Żaden biskup z Chin kontynentalnych nie otrzymał pozwolenia na podróż do Mongolii

Chociaż władze w Pekinie zezwoliły samolotowi ITA Airways, którym podróżuje papież, na przelot przez chińską przestrzenią powietrzną podczas lotu z Rzymu do Ułan Bator i podczas lotu powrotnego, to nie zezwoliły żadnemu biskupowi ani katolikowi z Chin kontynentalnych na podróż do stolicy Mongolii z okazji wizyty Ojca Świętego. Zakaz został wydany przez Departament Pracy Zjednoczonego Frontu Komunistycznej Partii Chin – informuje na łamach jezuickiego portalu America Gerard O’Connell.
Xi Jinping, sekretarz generalny Komunistycznej Partii Chin, przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej  Żaden biskup z Chin kontynentalnych nie otrzymał pozwolenia na podróż do Mongolii
Xi Jinping, sekretarz generalny Komunistycznej Partii Chin, przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej / wikimedia.commons/CC BY-SA 3.0/China News Service

Zakaz wyjazdu

Chiny i Stolica Apostolska podpisały tymczasowe porozumienie w sprawie nominacji biskupów w Chinach kontynentalnych 22 września 2018 r., a dialog między obiema stronami trwa, chociaż relacje nie są wolne od trudności. Zakaz będzie źródłem rozczarowania dla papieża Franciszka i Stolicy Apostolskiej, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że od czasu podpisania tymczasowego porozumienia, które zostało dwukrotnie odnowione w październiku 2020 r. i październiku 2022 r., wszyscy katoliccy biskupi w Chinach kontynentalnych są obecnie w jedności z papieżem, w tym ci, którzy zostali pierwotnie mianowani przez rząd bez zgody Stolicy Apostolskiej. Wspomniane zarządzenie wyraźnie wskazuje, że biskupi z Chin kontynentalnych nie cieszą się taką samą swobodą, jaką mają dziś biskupi w innych krajach, by spotykać się z papieżem lub brać udział w wydarzeniach Kościoła powszechnego.

Hongkong i Makau

Natomiast trzech chińskich biskupów z Hongkongu i Makau już przybyło do stolicy Mongolii. Są to kardynał John Tong Hon, emerytowany biskup Hongkongu, który przybył z grupą 30 katolików z tej diecezji. Ponadto obecny biskup Hongkongu - kardynał-elekt Stephen Chow SJ, a także biskup Makau, Stephen Lee Bun-sang.

Strach przed religią

Chińskie władze nie podały powodu, dla którego zakazały biskupom z kontynentu podróżowania do Mongolii. Biorąc pod uwagę dobre stosunki między Mongolią a Chinami, zarządzenie wydaje się odzwierciedlać nie tylko niełatwy obecny stan stosunków chińsko-watykańskich, ale także strach Komunistycznej Partii Chin przed religią w ogóle, a chrześcijaństwem w szczególności. Chociaż Mongolia prowadzi bardziej niezależną politykę od czasu odzyskania pełnej niepodległości na początku lat 90-tych (kraj ten był państwem satelickim Związku Radzieckiego przez większą część XX wieku), to jednak cieszy się przyjaznymi stosunkami z Chinami, a Chiny z kolei stały się największym partnerem handlowym Mongolii i źródłem inwestycji zagranicznych.

Goście z krajów azjatyckich

Biskupi z kilku krajów azjatyckich również dołączą do papieża Franciszka w Ułan Bator. Są wśród nich kardynał Yeom Soo-Jung i inni biskupi z Korei Południowej, kardynał Francis Xavier Kriengsak Kovithavanij z Tajlandii oraz biskupi z Wietnamu, Kazachstanu, Kirgistanu i Azerbejdżanu. Oczekuje się, że podczas wizyty papieża będzie również obecny w Ułan Bator kardynał arcybiskup Rangunu w Birmie, Charles Maung Bo, przewodniczący Federacji Konferencji Biskupów Azjatyckich. 

Oprócz ponad 1400 katolików mongolskich z dziewięciu parafii tego rozległego kraju, wśród 3000 wiernych, którzy wezmą udział we Mszy św. którą papież Franciszek odprawi na Arenie Stepowej w Ułan Bator w niedzielne popołudnie, 3 września, będą także katolicy z Korei, Hongkongu i innych krajów.

Spotkanie międzyreligijne

W niedzielę rano w stołecznym Hun Theatre odbędzie się ważne wydarzenie ekumeniczne i międzyreligijne. Katolicy dołączą do przedstawicieli innych religii, w tym mongolskiego buddyzmu z wpływami tybetańskimi, który jest religią wyznawaną przez około 50 procent ludności Mongolii.

W prawie dziewięcioipółgodzinnym locie z Rzymu do Ułan Bator papieżowi Franciszkowi towarzyszą kardynałowie Pietro Parolin, sekretarz stanu; Miguel Ángel Ayuso Guixot, prefekt Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego; Kurt Koch, prefekt Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan; oraz arcybiskupi Edgar Peña Parra, substytut sekretariatu stanu, i Paul Richard Gallagher, sekretarz ds. relacji z państwami. Kardynał Luis Tagle, pro-prefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji Narodów przybył już do stolicy Mongolii. Papieżowi towarzyszy również w samolocie sześćdziesięciu sześciu dziennikarzy akredytowanych przez Watykan, wraz z ochroną watykańską i personelem medycznym.

st (KAI) / Ułan Bator

 

 


 

POLECANE
Polski Ruch Obrony Granic zorganizuje demonstrację w Niemczech pilne
Polski Ruch Obrony Granic zorganizuje demonstrację w Niemczech

To będzie historyczny moment - zapowiadają organizatorzy. W sobotę 17 maja w Görlitz tuż za granicą z Polską, odbędzie się manifestacja zorganizowana przez Ruch Obrony Granic. Protest ma być wyrazem sprzeciwu wobec systematycznego odsyłania nielegalnych migrantów z Niemiec do Polski oraz polityki migracyjnej rządu federalnego w Berlinie.

Afera NASK. Dziennikarz Wirtualnej Polski: Wyborcza to sobie zmyśliła z ostatniej chwili
Afera NASK. Dziennikarz Wirtualnej Polski: "Wyborcza to sobie zmyśliła"

W czwartek Wirtualna Polska poinformowała, że to fundacja Akcja Demokracja, której prezesem jest Jakub Kocjan, jest powiązana z publikowaniem reklam politycznych na Facebooku. Reklamy te miały promować Rafała Trzaskowskiego i atakować jego konkurentów.

IMGW ostrzega przed burzami. Jest nowy komunikat Wiadomości
IMGW ostrzega przed burzami. Jest nowy komunikat

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I stopnia przed burzami dla części powiatów z dziewięciu województw, głównie w centralnej Polsce. Ostrzega też przed przymrozkami na południu Polski i przed silnym wiatrem na północy kraju.

TVP już szykuje się do debaty przed II turą wyborów. Rozesłano informacje gorące
TVP już szykuje się do debaty przed II turą wyborów. Rozesłano informacje

Sztaby kandydatów na prezydenta otrzymały szczegóły dotyczące debaty prezydenckiej przed drugą turą. Ostatnie przedwyborcze spotkanie dwóch kandydatów transmitowane będzie przez Polsat, TVN i TVP - informuje Polsat News.

Hiszpańskie media: Lewandowski kluczowy w walce o mistrzostwo z ostatniej chwili
Hiszpańskie media: Lewandowski kluczowy w walce o mistrzostwo

W czwartek FC Barcelona zmierzy się z RCD Espanyolem w meczu, który może przesądzić o mistrzostwie Hiszpanii. Po wygranej Realu Madryt z Mallorcą (2:1), drużyna Hansiego Flicka musi zdobyć komplet punktów, by przypieczętować swój tytuł.

PO zapowiada pozew przeciwko Mentzenowi. Wstydu nie mają polityka
PO zapowiada pozew przeciwko Mentzenowi. "Wstydu nie mają"

Sławomir Mentzen w opublikowanym na swoim koncie w mediach społecznościowych filmie powiedział, odnosząc się do artykułu Wirtualnej Polski, że za kampanią dezinformacyjną stoją ludzie związani z Platformą Obywatelską Jego wypowiedź ma związek z dyskusją wokół spotów autorstwa osób związanych z fundacją Akcja Demokracja

Nowy sondaż. Trzaskowski poniżej „psychologicznej” granicy polityka
Nowy sondaż. Trzaskowski poniżej „psychologicznej” granicy

Wielkimi krokami zbliżają się wybory prezydenckie - pierwsza tura już w niedzielę, 18 maja. Kampania wchodzi w decydującą fazę, a nastroje wśród wyborców stają się coraz bardziej napięte. Najnowszy sondaż pokazuje, że walka o Pałac Prezydencki może być wyjątkowo zacięta, a druga tura - zaplanowana na 1 czerwca - wydaje się coraz bardziej prawdopodobna. Najnowszy sondaż przeprowadzony przez Opinia24 dla TVN i TVN24 wskazuje, że Rafał Trzaskowski - kandydat KO na prezydenta spadł poniżej "psychologicznej" granicy 30 proc.

Choroba Zalewu Wiślanego. Sanepid podejrzewa 5 przypadków Wiadomości
Choroba Zalewu Wiślanego. Sanepid podejrzewa 5 przypadków

W czwartek po południu w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja prasowa w sprawie wystąpienia przypadków podejrzenia choroby Zalewu Wiślanego.

Nie żyje trener polskiego klubu Wiadomości
Nie żyje trener polskiego klubu

W wieku 49 lat zmarł Andrzej Smolarek - wieloletni trener Latarnika Choczewo, klubu występującego w A-klasie grupy Gdańsk I

Trudna sytuacja w Szkocji. Władze apelują do mieszkańców Wiadomości
Trudna sytuacja w Szkocji. Władze apelują do mieszkańców

Spółka wodno-kanalizacyjna Scottish Water zaapelowała do Szkotów, aby brali krótsze prysznice i używali konewek a nie węży do podlewania ogródków - podała w czwartek stacja Sky News. W Szkocji panuje najgorsza susza od 1964 r.

REKLAMA

Żaden biskup z Chin kontynentalnych nie otrzymał pozwolenia na podróż do Mongolii

Chociaż władze w Pekinie zezwoliły samolotowi ITA Airways, którym podróżuje papież, na przelot przez chińską przestrzenią powietrzną podczas lotu z Rzymu do Ułan Bator i podczas lotu powrotnego, to nie zezwoliły żadnemu biskupowi ani katolikowi z Chin kontynentalnych na podróż do stolicy Mongolii z okazji wizyty Ojca Świętego. Zakaz został wydany przez Departament Pracy Zjednoczonego Frontu Komunistycznej Partii Chin – informuje na łamach jezuickiego portalu America Gerard O’Connell.
Xi Jinping, sekretarz generalny Komunistycznej Partii Chin, przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej  Żaden biskup z Chin kontynentalnych nie otrzymał pozwolenia na podróż do Mongolii
Xi Jinping, sekretarz generalny Komunistycznej Partii Chin, przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej / wikimedia.commons/CC BY-SA 3.0/China News Service

Zakaz wyjazdu

Chiny i Stolica Apostolska podpisały tymczasowe porozumienie w sprawie nominacji biskupów w Chinach kontynentalnych 22 września 2018 r., a dialog między obiema stronami trwa, chociaż relacje nie są wolne od trudności. Zakaz będzie źródłem rozczarowania dla papieża Franciszka i Stolicy Apostolskiej, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że od czasu podpisania tymczasowego porozumienia, które zostało dwukrotnie odnowione w październiku 2020 r. i październiku 2022 r., wszyscy katoliccy biskupi w Chinach kontynentalnych są obecnie w jedności z papieżem, w tym ci, którzy zostali pierwotnie mianowani przez rząd bez zgody Stolicy Apostolskiej. Wspomniane zarządzenie wyraźnie wskazuje, że biskupi z Chin kontynentalnych nie cieszą się taką samą swobodą, jaką mają dziś biskupi w innych krajach, by spotykać się z papieżem lub brać udział w wydarzeniach Kościoła powszechnego.

Hongkong i Makau

Natomiast trzech chińskich biskupów z Hongkongu i Makau już przybyło do stolicy Mongolii. Są to kardynał John Tong Hon, emerytowany biskup Hongkongu, który przybył z grupą 30 katolików z tej diecezji. Ponadto obecny biskup Hongkongu - kardynał-elekt Stephen Chow SJ, a także biskup Makau, Stephen Lee Bun-sang.

Strach przed religią

Chińskie władze nie podały powodu, dla którego zakazały biskupom z kontynentu podróżowania do Mongolii. Biorąc pod uwagę dobre stosunki między Mongolią a Chinami, zarządzenie wydaje się odzwierciedlać nie tylko niełatwy obecny stan stosunków chińsko-watykańskich, ale także strach Komunistycznej Partii Chin przed religią w ogóle, a chrześcijaństwem w szczególności. Chociaż Mongolia prowadzi bardziej niezależną politykę od czasu odzyskania pełnej niepodległości na początku lat 90-tych (kraj ten był państwem satelickim Związku Radzieckiego przez większą część XX wieku), to jednak cieszy się przyjaznymi stosunkami z Chinami, a Chiny z kolei stały się największym partnerem handlowym Mongolii i źródłem inwestycji zagranicznych.

Goście z krajów azjatyckich

Biskupi z kilku krajów azjatyckich również dołączą do papieża Franciszka w Ułan Bator. Są wśród nich kardynał Yeom Soo-Jung i inni biskupi z Korei Południowej, kardynał Francis Xavier Kriengsak Kovithavanij z Tajlandii oraz biskupi z Wietnamu, Kazachstanu, Kirgistanu i Azerbejdżanu. Oczekuje się, że podczas wizyty papieża będzie również obecny w Ułan Bator kardynał arcybiskup Rangunu w Birmie, Charles Maung Bo, przewodniczący Federacji Konferencji Biskupów Azjatyckich. 

Oprócz ponad 1400 katolików mongolskich z dziewięciu parafii tego rozległego kraju, wśród 3000 wiernych, którzy wezmą udział we Mszy św. którą papież Franciszek odprawi na Arenie Stepowej w Ułan Bator w niedzielne popołudnie, 3 września, będą także katolicy z Korei, Hongkongu i innych krajów.

Spotkanie międzyreligijne

W niedzielę rano w stołecznym Hun Theatre odbędzie się ważne wydarzenie ekumeniczne i międzyreligijne. Katolicy dołączą do przedstawicieli innych religii, w tym mongolskiego buddyzmu z wpływami tybetańskimi, który jest religią wyznawaną przez około 50 procent ludności Mongolii.

W prawie dziewięcioipółgodzinnym locie z Rzymu do Ułan Bator papieżowi Franciszkowi towarzyszą kardynałowie Pietro Parolin, sekretarz stanu; Miguel Ángel Ayuso Guixot, prefekt Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego; Kurt Koch, prefekt Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan; oraz arcybiskupi Edgar Peña Parra, substytut sekretariatu stanu, i Paul Richard Gallagher, sekretarz ds. relacji z państwami. Kardynał Luis Tagle, pro-prefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji Narodów przybył już do stolicy Mongolii. Papieżowi towarzyszy również w samolocie sześćdziesięciu sześciu dziennikarzy akredytowanych przez Watykan, wraz z ochroną watykańską i personelem medycznym.

st (KAI) / Ułan Bator

 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe