Więźniowie polityczni Tuska - nowy numer Tygodnika Solidarność

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik stali się pierwszymi więźniami politycznymi uśmiechniętej Polski Donalda Tuska, w której praworządność wprowadza się bezprawiem. O tym jak dokładnie działa prawo łaski, w jaki sposób w Polsce naruszana jest Konstytucja , o sytuacji żon więzionych polityków PiS i szerzej o kryzysie praworządności państwa przeczytamy w najnowszym numerze "Tygodnika Solidarność".
Mariusz Kamiński na okładce
Mariusz Kamiński na okładce "Tygodnika Solidarność" / fot. Zbyszek Kaczmarek/Forum

TEMAT NUMERU

Instytucja prawa łaski

Do czasu ułaskawienia przez prezydenta An- drzeja Dudę posłów Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego nikt na większą skalę nie inte- resował się instytucją prawa łaski. Dotyczy to także prawników, nawet tych, którzy na co dzień zajmują się prawem karnym czy konstytucyjnym, cho- ciaż u tych drugich stanowiło ono niewątpliwie szerszy obszar badań.

- pisze w swoim wstępniaku red. naczelny Michał Ossowski.

 

Prawo siły zamiast siły prawa

O prawnych kwestiach głębokiego kryzysu politycznego w Polsce, o skandalach wynikających z naruszania prawa, w tym Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, z mecenasem Piotrem Łukaszem J. Andrzejewskim, wiceprzewodniczącym Sądu Najwyższego, działaczem opozycji, wieloletnim senatorem, rozmawia Teresa Wójcik.

 

Jesteśmy z Wami

– Mamy nadzieję, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar nie będzie miał krwi na rękach. Nie widzimy żadnej dobrej woli rozwiązania tego problemu – stwierdziły żony Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika po spotkaniu z ministrem sprawiedliwości.

- pisze Agnieszka Żurek.

 

Gdzie tu Europa?

Donald Tusk i jego ministrowie nie uciekną od pytania, gdzie w ich działaniach jest Europa, a gdzie jej nie ma.

- stwierdza Jakub Pacan.

 

Mamy Kulturkampf 2.0

„Terror praworządności” stosowany przez ekipę Tuska to wprowadzanie Kulturkampfu 2.0 przy jednoczesnej realizacji Mitteleuropa 2.0, bo tak to trzeba oceniać. To na pewno podoba się wszystkim rządcom dzisiejszej Europy. Tusk musi „nadrobić” stracony czas

– mówi prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk, historyk PAN, znawca problematyki niemieckiej, w rozmowie z Jakubem Pacanem.

 

W numerze polecamy ponad to:

"Sprzeciwiać się złu"

Trudno o księdzu Tadeuszu Isakowiczu-Zaleskim pisać „świętej pamięci”. Często gościł na łamach naszego „Tygodnika”, zawsze na bieżąco zorientowany w tym, co dzieje się w Ojczyźnie i Kościele, chętny do rozmowy, do końca życia walczący o prawdę w życiu publicznym.

- wspomina Agnieszka Żurek w swoim wspomnieniu o śp. Tadeuszu Isakowiczku-Zaleskim.

 

Solidarność nie pozwoli zaorać IPN-u

Instytut Pamięci Narodowej to jest dziecko solidarności. Nie pozwolimy, żeby został, mówiąc po związkowemu, zaorany

– powiedział Piotr Duda po posiedzeniu Konwentu Przewodniczących Zarządów Regionów i Sekretariatów Branżowych NSZZ „Solidarność”. W pierwszej części spotkania gościł prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.

- relacjonuje Barbara Michałowska.

 

Przyszłość polskiej motoryzacji

Likwidacja fabryk i redukcja zatrudnienia w dużych polskich zakładach motoryzacyjnych skłaniają do pytań o przyszłość tej branży. Czy tezy o końcu motoryzacji w Polsce są przesadą? Czy unijne przepisy zakazujące sprzedaży nowych aut spalinowych po 2035 roku będą gwoździem do trumny tej gałęzi przemysłu? I w końcu, czy elektromobilność to finalnie dobra zmiana?

- analizuje Marcin Krzeszowiec.

 

Kierunek na Bliski Wschód

Postępuje polityczna i militarna destabilizacja na Bliskim Wschodzie. Obok wojny Izraela z Hamasem w Gazie i terrorystycznych napaści Huti na statki handlowe na Morzu Czerwonym doszło do wzajemnych powietrznych ataków Iranu i Pakistanu na obszary przygraniczne obu tych państw. Są ofiary w ludziach. Hezbollah atakuje Izrael – działa „oś zła”.

- pisze Teresa Wójcik.

 

Rolnicy walczą o prawo do produkcji w Europie

Pomysły tej zielonej, lewackiej, bo nawet nie lewicowej, części UE prowadzą do wypychania rolnictwa z Europy. To wygląda tak, jakby w Europie miało się opłacać wszystko, ale nie rolnictwo, a Unia miałaby się stać nie miejscem produkcji produktów rolnych, a jedynie ich rynkiem zbytu. Na to nie ma zgody europejskich rolników

– mówi Monika Przeworska, dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej, w rozmowie
z Konradem Wernickim.

 

Starałem się nie myśleć o jedzeniu

Mija 40 lat od bodaj najdłuższego protestu głodowego lat osiemdziesiątych, przeprowadzonego na przełomie 1983 i 1984 roku przez więźniów Zakładu Karnego w Strzelinie. Protest prowadziło łącznie kilkunastu osadzonych z powodu swojej działalności opozycyjnej. Walczyli przede wszystkim o przyznanie statusu więźniów politycznych. Bezskutecznie.

- konstatuje Barbara Michałowska.

 

Felietony

Karol Gac - Przystanek: Prokuratura

Waldemar Biniecki - Główny cel - prezydent Andrzej Duda

Marek Jan Chodakiewicz - Zasobne Brunei

Tadeusz Płużański - Fieldorf ciągle bez grobu

Cezary Krysztopa - Hodowla tumanów

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Rząd zdecydował, że 14. emerytura będzie niższa. Jest komentarz Mateusza Morawieckiego polityka
Rząd zdecydował, że 14. emerytura będzie niższa. Jest komentarz Mateusza Morawieckiego

Były premier, wiceprezes PiS Mateusz Morawiecki opublikował w czwartek na platformie X pismo skierowane do premiera Donalda Tuska, apelując o "przywrócenie 14. emerytury do poziomu, który ja i mój rząd przyjęliśmy w 2023 r.".

Stoltenberg: Ukraińcy mają prawo do samoobrony także poza swoim terytorium z ostatniej chwili
Stoltenberg: Ukraińcy mają prawo do samoobrony także poza swoim terytorium

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w czwartek, że Ukraińcy mają prawo do samoobrony także poprzez uderzanie w cele wojskowe poza ich terytorium, z których atakują Rosjanie. W jego ocenie członkowie NATO powinni przemyśleć ograniczenia w stosowaniu uzbrojenia, jakie wysyłają na Ukrainę.

Amerykańska armia zainteresowana unikalnym polskim systemem uzbrojenia Wiadomości
Amerykańska armia zainteresowana unikalnym polskim systemem uzbrojenia

Stany Zjednoczone szukają nowego moździerza dla swojej armii. Jak podaje portal Defence24, wśród branych pod uwagę modeli takiej broni znalazł się polski moździerz M120 Rak.

Przez miasta i wsie w całej Polsce przeszły masowe procesje Bożego Ciała [FOTO, WIDEO] Wiadomości
Przez miasta i wsie w całej Polsce przeszły masowe procesje Bożego Ciała [FOTO, WIDEO]

Kościół Katolicki obchodzi w czwartek uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa nazywaną Bożym Ciałem. Jest związana z wiarą w realną obecność Chrystusa w Eucharystii. Jednym z elementów obchodów jest procesja z Najświętszym Sakramentem do czterech ołtarzy. Procesje tradycyjnie przechodziły przez ulice polskich miast i, jak co roku, zgromadziły olbrzymie ilości wiernych, którzy chcieli publicznie okazać swoją wiarę. 

z ostatniej chwili
Honorowa Instrukcja Poselska – „Weź sprawy w swoje ręce”! Przyjdź na debatę!

Otwarta debata w ramach projektu „Honorowa Instrukcja Poselska” rozpocznie się w najbliższą sobotę, 1 czerwca, w Warszawie na skwerze ks. Twardowskiego przy Krakowskim Przedmieściu. Celem jest rozmowa z kandydatami do europarlamentu. „Zmieniamy obyczaj, że to od polityków dowiadujemy się, co z naszym państwem zrobią” – zachęcają organizatorzy.

„Financial Times”: NATO ma ledwie ułamek obrony powietrznej potrzebnej do ochrony wschodniej flanki z ostatniej chwili
„Financial Times”: NATO ma ledwie ułamek obrony powietrznej potrzebnej do ochrony wschodniej flanki

NATO posiada zaledwie ułamek zdolności obrony powietrznej potrzebnej do ochrony jej wschodniej flanki – ujawnia w czwartek brytyjski dziennik „Financial Times”, powołując się na wewnętrzne wyliczenia NATO.

„Ekipa Tuska zwija kolejną kluczową inwestycję” Wiadomości
„Ekipa Tuska zwija kolejną kluczową inwestycję”

– Decyzja o tym, czy środki z KPO zostaną przeznaczone na projekt Izera leży teraz po stronie Ministerstwa Aktywów Państwowych, a resort ten taką decyzję musi podjąć do połowy czerwca – poinformowała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Jest projekt ustawy o likwidacji CBA. Podano datę usunięcia służby Wiadomości
Jest projekt ustawy o likwidacji CBA. Podano datę usunięcia służby

Po osiemnastu latach od uchwalenia ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym w środę do uzgodnień skierowany został projekt ustawy o likwidacji Biura. Jeżeli zostanie uchwalony i podpisany przez prezydenta Andrzeja Dudę, CBA przestanie istnieć z początkiem 2025 roku.

„Sytuacja psychiczna jest fatalna”. Złe informacje ws. ks. Michała Olszewskiego z ostatniej chwili
„Sytuacja psychiczna jest fatalna”. Złe informacje ws. ks. Michała Olszewskiego

Mecenas Krzysztof Wąsowski, obrońca ks. Michała Olszewskiego z fundacji Profeto, w rozmowie z Radiem Maryja przekazał najnowsze informacje nt. sytuacji duchownego.

To nie ucieszy widzów. Gwiazdy odchodzą ze znanego serialu Wiadomości
To nie ucieszy widzów. Gwiazdy odchodzą ze znanego serialu

Wakacyjna przerwa przyniesie zmiany w popularnym serialu „M jak miłość”. Z lubianą produkcją telewizyjną pożegna się kilku aktorów.

REKLAMA

Więźniowie polityczni Tuska - nowy numer Tygodnika Solidarność

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik stali się pierwszymi więźniami politycznymi uśmiechniętej Polski Donalda Tuska, w której praworządność wprowadza się bezprawiem. O tym jak dokładnie działa prawo łaski, w jaki sposób w Polsce naruszana jest Konstytucja , o sytuacji żon więzionych polityków PiS i szerzej o kryzysie praworządności państwa przeczytamy w najnowszym numerze "Tygodnika Solidarność".
Mariusz Kamiński na okładce
Mariusz Kamiński na okładce "Tygodnika Solidarność" / fot. Zbyszek Kaczmarek/Forum

TEMAT NUMERU

Instytucja prawa łaski

Do czasu ułaskawienia przez prezydenta An- drzeja Dudę posłów Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego nikt na większą skalę nie inte- resował się instytucją prawa łaski. Dotyczy to także prawników, nawet tych, którzy na co dzień zajmują się prawem karnym czy konstytucyjnym, cho- ciaż u tych drugich stanowiło ono niewątpliwie szerszy obszar badań.

- pisze w swoim wstępniaku red. naczelny Michał Ossowski.

 

Prawo siły zamiast siły prawa

O prawnych kwestiach głębokiego kryzysu politycznego w Polsce, o skandalach wynikających z naruszania prawa, w tym Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, z mecenasem Piotrem Łukaszem J. Andrzejewskim, wiceprzewodniczącym Sądu Najwyższego, działaczem opozycji, wieloletnim senatorem, rozmawia Teresa Wójcik.

 

Jesteśmy z Wami

– Mamy nadzieję, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar nie będzie miał krwi na rękach. Nie widzimy żadnej dobrej woli rozwiązania tego problemu – stwierdziły żony Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika po spotkaniu z ministrem sprawiedliwości.

- pisze Agnieszka Żurek.

 

Gdzie tu Europa?

Donald Tusk i jego ministrowie nie uciekną od pytania, gdzie w ich działaniach jest Europa, a gdzie jej nie ma.

- stwierdza Jakub Pacan.

 

Mamy Kulturkampf 2.0

„Terror praworządności” stosowany przez ekipę Tuska to wprowadzanie Kulturkampfu 2.0 przy jednoczesnej realizacji Mitteleuropa 2.0, bo tak to trzeba oceniać. To na pewno podoba się wszystkim rządcom dzisiejszej Europy. Tusk musi „nadrobić” stracony czas

– mówi prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk, historyk PAN, znawca problematyki niemieckiej, w rozmowie z Jakubem Pacanem.

 

W numerze polecamy ponad to:

"Sprzeciwiać się złu"

Trudno o księdzu Tadeuszu Isakowiczu-Zaleskim pisać „świętej pamięci”. Często gościł na łamach naszego „Tygodnika”, zawsze na bieżąco zorientowany w tym, co dzieje się w Ojczyźnie i Kościele, chętny do rozmowy, do końca życia walczący o prawdę w życiu publicznym.

- wspomina Agnieszka Żurek w swoim wspomnieniu o śp. Tadeuszu Isakowiczku-Zaleskim.

 

Solidarność nie pozwoli zaorać IPN-u

Instytut Pamięci Narodowej to jest dziecko solidarności. Nie pozwolimy, żeby został, mówiąc po związkowemu, zaorany

– powiedział Piotr Duda po posiedzeniu Konwentu Przewodniczących Zarządów Regionów i Sekretariatów Branżowych NSZZ „Solidarność”. W pierwszej części spotkania gościł prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.

- relacjonuje Barbara Michałowska.

 

Przyszłość polskiej motoryzacji

Likwidacja fabryk i redukcja zatrudnienia w dużych polskich zakładach motoryzacyjnych skłaniają do pytań o przyszłość tej branży. Czy tezy o końcu motoryzacji w Polsce są przesadą? Czy unijne przepisy zakazujące sprzedaży nowych aut spalinowych po 2035 roku będą gwoździem do trumny tej gałęzi przemysłu? I w końcu, czy elektromobilność to finalnie dobra zmiana?

- analizuje Marcin Krzeszowiec.

 

Kierunek na Bliski Wschód

Postępuje polityczna i militarna destabilizacja na Bliskim Wschodzie. Obok wojny Izraela z Hamasem w Gazie i terrorystycznych napaści Huti na statki handlowe na Morzu Czerwonym doszło do wzajemnych powietrznych ataków Iranu i Pakistanu na obszary przygraniczne obu tych państw. Są ofiary w ludziach. Hezbollah atakuje Izrael – działa „oś zła”.

- pisze Teresa Wójcik.

 

Rolnicy walczą o prawo do produkcji w Europie

Pomysły tej zielonej, lewackiej, bo nawet nie lewicowej, części UE prowadzą do wypychania rolnictwa z Europy. To wygląda tak, jakby w Europie miało się opłacać wszystko, ale nie rolnictwo, a Unia miałaby się stać nie miejscem produkcji produktów rolnych, a jedynie ich rynkiem zbytu. Na to nie ma zgody europejskich rolników

– mówi Monika Przeworska, dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej, w rozmowie
z Konradem Wernickim.

 

Starałem się nie myśleć o jedzeniu

Mija 40 lat od bodaj najdłuższego protestu głodowego lat osiemdziesiątych, przeprowadzonego na przełomie 1983 i 1984 roku przez więźniów Zakładu Karnego w Strzelinie. Protest prowadziło łącznie kilkunastu osadzonych z powodu swojej działalności opozycyjnej. Walczyli przede wszystkim o przyznanie statusu więźniów politycznych. Bezskutecznie.

- konstatuje Barbara Michałowska.

 

Felietony

Karol Gac - Przystanek: Prokuratura

Waldemar Biniecki - Główny cel - prezydent Andrzej Duda

Marek Jan Chodakiewicz - Zasobne Brunei

Tadeusz Płużański - Fieldorf ciągle bez grobu

Cezary Krysztopa - Hodowla tumanów

 Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe