Finał "Olimpiady Solidarności"
„Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii” to ogólnopolski konkurs wiedzy historycznej skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Głównym celem konkursu jest podniesienie poziomu wiedzy o historii najnowszej Polski lat 1970-1990. Organizatorami finału IV edycji „Olimpiady Solidarności. Dwie dekady historii” są Fundacja Centrum Solidarności w Gdańsku oraz Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”.
15 marca odbył się wojewódzki etap „Olimpiady Solidarności”. Po dwóch tygodniach w Gdańsku spotkały się drużyny ze wszystkich województw w ramach 3-dniowej wizyty studyjnej! Oprócz zwiedzania miasta, Europejskiego Centrum Solidarności oraz zajęć filmowych, laureaci uczestniczyli w warsztatach z autoprezentacji. Pomogły im one przygotować się do obrony swoich prezentacji finałowych i odpowiedzieć na przykładowe pytania:Wytłumacz młodemu Europejczykowi, czym różnił się socjalizm w Polsce
- Gierka, Kani i Jaruzelskiego od socjalizmu we Francji Mitteranda.
- Dowcip i anegdota jako narzędzie sprzeciwu wobec propagandy PRL lat 1970 – 1990.
- Postawy młodzieży wobec przemian politycznych w Polsce w latach 1970-1989.
Ostatecznie Olimpiadę wygrali uczniowie z województwa warmińsko-mazurskiego. Drugie miejsce zajęli uczestnicy z Małopolski, a na najniższym stopniu podium stanęli uczniowie z województwa świętokrzyskiego.
Na uroczystym wręczeniu nagród obecny był m.in. marszałek województwa dolnośląskiego Jerzy Michalak, przewodniczący i skarbnik dolnośląskiej „Solidarności” Kazimierz Kimso i Jarosław Krauze, kurator oświaty Roman Kowalczyk, działacze opozycyjni: Tomasz Wójcik i Władysław Frasyniuk.
W konkursie wzięło udział ponad 3 tys. uczniów z całej Polski. Do finału dotarło prawie 50 osób.
Region Dolny Śląsk