Co zrobić z wiedzą o przestępczym procederze?
Odpowiedź: Generalnie pranie pieniędzy to proces legalizowania dochodów pochodzących z działalności przestępczej, między innymi takich jak handel narkotykami, korupcja czy oszustwa finansowe. W Polsce – podobnie jak w wielu innych krajach – przeciwdziałanie praniu pieniędzy jest priorytetem dla organów ścigania i instytucji finansowych. Poniżej postaram się przybliżyć, jak prawo definiuje i przeciwdziała temu zjawisku, oraz co zrobić w przypadku podejrzewania o ten proceder.
Co to właściwie jest pranie pieniędzy?
Ten proces polega na szeregu działań mających na celu ukrycie prawdziwego źródła środków finansowych pochodzących z działalności przestępczej. Odbywa się to zazwyczaj w trzech etapach: lokowanie, czyli wprowadzenie nielegalnych środków do systemu finansowego, warstwowanie, czyli seria złożonych transakcji mających na celu zamaskowanie śladu pochodzenia środków, oraz integrowanie, które oznacza wprowadzenie „wypranych” pieniędzy do legalnej gospodarki. Podstawowym aktem prawnym obowiązującym w Polsce dotyczącym prania pieniędzy jest ustawa z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz.U. z 2018 r., poz. 723, ze zm.). Definicja prania pieniędzy, została wskazana w art. 299 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny, który określa też kary za pranie pieniędzy, wynoszące od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.
Czytaj także: Dziś 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Cześć i chwała Bohaterom!
Cechy charakterystyczne
Jak rozpoznać to zjawisko? Pranie pieniędzy może przejawiać się na różne sposoby. Istnieją pewne wspólne znaki ostrzegawcze, na które warto zwrócić uwagę. Są to między innymi duże i nietypowe transakcje – zwłaszcza te, które nie mają uzasadnienia w kontekście prowadzonej działalności. To także częste przelewy międzynarodowe– szczególnie do krajów znanych z łagodnych regulacji finansowych – ale i składające się z wielu etapów transakcje, które mają na celu zamaskowanie pochodzenia środków. No i oczywiście transakcje gotówkowe– o dużych kwotach, które wydają się nietypowe.
Co zatem zrobić w przypadku podejrzenia o pranie pieniędzy?
Według obowiązujących przepisów centralnym elementem polskiego systemu przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu jest Generalny Inspektor Informacji Finansowej (GIIF). Jeśli ma się podejrzenia, że ktoś może być zaangażowany w pranie pieniędzy, powinno się je zgłosić do GIIF. Można także zawiadomić policję lub prokuraturę, które są odpowiedzialne za ściganie przestępstw finansowych. Dostarczenie wszelkich niezbędnych informacji i dokumentacji organom ścigania oraz GIIF – jeśli jest się w posiadaniu konkretnych dowodów lub informacji – jest bardzo ważne.
Czytaj także: Pamięć o Powstaniu Warszawskim wciąż jest zagrożona
Świadomość
Pranie pieniędzy to poważne przestępstwo, które zagraża stabilności finansowej i bezpieczeństwu państwa. Wszyscy, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, powinniśmy być świadomi jego oznak i wiedzieć, jakie kroki podjąć w przypadku podejrzeń o takie działania.