Pierwszy Transport [Polaków] do Auschwitz. Trzeba dać świadectwo

14 czerwca 1940 roku z więzienia w Tarnowie Niemcy przywieźli do KL Auschwitz pierwszy transport Polaków, który zapoczątkował funkcjonowanie niemieckiego obozu koncentracyjnego. Został stworzony w celu eksterminacji narodu polskiego.
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady Pierwszy Transport [Polaków] do Auschwitz. Trzeba dać świadectwo
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady / Komitet 14 czerwca

14 czerwca 1940 roku pociąg zatrzymał się na dużej stacji - więźniowie zobaczyli Oświęcim. Wzdłuż toru kolejowego zostali otoczeni kordonem SS. Po przyjęciu raportu kierownik obozu Karl Fritzsch wygłosił do nich przemówienie, które tak cytował Kazimierz Albin, jeden z więźniów pierwszego transportu:

„Tu jest Konzentrationslager Auschwitz. Tłumaczył Baltaziński. Jako element wrogi narodowi niemieckiemu będziecie internowani do końca wojny. Wszelkie przejawy buntu lub niesubordynacji będę tłumił w sposób bezwzględny. Za opór władzy, usiłowanie ucieczki - kara śmierci. Zdrowi i młodzi mają prawo żyć tu nie dłużej niż trzy miesiące. Wyjście stąd prowadzi tylko przez komin krematorium”

W taki oto sposób Polacy zostali przywitani przez niemiecki aparat władzy. Transport ten stanowili w znacznej części uczniowie gimnazjum, studenci i wojskowi. Znajdowali się również nauczyciele, architekci, artyści malarze, rzeźbiarze, przewodnicy górscy, czy też sportowcy. W pierwszym okresie funkcjonowania niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz Polacy stanowili najliczniejszą grupę więźniów.

 

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady

14 czerwca obchodzony jest w Polsce jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Jak co roku wyruszamy do Oświęcimia. Kierujemy się w stronę Muzeum Auschwitz-Birkenau, gdzie ma miejsce główna uroczystość pod blokiem 11. Przejeżdżamy przez ulice miast począwszy od Nowego Targu, Rabki-Zdrój, Jordanowa, Makowa Podhalańskiego, Suchej Beskidzkiej, Wadowic aż po Oświęcim. Narodowy Dzień Pamięci…? Ile polskich flag powiewało na ulicach tych miast w tym dniu z okazji 84 rocznicy I transportu Polaków do KL Auschwitz…

Dojeżdżamy do Muzeum Auschwitz-Birkenau. No cóż, zapomniałem Wam powiedzieć – żeby móc uczestniczyć w obchodach, trzeba najpierw zgłosić się do szanownej instytucji o imienne wydanie kart wstępu.

 

Narodowy Dzień Pamięci…? Pamiętaj - karty wstępu…

Dojeżdżamy do wartowni. Jak co roku nie może zabraknąć ułożonej przez Komitet 14 czerwca biało-czerwonej kotwicy z 84 zniczy. W tym miejscu pragnę serdecznie podziękować Panu Rafałowi Sikorze z Nowego Targu, który specjalnie dla Nas na tą uroczystość wyprodukował biało-czerwone znicze. Panie Rafale – jesteśmy wdzięczni! Znicze zostawiamy w wartowni. By wejść do środka na główną uroczystość czeka nas jeszcze przeprawa z ochroną. Czujemy się jak na lotnisku w Balicach. Wyciągamy wszystko z kieszeni, sprawdzają damskie torebki. Kolega inwalida bez stopy ściąga buta, by przekonać ochronę, że nic w nim nie przetrzymuje. Dobrze, że nie ma dużego rozmiaru obuwia – kontrola mogłaby trwać dłużej.

 

Narodowy Dzień Pamięci…

Skontrolowani jesteśmy odprowadzeni przez ochronę muzeum na samo miejsce. Znajdujemy się przed blokiem 11 i czekamy na rozpoczęcie uroczystości.

Właśnie się zaczyna. Ludzie zaczynają się schodzić. Widzimy młodzież niosącą biało-czerwoną flagę. Idą jacyś delegaci. Widzę też kilku księży i młodzież szkolną ubraną w stroje góralskie po przeciwnej stronie ze sztandarami. Piękny widok… Naprzeciwko nas kilkunastu zasiadających ocalałych więźniów http://m.in. przewodnicząca Społecznego Komitetu 14 Czerwca 1940 r. Pani dr Barbara Wojnarowska-Gautier.

Już jest! Rozpoczynamy uroczystość od hymnu polskiego. Zaczyna się pierwsza zwrotka. Słychać melodię, uczestnicy zaczynają śpiewać. Kończy się jedna zwrotka – cisza… Prowadzący uroczystość chcą przejść spokojnie do kolejnego etapu „upamiętnienia”. Na to oburzają się zgromadzeni i dośpiewują kolejne trzy zwrotki wraz z młodzieżą trzymającą biało-czerwoną flagę.

Na odśpiewanie hymnu jak widać nie mamy czasu. Na modlitwę również. A może w tym miejscu nie wypada? Przecież msza święta także nie jest już odprawiana od jakiegoś czasu...

 

Narodowy Dzień Pamięci…

Prezydent, Premier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, posłowie – nieobecni.

Narodowy Dzień Pamięci…

Delegaci, instytucje, stowarzyszenia, młodzież - składają wieńce i kwiaty. Zapalamy 84 biało-czerwone znicze przed Ścianą Śmierci. Chwila zadumy…

Jak mawiał pierwszy zarejestrowany więzień pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz Stanisław Ryniak: "Uważam, że wszystkie ocalałe obozowe obiekty należy zachować i pieczołowicie konserwować, aby dawały świadectwo prawdzie. Gdy nas zabraknie, to kamienie za nas będą mówić."

Tego typu obiekty należy zachować i konserwować. To obowiązek każdej powołanej do tego instytucji. Mało tego, nie tylko ocalałe obiekty mają dawać świadectwo prawdzie. Instytucje do tego powołane, Posłowie, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Premier, Prezydent – głowa państwa… Ci wszyscy, których wybieraliśmy do tego, by godnie reprezentowali nasze interesy, by troszczyli się o pamięć naszych przodków, pamięć Polaków - pierwszych więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Dzisiaj w czasach powszechnego zakłamania, rodzących się od lat przeinaczeń, manipulacji oraz kłamstw szerzących się na zachodzie pod adresem Polaków...wydawałoby się, że obecność naszych władz państwowych na czele z głową państwa powinna być obowiązkowa, w tak świętym miejscu w którym za miłość do Ojczyzny wielu Polaków ginęło z okrzykiem na ustach "niech żyje Polska!"

Dzisiaj w czasach powszechnego zakłamania i obojętności, na wysokości zadania w Muzeum Auschwitz-Birkenau staje szkolna młodzież idąca oddać hołd pod Ścianę Straceń ze sztandarami i powiewającymi biało-czerwonymi flagami.

Dać świadectwo prawdzie – Narodowy Dzień Pamięci…


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Plaga kradzieży w Skandynawii: potężne straty Wiadomości
Plaga kradzieży w Skandynawii: potężne straty

W Szwecji kradzież w sklepach stała się powszechna i jest poważnym problemem. Szwedzka Federacja Handlowa bije na alarm, bo straty związane z kradzieżami są tam tak wysokie, że niektóre sklepy są z tego powodu poważnie narażone na upadłość.

Spięcie Sawickiego z tęczową rodziną. Ja się nie muszę paniom tłumaczyć z ostatniej chwili
Spięcie Sawickiego z "tęczową rodziną". "Ja się nie muszę paniom tłumaczyć"

Między Markiem Sawickim a kobietą wychowującą dziecko wspólnie ze swoją partnerką doszło do spięcia na korytarzu sejmowym. – Mi to nie przeszkadza, organizujcie sobie życie, jak chcecie, ale nie zmieniajcie moich poglądów. Ja wasze życie szanuję, wy uszanujcie moje – mówił poseł PSL.

Samuel Pereira: Do Wyborcy Uśmiechniętego Wiadomości
Samuel Pereira: Do Wyborcy Uśmiechniętego

Piszę do Ciebie z dużą dozą empatii. Od 2017 roku, gdy Władysław Frasyniuk zaczął rozpowszechniać w Polsce rosyjskie hasło „Ебать ПиС”, które później zostało przetłumaczone na osiem gwiazdek – towarzyszy Ci ciągle jedna i ta sama emocja: nienawiść. Tak bardzo się do niej przywiązałeś, że z każdymi kolejnymi wyborami zapominałeś coraz bardziej, że w polityce wybierając kierujemy się innymi kryteriami niż emocje, a tym bardziej tak radykalne, jak nienawiść.

Prezes stowarzyszenia #TAKdlaCPK mówi wprost: W praktyce zostajemy z niczym z ostatniej chwili
Prezes stowarzyszenia #TAKdlaCPK mówi wprost: W praktyce zostajemy z niczym

– W praktyce zostajemy z niczym. Zostajemy z wiatą autobusową w Modlinie i z Lotniskiem Chopina, które nie spełnia kryteriów lotniska stołecznego dla szóstego największego państwa w Europie – mówi prezes stowarzyszenia #TAKdlaCPK Maciej Wilk.

Fala upałów i burz nadciąga! Zobacz, gdzie będzie najgorzej z ostatniej chwili
Fala upałów i burz nadciąga! Zobacz, gdzie będzie najgorzej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed upałami i burzami. Ostrzeżenia obowiązują w różnych częściach Polski od środy do piątku.

Znak „Miejsce Pamięci” zamieszczony na ścianie budynku Victoriaschule zniknął? Burza w sieci z ostatniej chwili
Znak „Miejsce Pamięci” zamieszczony na ścianie budynku Victoriaschule zniknął? Burza w sieci

W sieci pojawiło się zdjęcie przedstawiające ścianę budynku Victoriaschule bez znaku „Miejsce Pamięci”.

Francuski bramkarz wściekły na Lewandowskiego. Opublikował wpis z ostatniej chwili
Francuski bramkarz wściekły na Lewandowskiego. Opublikował wpis

Mike Maignan, bramkarz francuskiej drużyny, opublikował wpis wymierzony w Roberta Lewandowskiego.

„Podjęłam złą decyzję”. Dramat uczestniczki popularnego programu TVP z ostatniej chwili
„Podjęłam złą decyzję”. Dramat uczestniczki popularnego programu TVP

Program „Rolnik szuka żony” emitowany na TVP1 cieszy się dużą popularnością. Jego uczestniczka Kamila Boś podzieliła się ostatnio ze swoimi fanami szczerym wyznaniem.

Granica polsko-niemiecka. Dane polskie różnią się od niemieckich o ponad tysiąc osób z ostatniej chwili
Granica polsko-niemiecka. Dane polskie różnią się od niemieckich o ponad tysiąc osób

„Czy polska Straż Graniczna straciła kontrole nad sytuacja na zachodniej granicy?” – pyta na platformie X Aleksandra Fedorska i publikuje dane.

Tragiczny wypadek w Słupsku. Nie żyje ranny policjant z ostatniej chwili
Tragiczny wypadek w Słupsku. Nie żyje ranny policjant

Nie żyje podinsp. Rafał Fortuński, wykładowca Zakładu Służby Kryminalnej Szkoły Policji w Słupsku, poszkodowany w niedzielnym wypadku – przekazała szkoła w środę w mediach społecznościowych. W motocykl policjanta na skrzyżowaniu wjechał z impetem mercedes kierowany przez 35-latka.

REKLAMA

Pierwszy Transport [Polaków] do Auschwitz. Trzeba dać świadectwo

14 czerwca 1940 roku z więzienia w Tarnowie Niemcy przywieźli do KL Auschwitz pierwszy transport Polaków, który zapoczątkował funkcjonowanie niemieckiego obozu koncentracyjnego. Został stworzony w celu eksterminacji narodu polskiego.
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady Pierwszy Transport [Polaków] do Auschwitz. Trzeba dać świadectwo
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady / Komitet 14 czerwca

14 czerwca 1940 roku pociąg zatrzymał się na dużej stacji - więźniowie zobaczyli Oświęcim. Wzdłuż toru kolejowego zostali otoczeni kordonem SS. Po przyjęciu raportu kierownik obozu Karl Fritzsch wygłosił do nich przemówienie, które tak cytował Kazimierz Albin, jeden z więźniów pierwszego transportu:

„Tu jest Konzentrationslager Auschwitz. Tłumaczył Baltaziński. Jako element wrogi narodowi niemieckiemu będziecie internowani do końca wojny. Wszelkie przejawy buntu lub niesubordynacji będę tłumił w sposób bezwzględny. Za opór władzy, usiłowanie ucieczki - kara śmierci. Zdrowi i młodzi mają prawo żyć tu nie dłużej niż trzy miesiące. Wyjście stąd prowadzi tylko przez komin krematorium”

W taki oto sposób Polacy zostali przywitani przez niemiecki aparat władzy. Transport ten stanowili w znacznej części uczniowie gimnazjum, studenci i wojskowi. Znajdowali się również nauczyciele, architekci, artyści malarze, rzeźbiarze, przewodnicy górscy, czy też sportowcy. W pierwszym okresie funkcjonowania niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz Polacy stanowili najliczniejszą grupę więźniów.

 

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady

14 czerwca obchodzony jest w Polsce jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Jak co roku wyruszamy do Oświęcimia. Kierujemy się w stronę Muzeum Auschwitz-Birkenau, gdzie ma miejsce główna uroczystość pod blokiem 11. Przejeżdżamy przez ulice miast począwszy od Nowego Targu, Rabki-Zdrój, Jordanowa, Makowa Podhalańskiego, Suchej Beskidzkiej, Wadowic aż po Oświęcim. Narodowy Dzień Pamięci…? Ile polskich flag powiewało na ulicach tych miast w tym dniu z okazji 84 rocznicy I transportu Polaków do KL Auschwitz…

Dojeżdżamy do Muzeum Auschwitz-Birkenau. No cóż, zapomniałem Wam powiedzieć – żeby móc uczestniczyć w obchodach, trzeba najpierw zgłosić się do szanownej instytucji o imienne wydanie kart wstępu.

 

Narodowy Dzień Pamięci…? Pamiętaj - karty wstępu…

Dojeżdżamy do wartowni. Jak co roku nie może zabraknąć ułożonej przez Komitet 14 czerwca biało-czerwonej kotwicy z 84 zniczy. W tym miejscu pragnę serdecznie podziękować Panu Rafałowi Sikorze z Nowego Targu, który specjalnie dla Nas na tą uroczystość wyprodukował biało-czerwone znicze. Panie Rafale – jesteśmy wdzięczni! Znicze zostawiamy w wartowni. By wejść do środka na główną uroczystość czeka nas jeszcze przeprawa z ochroną. Czujemy się jak na lotnisku w Balicach. Wyciągamy wszystko z kieszeni, sprawdzają damskie torebki. Kolega inwalida bez stopy ściąga buta, by przekonać ochronę, że nic w nim nie przetrzymuje. Dobrze, że nie ma dużego rozmiaru obuwia – kontrola mogłaby trwać dłużej.

 

Narodowy Dzień Pamięci…

Skontrolowani jesteśmy odprowadzeni przez ochronę muzeum na samo miejsce. Znajdujemy się przed blokiem 11 i czekamy na rozpoczęcie uroczystości.

Właśnie się zaczyna. Ludzie zaczynają się schodzić. Widzimy młodzież niosącą biało-czerwoną flagę. Idą jacyś delegaci. Widzę też kilku księży i młodzież szkolną ubraną w stroje góralskie po przeciwnej stronie ze sztandarami. Piękny widok… Naprzeciwko nas kilkunastu zasiadających ocalałych więźniów http://m.in. przewodnicząca Społecznego Komitetu 14 Czerwca 1940 r. Pani dr Barbara Wojnarowska-Gautier.

Już jest! Rozpoczynamy uroczystość od hymnu polskiego. Zaczyna się pierwsza zwrotka. Słychać melodię, uczestnicy zaczynają śpiewać. Kończy się jedna zwrotka – cisza… Prowadzący uroczystość chcą przejść spokojnie do kolejnego etapu „upamiętnienia”. Na to oburzają się zgromadzeni i dośpiewują kolejne trzy zwrotki wraz z młodzieżą trzymającą biało-czerwoną flagę.

Na odśpiewanie hymnu jak widać nie mamy czasu. Na modlitwę również. A może w tym miejscu nie wypada? Przecież msza święta także nie jest już odprawiana od jakiegoś czasu...

 

Narodowy Dzień Pamięci…

Prezydent, Premier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, posłowie – nieobecni.

Narodowy Dzień Pamięci…

Delegaci, instytucje, stowarzyszenia, młodzież - składają wieńce i kwiaty. Zapalamy 84 biało-czerwone znicze przed Ścianą Śmierci. Chwila zadumy…

Jak mawiał pierwszy zarejestrowany więzień pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz Stanisław Ryniak: "Uważam, że wszystkie ocalałe obozowe obiekty należy zachować i pieczołowicie konserwować, aby dawały świadectwo prawdzie. Gdy nas zabraknie, to kamienie za nas będą mówić."

Tego typu obiekty należy zachować i konserwować. To obowiązek każdej powołanej do tego instytucji. Mało tego, nie tylko ocalałe obiekty mają dawać świadectwo prawdzie. Instytucje do tego powołane, Posłowie, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Premier, Prezydent – głowa państwa… Ci wszyscy, których wybieraliśmy do tego, by godnie reprezentowali nasze interesy, by troszczyli się o pamięć naszych przodków, pamięć Polaków - pierwszych więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Dzisiaj w czasach powszechnego zakłamania, rodzących się od lat przeinaczeń, manipulacji oraz kłamstw szerzących się na zachodzie pod adresem Polaków...wydawałoby się, że obecność naszych władz państwowych na czele z głową państwa powinna być obowiązkowa, w tak świętym miejscu w którym za miłość do Ojczyzny wielu Polaków ginęło z okrzykiem na ustach "niech żyje Polska!"

Dzisiaj w czasach powszechnego zakłamania i obojętności, na wysokości zadania w Muzeum Auschwitz-Birkenau staje szkolna młodzież idąca oddać hołd pod Ścianę Straceń ze sztandarami i powiewającymi biało-czerwonymi flagami.

Dać świadectwo prawdzie – Narodowy Dzień Pamięci…



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe