Historyczne wydarzenie: nadchodzi prawdziwa rewolucja w energetyce

Południowokoreańscy fizycy ogłaszają, że na początku kwietnia udało im się przedłużyć kontrolowaną reakcję fuzji jądrowej. Przez kilka dni informacja otwierała czołówki gazet naukowych – na razie jedynie naukowych, choć tak naprawdę to informacja mówiąca o stworzeniu źródła nieograniczonej energii – sztucznego słońca, które już niedługo zapłonie na Półwyspie Koreańskim, dając darmowy prąd niemal 60 milionom mieszkańców kraju. Koreańczycy zazdrośnie pilnują rozwiązań, bo dzięki nim w perspektywie kilku lat mogą stać się największym producentem energii na świecie. Energii najczystszej z możliwych.
atom Historyczne wydarzenie: nadchodzi prawdziwa rewolucja w energetyce
atom / Sanyakovsh2 - Good fon

Kontrolowana reakcja fuzji jądrowej od dekad była Świętym Graalem fizyków i energetyków z całego świata. Udane próby rozpalenia sztucznych słońc mają za sobą Amerykanie, Chińczycy, ale także Europejczycy z podgenewskiego laboratorium CERN. Wszystkie dotychczasowe próby były w mniejszym lub większym stopniu skuteczne (czyli sztuczne słońca udało się rozpalić, jednak reakcje fuzji trwały zbyt krótko, żeby móc myśleć o ich komercyjnym wykorzystaniu), ale tylko południowi Koreańczycy szykują się do zbudowania elektrowni zasilanej najczystszą znaną ludzkości energią. Ich wieloletnie badania doprowadziły do niemal pełnego kontrolowania reakcji fuzji, bijąc nie tylko naukowe rekordy, ale przede wszystkim okiełznania dotychczas niemożliwej rzeczy, czyli podtrzymania reakcji i kontrolowania długości jej trwania. Koreańczycy utrzymywali reakcję fuzji przez niemal minutę (48 sekund) i zapowiadają, że następnym krokiem w badaniach będzie 300-sekundowa reakcja z jej precyzyjnym zakończeniem przez inżynierów energetyków.
 

Koreańska gwiazda

 

Dzisiaj nie ma mieszkańca Seulu, który nie wiedziałby, jak nazywa się największy koreański reaktor fuzyjny – to KSTAR, pochodzący z języka angielskiego akronim oznaczający koreańską gwiazdę (K – Korean, Star – gwiazda). Nie ma też mieszkańca tego kraju, który nie znałby nazwiska Si-Woo Yoon, dyrektora KSTAR Research Center, który w ciągu kilku dni stał się gwiazdą przyćmiewającą swoją popularnością niejedną gwiazdę k-popu, czyli popularnej nie tylko w Korei muzyki, za której gwiazdami szaleją nastolatki na całym świecie. 

KSTAR jest potężnym generatorem najbardziej fundamentalnej reakcji w kosmicznej fizyce, czyli łączenia lekkich jąder atomu wodoru w nieco cięższe atomy helu. Do przeprowadzenia takiej reakcji są potrzebne warunki, których jeszcze na początku tego tysiąclecia ludzkość nie była w stanie spełnić – temperatura i ciśnienie takie, jakie panują w gwiazdach, choćby w takiej, jak nasze rodzime Słońce (przynajmniej od 10 miliardów lat oświetlające i ogrzewające nie tylko naszą planetę, ale cały Układ Słoneczny, którego ostatnia planeta znajduje się 40 razy dalej niż Ziemia). W Słońcu wciąż zachodzą reakcje fuzji jąder wodoru, ale kiedy wyczerpie się paliwo wodorowe, w gwieździe rozpocznie się reakcja łączenia atomów helu w atomy węgla – to będzie początek końca naszej gwiazdy dziennej (końca oczywiście w astronomicznej skali czasu, bo będzie to trwało kolejne kilka miliardów lat), ale z pewnością koniec życia na Ziemi. Słońce rozrośnie się bowiem do takich rozmiarów, że nasza planeta zostanie w końcu przez nie pochłonięta. 

To też wiedza, którą dzięki opisywanym w codziennych mediach sukcesach koreańskiej fizyki jądrowej ma dzisiaj niemal każde dziecko w tym kraju. Na razie jednak Koreańczycy skupieni są na tym, żeby rozpocząć niekończącą się w sposób naturalny fuzję jąder wodoru i móc w każdej chwili panować nad taką reakcją. Poziom złożoności problemu widać wyraźnie, kiedy spojrzymy na liczby – w koreańskim tokamaku (typ reaktora w kształcie walca lub kuli, gdzie plazma utrzymywana jest w środku dzięki niewyobrażalnie silnym polom elektromagnetycznym) panuje taka temperatura, jak we wnętrzu Słońca – około 100 milionów stopni Celsjusza! Żeby reakcja zachodziła w sposób ciągły, trzeba jej dostarczać paliwa (w tym przypadku wodoru), co przy takich wartościach nie jest wcale łatwe – technologia, którą dysponujemy, nie pozwala na tworzenie materiałów wytrzymujących takie wartości temperatur. 
 

Okiełznać 100 milionów stopni

 

Jak w takim razie osiągnęli to Koreańczycy? Szczegóły są oczywiście ich pilnie strzeżoną tajemnicą. Na potrzeby potwierdzenia ich naukowych osiągnięć zespół Si-Woo Yoona ujawnił tylko, że strategiczna część reaktora została zbudowana z wolframu – to metal, jeden z najcięższych na Ziemi, który znamy z żarówek starego typu, gdzie światło wytwarzane jest przez podgrzewanie wolframowego drucika. 

– Pomimo że jest to pierwszy eksperyment przeprowadzony z wolframowymi dywertorami, dokładne testy sprzętu i kampania przygotowawcza pozwoliły nam na uzyskanie w krótkim czasie rezultatów lepszych niż przy ostatnim rekordzie – ujawnia Si-Woo Yoon, dyrektor KSTAR Research Center. – Jednak aby osiągnąć ostateczny cel działania KSTAR, planujemy kolejno zwiększać siłę ogrzewania i moc urządzeń napędzających plazmę, jak również wdrożyć kluczowe technologie potrzebne do uzyskania długich pulsów działania plazmy.
Następnym krokiem koreańskich naukowców ma być reakcja o długości 300 sekund przy temperaturze plazmy ponad 100 mln stopni. Żeby to osiągnąć, nie niszcząc urządzenia w tokamaku, muszą być zamontowane wolframowe powierzchnie kontaktujące się z plazmą, całość urządzenia będzie zaś kontrolowana i pilotowana przez sztuczną inteligencję stworzoną specjalnie do tego programu. Jego finałem ma być uruchomienie pierwszej demonstracyjnej elektrowni fuzyjnej DEMO – elektrowni, która pozwoli Koreańczykom dostarczyć energię – niemal darmową z perspektywy komercyjnych i prywatnych odbiorców – dla całego kraju. Z czasem Korea Południowa zamierza sprzedawać nadwyżki energii, po cenach nieco niższych niż obecne komercyjne, ale pozwalających rządowi w Seulu zakładać, że kraj w niedługim czasie może stać się najbogatszym państwem w Azji. 

Czytaj także: Amerykanie nałożą sankcje na izraelski batalion
 

Najczystsza energia 

 

Na czym polega fenomen takiego nieograniczonego i czystego źródła energii? Fuzja jądrowa jest jednym z najbardziej obiecujących sposobów generowania dużych ilości bezemisyjnej energii w przyszłości. To proces, w którym jądra atomowe zderzają się ze sobą, ulegając syntezie i uwalniając przy tym gigantyczną (większą niż w przypadku rozpadu jąder ciężkich atomów, co występuje w obecnie działających elektrowniach atomowych) energię. Aby ją uzyskać, należy podgrzać gaz złożony z dwóch izotopów wodoru, deuteru i trytu do wysokiej temperatury rzędu 100 mln stopni Celsjusza (po uruchomieniu reaktora reakcja zaczyna „podgrzewać” się sama). 

Elektrownie wykorzystujące zjawisko syntezy jądrowej będą bezkonkurencyjne na wielu płaszczyznach – przede wszystkim będą stuprocentowo bezemisyjne, bo jedynym produktem ubocznym reakcji jest niewielka ilość helu, który jest gazem szlachetnym i nie wpływa w żaden sposób na zanieczyszczenie powietrza. Również paliwo jest w tym wypadku bajecznie tanie i łatwe w pozyskaniu – deuter można ekstrahować z wody (również z morskiej), a tryt jest wytwarzany z litu, który znajduje się w skorupie ziemskiej. Jeden kilogram paliwa termojądrowego może zapewnić taką samą ilość energii jak... 10 milionów kilogramów paliwa kopalnego. W przypadku tej elektrowni nie ma również mowy o zagrożeniu radioaktywnym – do uzyskiwania energii potrzebne są niewielkie ilości paliwa, mowa jest o paliwie o masie… znaczka pocztowego. Przy takiej skali nie ma mowy o wypadku jądrowym na wielką skalę. Faktycznym kosztem jest jedynie budowa samej elektrowni i postawienie systemów komputerowych zapewniających jej obsługę. Obsługę, która w znacznym stopniu będzie zautomatyzowana, co również istotnie obniża koszty. 
 

Koreańczycy wygrywają wyścig

 

Pierwszą udaną i w części kontrolowaną reakcję fuzji jądrowej przeprowadzili Amerykanie dwa lata temu. I choć był to sukces w obszarze rozwoju energetyki, amerykański departament energii przewidywał, że komercyjne wykorzystanie fuzji będzie możliwe dopiero w perspektywie dwóch dekad. Koreański sukces znacznie przyspiesza dostęp ludzkości do tego w praktyce nieograniczonego źródła. Koreański rząd zapowiada jednak, że będzie pilnował swojej technologii, nie ukrywając, że nowe elektrownie mogą się stać dla kraju dźwignią do budowy pozycji największego mocarstwa energetycznego świata. To oczywiście nie oznacza, że sukces Seulu nie zostanie powtórzony przez amerykańskich i europejskich fizyków, choć wówczas może już podlegać ochronie międzynarodowego prawa patentowego. Jednak bez względu na to, kto pierwszy zbuduje elektrownię fuzyjną, ludzkość wkroczyła w nowy etap swojego rozwoju – etap energii pozyskiwanej niemal zupełnie bezkosztowo.

Czytaj także: CPK prawdopodobnie nie powstanie, ale Polacy wesprą niemieckie lotnisko

Nowy numer

Tekst ukazał się w nowym numerze „Tygodnika Solidarność” dostępnym już od środy w kioskach. 

Chcesz otrzymywać „Tygodnik Solidarność” prosto do swojego domu lub zakładu pracy? Zamów prenumeratę <TUTAJ>

 

 


 

POLECANE
Nie żyje Barbara Skrzypek. Nowy komunikat prokuratury pilne
Nie żyje Barbara Skrzypek. Nowy komunikat prokuratury

W poniedziałek wieczorem Prokuratura Okręgowa w Warszawie opublikowała komunikat dotyczący zmarłej w sobotę Barbary Skrzypek, wieloletniej współpracowniczki szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Postawią Ci wiatrak koło domu? Wraca ustawa wiatrakowa Wiadomości
Postawią Ci wiatrak koło domu? Wraca "ustawa wiatrakowa"

Na wtorkowym posiedzeniu rządu ministrowie zajmą się m.in. projektem noweli ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, który znosi wprowadzoną w 2016 r. zasadę 10H i wprowadza minimalną odległość 500 m wiatraków od zabudowań.

Walka z mową nienawiści, czyli cenzor ma być w każdym z nas tylko u nas
Walka z "mową nienawiści", czyli cenzor ma być w każdym z nas

6 marca Sejm RP przyjął nowelizację listy przesłanek dotyczących przestępstw motywowanych nienawiścią. Przynależność narodowa, etniczna, rasowa, wyznaniowa i bezwyznaniowość znajdowały się tam już wcześniej. Obecnie Sejm dodał do nich wiek, płeć, niepełnosprawność i orientację seksualną.

Paweł Rubcow vel Pablo Gonzalez przerwał milczenie z ostatniej chwili
Paweł Rubcow vel Pablo Gonzalez przerwał milczenie

Zatrzymany w lutym 2022 roku przez polskie służby „hiszpański dziennikarz” okazał się rosyjskim szpiegiem, który był jednym z wymienionych pomiędzy Zachodem a Rosją więźniów podczas wymiany w Ankarze, gdzie osobiście witał go Władimir Putin.

Karol Nawrocki zebrał podpisy. Podał dokładną liczbę gorące
Karol Nawrocki zebrał podpisy. Podał dokładną liczbę

– Jutro będę składał oficjalnie podpisy w Państwowej Komisji Wyborczej. Zebrałem 1,25 mln podpisów. To więcej niż Trzaskowski – oświadczył w poniedziałek na antenie RMF FM kandydat na prezydenta Karol Nawrocki.

Zastępca Bodnara zabrał głos: Wrzosek nie powinna prowadzić tego postępowania Wiadomości
Zastępca Bodnara zabrał głos: Wrzosek nie powinna prowadzić tego postępowania

– Prok. Ewa Wrzosek nie powinna prowadzić tego postępowania i powinna wyłączyć się w trybie art. 41 paragraf 1 KPK, celem zachowania obiektywizmu w prowadzeniu tego postępowania – twierdzi prokurator Robert Hernand, zastępca prokuratora generalnego Adama Bodnara.

Pijany wjechał w matkę z dwójką dzieci. Sąd podjął decyzję Wiadomości
Pijany wjechał w matkę z dwójką dzieci. Sąd podjął decyzję

Opolski sąd aresztował na trzy miesiące 49-letniego obywatela Ukrainy, który prowadząc pod wpływem alkoholu, wjechał w stojącą przy pasach dla pieszych kobietę z dwojgiem dzieci. Mężczyźnie grozi do 12 lat więzienia – poinformowała w poniedziałek KW Policji w Opolu.

Nie żyje znana aktorka Wiadomości
Nie żyje znana aktorka

Belgijska aktorka i laureatka nagród w Cannes Emilie Dequenne przegrała walkę z rzadkim nowotworem.

Spięcie na konferencji prasowej rzecznika prokuratury. To nie są moje słowa! z ostatniej chwili
Spięcie na konferencji prasowej rzecznika prokuratury. "To nie są moje słowa!"

Na konferencji prokuratury dotyczącej przesłuchania i śmierci Barbary Skrzypek doszło do spięcia między reporterami wPolsce24 i TV Republiki a rzecznikiem Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Piotrem Skibą.

Prof. Boštjan Marko Turk: Donald Trump i Elon Musk vs. globalna kontr-ewolucja tylko u nas
Prof. Boštjan Marko Turk: Donald Trump i Elon Musk vs. globalna kontr-ewolucja

Donald Trump to siła niespotykana od dziesięcioleci. Z Elonem Muskiem po swojej stronie, wyruszyli na wojnę przeciwko wszechpotężnemu imperium globalnej biurokracji. Prezydent USA obnażył globalistyczną politykę swojego poprzednika, a czyniąc to, wyjaśnił również to, co czuliśmy od ponad dekady, a mianowicie, że polityka globalistyczna jest niczym więcej niż oszustwem, bez względu na to, jak wymyślne są słowa, które ją ubierają.

REKLAMA

Historyczne wydarzenie: nadchodzi prawdziwa rewolucja w energetyce

Południowokoreańscy fizycy ogłaszają, że na początku kwietnia udało im się przedłużyć kontrolowaną reakcję fuzji jądrowej. Przez kilka dni informacja otwierała czołówki gazet naukowych – na razie jedynie naukowych, choć tak naprawdę to informacja mówiąca o stworzeniu źródła nieograniczonej energii – sztucznego słońca, które już niedługo zapłonie na Półwyspie Koreańskim, dając darmowy prąd niemal 60 milionom mieszkańców kraju. Koreańczycy zazdrośnie pilnują rozwiązań, bo dzięki nim w perspektywie kilku lat mogą stać się największym producentem energii na świecie. Energii najczystszej z możliwych.
atom Historyczne wydarzenie: nadchodzi prawdziwa rewolucja w energetyce
atom / Sanyakovsh2 - Good fon

Kontrolowana reakcja fuzji jądrowej od dekad była Świętym Graalem fizyków i energetyków z całego świata. Udane próby rozpalenia sztucznych słońc mają za sobą Amerykanie, Chińczycy, ale także Europejczycy z podgenewskiego laboratorium CERN. Wszystkie dotychczasowe próby były w mniejszym lub większym stopniu skuteczne (czyli sztuczne słońca udało się rozpalić, jednak reakcje fuzji trwały zbyt krótko, żeby móc myśleć o ich komercyjnym wykorzystaniu), ale tylko południowi Koreańczycy szykują się do zbudowania elektrowni zasilanej najczystszą znaną ludzkości energią. Ich wieloletnie badania doprowadziły do niemal pełnego kontrolowania reakcji fuzji, bijąc nie tylko naukowe rekordy, ale przede wszystkim okiełznania dotychczas niemożliwej rzeczy, czyli podtrzymania reakcji i kontrolowania długości jej trwania. Koreańczycy utrzymywali reakcję fuzji przez niemal minutę (48 sekund) i zapowiadają, że następnym krokiem w badaniach będzie 300-sekundowa reakcja z jej precyzyjnym zakończeniem przez inżynierów energetyków.
 

Koreańska gwiazda

 

Dzisiaj nie ma mieszkańca Seulu, który nie wiedziałby, jak nazywa się największy koreański reaktor fuzyjny – to KSTAR, pochodzący z języka angielskiego akronim oznaczający koreańską gwiazdę (K – Korean, Star – gwiazda). Nie ma też mieszkańca tego kraju, który nie znałby nazwiska Si-Woo Yoon, dyrektora KSTAR Research Center, który w ciągu kilku dni stał się gwiazdą przyćmiewającą swoją popularnością niejedną gwiazdę k-popu, czyli popularnej nie tylko w Korei muzyki, za której gwiazdami szaleją nastolatki na całym świecie. 

KSTAR jest potężnym generatorem najbardziej fundamentalnej reakcji w kosmicznej fizyce, czyli łączenia lekkich jąder atomu wodoru w nieco cięższe atomy helu. Do przeprowadzenia takiej reakcji są potrzebne warunki, których jeszcze na początku tego tysiąclecia ludzkość nie była w stanie spełnić – temperatura i ciśnienie takie, jakie panują w gwiazdach, choćby w takiej, jak nasze rodzime Słońce (przynajmniej od 10 miliardów lat oświetlające i ogrzewające nie tylko naszą planetę, ale cały Układ Słoneczny, którego ostatnia planeta znajduje się 40 razy dalej niż Ziemia). W Słońcu wciąż zachodzą reakcje fuzji jąder wodoru, ale kiedy wyczerpie się paliwo wodorowe, w gwieździe rozpocznie się reakcja łączenia atomów helu w atomy węgla – to będzie początek końca naszej gwiazdy dziennej (końca oczywiście w astronomicznej skali czasu, bo będzie to trwało kolejne kilka miliardów lat), ale z pewnością koniec życia na Ziemi. Słońce rozrośnie się bowiem do takich rozmiarów, że nasza planeta zostanie w końcu przez nie pochłonięta. 

To też wiedza, którą dzięki opisywanym w codziennych mediach sukcesach koreańskiej fizyki jądrowej ma dzisiaj niemal każde dziecko w tym kraju. Na razie jednak Koreańczycy skupieni są na tym, żeby rozpocząć niekończącą się w sposób naturalny fuzję jąder wodoru i móc w każdej chwili panować nad taką reakcją. Poziom złożoności problemu widać wyraźnie, kiedy spojrzymy na liczby – w koreańskim tokamaku (typ reaktora w kształcie walca lub kuli, gdzie plazma utrzymywana jest w środku dzięki niewyobrażalnie silnym polom elektromagnetycznym) panuje taka temperatura, jak we wnętrzu Słońca – około 100 milionów stopni Celsjusza! Żeby reakcja zachodziła w sposób ciągły, trzeba jej dostarczać paliwa (w tym przypadku wodoru), co przy takich wartościach nie jest wcale łatwe – technologia, którą dysponujemy, nie pozwala na tworzenie materiałów wytrzymujących takie wartości temperatur. 
 

Okiełznać 100 milionów stopni

 

Jak w takim razie osiągnęli to Koreańczycy? Szczegóły są oczywiście ich pilnie strzeżoną tajemnicą. Na potrzeby potwierdzenia ich naukowych osiągnięć zespół Si-Woo Yoona ujawnił tylko, że strategiczna część reaktora została zbudowana z wolframu – to metal, jeden z najcięższych na Ziemi, który znamy z żarówek starego typu, gdzie światło wytwarzane jest przez podgrzewanie wolframowego drucika. 

– Pomimo że jest to pierwszy eksperyment przeprowadzony z wolframowymi dywertorami, dokładne testy sprzętu i kampania przygotowawcza pozwoliły nam na uzyskanie w krótkim czasie rezultatów lepszych niż przy ostatnim rekordzie – ujawnia Si-Woo Yoon, dyrektor KSTAR Research Center. – Jednak aby osiągnąć ostateczny cel działania KSTAR, planujemy kolejno zwiększać siłę ogrzewania i moc urządzeń napędzających plazmę, jak również wdrożyć kluczowe technologie potrzebne do uzyskania długich pulsów działania plazmy.
Następnym krokiem koreańskich naukowców ma być reakcja o długości 300 sekund przy temperaturze plazmy ponad 100 mln stopni. Żeby to osiągnąć, nie niszcząc urządzenia w tokamaku, muszą być zamontowane wolframowe powierzchnie kontaktujące się z plazmą, całość urządzenia będzie zaś kontrolowana i pilotowana przez sztuczną inteligencję stworzoną specjalnie do tego programu. Jego finałem ma być uruchomienie pierwszej demonstracyjnej elektrowni fuzyjnej DEMO – elektrowni, która pozwoli Koreańczykom dostarczyć energię – niemal darmową z perspektywy komercyjnych i prywatnych odbiorców – dla całego kraju. Z czasem Korea Południowa zamierza sprzedawać nadwyżki energii, po cenach nieco niższych niż obecne komercyjne, ale pozwalających rządowi w Seulu zakładać, że kraj w niedługim czasie może stać się najbogatszym państwem w Azji. 

Czytaj także: Amerykanie nałożą sankcje na izraelski batalion
 

Najczystsza energia 

 

Na czym polega fenomen takiego nieograniczonego i czystego źródła energii? Fuzja jądrowa jest jednym z najbardziej obiecujących sposobów generowania dużych ilości bezemisyjnej energii w przyszłości. To proces, w którym jądra atomowe zderzają się ze sobą, ulegając syntezie i uwalniając przy tym gigantyczną (większą niż w przypadku rozpadu jąder ciężkich atomów, co występuje w obecnie działających elektrowniach atomowych) energię. Aby ją uzyskać, należy podgrzać gaz złożony z dwóch izotopów wodoru, deuteru i trytu do wysokiej temperatury rzędu 100 mln stopni Celsjusza (po uruchomieniu reaktora reakcja zaczyna „podgrzewać” się sama). 

Elektrownie wykorzystujące zjawisko syntezy jądrowej będą bezkonkurencyjne na wielu płaszczyznach – przede wszystkim będą stuprocentowo bezemisyjne, bo jedynym produktem ubocznym reakcji jest niewielka ilość helu, który jest gazem szlachetnym i nie wpływa w żaden sposób na zanieczyszczenie powietrza. Również paliwo jest w tym wypadku bajecznie tanie i łatwe w pozyskaniu – deuter można ekstrahować z wody (również z morskiej), a tryt jest wytwarzany z litu, który znajduje się w skorupie ziemskiej. Jeden kilogram paliwa termojądrowego może zapewnić taką samą ilość energii jak... 10 milionów kilogramów paliwa kopalnego. W przypadku tej elektrowni nie ma również mowy o zagrożeniu radioaktywnym – do uzyskiwania energii potrzebne są niewielkie ilości paliwa, mowa jest o paliwie o masie… znaczka pocztowego. Przy takiej skali nie ma mowy o wypadku jądrowym na wielką skalę. Faktycznym kosztem jest jedynie budowa samej elektrowni i postawienie systemów komputerowych zapewniających jej obsługę. Obsługę, która w znacznym stopniu będzie zautomatyzowana, co również istotnie obniża koszty. 
 

Koreańczycy wygrywają wyścig

 

Pierwszą udaną i w części kontrolowaną reakcję fuzji jądrowej przeprowadzili Amerykanie dwa lata temu. I choć był to sukces w obszarze rozwoju energetyki, amerykański departament energii przewidywał, że komercyjne wykorzystanie fuzji będzie możliwe dopiero w perspektywie dwóch dekad. Koreański sukces znacznie przyspiesza dostęp ludzkości do tego w praktyce nieograniczonego źródła. Koreański rząd zapowiada jednak, że będzie pilnował swojej technologii, nie ukrywając, że nowe elektrownie mogą się stać dla kraju dźwignią do budowy pozycji największego mocarstwa energetycznego świata. To oczywiście nie oznacza, że sukces Seulu nie zostanie powtórzony przez amerykańskich i europejskich fizyków, choć wówczas może już podlegać ochronie międzynarodowego prawa patentowego. Jednak bez względu na to, kto pierwszy zbuduje elektrownię fuzyjną, ludzkość wkroczyła w nowy etap swojego rozwoju – etap energii pozyskiwanej niemal zupełnie bezkosztowo.

Czytaj także: CPK prawdopodobnie nie powstanie, ale Polacy wesprą niemieckie lotnisko

Nowy numer

Tekst ukazał się w nowym numerze „Tygodnika Solidarność” dostępnym już od środy w kioskach. 

Chcesz otrzymywać „Tygodnik Solidarność” prosto do swojego domu lub zakładu pracy? Zamów prenumeratę <TUTAJ>

 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe