Dialog - zadanie administracji rządowej
Podobnie odniosła się do umożliwienia korespondencyjnego głosowania uchwał.
Wyraziła natomiast wątpliwości co do poszerzenia uprawnień Rady w zakresie przeprowadzenia wysłuchania publicznego, które przysługiwałoby stronie społecznej RDS w stosunku do do wszelkich aktów prawnych. Mogłoby to naruszać zasadę autonomii Prezydenta RP, Sejmu i Senatu.
Za lepsze rozwiązanie uznała składanie wniosku o wysłuchanie, który będzie dopiero rozpatrywany.
Jak zaznaczyła, resort upiera się przy twierdzeniu, że prowadzenie dialogu społecznego jest zadaniem z zakresu administracji rządowej. W obecnej u stawie jest ono zlecone marszałkowi województwa, ale to rząd, jak zaznaczyła minister Rafalska, razem ze związkami i pracodawcami odpowiada za dialog tak na szczeblu centralnym, jak i regionalnym.
Stronę samorządową województwa powinien reprezentować marszałek województwa i dwóch przedstawicieli jednostek samorządowych lub organizacji zrzeszających samorządy. Tyko taki zapis (…) pozwala na to, by dialog wojewódzki był prowadzony udziałem przedstawicieli administracji wszystkich szczebli” - powiedziała minister rodziny.
Co do zwiększenia środków na funkcjonowanie WRDS-ów, Elżbieta Rafalska zaznaczyła, że są one przewidziane ustawowo. Można jednak zastanowić się nad zmianą wskaźnika waloryzacji, bo wzrost tego finansowania być może jest niewystarczający.
Anna Grabowska