Słabnie wsparcie Zachodu dla Ukrainy

Warunki polityczne, w których Kijów toczy wojnę z napastniczą Rosją, stają się coraz bardziej niekorzystne dla strony ukraińskiej. Słabnie wsparcie sojuszników zachodnich – USA i Unii Europejskiej. Do niedawna nie było z tym żadnych problemów, Biały Dom i Kongres z niewielką większością republikanów realizowali dostawy wojenne według zapotrzebowania Kijowa, pamiętając, że Ukraina nie jest jedynym celem Putina. Obecnie sytuacja się zmienia na niekorzyść, także Polski.
Flaga Ukrainy Słabnie wsparcie Zachodu dla Ukrainy
Flaga Ukrainy / fot. pixabay.com

Wszystko zaczyna się od Kijowa, od wojny obronnej Ukrainy przeciw napaści Rosji. Po 24 lutego 2022 r. sytuacja była jednoznaczna. Jednak po 7 października 2023 r. zmieniła się zasadniczo – oceniają analitycy think tanku American Enterprise Institute. Otwarty został nowy front, Waszyngton musi wspierać Izrael w wojnie z Hamasem. Wojnie, która realnie stanowi dalszy ciąg walki z islamskim terroryzmem, która rozpoczęła się 11 września 2001 r. Zaatakowany został Izrael, ale w każdej chwili siły islamizmu mogą rozpocząć działania na całym Bliskim Wschodzie. Kreml może liczyć, że wsparcie dla Ukrainy przybierze postać werbalną. Nie można wykluczyć, że Moskwa przyczyniła się do ataku Hamasu na Izrael. Pod koniec września przedstawiciele Hamasu prowadzili rozmowy w Rosji, nawet z Putinem.

Niedobra sytuacja na frontach

Fakty są takie, że zapowiadana kontrofensywa sił ukraińskich nie przyniosła spodziewanych sukcesów, choć podobno nie znaczy to, że była nieudana. W każdym razie wojska ukraińskie potrzebują coraz pilniej kolejnych dostaw uzbrojenia. Zwłaszcza wydają się oszczędzać amunicję, bo jej zasoby poważnie się kurczą. Pojawia się nieoficjalna presja na Kijów, aby rozpoczął pokojowe negocjacje z Moskwą. Z Ankary pochodzą przecieki, że „dla wszystkich byłoby to najlepsze rozwiązanie”.

Na horyzoncie drugie Monachium?

W mediach europejskich wspomina się, że być może Rosjanom należałoby oddać zajęte przez nich terytoria, około 20 proc. kraju.
Dlatego można postawić pytanie, czy Ukraina przegrywa tę wojnę. Dotychczas przede wszystkim USA, ale także Unia Europejska były mocno zainteresowane, aby tę wojnę przegrała Rosja. Być może tu się coś zmienia. Nie bez powodu w niektórych mediach społecznościowych na Zachodzie pojawiają się przypuszczenia, że armia rosyjska zatrzyma się na granicy węgierskiej.

A jeśli doszłoby do negocjacji, to nie ma żadnych gwarancji, że Putin będzie respektował wszystko to, co zostałoby wynegocjowane. Tak jak było w przypadku porozumienia budapeszteńskiego z 1994 r. A może być dużo, dużo gorzej – może być powtórka z Monachium 1938 r.

To są na razie różne czarne, ale tylko przypuszczenia. Obecnie pilne i konieczne są odpowiednie dostawy uzbrojenia dla Ukrainy. Jednak właśnie realizacja tych dostaw stoi pod znakiem zapytania.

Kongres USA blokuje pomoc wojskową dla Ukrainy

W Kongresie USA republikanie zablokowali nowy zbrojeniowy pakiet pomocowy dla Kijowa. To kwota około 61 miliardów dolarów w ramach większego pakietu wynoszącego 106 miliardów, obejmującego również pomoc wojskową dla Tajwanu i Izraela. Okazało się, że w Kongresie pierwszeństwo mają te dwa państwa. Zgoda republikanów na pakiet dla Ukrainy wymaga dużego ustępstwa Białego Domu w bardzo bolesnej sprawie dla prezydenta Joe Bidena i dla całej Partii Demokratycznej, czyli zupełnego i siłowego zablokowania nielegalnej emigracji od południa z krajów Ameryki Łacińskiej.

Republikanie biją na alarm, w tym roku w ciągu 10 miesięcy do USA przybyło prawie 2,5 miliona nielegalnych imigrantów, znacznie więcej niż kiedykolwiek. Konkretne stany rządzone przez republikanów oficjalnie ich nie przyjmują, tzn. nie udzielają im żadnej pomocy i praktycznie traktują jako przestępców, którzy naruszyli prawo USA. Wobec tego imigranci przybywają masowo do stanów rządzonych przez demokratów. Demokratyczne władze stanowe osiedlały ich dotychczas w największych miastach, udzielając daleko idącej pomocy. W związku z tym ponoszono tak wielkie koszty, że np. Nowy Jork i Chicago przekroczyły granicę dopuszczalnego zadłużenia i będą musiały ogłosić oficjalnie bankructwo. W tej sytuacji Partia Republikańska żąda natychmiastowego zablokowania nielegalnej imigracji przez siły policji i wojska na południowych granicach USA.

Jeśli ta siłowa blokada okaże się skuteczna, republikańscy deputowani w Izbie Przedstawicielskiej zaakceptują pakiet wojskowej pomocy dla Ukrainy. Ustępstwo prezydenta Bidena wydaje się niemożliwe, bo ogromna większość Partii Demokratycznej jest przeciwna jakiemukolwiek zablokowaniu nielegalnej granicy i nielegalnej imigracji, uznając takie rozwiązanie za niezgodne z prawami człowieka przyjętymi przez ONZ. Konflikt wydaje się być nie do rozwiązania.

W Waszyngtonie Zełenski dostał 200 mln dolarów na otarcie łez

W dniach 11 i 12 grudnia w USA przebywał prezydent Zełenski. Po odbyciu licznych oficjalnych i nieoficjalnych spotkań niczego nie osiągnął, republikanów nie przekonał (i trudno się dziwić). Sam prezydent Biden przyjmował go bardzo serdecznie i zapewnił 200 milionów dolarów natychmiastowej pomocy. Tyle, nie więcej, może przekazać zgodnie z prawem jako prezydent Stanów Zjednoczonych. Ale to kropla w morzu wobec 61 miliardów dolarów, które uznano za konieczne dla obrony Ukrainy w 2024 r.

Dla Ukrainy ważna jest również pomoc Unii Europejskiej. Bruksela zadeklarowała 50 miliardów euro. Razem z ową (nieosiągalną) kwotą 61 miliardów dolarów z USA byłoby to pełne pokrycie koniecznych wydatków Kijowa na prowadzenie skutecznej wojny obronnej przeciw Rosji. Jednak także ta kwota okazała się nieosiągalna. Decyzja w tej sprawie wymaga jednomyślności wszystkich państw członkowskich, tymczasem węgierski premier Viktor Orbán był przeciwny, uzasadniając to tym, że brak skutecznego wsparcia dla Kijowa doprowadzi do zakończenia wojny i zawarcia pokoju. Warto przypomnieć głosy europejskich mediów o „dotarciu rosyjskich wojsk do węgierskiej granicy”. Siedząc w Paryżu czy w Berlinie, można tak myśleć, dlatego że nie odczułoby się skutków zlikwidowania niepodległego państwa ukraińskiego.

Ukraina nie jest jedynym celem

Tak więc pod koniec tego roku rozwój sytuacji na Ukrainie zależy od pomocy Zachodu. Zarówno od USA, jak i Unii Europejskiej, czyli od pewnego rodzaju szantażu republikanów w Kongresie, którzy nie mają innego wyjścia, oraz od szantażu Budapesztu i personalnie premiera Orbána, który chce pokoju na Ukrainie, tylko w czyim interesie. Bo skutki tego pokoju wprost zagrażają bezpieczeństwu Mołdawii, Gruzji, państw bałtyckich, co wyraźnie zapowiada Kreml. Ostatnio Putin nie wymienił Polski. Nie musiał. Sekretarz obrony USA LIoyd Austin na spotkaniu z żołnierzami USA w bazie amerykańskiej w Jasionce zapowiedział im, że po tym, jak Rosjanie wejdą do republik bałtyckich, to oni „będą walczyć na polskiej granicy”.

Tekst pochodzi z 51/52 (1821/1822) numeru „Tygodnika Solidarność”.


 

POLECANE
Cztery sondy, cztery miażdżące wygrane jednego kandydata gorące
Cztery sondy, cztery miażdżące wygrane jednego kandydata

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia podczas spotkania w Rypinie ogłosił, że oficjalna kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi 2025 rozpocznie się dopiero 8 stycznia przyszłego roku. De facto jednak "prekampania" trwa już w najlepsze.

Andrzej Mleczko zerwał współpracę z Polityką, sugerując cenzurę. Jest odpowiedź tygodnika z ostatniej chwili
Andrzej Mleczko zerwał współpracę z "Polityką", sugerując cenzurę. Jest odpowiedź tygodnika

"Wczorajsze oświadczenie Andrzeja Mleczki odczytaliśmy jak dowcip, ale taki z Radia Erewań" – głosi oświadczenie tygodnika "Polityka", odnoszące się do wypowiedzi słynnego rysownika.

Katastrofa samolotu w Wilnie. Odnaleziono czarne skrzynki pilne
Katastrofa samolotu w Wilnie. Odnaleziono czarne skrzynki

Jak poinformowało litewskie Ministerstwo Sprawiedliwości, odnaleziono czarne skrzynki samolotu towarowego, który w poniedziałek rozbił się nieopodal wileńskiego lotniska.

Strajk pilotów narodowej linii. Będą perturbacje Wiadomości
Strajk pilotów narodowej linii. Będą perturbacje

Strajk pilotów jednego z europejskich narodowych przewoźników spowoduje spore komplikacje dla tysięcy pasażerów. Z usług linii korzystają również podróżujący z Polski, którzy muszą liczyć się z koniecznością zmiany planów.

Nawrocki: 26 proc. to dobry wynik dla kogoś, kto jest kandydatem od niedzieli z ostatniej chwili
Nawrocki: 26 proc. to dobry wynik dla kogoś, kto jest kandydatem od niedzieli

Według wstępnych sondaży Karol Nawrocki może liczyć na 26,2 proc. głosów, podczas gdy kandydat KO Rafał Trzaskowski na 49,7 proc. Zastrzegając, że "nie jest komentatorem politycznym", Nawrocki podsumował, że "to bardzo dobry wynik, jak na kogoś, kto dopiero w niedzielę ogłaszał, że będzie kandydatem na prezydenta".

Wyrwał spode mnie krzesło i uderzył mnie. Dramat polskiej pisarki Wiadomości
"Wyrwał spode mnie krzesło i uderzył mnie". Dramat polskiej pisarki

Polska pisarka Katarzyna Grochola opowiedziała o traumatycznych zdarzeniach, których doświadczyła w jednym ze swoich związków. – Wchodziłam do kuchni i paraliżował mnie strach, gdy mój ówczesny partner pojawiał się w drzwiach — wspominała w rozmowie z Plejadą.

Awantura z Applebaum, Holland i Tokarczuk na UMCS w Lublinie gorące
Awantura z Applebaum, Holland i Tokarczuk na UMCS w Lublinie

Anne Applebaum, Agnieszka Holland i Olga Tokarczuk zostały doktorami honoris causa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Uroczystość jednak nie przebiegła do końca w sposób, jaki życzyliby sobie organizatorzy. 

Tych, którzy skorzystali z programu „Czyste Powietrze”, czekają kontrole pilne
Tych, którzy skorzystali z programu „Czyste Powietrze”, czekają kontrole

Program „Czyste Powietrze” wystartował w 2018 r. i od tego czasu z dofinansowania skorzystało ponad 800 tys. osób, składając wnioski na łączną kwotę 26,5 mld zł. Ci, którzy otrzymali dopłaty na termomodernizację, mogą się spodziewać wizyty kontrolnej.

Zatonięcie jachtu w Egipcie. Para Polaków uznana za zaginionych z ostatniej chwili
Zatonięcie jachtu w Egipcie. Para Polaków uznana za zaginionych

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało we wtorek rano, że po zatonięciu statku u wybrzeży Egiptu Polak i Polka zostali uznani za zaginionych.

Pałac Buckingham. Pilne doniesienia w sprawie księżnej Kate pilne
Pałac Buckingham. Pilne doniesienia w sprawie księżnej Kate

Od czasu, kiedy świat obiegły informacje, że księżna Kate, żona brytyjskiego następcy tronu księcia Williama, zmaga się z wykrytym u niej rakiem, oczy całego świata skierowane są na Pałac Buckingham.

REKLAMA

Słabnie wsparcie Zachodu dla Ukrainy

Warunki polityczne, w których Kijów toczy wojnę z napastniczą Rosją, stają się coraz bardziej niekorzystne dla strony ukraińskiej. Słabnie wsparcie sojuszników zachodnich – USA i Unii Europejskiej. Do niedawna nie było z tym żadnych problemów, Biały Dom i Kongres z niewielką większością republikanów realizowali dostawy wojenne według zapotrzebowania Kijowa, pamiętając, że Ukraina nie jest jedynym celem Putina. Obecnie sytuacja się zmienia na niekorzyść, także Polski.
Flaga Ukrainy Słabnie wsparcie Zachodu dla Ukrainy
Flaga Ukrainy / fot. pixabay.com

Wszystko zaczyna się od Kijowa, od wojny obronnej Ukrainy przeciw napaści Rosji. Po 24 lutego 2022 r. sytuacja była jednoznaczna. Jednak po 7 października 2023 r. zmieniła się zasadniczo – oceniają analitycy think tanku American Enterprise Institute. Otwarty został nowy front, Waszyngton musi wspierać Izrael w wojnie z Hamasem. Wojnie, która realnie stanowi dalszy ciąg walki z islamskim terroryzmem, która rozpoczęła się 11 września 2001 r. Zaatakowany został Izrael, ale w każdej chwili siły islamizmu mogą rozpocząć działania na całym Bliskim Wschodzie. Kreml może liczyć, że wsparcie dla Ukrainy przybierze postać werbalną. Nie można wykluczyć, że Moskwa przyczyniła się do ataku Hamasu na Izrael. Pod koniec września przedstawiciele Hamasu prowadzili rozmowy w Rosji, nawet z Putinem.

Niedobra sytuacja na frontach

Fakty są takie, że zapowiadana kontrofensywa sił ukraińskich nie przyniosła spodziewanych sukcesów, choć podobno nie znaczy to, że była nieudana. W każdym razie wojska ukraińskie potrzebują coraz pilniej kolejnych dostaw uzbrojenia. Zwłaszcza wydają się oszczędzać amunicję, bo jej zasoby poważnie się kurczą. Pojawia się nieoficjalna presja na Kijów, aby rozpoczął pokojowe negocjacje z Moskwą. Z Ankary pochodzą przecieki, że „dla wszystkich byłoby to najlepsze rozwiązanie”.

Na horyzoncie drugie Monachium?

W mediach europejskich wspomina się, że być może Rosjanom należałoby oddać zajęte przez nich terytoria, około 20 proc. kraju.
Dlatego można postawić pytanie, czy Ukraina przegrywa tę wojnę. Dotychczas przede wszystkim USA, ale także Unia Europejska były mocno zainteresowane, aby tę wojnę przegrała Rosja. Być może tu się coś zmienia. Nie bez powodu w niektórych mediach społecznościowych na Zachodzie pojawiają się przypuszczenia, że armia rosyjska zatrzyma się na granicy węgierskiej.

A jeśli doszłoby do negocjacji, to nie ma żadnych gwarancji, że Putin będzie respektował wszystko to, co zostałoby wynegocjowane. Tak jak było w przypadku porozumienia budapeszteńskiego z 1994 r. A może być dużo, dużo gorzej – może być powtórka z Monachium 1938 r.

To są na razie różne czarne, ale tylko przypuszczenia. Obecnie pilne i konieczne są odpowiednie dostawy uzbrojenia dla Ukrainy. Jednak właśnie realizacja tych dostaw stoi pod znakiem zapytania.

Kongres USA blokuje pomoc wojskową dla Ukrainy

W Kongresie USA republikanie zablokowali nowy zbrojeniowy pakiet pomocowy dla Kijowa. To kwota około 61 miliardów dolarów w ramach większego pakietu wynoszącego 106 miliardów, obejmującego również pomoc wojskową dla Tajwanu i Izraela. Okazało się, że w Kongresie pierwszeństwo mają te dwa państwa. Zgoda republikanów na pakiet dla Ukrainy wymaga dużego ustępstwa Białego Domu w bardzo bolesnej sprawie dla prezydenta Joe Bidena i dla całej Partii Demokratycznej, czyli zupełnego i siłowego zablokowania nielegalnej emigracji od południa z krajów Ameryki Łacińskiej.

Republikanie biją na alarm, w tym roku w ciągu 10 miesięcy do USA przybyło prawie 2,5 miliona nielegalnych imigrantów, znacznie więcej niż kiedykolwiek. Konkretne stany rządzone przez republikanów oficjalnie ich nie przyjmują, tzn. nie udzielają im żadnej pomocy i praktycznie traktują jako przestępców, którzy naruszyli prawo USA. Wobec tego imigranci przybywają masowo do stanów rządzonych przez demokratów. Demokratyczne władze stanowe osiedlały ich dotychczas w największych miastach, udzielając daleko idącej pomocy. W związku z tym ponoszono tak wielkie koszty, że np. Nowy Jork i Chicago przekroczyły granicę dopuszczalnego zadłużenia i będą musiały ogłosić oficjalnie bankructwo. W tej sytuacji Partia Republikańska żąda natychmiastowego zablokowania nielegalnej imigracji przez siły policji i wojska na południowych granicach USA.

Jeśli ta siłowa blokada okaże się skuteczna, republikańscy deputowani w Izbie Przedstawicielskiej zaakceptują pakiet wojskowej pomocy dla Ukrainy. Ustępstwo prezydenta Bidena wydaje się niemożliwe, bo ogromna większość Partii Demokratycznej jest przeciwna jakiemukolwiek zablokowaniu nielegalnej granicy i nielegalnej imigracji, uznając takie rozwiązanie za niezgodne z prawami człowieka przyjętymi przez ONZ. Konflikt wydaje się być nie do rozwiązania.

W Waszyngtonie Zełenski dostał 200 mln dolarów na otarcie łez

W dniach 11 i 12 grudnia w USA przebywał prezydent Zełenski. Po odbyciu licznych oficjalnych i nieoficjalnych spotkań niczego nie osiągnął, republikanów nie przekonał (i trudno się dziwić). Sam prezydent Biden przyjmował go bardzo serdecznie i zapewnił 200 milionów dolarów natychmiastowej pomocy. Tyle, nie więcej, może przekazać zgodnie z prawem jako prezydent Stanów Zjednoczonych. Ale to kropla w morzu wobec 61 miliardów dolarów, które uznano za konieczne dla obrony Ukrainy w 2024 r.

Dla Ukrainy ważna jest również pomoc Unii Europejskiej. Bruksela zadeklarowała 50 miliardów euro. Razem z ową (nieosiągalną) kwotą 61 miliardów dolarów z USA byłoby to pełne pokrycie koniecznych wydatków Kijowa na prowadzenie skutecznej wojny obronnej przeciw Rosji. Jednak także ta kwota okazała się nieosiągalna. Decyzja w tej sprawie wymaga jednomyślności wszystkich państw członkowskich, tymczasem węgierski premier Viktor Orbán był przeciwny, uzasadniając to tym, że brak skutecznego wsparcia dla Kijowa doprowadzi do zakończenia wojny i zawarcia pokoju. Warto przypomnieć głosy europejskich mediów o „dotarciu rosyjskich wojsk do węgierskiej granicy”. Siedząc w Paryżu czy w Berlinie, można tak myśleć, dlatego że nie odczułoby się skutków zlikwidowania niepodległego państwa ukraińskiego.

Ukraina nie jest jedynym celem

Tak więc pod koniec tego roku rozwój sytuacji na Ukrainie zależy od pomocy Zachodu. Zarówno od USA, jak i Unii Europejskiej, czyli od pewnego rodzaju szantażu republikanów w Kongresie, którzy nie mają innego wyjścia, oraz od szantażu Budapesztu i personalnie premiera Orbána, który chce pokoju na Ukrainie, tylko w czyim interesie. Bo skutki tego pokoju wprost zagrażają bezpieczeństwu Mołdawii, Gruzji, państw bałtyckich, co wyraźnie zapowiada Kreml. Ostatnio Putin nie wymienił Polski. Nie musiał. Sekretarz obrony USA LIoyd Austin na spotkaniu z żołnierzami USA w bazie amerykańskiej w Jasionce zapowiedział im, że po tym, jak Rosjanie wejdą do republik bałtyckich, to oni „będą walczyć na polskiej granicy”.

Tekst pochodzi z 51/52 (1821/1822) numeru „Tygodnika Solidarność”.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe