Nauczycielu. Dowiedz się jakie uprawnienia emerytalne Ci przysługują
Z takich uprawnień mogą skorzystać nauczyciele, którzy przed 2009 r. pracowali przez przynajmniej 30 lat, w tym przez 20 lat wykonywali pracę nauczycielską w szkolnictwie. Dla nauczycieli szkół, placówek, zakładów specjalnych lub zakładów poprawczych, czy schronisk dla nieletnich wymóg ogólnego stażu pracy wynosi przynajmniej 25 lat, w tym 20 lat wykonywania pracy nauczycielskiej w szkolnictwie specjalnym. Dodatkowym wymogiem jest osiągnięcie obniżonego wieku emerytalnego, czyli 60 lat dla kobiet lub 65 lat dla mężczyzn przed 1 października 2017 r. Jednocześnie nie mogą oni osiągnąć podwyższonego wieku emerytalnego, stosownego dla ich daty urodzenia. Z uprawnień tych mogą skorzystać także nauczyciele, którzy osiągną obniżony wiek emerytalny pomiędzy 1 października 2017 r. do 31 sierpnia 2018 r., jeżeli do 31 sierpnia 2018 r. rozwiążą stosunek pracy na swój wniosek, albo zostanie on rozwiązany lub wygaśnie z przyczyn dotyczących pracodawcy. Aby skorzystać z tych uprawnień, nauczyciele muszą zgłosić wniosek o emeryturę do 31 sierpnia 2018 r.
Nauczyciel, z którym zostanie rozwiązany stosunek pracy lub którego stosunek pracy wygaśnie do 31 sierpnia 2018 r. w związku z wygaszaniem kształcenia w gimnazjum i który złoży wniosek o emeryturę na podstawie Karty Nauczyciela do 31 sierpnia 2018 r., o ile spełnił pozostałe warunki wymagane przepisami, nabędzie uprawnienia do emerytury nauczycielskiej na podstawie Karty Nauczyciela.
Co ważne, Zakład Ubezpieczeń Społecznych może przyznać emeryturę nauczycielską na podstawie Karty Nauczyciela, tylko takiemu nauczycielowi, który rozwiązał wszystkie stosunki pracy w charakterze nauczyciela.
Należy również pamiętać, że nauczyciel nie może uzyskać emerytury z Karty Nauczyciela, jeżeli ma już ustalone prawo do emerytury powszechnej.
Informacja prasowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.