosz Boruciak rozmawia z ERO JWP i Głową PMM 
  • „Niepodległość nie na sprzedaż” – Agnieszka Żurek o historii Marszu Niepodległości 
  •  „Ocalić kawałek wolności” Barbara Michałowska rozmawia z dr. hab. Sylwią Galij-Skarbińską o książce „Nikczemność i honor. Stan wojenny w stu odsłonach”
  • Marcin Koziestański relacjonuje pikietę pracowników handlu 
  • SPORT: Łukasz Bobruk: „Przybyłko podbija Amerykę”; „Chorzów gospodarzem kolejnych mistrzostw”


 

POLECANE
Niemcy i Włosi ze wsparciem UE dla powodzian. Polska nawet nie złożyła wniosku z ostatniej chwili
Niemcy i Włosi ze wsparciem UE dla powodzian. Polska nawet nie złożyła wniosku

Jak czytamy w komunikacie prasowym na stronie Parlamentu Europejskiego, wczoraj europosłowie zatwierdzili ponad 116 mln euro pomocy w ramach Funduszu Solidarności UE na wsparcie działań naprawczych w dwóch krajach UE związanych z powodziami w 2024 r. Wśród nich nie ma Polski.

Koniec programu Czyste powietrze? Ministerstwo zawiesza przyjmowanie wniosków polityka
Koniec programu "Czyste powietrze"? Ministerstwo zawiesza przyjmowanie wniosków

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zawiesza w czwartek przyjmowanie nowych wniosków w programie "Czyste Powietrze" - poinformowała w czwartek prezes Funduszu Dorota Zawadzka-Stępniak. Przerwa ma potrwać do wiosny 2025 r.

Świątek spożyła podejrzany lek. Oficjalny komunikat WTA pilne
Świątek spożyła podejrzany lek. Oficjalny komunikat WTA

Międzynarodowe Stowarzyszenie Integralności Tenisa podjęło decyzję o zawieszeniu Igi Świątek. W przeprowadzonym 12 sierpnia badaniu antydopingowym w organizmie tenisistki wykryto śladowe ilości zakazanego środka, trimetazydyny.

Gruzja zrywa rozmowy o członkostwie w UE z ostatniej chwili
Gruzja zrywa rozmowy o członkostwie w UE

Gruziński premier Irakli Kobachidze przekazał w czwartek po południu, że Gruzja na ten moment rezygnuje z dalszych negocjacji dotyczących przystąpienia do Unii Europejskiej. Wskazał, że rozmowy mogą zostać wznowione w 2028 roku.

Afera wokół Hołowni. Jest oświadczenie Kosiniaka-Kamysza z ostatniej chwili
Afera wokół Hołowni. Jest oświadczenie Kosiniaka-Kamysza

Władysław Kosiniak-Kamysz zabrał głos ws. afery wokół Szymona Hołowni. Marszałek Sejmu i kandydat na prezydenta zdaniem "Newsweeka" studiował na Collegium Humanum.

Meghan i Harry podzielili się radosnymi informacjami. W sieci lawina gratulacji z ostatniej chwili
Meghan i Harry podzielili się radosnymi informacjami. W sieci lawina gratulacji

W mediach po raz kolejny głośno o księciu Harrym i Meghan Markle. Gratulacje płyną z całego świata.

Manipulacja TVP ws. Karola Nawrockiego. Dziennikarka prowadząca audycję zabiera głos z ostatniej chwili
Manipulacja TVP ws. Karola Nawrockiego. Dziennikarka prowadząca audycję zabiera głos

"Dziś na antenie @tvp.info zdarzyło mi się coś, co absolutnie wydarzyć się nie powinno. Przepraszam, że wprowadziłam Państwa w błąd. Nie zrobiłam tego celowo" – pisze w mediach społecznościowych red. Wioleta Wramba, prezenterka TVP, o której było dziś głośno w związku z manipulacją dot. Karola Nawrockiego.

Broszury edukacyjne na wypadek wojny. Kosiniak-Kamysz: My to też zrobimy polityka
Broszury edukacyjne na wypadek wojny. Kosiniak-Kamysz: My to też zrobimy

W środę podczas I Ogólnopolskiego Kongresu "System Obrony Rzeczypospolitej. Bezpieczna Polska i Obywatele" w Krakowie minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz wygłosił przemówienie na temat armii, sojuszów i obywateli. 

Nie żyje policjant. Tak funkcjonariusze oddadzą hołd koledze Wiadomości
Nie żyje policjant. Tak funkcjonariusze oddadzą hołd koledze

W najbliższy piątek 29 listopada o godzinie 12:00 w kościele pw. św. Michała Archanioła w Białej Podlaskiej odbędzie się pogrzeb zmarłego policjanta Mateusza Biernackiego. Policja poinformowała, że w tym dniu na terenie całego kraju wybrzmią syreny policyjne.

Kosiniak-Kamysz: Podjąłem decyzję o utworzeniu wojsk dronowych pilne
Kosiniak-Kamysz: Podjąłem decyzję o utworzeniu wojsk dronowych

Szef MON, wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował w czwartek w Gdyni, że podjął decyzję o utworzeniu wojsk dronowych na początku 2025 r.

REKLAMA

Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: „Europejska płaca minimalna”

Coraz częściej słyszymy o europejskiej płacy minimalnej. Czym jest ten projekt? Odpowiedzi w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność”.
 Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: „Europejska płaca minimalna”
/ Tygodnik Solidarność

 

Przypominamy, że „Tygodnik Solidarność” w wersji cyfrowej jest do pobrania za darmo w naszej aplikacji mobilnej.

By bezpłatnie czytać TS wystarczy pobrać naszą aplikację z Google Play i App Store. Dostępne są w niej wszystkie wydania Tygodnika.
LINK DO APLIKACJI

O znaczeniu wzrostu minimalnego wynagrodzenia dla efektywności produkcji Mateusz Kosiński rozmawia z Łukaszem Błońskim z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. 

Coraz częściej podkreśla się, że dla zrównoważonego i inkluzywnego rozwoju gospodarczego istotne są nie tyle niskie koszty pracy, co wysokiej jakości kadra pracownicza czy zaawansowanie technologiczne danego kraju. Dlatego ta stawka minimalnego wynagrodzenia musi być na tyle wysoka, by zmuszać przedsiębiorstwa nie tylko do konkurencji wynagrodzeniami, ale do inwestowania: zwiększania automatyzacji, robotyzacji produkcji, tak by koszt osobowy był na tyle wysoki, aby warto było zwiększać nakłady na te bardziej innowacyjne rozwiązania. Z jednej strony chodzi o zapewnienie wszystkim pracownikom odpowiedniej stopy życiowej, a z drugiej bodźcowanie przedsiębiorstw do rozwoju i inwestowania. Wyższy płaca minimalna może też zachęcać do podjęcia aktywności zawodowej, na co wskazują badanie tegorocznego Noblisty – Davida Carda

– słyszmy.

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o europejskiej płacy minimalnej, ale boicie się zapytać – Barbara Surdykowska

Projekt tej dyrektywy ma odpowiadać na wiele wyzwań, w tym – co jest bardzo istotne dla Polaków, wśród których jest wielu „biednych pracujących” – ma doprowadzić do zapewnienia prawa do godnego poziomu życia pracowników zarabiających minimalne wynagrodzenie. Ma także stanowić czynnik pobudzający wzrost wynagrodzeń w okresie wychodzenia z pandemii COVID-19. Ma być odpowiedzią na „rozmywanie się” pojęcia pracownika. Komisja Europejska obserwuje, że coraz więcej osób, które są aktywne na unijnym rynku pracy, nie ma prawa do minimalnego wynagrodzenia. 
I wreszcie to, co jest szczególnie istotne, projekt dyrektywy stanowi element wdrażania Europejskiego filaru praw socjalnych – tej mapy drogowej, którą podpisały wszystkie państwa członkowskie na Szczycie Społecznym w Goeteborgu w 2017 r. 

Festiwal hipokryzji, czyli… COP26 – twierdzi Aleksander Żywczyk.


ONZ-owski szczyt klimatyczny COP 26, który w tym roku zorganizowało szkockie Glasgow, pokazał, jak bardzo świat nie jest gotowy na zmiany klimatu. Dyskusja o ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych miałaby sens wyłącznie wówczas, gdyby deklaracje wynikające z chęci walki z globalnym ociepleniem złożyli najwięksi światowi truciciele – przede wszystkim Rosja i Chiny. Tymczasem prezydenci tych krajów: Władimir Putin i Xi Jinping, nawet się na niej nie pojawili. COP26 pokazał jeszcze jedno – rozdźwięk, jaki zaistniał między najbogatszymi i rozwijającymi się państwami świata. 


W przededniu Święta Niepodległości – Jakub Pacan: „Patriotyzm. Ta przygoda trwa”.

Polski patriotyzm mimo wielu perturbacji i utyskiwań, jak bardzo jest nie na czasie, ma się dziś dobrze. Jest na tyle ważny, że nikt nie może obok niego przejść obojętnie, choć nie zawsze tak było. Po 1989 roku wielu najchętniej widziałoby go w muzeum zgranych idei.  Kiedy mówimy o współczesnym patriotyzmie, tym, o którym możemy powiedzieć – my wszyscy z niego – to mamy na myśli wielki triumwirat: narodowowyzwoleńcza walka o niepodległość, romantyzm w swojej szczególnej formie – jako metaidea dla Polaków zatroskanych o losy ojczyzny, oraz katolicyzm z powinnościami religijnymi Polski jako przedmurza chrześcijaństwa. Wszystkie zrywy narodowe włącznie z Powstaniem Warszawskim (Sierpniowym) dokonywały się w tym właśnie kluczu mentalnym. 

W numerze również m.in.:

  • „Miłość nie boi się czasu” – Agnieszka Żurek o Wandzie Półtawskiej 
  • „Europa na bombie atomowej” – Aleksander Żywczyk o białoruskiej elektrowni atomowej w Ostrowcu 
  • „Rok pod znakiem cyberwojny” – ten sam autor o atakach na stacje benzynowe w Iranie 
  • „Deficyt energii to globalne zagrożenie” – Teresa Wójcik
  • I tej samej autorki „Trwa certyfikacja Nord Stream 2”
  • Profesor Marek Jan Chodakiewicz – „O Unii Europejskiej”
  • Jakub Pacan o zdrowiu psychicznym rozmawia z Łukaszem Dmowskim, prowincjałem Zakonu Bonifratrów, a zarazem lekarzem geriatrą 
  • „Teraz polski rap inspiruje się Majką Jeżowską” – Bartosz Boruciak rozmawia z ERO JWP i Głową PMM 
  • „Niepodległość nie na sprzedaż” – Agnieszka Żurek o historii Marszu Niepodległości 
  •  „Ocalić kawałek wolności” Barbara Michałowska rozmawia z dr. hab. Sylwią Galij-Skarbińską o książce „Nikczemność i honor. Stan wojenny w stu odsłonach”
  • Marcin Koziestański relacjonuje pikietę pracowników handlu 
  • SPORT: Łukasz Bobruk: „Przybyłko podbija Amerykę”; „Chorzów gospodarzem kolejnych mistrzostw”



 

Polecane
Emerytury
Stażowe