"Dlaczego Niemcy uruchomili wszystkie elektrownie węglowe?". Mocne słowa Beaty Szydło w PE
Beata Szydło wyraziła swoje zdanie podczas dyskusji dotyczącej konkluzji z posiedzenia Rady Europejskiej 19 grudnia 2024 r. Zwróciła uwagę na zagrożenie, jakie niesie za sobą tzw. Zielony Ład.
Od ostatniej Rady minął miesiąc, a jesteśmy już w innej rzeczywistości geopolitycznej. I czas wyciągnąć wnioski z błędów, które zostały popełnione w poprzednich latach. Słuchając pani przewodniczącej von der Leyen mam jednak wrażenie, że mimo iż mówi o tym, iż trzeba wziąć pod uwagę chociażby uwagi pana Draghiego, trzeba wzmocnić konkurencyjność gospodarki europejskiej, to nadal pokazuje ten sam kierunek, który niestety doprowadził do tego, że ta gospodarka jest mniej konkurencyjna i, że Europa ma ogromne problemy i kryzysy. I to wszystko rozpoczęło się od momentu, gdy został na siłę przeforsowany i cały czas idziemy w tę stronę, Zielony Ład
– podkreśliła.
"Dlaczego Niemcy uruchomili wszystkie elektrownie węglowe?"
Później była polska premier zwróciła uwagę na działania Niemiec, które otworzyły swoje elektrownie węglowe.
Pani przewodnicząca mówi o tym, że trzeba odchodzić od paliw kopalnych. Trzeba wzmacniać energetykę. Pełna zgoda. Tylko pytanie jest takie, dlaczego Niemcy uruchomili wszystkie swoje elektrownie węglowe? Dlaczego chcą kupić nowe złoża węgla, np. w Polsce?
– zapytała.
Pani przewodnicząca mówi o umowie mercosur. Dzisiaj przed Parlamentem Europejskim będą strajkować europejscy rolnicy. Oni nie są z tej umowy zadowoleni. Mam nadzieję, jako były polski premier, że polska prezydencja, która rozpoczęła swoją pracę w Unii Europejskiej, będzie tym momentem i tą prezydencją, która doprowadzi do tego, że Europa i Unia Europejska zmieni ten zły kierunek i wreszcie się przebudzi
– dodała.
"Drapieżny Zielony (nie)Ład"
"Drapieżny Zielony (nie)Ład" to pierwszy w Polsce raport na temat skutków wprowadzenia w państwach członkowskich UE polityki klimatycznej w obecnym kształcie. Raport powstał na zlecenie NSZZ "Solidarność", a opracował go zespół cenionych, niezależnych ekspertów zajmujących się polityką klimatyczną z różnych perspektyw.
W pracach nad raportem brali udział: prof. Witold Modzelewski, prof. Ryszard Piotrowski, prof. Maciej Chorowski, prof. Iwona Jelonek, prof. Władysław Mielczarski, prof. dr hab. inż. Ziemowit Malecha, dr Alina Landowska, dr Katarzyna Obłąkowska, Tomasz Cukiernik, Marek Lachowicz, Katarzyna Wawrzonkiewicz i Cezary Wincenciak. Raport powstał pod redakcją dr. Artura Bartoszewicza.
Autorzy doszli do wniosku, że polityka tzw. Zielonego Ładu przyniesie negatywne skutki dla Polski w wielu obszarach. „Zarówno koncepcja Europejskiego Zielonego Ładu, jak i służące do jej realizacji istotne rozwiązania szczegółowe są niezgodne z postanowieniami Konstytucji RP" – dowodzi prof. dr hab. Ryszard Piotrowski.
"Polacy nie popierają Europejskiego Zielonego Ładu w kształcie znanym w kwietniu 2024 r. Odrzucają większość z 21 rozwiązań tej polityki. Jest to dowód na autokratyczność, a nie demokratyczność działań władz europejskich" – wykazuje z kolei dr Katarzyna Obłąkowska.
Prof. dr hab. Witold Modzelewski i mgr Katarzyna Wawrzonkiewicz dowodzą z kolei, że polski system podatkowy nie jest gotowy na implementację Zielonego Ładu i Paktu Klimatycznego w wyznaczonych przez UE ramach czasowych. "Wprowadzenie opisanych ograniczeń i nakazów będzie skutkować drastycznym wzrostem wydatków budżetowych przy jednoczesnym zubożeniu społeczeństwa i podatników prowadzących działalność gospodarczą (rolniczą i pozarolniczą), a przede wszystkim spadkiem wpływów z najważniejszych podatków" – piszą.
"Europejski Zielony Ład to próba znaczącego przekształcenia europejskiej gospodarki oraz wzorców konsumpcji. Wiąże się to z fundamentalną przebudową europejskiego systemu energetycznego oraz restrukturyzacją relacji między UE a jej partnerami handlowymi. Wymaga to ustalenia nowych priorytetów międzynarodowej polityki gospodarczej Europy" – to wnioski Marka Lachowicza.
Cały raport w najnowszej wersji dostępny jest pod adresem: www.preczzzielonymladem.pl/raport.
Drukowaną wersję raportu można zaś kupić poprzez stronę: www.solidarnosc.sklep.pl
Przewodnicząca Komisji Europejskiej @vonderleyen niezmiennie opowiada się za drastycznym ograniczaniem emisji oraz wprowadzaniem Zielonego Ładu. Chce zmuszać kraje UE do niszczenia przemysłu. Tymczasem ojczysty kraj @vonderleyen, Niemcy, zwiększa produkcję energii z węgla. O co w… pic.twitter.com/cPSRyXU9JO
— Beata Szydło (@BeataSzydlo) January 22, 2025