Nagrody na św. Katarzyny wyższe dzięki związkom zawodowym

Doroczne nagrody wypłacane w spółkach Grupy PKP z okazji Święta Kolejarza są wyższe niż te zapisane z Zakładowych Układach Zbiorowym Pracy dzięki negocjacjom, które przeprowadziły działające tam związki zawodowe, m.in. NSZZ „Solidarność”.
Pociąg na stacji - zdjęcie poglądowe Nagrody na św. Katarzyny wyższe dzięki związkom zawodowym
Pociąg na stacji - zdjęcie poglądowe / fot. Wikimedia Commons/Jakub Hałun

Od 1981 roku Święto Kolejarza co roku jest obchodzone 25 listopada, w dniu wspomnienia św. Katarzyny Aleksandryjskiej, zmarłej śmiercią męczeńską chrześcijanki z Aleksandrii.

Jak przekazuje Stacja Muzeum 21 lipca 1981 roku NSZZ „Solidarność” Węzła PKP Lublin podjęła uchwałę nr 1: „Począwszy od roku 1981, Dniem Kolejarza uznaje się 25 listopada, tj. Dzień św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki polskich kolejarzy”.

Docenienie zaangażowania pracowników

Do dziś ten dzień staje się m.in. okazją do docenienia zaangażowania pracowników kolei. „Święto Kolejarza […] obchodzimy w różny sposób. Z tej okazji obywają się różne wydarzenia. Organizowane są Msze Święte, okolicznościowe spotkania, wręczane są odznaczenia resortowe i państwowe dla pracowników” – czytamy w komunikacie Sekcji Zawodowej Infrastruktury Kolejowej NSZZ "S". Tradycyjnie też w okolicy święta uwaga kolejarskich organizacji zakładowych skupia się na tym, by wynegocjować satysfakcjonującą wysokość jednorazowych nagród dla pracowników.

Nagroda jest wyrazem uznania dla codziennej pracy kolejarzy. Pracy, która – jak sami mówią – jest służbą i jednocześnie misją.

– W ciągu ostatniego roku pracownicy niezwykle angażowali się nie tylko w wykonywanie swoich codziennych obowiązków. Po wybuchu wojny na Ukrainie byli tymi, którzy jako jedni z pierwszych mieli kontakt z uchodźcami. Pomagali im i pracowali w sytuacji wzmożonego ruchu na dworcach, m.in. w Przemyślu, Warszawie, Krakowie czy we Wrocławiu. Nagroda jest wyrazem wdzięczności także za te działania – mówi Barbara Miszczuk, przewodnicząca MOZ NSZZ „Solidarność” w PKP SA – spółce, której głównym zadaniem jest zapewnienie usług na dworcach kolejowych.

W każdej spółce oddzielne negocjacje

Wysokość nagród jest różna w poszczególnych spółkach i uzależniona od kilku czynników. Z reguły pewna wysokość nagród jest zagwarantowana w Zakładowym Układzie Zbiorowym Pracy [ZUZP]. Na przykład Solidarność w PKP PLK informuje, że w ZUZP zawartym w tej spółce z okazji Święta Kolejarza pracownik zatrudniony na kolei powyżej roku nabywa prawo do nagrody pieniężnej w wysokości 10 proc. jednomiesięcznego przeciętnego wynagrodzenia w PLK za rok poprzedni. „W 2023 r. jest to kwota ok. 697 zł” – czytamy w informacji związkowej na ten temat.

Jak dowiadujemy się z tego samego komunikatu, Sekcja Zawodowa Infrastruktury Kolejowej NSZZ „Solidarność” wystąpiła jednak do Zarządu PLK o wypłatę dla pracowników spółki dodatkowej nagrody z oszczędności w funduszu wynagrodzeń.

Media niedawno pisały także o nagrodzie w spółce PKP Cargo. Porozumienie w tej sprawie podpisały 6 października: Zarząd PKP Cargo oraz przedstawiciele trzech organizacji związkowych – Federacja Związków Zawodowych Kolejarzy, Sekcja Zawodowa NSZZ „Solidarność” Grupy PKP Cargo i Krajowy Sekretariat Kolejarzy NSZZ „Solidarność 80”. „Strony ustaliły, że z okazji Święta Kolejarza w 2023 r. każdemu pracownikowi PKP Cargo SA uprawnionemu zgodnie z Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy dla Pracowników Zatrudnionych przez Zakłady PKP Cargo SA do gratyfikacji pieniężnej, o której mowa w § 67 ust. 5 i 6 ZUZP, zostanie dokonana wypłata tego świadczenia w wysokości 200 zł określonej w ZUZP” – czytamy w informacji serwisu nakolei.pl. „Dodatkowo każdemu pracownikowi PKP Cargo, który w dniu 1 listopada 2023 r. posiada minimum roczny staż pracy na kolei, zostanie wypłacona nagroda w wysokości 800 zł” – cytują dziennikarze portalu treść porozumienia.

Podobne negocjacje prowadzą też przedstawiciele pracowników w innych spółkach kolejowych.

– Zwykle zakładowe układy zbiorowe zakładają negocjacje nagród z okazji Święta Kolejarza. Oczywiście staramy się wynegocjować jak najwyższe kwoty, musimy jednak brać pod uwagę również kondycję danej spółki. W Grupie PKP funkcjonuje osiemnaście spółek. To oddzielni pracodawcy, trudno o jednolitą gratyfikację u każdego z nich – tłumaczy Barbara Miszczuk. Dodaje, że z wysokości tegorocznej nagrody w spółce PKP SA pracownicy są zadowoleni.

– Nagrody w poszczególnych spółkach wynoszą w tym roku od kilkuset do 2000 zł i zostaną wypłacone na początku grudnia. Pracownicy dostaną więc zastrzyk gotówki przed świętami Bożego Narodzenia – mówi Henryk Grymel, przewodniczący Rady Krajowej Sekcji Kolejarzy NSZZ „Solidarność”. – Negocjujemy też systemowe podwyżki od przyszłego roku – dodaje.

– Przed nami kolejny ciężki rok i wiele wyzwań dotyczących obrony praw pracowniczych i poprawy warunków pracy – zapowiada z kolei Barbara Miszczuk.

Tekst pochodzi z 47 (1817) numeru „Tygodnika Solidarność”.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Niemcy obawiają się rozszerzenia wojny na Ukrainie na kraje NATO z ostatniej chwili
Niemcy obawiają się rozszerzenia wojny na Ukrainie na kraje NATO

Wyniki ostatniego badania opinii publicznej dowodzą, że większość Niemców obawia się rozszerzenia wojny na Ukrainie na terytorium państw NATO. Ponadto połowa ankietowanych uważa za nieudaną integrację ukraińskich uchodźców w niemieckim społeczeństwie.

Kuba Wojewódzki ujawnił nieprzyjemnego SMS-a od Roberta Lewandowskiego z ostatniej chwili
Kuba Wojewódzki ujawnił nieprzyjemnego SMS-a od Roberta Lewandowskiego

Jakub Błaszczykowski był gościem podcastu "WojewódzkiKędzierski". Podczas rozmowy Kuba Wojewódzki ujawnił nieprzyjemnego SMS-a, którego miał otrzymać od Roberta Lewandowskiego.

Burza w Pałacu Buckingham. Książę William podjął sensacyjną decyzję z ostatniej chwili
Burza w Pałacu Buckingham. Książę William podjął sensacyjną decyzję

Wciąż wrze wokół Pałacu Buckingham. Na czołówki brytyjskich mediów powraca konflikt Sussexów z rodziną królewską. "The Mirror" informuje o sensacyjnej decyzji księcia Williama.

Gdańsk. Atak nożownika w centrum miasta. Są ranni z ostatniej chwili
Gdańsk. Atak nożownika w centrum miasta. Są ranni

Sześć osób zostało rannych w niedzielę w nocy po ataku z użyciem noża przed klubem na ul. Elektryków w Gdańsku. Policja zatrzymała w tej sprawie 24-letniego Węgra i 30-latka z Elbląga. Trwa wyjaśnianie okoliczności zdarzenia.

Kto wygra wybory samorządowe? [SONDAŻ] z ostatniej chwili
Kto wygra wybory samorządowe? [SONDAŻ]

43,2 proc. respondentów oceniło, że nadchodzące wybory samorządowe wygra Koalicja Obywatelska – wynika z sondażu SW Research dla rp.pl. 16,9 proc. badanych na zwycięzcę typuje PiS, a Trzecią Drogę wskazało 8,3 proc. ankietowanych.

Premier Kanady: Putin jest słabeuszem, zleca zabójstwa przeciwników z ostatniej chwili
Premier Kanady: Putin jest słabeuszem, zleca zabójstwa przeciwników

Premier Kanady Justin Trudeau oskarżył w sobotę prezydenta Rosji Władimira Putina o zlecanie zabójstw przeciwników politycznych. Trudeau przebywał tego dnia z wizytą w Kijowie, w dniu drugiej rocznicy napaści Rosji na Ukrainę.

Trump wygrał republikańskie prawybory w Karolinie Południowej z ostatniej chwili
Trump wygrał republikańskie prawybory w Karolinie Południowej

Były prezydent USA Donald Trump wygrał sobotnie republikańskie prawybory w Karolinie Południowej pokonując swoją konkurentkę Nikki Haley w jej rodzinnym stanie - ogłosiła agencja AP po spłynięciu pierwszych wyników. Jest to już piąte z rzędu zwycięstwo Trumpa, które przybliża go zapewnienia sobie partyjnej nominacji w listopadowych wyborach prezydenckich.

Prof. Grzegorz Górski: Rosja będzie miała swoje pięć minut Wiadomości
Prof. Grzegorz Górski: Rosja będzie miała swoje pięć minut

W tekście na moim profilu na Facebooku sprzed kilku dni napisałem, dlaczego w trwającej od dwóch lat nowej fazie wojny rosyjsko – ukraińskiej, to Rosja na obecnym etapie wydaje się być bliższa sukcesu. Wskazałem, iż głównym powodem tego stanu rzeczy jest wewnętrzna sytuacja na Ukrainie, a więc przede wszystkim trudno zrozumiała wszechogarniająca korupcja, połączona z chaosem ośrodków władzy.

Państwa G7 wyraziły jednoznaczne stanowisko ws. wojny na Ukrainie z ostatniej chwili
Państwa G7 wyraziły jednoznaczne stanowisko ws. wojny na Ukrainie

Przywódcy państw G7 zapewnili o niewzruszonym poparciu dla Ukrainy podczas szczytu online zorganizowanego w sobotę, w drugą rocznicę rosyjskiej napaści na ten kraj.

Rolnicy mają dość. Hiszpański kurort został kompletnie sparaliżowany [WIDEO] z ostatniej chwili
Rolnicy mają dość. Hiszpański kurort został kompletnie sparaliżowany [WIDEO]

Protestujący w Hiszpanii od 6 lutego rolnicy sparaliżowali w sobotę blokadami drogowymi popularną wśród turystów kanaryjską wyspę - Teneryfa. Protest doprowadził do chaosu komunikacyjnego na drogach prowadzących do kurortów.

REKLAMA

Nagrody na św. Katarzyny wyższe dzięki związkom zawodowym

Doroczne nagrody wypłacane w spółkach Grupy PKP z okazji Święta Kolejarza są wyższe niż te zapisane z Zakładowych Układach Zbiorowym Pracy dzięki negocjacjom, które przeprowadziły działające tam związki zawodowe, m.in. NSZZ „Solidarność”.
Pociąg na stacji - zdjęcie poglądowe Nagrody na św. Katarzyny wyższe dzięki związkom zawodowym
Pociąg na stacji - zdjęcie poglądowe / fot. Wikimedia Commons/Jakub Hałun

Od 1981 roku Święto Kolejarza co roku jest obchodzone 25 listopada, w dniu wspomnienia św. Katarzyny Aleksandryjskiej, zmarłej śmiercią męczeńską chrześcijanki z Aleksandrii.

Jak przekazuje Stacja Muzeum 21 lipca 1981 roku NSZZ „Solidarność” Węzła PKP Lublin podjęła uchwałę nr 1: „Począwszy od roku 1981, Dniem Kolejarza uznaje się 25 listopada, tj. Dzień św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki polskich kolejarzy”.

Docenienie zaangażowania pracowników

Do dziś ten dzień staje się m.in. okazją do docenienia zaangażowania pracowników kolei. „Święto Kolejarza […] obchodzimy w różny sposób. Z tej okazji obywają się różne wydarzenia. Organizowane są Msze Święte, okolicznościowe spotkania, wręczane są odznaczenia resortowe i państwowe dla pracowników” – czytamy w komunikacie Sekcji Zawodowej Infrastruktury Kolejowej NSZZ "S". Tradycyjnie też w okolicy święta uwaga kolejarskich organizacji zakładowych skupia się na tym, by wynegocjować satysfakcjonującą wysokość jednorazowych nagród dla pracowników.

Nagroda jest wyrazem uznania dla codziennej pracy kolejarzy. Pracy, która – jak sami mówią – jest służbą i jednocześnie misją.

– W ciągu ostatniego roku pracownicy niezwykle angażowali się nie tylko w wykonywanie swoich codziennych obowiązków. Po wybuchu wojny na Ukrainie byli tymi, którzy jako jedni z pierwszych mieli kontakt z uchodźcami. Pomagali im i pracowali w sytuacji wzmożonego ruchu na dworcach, m.in. w Przemyślu, Warszawie, Krakowie czy we Wrocławiu. Nagroda jest wyrazem wdzięczności także za te działania – mówi Barbara Miszczuk, przewodnicząca MOZ NSZZ „Solidarność” w PKP SA – spółce, której głównym zadaniem jest zapewnienie usług na dworcach kolejowych.

W każdej spółce oddzielne negocjacje

Wysokość nagród jest różna w poszczególnych spółkach i uzależniona od kilku czynników. Z reguły pewna wysokość nagród jest zagwarantowana w Zakładowym Układzie Zbiorowym Pracy [ZUZP]. Na przykład Solidarność w PKP PLK informuje, że w ZUZP zawartym w tej spółce z okazji Święta Kolejarza pracownik zatrudniony na kolei powyżej roku nabywa prawo do nagrody pieniężnej w wysokości 10 proc. jednomiesięcznego przeciętnego wynagrodzenia w PLK za rok poprzedni. „W 2023 r. jest to kwota ok. 697 zł” – czytamy w informacji związkowej na ten temat.

Jak dowiadujemy się z tego samego komunikatu, Sekcja Zawodowa Infrastruktury Kolejowej NSZZ „Solidarność” wystąpiła jednak do Zarządu PLK o wypłatę dla pracowników spółki dodatkowej nagrody z oszczędności w funduszu wynagrodzeń.

Media niedawno pisały także o nagrodzie w spółce PKP Cargo. Porozumienie w tej sprawie podpisały 6 października: Zarząd PKP Cargo oraz przedstawiciele trzech organizacji związkowych – Federacja Związków Zawodowych Kolejarzy, Sekcja Zawodowa NSZZ „Solidarność” Grupy PKP Cargo i Krajowy Sekretariat Kolejarzy NSZZ „Solidarność 80”. „Strony ustaliły, że z okazji Święta Kolejarza w 2023 r. każdemu pracownikowi PKP Cargo SA uprawnionemu zgodnie z Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy dla Pracowników Zatrudnionych przez Zakłady PKP Cargo SA do gratyfikacji pieniężnej, o której mowa w § 67 ust. 5 i 6 ZUZP, zostanie dokonana wypłata tego świadczenia w wysokości 200 zł określonej w ZUZP” – czytamy w informacji serwisu nakolei.pl. „Dodatkowo każdemu pracownikowi PKP Cargo, który w dniu 1 listopada 2023 r. posiada minimum roczny staż pracy na kolei, zostanie wypłacona nagroda w wysokości 800 zł” – cytują dziennikarze portalu treść porozumienia.

Podobne negocjacje prowadzą też przedstawiciele pracowników w innych spółkach kolejowych.

– Zwykle zakładowe układy zbiorowe zakładają negocjacje nagród z okazji Święta Kolejarza. Oczywiście staramy się wynegocjować jak najwyższe kwoty, musimy jednak brać pod uwagę również kondycję danej spółki. W Grupie PKP funkcjonuje osiemnaście spółek. To oddzielni pracodawcy, trudno o jednolitą gratyfikację u każdego z nich – tłumaczy Barbara Miszczuk. Dodaje, że z wysokości tegorocznej nagrody w spółce PKP SA pracownicy są zadowoleni.

– Nagrody w poszczególnych spółkach wynoszą w tym roku od kilkuset do 2000 zł i zostaną wypłacone na początku grudnia. Pracownicy dostaną więc zastrzyk gotówki przed świętami Bożego Narodzenia – mówi Henryk Grymel, przewodniczący Rady Krajowej Sekcji Kolejarzy NSZZ „Solidarność”. – Negocjujemy też systemowe podwyżki od przyszłego roku – dodaje.

– Przed nami kolejny ciężki rok i wiele wyzwań dotyczących obrony praw pracowniczych i poprawy warunków pracy – zapowiada z kolei Barbara Miszczuk.

Tekst pochodzi z 47 (1817) numeru „Tygodnika Solidarność”.Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe