Niezależna: „Co łączy obecnego szefa SKW z rosyjskim rektorem-putinistą?"

W ubiegłą środę Szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego generał Jarosław Stróżyk przedstawił raport komisji do spraw badania wpływów rosyjskich i białoruskich, który wywołał w mediach burzę. Efektem działań komisji ma być zawiadomienie do prokuratury ws. działań Antoniego Macierewicza.
czapki rosyjskiej armii Niezależna: „Co łączy obecnego szefa SKW z rosyjskim rektorem-putinistą?
czapki rosyjskiej armii / pixabay

Tezy przedstawione przez szefa SKW wzbudziły poruszenie wśród polityków. Posłowie PiS zauważali, że raport gen. Stróżyka zawiera pełno błędów i nieścisłości.

Niezależna: „Co łączy obecnego szefa SKW z rosyjskim rektorem-putinistą?

Portal niezależna.pl pochyla się zaś nad osobą gen. Stróżyka, analizując przebieg jego partyjnej, politycznej, ale również naukowej kariery, która splata się z działalnością niejakiego prof. płk. Mirosława Minkiny, a na jednym z jej etapów spotykamy również prof. dr hab. Władimira Juriewicza Stromowowa (rektora Państwowego Uniwersytetu im. G. Dzierżawina w Tambowie, znanego z imperialnych poglądów i związków z rosyjskim sektorem bezpieczeństwa), a to wszystko na scenie, jaką jest Uniwersytet w Siedlcach.

Kontrowersyjne związki

Portal zwraca uwagę, że relacje wspomnianej uczelni z Federacją Rosyjską (także z Republiką Białorusi), z ambasadą FR w Polsce, z uczelniami rosyjskimi i konkretnymi naukowcami z Rosji, oraz osobami funkcjonującymi wokół uczelni i jej projektów związanych z bezpieczeństwem powinny się stać przedmiotem m.in. kontrwywiadowczego dochodzenia. Same zaś więzi Stróżyka z uczelnią, jak i z pułkownikiem Minkiną (rektorem) mają sprawiać, że nie powinien on dłużej kierować ani Rządową Komisją, ani SKW.

Stróżyk obejmuje stanowisko i przystępuje do działania

Na portalu czytamy, że kiedy w grudniu 2023 r. gen. bryg. rez. Jarosław Stróżyk został szefem Służby Kontrwywiadu Wojskowego, zainteresował się tym, jak bardzo uwaga polskich służb specjalnych skupiała się w minionych latach na Uniwersytecie w Siedlcach, gdzie on sam pod kierunkiem prof. płk. Mirosława Minkiny z WSI pisał doktorat.

Jak zauważają autorzy, już temat samej uczelni i jej różnych filii można pisać bez końca:

„uczelnia ta jest bowiem od wielu lat, w kolejnych swoich mutacjach organizacyjnych i nazwach (…) wyjątkowym wręcz skupiskiem postkomunistów wywodzących się głownie z Ludowego Wojska Polskiego (…) i społeczności komunistycznych służb specjalnych (…) o nierzadko groźnych dla naszego bezpieczeństwa poglądach i kontaktach”.

- czytamy.

Biogramy głównych bohaterów

Autorzy artykułu drobiazgowo przedstawiają zarówno karierę wojskową i polityczną Stróżyka, jak i jego promotora, który będąc synem funkcjonariuszy MO, zakończył działalność w armii jako płk rezerwy LWP/WP, natomiast poprzez działalność zarówno w strukturach PZPR, jak i w komunistycznych Siłach Zbrojnych PRL, doszedł do stopnia starszego oficera oświatowego w Departamencie Wychowania WP, przez kilka lat działał w Departamencie Wojskowych Spraw Zagranicznych (1993-1995), a po przyjęciu Polski do NATO został majorem-specjalistą w Zespole Doradcy ds. Obronnego Przedstawicielstwa RP przy NATO i UZE (1998-2000). Od 2000 r. służył już w WSI, gdzie w Zarządzie Studiów i Analiz WSI spotkał się z kpt. Jarosławem Stróżykiem.

Na niezależnej czytamy dalej,  że prof. płk Mirosław Minkina jest postacią  kluczową „dla ukazania związków tej uczelni (Uniwersytetu w Siedlcach – przyp. red.) z Rosją i Białorusią, ale i charakterystycznej postawy będącej udziałem wielu oficerów WSI, którzy po zakończeniu służby i osiągnięciu wysokiej pozycji zawodowej w sektorze cywilnym (zupełnie inaczej niż na Zachodzie) stali się pasem transmisyjnym dla kontrwywiadowczych zagrożeń. W przypadku Uniwersytetu w Siedlcach, także rosyjskich i białoruskich”.  

Umowy międzyuczelniane

Uczelnia ma podpisane umowy z 24 rosyjskimi uczelniami, z czego 17 ma status uczelni państwowych i odgrywają one istotną rolę w budowaniu społecznego zaplecza reżimu, a wśród 7 umów z uczelniami białoruskimi pięć dotyczy szkół państwowych. Wśród wspomnianych placówek znajduje się m.in. Rosyjska Akademia Gospodarki Narodowej i Administracji Publicznej przy Prezydencie Federacji Rosyjskiej (RANEPA), która kształci m.in. zasoby kadrowe Federalnej Służby Bezpieczeństwa.

Mimo wojny wciąż prowadzono polsko-rosyjskie konferencje

Niezależna zwraca uwagę, że mimo ataku Rosji na Ukrainę w 2014 r., uczelnia, z którą związany był Stróżyk, wciąż organizowała seminaria i konferencje z cyklu „Polska-Rosja”, z udziałem rosyjskich i białoruskich badaczy oraz ambasadora FR Siergieja Andriejewa. Sam Minkina tłumaczył to potrzebą budowania mostów między Polską a Rosją w warunkach politycznego konfliktu i niezrozumienia.

Na jednej ze stron uniwersytetu wciąż są dostępne materiały dotyczące VI Międzynarodowej Konferencji Naukowej z cyklu „Polska-Rosja” pt.: „Geopolityczny wymiar relacji Rosja–Zachód” (14-15 listopada 2019 r.), a wśród członków Komitetu Organizacyjnego konferencji znalazło się nazwisko dr. Jarosława Stróżyka.

Współorganizator popierał rosyjską agresję

Nazwisko przewodniczącego Rządowej Komisji badającej wpływy rosyjskie i białoruskie sąsiaduje m.in. z prof. dr hab. Władimirem Juriewiczem Stromowowem (1977-2022) – rektorem Państwowego Uniwersytetu im. G. Dzierżawina w Tambowie, który krótko przed śmiercią wsparł inwazję Rosji przeciwko Ukrainie i podpisał list przedstawicieli uniwersytetów popierający „demilitaryzację i denazyfikację Ukrainy”. Stromow współtworzył Komitet Organizacyjny VI Międzynarodowej Konferencji Naukowej z cyklu „Polska-Rosja”.

Niezależna przypomina przy tym słowa dr. Stróżyka, że „nie wierzy w pełnoskalową wojnę, nie wierzy w pełnoskalowy atak Rosji na Ukrainę” (TVN24, 5 lutego 2022 r.), którym przedstawione fakty nadają nowy kontekst.

Do tekstu na niezależnej odniósł się w mediach społecznościowych Wojciech Mucha:

Poszukałem i tu i tam i wychodzi na to, że ta uczelnia Stróżyka to niezła kuźnia kolumn (piątych). Tak się bawili już po aneksji Krymu na kolejnych edycjach konferencji „Geopolityczny wymiar relacji Rosja - Zachód“ (2018-2019). Na foto analizowanie z Rosjanami okupacji Ukrainy, a do tego torcik

 

 

Bodnarowcy zaatakowali obrońcę ks. Olszewskiego. Jest odpowiedź adwokata

"Mrożenie cen musi być stopniowo wygaszane". Będzie drogo

Nowy sondaż: Spora przewaga Trzaskowskiego

 


 

POLECANE
Nie żyje zaatakowany siekierą ks. Lech Lachowicz z ostatniej chwili
Nie żyje zaatakowany siekierą ks. Lech Lachowicz

Liczne profile w mediach społecznościowych informują o śmierci zaatakowanego siekierą proboszcza parafii św. Brata Alberta w Szczytnie ks. Lecha Lachowicza.

Za kilka godzin Amerykanie zdecydują, czy świat będzie bezpieczniejszy tylko u nas
Za kilka godzin Amerykanie zdecydują, czy świat będzie bezpieczniejszy

Za kilka godzin miliony Amerykanów pójdą wybrać nową Izbę Reprezentantów, jedną trzecią Senatu i – przede wszystkim – nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych, którym będzie albo republikanin – były prezydent Donald Trump, albo demokratka – pełniąca funkcję wiceprezydenta Kamala Harris.

Pałac Buckingham. Pilne informacje w sprawie Kate Middleton z ostatniej chwili
Pałac Buckingham. Pilne informacje w sprawie Kate Middleton

Po wyczerpującej walce z rakiem księżna Kate Middleton powróciła do królewskich obowiązków. Jej bliscy biją jednak na alarm, twierdząc, że jej zdrowie jest poważnie zagrożone – informuje radaronline.com.

Pijany wjechał w sześć osób. Jest decyzja sądu Wiadomości
Pijany wjechał w sześć osób. Jest decyzja sądu

20-latek trafił do aresztu po tragicznym wypadku w Słupsku, w którym zginął 24-letni żołnierz WOT. Mężczyzna był pod wpływem alkoholu i narkotyków. Grozi mu do 20 lat więzienia.

Ekipa TVP okradziona przed domem, w którym wychowała się Kamala Harris [WIDEO] gorące
Ekipa TVP okradziona przed domem, w którym wychowała się Kamala Harris [WIDEO]

Ekipa TVP Info została okradziona przed domem, w którym wychowała się Kamala Harris, kandydatka Demokratów na prezydenta USA.

Ślady duszenia na szyi kobiety, która poddała się eutanazji w kapsule? Szokujące doniesienia Wiadomości
Ślady duszenia na szyi kobiety, która poddała się eutanazji w kapsule? Szokujące doniesienia

64-letnia Amerykanka, która użyła kapsuły Sarco do eutanazji, została znaleziona martwa wewnątrz urządzenia z rzekomymi "śladami duszenia na szyi". Organizacje The Last Resort i Exit International, które zajmują się organizacją wspomaganych samobójstw, twierdzą, że zarzuty są "niedorzeczne i absurdalne". Sprawę bada prokuratura – informuje "Newsweek".

W październiku Niemcy spalili rekordową ilość węgla Wiadomości
W październiku Niemcy spalili rekordową ilość węgla

W październiku 2024 roku aż 29 proc. energii elektrycznej w Niemczech pochodziło z węgla. To najwyższy udział od początku roku.

Tragedia w masywie Gerlacha. Szokujące szczegóły Wiadomości
Tragedia w masywie Gerlacha. Szokujące szczegóły

Wczoraj śmiertelnemu wypadkowi uległ mężczyzna, który szedł wraz ze znajomymi w wyprawie na Gerlach. Trójka towarzyszących mu osób utknęła w trudnym terenie.

Nie żyje Elżbieta Zającówna. Ujawniono datę pogrzebu z ostatniej chwili
Nie żyje Elżbieta Zającówna. Ujawniono datę pogrzebu

Msza św. żałobna za Elżbietę Zającównę odbędzie się w środę o godz. 12 w Kościele Środowisk Twórczych w Warszawie –poinformowano w poniedziałek na facebookowym koncie Związku Artystów Scen Polskich (ZASP). Uroczystości pogrzebowe odbędą się 7 listopada na Cmentarzu Grębałów w Krakowie.

Wielki skarb pod Pomiechówkiem. Fantastyczne znalezisko pilne
Wielki skarb pod Pomiechówkiem. Fantastyczne znalezisko

Pod Pomiechówkiem dokonano niezwykłego odkrycia. Szukając pozostałości rzymskiej drogi, odkrywcy znaleźli 17 monet wartych w sumie około pół miliona złotych.

REKLAMA

Niezależna: „Co łączy obecnego szefa SKW z rosyjskim rektorem-putinistą?"

W ubiegłą środę Szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego generał Jarosław Stróżyk przedstawił raport komisji do spraw badania wpływów rosyjskich i białoruskich, który wywołał w mediach burzę. Efektem działań komisji ma być zawiadomienie do prokuratury ws. działań Antoniego Macierewicza.
czapki rosyjskiej armii Niezależna: „Co łączy obecnego szefa SKW z rosyjskim rektorem-putinistą?
czapki rosyjskiej armii / pixabay

Tezy przedstawione przez szefa SKW wzbudziły poruszenie wśród polityków. Posłowie PiS zauważali, że raport gen. Stróżyka zawiera pełno błędów i nieścisłości.

Niezależna: „Co łączy obecnego szefa SKW z rosyjskim rektorem-putinistą?

Portal niezależna.pl pochyla się zaś nad osobą gen. Stróżyka, analizując przebieg jego partyjnej, politycznej, ale również naukowej kariery, która splata się z działalnością niejakiego prof. płk. Mirosława Minkiny, a na jednym z jej etapów spotykamy również prof. dr hab. Władimira Juriewicza Stromowowa (rektora Państwowego Uniwersytetu im. G. Dzierżawina w Tambowie, znanego z imperialnych poglądów i związków z rosyjskim sektorem bezpieczeństwa), a to wszystko na scenie, jaką jest Uniwersytet w Siedlcach.

Kontrowersyjne związki

Portal zwraca uwagę, że relacje wspomnianej uczelni z Federacją Rosyjską (także z Republiką Białorusi), z ambasadą FR w Polsce, z uczelniami rosyjskimi i konkretnymi naukowcami z Rosji, oraz osobami funkcjonującymi wokół uczelni i jej projektów związanych z bezpieczeństwem powinny się stać przedmiotem m.in. kontrwywiadowczego dochodzenia. Same zaś więzi Stróżyka z uczelnią, jak i z pułkownikiem Minkiną (rektorem) mają sprawiać, że nie powinien on dłużej kierować ani Rządową Komisją, ani SKW.

Stróżyk obejmuje stanowisko i przystępuje do działania

Na portalu czytamy, że kiedy w grudniu 2023 r. gen. bryg. rez. Jarosław Stróżyk został szefem Służby Kontrwywiadu Wojskowego, zainteresował się tym, jak bardzo uwaga polskich służb specjalnych skupiała się w minionych latach na Uniwersytecie w Siedlcach, gdzie on sam pod kierunkiem prof. płk. Mirosława Minkiny z WSI pisał doktorat.

Jak zauważają autorzy, już temat samej uczelni i jej różnych filii można pisać bez końca:

„uczelnia ta jest bowiem od wielu lat, w kolejnych swoich mutacjach organizacyjnych i nazwach (…) wyjątkowym wręcz skupiskiem postkomunistów wywodzących się głownie z Ludowego Wojska Polskiego (…) i społeczności komunistycznych służb specjalnych (…) o nierzadko groźnych dla naszego bezpieczeństwa poglądach i kontaktach”.

- czytamy.

Biogramy głównych bohaterów

Autorzy artykułu drobiazgowo przedstawiają zarówno karierę wojskową i polityczną Stróżyka, jak i jego promotora, który będąc synem funkcjonariuszy MO, zakończył działalność w armii jako płk rezerwy LWP/WP, natomiast poprzez działalność zarówno w strukturach PZPR, jak i w komunistycznych Siłach Zbrojnych PRL, doszedł do stopnia starszego oficera oświatowego w Departamencie Wychowania WP, przez kilka lat działał w Departamencie Wojskowych Spraw Zagranicznych (1993-1995), a po przyjęciu Polski do NATO został majorem-specjalistą w Zespole Doradcy ds. Obronnego Przedstawicielstwa RP przy NATO i UZE (1998-2000). Od 2000 r. służył już w WSI, gdzie w Zarządzie Studiów i Analiz WSI spotkał się z kpt. Jarosławem Stróżykiem.

Na niezależnej czytamy dalej,  że prof. płk Mirosław Minkina jest postacią  kluczową „dla ukazania związków tej uczelni (Uniwersytetu w Siedlcach – przyp. red.) z Rosją i Białorusią, ale i charakterystycznej postawy będącej udziałem wielu oficerów WSI, którzy po zakończeniu służby i osiągnięciu wysokiej pozycji zawodowej w sektorze cywilnym (zupełnie inaczej niż na Zachodzie) stali się pasem transmisyjnym dla kontrwywiadowczych zagrożeń. W przypadku Uniwersytetu w Siedlcach, także rosyjskich i białoruskich”.  

Umowy międzyuczelniane

Uczelnia ma podpisane umowy z 24 rosyjskimi uczelniami, z czego 17 ma status uczelni państwowych i odgrywają one istotną rolę w budowaniu społecznego zaplecza reżimu, a wśród 7 umów z uczelniami białoruskimi pięć dotyczy szkół państwowych. Wśród wspomnianych placówek znajduje się m.in. Rosyjska Akademia Gospodarki Narodowej i Administracji Publicznej przy Prezydencie Federacji Rosyjskiej (RANEPA), która kształci m.in. zasoby kadrowe Federalnej Służby Bezpieczeństwa.

Mimo wojny wciąż prowadzono polsko-rosyjskie konferencje

Niezależna zwraca uwagę, że mimo ataku Rosji na Ukrainę w 2014 r., uczelnia, z którą związany był Stróżyk, wciąż organizowała seminaria i konferencje z cyklu „Polska-Rosja”, z udziałem rosyjskich i białoruskich badaczy oraz ambasadora FR Siergieja Andriejewa. Sam Minkina tłumaczył to potrzebą budowania mostów między Polską a Rosją w warunkach politycznego konfliktu i niezrozumienia.

Na jednej ze stron uniwersytetu wciąż są dostępne materiały dotyczące VI Międzynarodowej Konferencji Naukowej z cyklu „Polska-Rosja” pt.: „Geopolityczny wymiar relacji Rosja–Zachód” (14-15 listopada 2019 r.), a wśród członków Komitetu Organizacyjnego konferencji znalazło się nazwisko dr. Jarosława Stróżyka.

Współorganizator popierał rosyjską agresję

Nazwisko przewodniczącego Rządowej Komisji badającej wpływy rosyjskie i białoruskie sąsiaduje m.in. z prof. dr hab. Władimirem Juriewiczem Stromowowem (1977-2022) – rektorem Państwowego Uniwersytetu im. G. Dzierżawina w Tambowie, który krótko przed śmiercią wsparł inwazję Rosji przeciwko Ukrainie i podpisał list przedstawicieli uniwersytetów popierający „demilitaryzację i denazyfikację Ukrainy”. Stromow współtworzył Komitet Organizacyjny VI Międzynarodowej Konferencji Naukowej z cyklu „Polska-Rosja”.

Niezależna przypomina przy tym słowa dr. Stróżyka, że „nie wierzy w pełnoskalową wojnę, nie wierzy w pełnoskalowy atak Rosji na Ukrainę” (TVN24, 5 lutego 2022 r.), którym przedstawione fakty nadają nowy kontekst.

Do tekstu na niezależnej odniósł się w mediach społecznościowych Wojciech Mucha:

Poszukałem i tu i tam i wychodzi na to, że ta uczelnia Stróżyka to niezła kuźnia kolumn (piątych). Tak się bawili już po aneksji Krymu na kolejnych edycjach konferencji „Geopolityczny wymiar relacji Rosja - Zachód“ (2018-2019). Na foto analizowanie z Rosjanami okupacji Ukrainy, a do tego torcik

 

 

Bodnarowcy zaatakowali obrońcę ks. Olszewskiego. Jest odpowiedź adwokata

"Mrożenie cen musi być stopniowo wygaszane". Będzie drogo

Nowy sondaż: Spora przewaga Trzaskowskiego

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe